Συνδεση συναγερμού στα φλας

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
mavras
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2018, 00:13
Model: Vstrom
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Συνδεση συναγερμού στα φλας

Δημοσίευση από mavras »

Πρίν λίγους μήνες απέκτησα ενα Fz1 MY2009 το οποίο είχε εγκατεστημένο εναν συναγερμό Patrol line.
Δυστυχώς δεν ειχε καν ταμπελάκι επανω και με δυσκολία βρήκα το manual του. Τελικά ειναι ο HPS545.

Πέρα από την βασική σύνδεση δεν ειχε συνδεθεί τίποτα άλλο. Στην ουσία δούλευε το αντικραδασμικό και το ανοιγμα διακόπτη.
Σύνδεσα ένα ledακι για να ξέρω τι κάνω στον προγραμματισμό του και το επόμενο ειναι η σύνδεση των φλας. Οκ το καλώδιο που δίνει εντολή το έχουμε, αλλά που συνδέεται πάνω στην μηχανή;
ειναι σωστό να συνδεθεί στην εξοδο του φλάσερ??

P.S. το να πάω σε ηλεκτρολόγο ειναι το προφανές αλλά σύντομα θα βγει και θα μπει άλλος πιο συγχρονος συναγερμός οπότε λέω να το παλέψω λίγο ακόμα μόνος μου.

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Συνδεση συναγερμού στα φλας

Δημοσίευση από Solomon »

Σε scorpio sr900i το μανιουαλ έδινε σύνδεση για τα φλας στο καλώδιο της φάσης κ το ουδέτερο πριν την λάμπα, οπου βόλευε.
Δε ξέρω αν βοήθησα.
Το φλασερ που λες δεν έχει σχέση με το αναβοσβημα όταν ενεργοποιείς τον συναγερμό

mavras
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2018, 00:13
Model: Vstrom
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Συνδεση συναγερμού στα φλας

Δημοσίευση από mavras »

Σε ευχαριστώ πολύ!!
όντως ο φλασερ ειναι λάθος και μάλιστα αν ρίξουμε εκει την εντολή από τον συναγερμό το αποτέλεσμα ειναι να αναβοσβήνουν τα φωτα πορείας (πινακιδα, κωλοφάναρο, ψείρες), σαν να ανοιγοκλείνουμε τον διακόπτη.

τελικά μίλησα με την αντιπροσωπεία του συναγερμού και μου είπαν ότι πρέπει να συνδεθεί στα δυο πισω φλας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες