Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Themis_81 »

Ακριβως ! Η μηχανη απλα αν στελνει μεχρι εκει !
Απο Ohm ηταν κανονικα ολα , αλλα προφανως σε οσους ελεγχους ειχαμε κανει ηταν ολα σωστα και στην πραξη δεν δουλευε ο ενας ...
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Άβαταρ μέλους
Hatebreedgr
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιουν 2007, 19:14
Model: FZ1
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Hatebreedgr »

Μάλλον την έπαθα και εγώ...
Πλύσιμο εχθές, μετά παρκάρισμα.
Το πρωί δουλεία 10 κμ περίπου και όλα καλά...
Το μεσημέρι στο Σταμάτη με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα με του Θέμη...
Επίσημο πόρισμα βέβαια αναμένεται αλλά μάλλον πολλαπλασιαστής απ'ότι μου είπε και ο Σταμάτης
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από jskf16 »

Λοιποοοοον :mrgreen: , φιλαρακια επειδη βλεπω και θα γινει επιδημια σε λιγο και μια προς το παρον δεν εχω θεμα , να πω κατι που ισως βοηθησει , πολλες φορες εχουμε αναφερθει για το πλυσιμο και πως (υπαρχουν αντιστοιχα θεματα) , εφοσον γινεται το παραπανω και το γνωριζετε προστατεψτε τους πολλ/στες οσο μπορειτε ειδικα τους εξωτερικους και οχι χυτα τα νερα :!:

Εχω δει φιλο και βαζει ναυλον σε αυτα και σε αλλα σημεια , προσωπικα οταν ειναι καθαρη η μηχανη τη ψεκαζω σε πολλα σημεια με σπρει σιλικονης , η σιλικονη εκτος οτι αναζωογονει τα πλαστικα (οχι τα βαμμενα μερη) , προστατευει και απο την υγρασια , οποτε οπου υπαρχει διακοπτης και ελαστικο μερος (π.χ κολλαρα ψυγειου) ακομα και βιδες τα ψεκαζω.Προσοχη στις δισκοπλακες!Οποτε στο επομενο πλύσιμο θα δειτε το νερο να μη <<στεκεται>> αντιθετα να φευγει......μια μικρη συμβουλη που ισως βοηθησει , εν μερη!

Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Themis_81 »

Αν και αισθανομαι λιγο σαν το "πειραματοζωο" του Club :lol: :lol: , τουλαχιστον σταματησα τις βολτες στον Σταματη ... ( 3 μηνες πηγαινε ελα για να βρουμε κατι το οποιο ειχαμε τσεκαρει απο την αρχη ... Αφου δεν την πουλησε τοσο καιρο που την ειχε βιτρινα , παλι καλα να λεω .... :mrgreen: )

Λοιπον , στο θεμα μας ....
Οντως μια απο τις αιτιες για τον "ξεροβηχα" ειναι το συχνο πλυσιμο .... Μιας και θεωρουμαι ενας απο τους πιο
"παραξενους" ( * ) του club , θελω να πω οτι με τα πλυσιματα ειτε τα κανω μονος μου ( χωρις πιεστικο ) , ειτε την παω σε γνωστο πολυ καλο πλυντηριο μοτοσυκλετων που πραγματικα ειμαι απο πανω οταν την πλενουν
( με οδηγιες του στυλ " οχι νερο εκει - οχι με το πιεστικο εκει - κατσε να βγαλουμε λιγο και την καρινα να κανουμε απο κατω " και διαφορα τετοια παλαβα ). Ευτυχως που ειναι και φιλος οποτε γλυτωνω
τις σφαλιαρες ...
Μετα λοιπον απο 3 μιση χρονια, 57.000km και αρκετα πλυσιματα , το παρουσιασε σε βαθμο που να ειναι αντιληπτο ... Οποτε πιστευω οτι ισως να μην ειναι μονο απο τα πλυσιματα γιατι μιας και η κακομοιρα εχει φαει τοοοοσο νερο απο εμενα σε αυτο το διαστημα , πιστευω οτι στους υπολοιπους θα επρεπε να το βγαλει μετα απο αρκετα περισσοτερο καιρο ... +:Think=+::-k

Γιαννη , οσο αυτο που λες για το spray σιλικονης , ειμαι και εγω αυτης της σχολης απο την προηγουμενη μηχανη που ειχα και ηταν και αυτη σε κατασταση βιτρινας . Αλλα ενα μυστικο ειναι να ριχνετε το spray σε πανι πρωτα και μετα με το πανι οπου θελουμε για να μην πηγαινει σε σημεια που ειναι βαμενη και αφηνει σημαδια . Επισης να την γυαλιζουμε καλα για να μην καθεται η σκονη παω στο spray . :wink:


Ο καιρος θα δειξει αν ειναι καποιο "κουσουρι" των FZ1 , μιας και ακουγονται αρκετοι τωρα τελευταια ...




:/abwave::)




( * ) ( για οσους δεν ξερουν ... ειμαι απο αυτους που θελουν να ειναι γυαλισμενη μονιμα και παντα οσο το δυνατον σε καλυτερη κατασταση ... σε σημειο σε ταβερνες σε εκδρομες να βαζω βρεγμενες χαρτοπετσετες στην ζελατινα και στο μουτρο για να φευγουν τα μυγακια ... :shock: ) :mrgreen: :mrgreen:
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Άβαταρ μέλους
Hatebreedgr
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιουν 2007, 19:14
Model: FZ1
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Hatebreedgr »

Eγώ πάντως αποφάσισα πλύσιμο 1 φορά το 6μηνο...
και για 'μένα και για τη μηχανή,
σε ένδειξη συμπαράστασης...
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από dimitrisfz »

@ Hatebreedgr

χαχαχα,.....καλο!!!!!!
η γυναικα σου και οι γυρω σου το αποδεχονται???
:ahaha: :ahaha: :oeoeoe: :oeoeoe:

παντως οσο πιο αραια πλενεται το μηχανακι...τοσο το καλυτερο.....
μπορειτε να το καθαριζετε ενδιαμεσα με λιγο νερο σε vetex (ξεπλυμα και ξανα) και σκουπισμα επι τοπου σε τεποζιτο, μουτρο, οργανα, σελα κτλ...και ν α κανετε ενα καλο πολυσιμο μια φορα το μηνα/διμηνο...αναλογα.
σχετικα με τις σιλικονες σε τσιμουχακια κτλ...ειναι must και πρεπει να γινεται μια φορα το 6μηνο τουλαχιστον!!!
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από jskf16 »

.....παιδια , ακουστε λιγο ....αυτο ειναι για ολες τις μηχανες , το νερο ειναι μεγαλος εχθρος , οσο λιγοτερα πλυσιματα κανετε τοσο το καλυτερο , οσο και να σας κανει εντυπωση ετσι ειναι....δε λεμε να ειναι η λασπη κολλημενη πανω αλλα καταλαβαινετε τι θελω να πω :wink:
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Hatebreedgr
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιουν 2007, 19:14
Model: FZ1
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Hatebreedgr »

Είχα φτάσει σε σημείο να με ρωτάνε πότε γύρισα από το Dakkar από την βρώμα και τη λάσπη...
Α, και όσοι αποκτήσουν πρόβλημα με τις νέες αντιλήψεις μου περί υγιεινής και καθαριότητας,
θα έρθουν κατά την παραλαβή της μηχανής στο Σταμάτη να πληρώσουν εκείνοι...χαχα
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από koulis »

εδω κ 2-3 μερες που τσουλισα λιγο τη μηχανη μου εχει σπασει τα νευρα...
καθως παω να την παρω κ την βαζω μπροστα το ρελαντι κανει πολλα μπερδεματα για 1 λεπτο περιπου κ μετα στρωνει.....επισης αυτο το σπαστικο με το ρεταρισμα που μια μου το εκανε κ μια δεν μου το εκανε τωρα το κανει συνεχεια....κ μαλιστα τωρα το κανει κ σε μεγαλυτερο ευρος στροφων....δλδ εκει που εχω 2α ή 3η ταχυτητα στο σασμαν κ γυρω στις 2000 στρ ανοιγοντας το γκαζι γερα ρεταρει κ πρεπει να φτασει 3500 κ καποιες φορες 4000 στρ για να στρωσει κ να φυγει....ενω πρωτα μου το εκανε το πολυ μεχρι 3000στρ...
τι σκ@τα ρε γμτ....να φταιει ο πολ/στης?να ειναι κακη βενζινα?να θελει καθαρισμα κανα φιλτρο βενζινης?κανα μπεκ?
μηπως το οτι δεν εχω καταλυτη να εχει αλλαξει το μειγμα?τι στο μπ@τσο φταει?
δεν εχω κ λεφτα να κατεβω στον σταματη να το ψαξουμε......
γμ τη γκινια μου γμ............

:{}\/? +:Brick wall=+:](*,)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Giannis X
Δημοσιεύσεις: 1515
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ 2009, 20:38
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Giannis X »

κι εμενα αυτα μου εκανε και ηταν πολλαπλασιαστης κουλη :/abwave::)
Εικόνα
ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από koulis »

μακαρι ρε γιαννο να ειναι μονο αυτο....
κ να μην χρειαζεται κατι αλλο (καθαρισμος φιλτρου βενζινης ή μπεκ που θα σημαινει εξτρα ψαξιμο δλδ εξτρα κοστος στα εργατικα)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Hatebreedgr
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιουν 2007, 19:14
Model: FZ1
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Hatebreedgr »

Και το δικό μου πάντως πολλαπλασιαστής ήταν...
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: Hatebreedgr,
πηγες στον σταματη?στον αλλαξε κ ολα κομπλε?
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Hatebreedgr
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιουν 2007, 19:14
Model: FZ1
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Hatebreedgr »

Nαί, εχθές την παρέλαβα.
αλλαγή ενός από τούς τέσσερις και η μηχανή δουλεύει κομπλέ
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από koulis »

σημερα χαρηκα ενα καινουριο μηχανακι...fz1 α λα triumph :lol:
βολτα προς γαλαξιδι κ επιστροφη με 1 κυλινδρο εκτος...ειχε πλακα...
ενιωθα οτι ακουγα κ οδηγουσα κατι αναμεσα σε tdm κ tiger.... :lol:
κ απο ηχο κ απο αποδοση...αντε να παω αυριο στη yamaha λαμιας
να μου τον αλλαξουν...τον εχω αγορασμενο τοσο καιρο κ ολο το
αμελουσα αλλα να που εφτασε η ωρα...δεν παει αλλο...δεν παει αλλο.... :mrgreen:
θα ενημερωσω αυριο τι κ πως....λετε να γυρισω κ γραψω οτι πλεον παει σαν xt? +:Brick wall=+:](*,) :lol:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης