Εγκατάσταση speedohealer

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από Frezas »

Παρακαλω Arab, τωρα σε καταλαβα ρε συ.
Θα ειμαστε μαζεμενοι στις 10/04 στου περιστερα.
Αν ερθεις τα λεμε ξανα απο κοντα.

Και οπως ειπαμε, γραναζι - φιλτρο - τελικο +speedo και εισαι ετοιμος!! :mrgreen:
show must go on....

Εικόνα

arab
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 15 Ιούλ 2009, 21:23
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από arab »

Θα είμαι εκεί..και το έχω πληρωμένο το track day από την προηγούμενη φορά που είχε αναβληθεί...καλό πάσχα πάντως μέχρι τότε

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από koulis »

Frezas έγραψε: Και οπως ειπαμε, γραναζι -τελικο +speedo και εισαι ετοιμος!!
μαμα φιλτρο ανδρεα :wink: το μοτερ δουλευει πολυυυ πιο στρωτα με μαμα φιλτρο+τελικο ελευθερο
καρατσεκαρισμενο :wink: :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από Frezas »

Κουλη, στο δικο μου μηχανακι ειχε διαφορα με το ελευθερο φιλτρο. Βεβαια, εχει να κανει και με το τι ευχαριστει το καθε ενα. Σιγουρα εχει γινει πιο αποτομο απο πριν, κλωτσαει δλδ στις ροπες, αλλα εμενα δε με πειραζει. Βεβαια εγω εχω του 06' που ειχε θεματακια με το ψεκασμο, απο 07' και μετα βελτιωθηκε αισθητα σε αυτο. Αρα σε ενα 07'+ θα το συνιστούσα αφοβα το ελευθερο.
Τωρα αν εννοεις οτι και στις χαμηλες μπορει να χασει και αλλο, εεε.....νταξ....στις 2000-3000στροφες δε σε νοιαζει, ειδικα για το φιλο που το βαζει πιστα και το δουλευει παντα ψηλα.

:/abwave::)
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από jskf16 »

Κουλι , αργησες αλλα κατι εμαθες :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από koulis »

@freza εαν εσενα σου αρεσουν τα αποτομα κλωτσηματα παω πασο :mrgreen: :lol:
αλλα να σε δω εαν σου τυχει σε καμμια φουρκετα με 3k στροφες αυτο τι θα κανεις...
εκτος εαν τις παιρνεις κ αυτες με 10k κ 1η :lol:
@jskf ειμαι αργος...το ειπαμε αυτο...κατι αλλο? :{}\/ :twisted: :mrgreen:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από jskf16 »

μου φτανει οτι μαθαινεις.... :wink: :D :/abwave::)

arab
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 15 Ιούλ 2009, 21:23
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από arab »

Frezas έγραψε:Και οπως ειπαμε, γραναζι - φιλτρο - τελικο +speedo και εισαι ετοιμος!! :mrgreen:
Προς το παρών γρανάζι και speedo. Τα επόμενα λεφτά θα πάνε μάλλον για αναρτήσεις.
Σχετικά με το γρανάζι (ένα δόντι λιγότερο μπροστά)...αν και η διαφορά δε μου φάνηκε μεγάλη στο δρόμο, στην πίστα αλλάζει εντελώς η μηχανή.
Το καλό είναι ότι πέφτουν οι χρόνοι και το κακό ότι το πίσω λάστιχο φθείρεται πολύ γρήγορα (και μάλιστα από τη δεξιά πλευρά, όταν μιλάμε για Μέγαρα)...χαλάλι όμως

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από jskf16 »

arab έγραψε:Τα επόμενα λεφτά θα πάνε μάλλον για αναρτήσεις.
τα πρωτα να πανε εκει :mrgreen:
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Kafetzis2
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 20:41
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από Kafetzis2 »

Καλησπέρα παιδιά έχω λίγες μέρες που παρέλαβα το 16 γραναζι και το speedohealer 4 .Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσω να το εγκαταστησω έχω διαβασει το θέμα αλλά έχω κάποια κενά. Δεν μου εμφανίζει την φώτο που έχει ανεβάσει ο Jskf16 όπου φαίνεται η φυσα κάτω από το τεποζιτο.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από jskf16 »

......Exoυν ξεσκιστει απο παντου οι εικονες +:Brick wall=+:](*,) και καποιες δεν ξαναβρισκονται δυστυχως με τιποτα!

ο σενσορας της ταχυτητας ειναι κατω απο το τεποζιτο , μια ασπρη τριπολικη φυσα.
Εικόνα
αυτη να ξερεις δεν εχει μεγαλη αποσταση/μηκος απο το μπροστινο γραναζι , το λεω γιατι και απο εκει περνει σημα ο αισθητηρας αλλα και για να καταλαβεις οτι ειναι η σωστη :mrgreen:

Εμεις να δεις κενα που εχουμε.... :lol: :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Kafetzis2
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 20:41
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από Kafetzis2 »

+:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/ Τελεια φαίνεται μια χαρα!!Οπότε ξεκουμπωνω και συνδέω στο speedo και αυτό που μένει το κουμπωνω στο άλλο φυς του speedo σωστά? Το ρευμα σώμα που διάβασα τι είναι?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από jskf16 »

Ναι.
Ρευμα σωμα , εσυ θες τωρα να βρεις ποιο καλωδιο με το ανοιγμα του διακοπτη σου δινει ρευμα...ετσι με ενα πολυμετρο και βαζοντας το ενα ακρο αρνητικο σε μια βιδα της μηχανης (σωμα) και το αλλο στο καλωδιο που νομιζουμε οτι εχει ρευμα.Ενα σιγουρο που παιρνουν ολοι ειναι του πισω φαναριου*. Υπαρχει εκει κοντα και ενα κοκκινολευκο** καλωδιο στη φυσα κοντα στη μπαταρια εκει εχει νομιζω και 2 ασφαλειες με 4-5 καλωδια ειναι πολυ χαρακτηριστικη φυσα , που υπαρχει εκει δεξια που ειναι της εκκινησης του κινητηρα , για να ξερεις.Στη συνεχεια ανοιγουμε το διακοπτη και βλεπουμε ρευμα........στο πολυμετρο.Τοτε ξερεις οτι εχεις το σωστο καλωδιο επιλεξει.

*Νομιζω στην ιδια φωτο παραπανω η καφε φυσα μεσα μεσα κοντα στη μπλε εχει ενα καφε καλωδιο , αυτο ειναι το πισω φαναρι , μπορεις να το τσεκαρεις.

**Ειναι φωτο απο τη προηγουμενη μου μηχανη , ειναι ακριβως ιδια εικονα και στο FZ1, σε περιπτωση που ψαξεις για αυτο το κοκκινολευκο καλωδιο:
http://imgur.com/R9P1tiU

Άβαταρ μέλους
Kafetzis2
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 20:41
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από Kafetzis2 »

Ααα μάλιστα πολύ ωραία και που θα το χρησιμοποιησω αυτό το ρεύμα +:Brick wall=+:](*,) σπαστικός αλλά με λιγη υπομονή θα με κάνεις να νιώσω πολύ ωραία! ! :D

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση speedohealer

Δημοσίευση από jskf16 »

Τι που ? Η συσκευη για να αναψει θελει ρευμα .... :mrgreen: Οποτε θα εχει και καποιο καλωδιο που θα πρεπει να συνδεθει στο ρευμα ωστε να λειτουργησει. :roll:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες