Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Άβαταρ μέλους
johnmiry
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Τρί 20 Μάιος 2008, 19:31
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Kavala
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από johnmiry »

κι εγώ νομίζω ότι η αεροδυναμική παίζει τον πρώτο ρόλο σε τέτοιες ταχύτητες...

:mrgreen:
Η ελευθερία είναι κάτι που πεθαίνει αν δεν το χρησιμοποιείς.
Ακριβώς σαν τη μοτοσυκλέτα...(Β.Κ.)
FZ1 SA..................... :vader: ................. </>5 </>5

Stamos
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2007, 11:30
Model: -
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από Stamos »

Σε αυτές τις ταχύτητες όντως τον κυριότερο λόγο παίζει η αεροδυναμική.
Πρόσφατα διάβαζα ένα άρθρο που συνέκρινε το προηγούμενο busa με το zx12r. Αν και σε ιπποδύναμη υπερτερούσε το kawa, υστερούσε σε τελική λόγω αεροδυναμικής.....

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Ρε συ freza, πέτυχα το βίντεο πιο νωρίς και δεν μπορούσα να μπω για να απαντήσω στο youtube. Αργότερα απάντησα αλλά μου είχαν κοπεί τα πόδια........βέβαια τώρα όπως διαβάζω το θρέντ, εντάξει ηρέμησα, σωστά είδες στο κοντέρ και ο theod, όπως ακριβώς έγραφε και τότε και συνέχεια επισημαίνει, τα πράγματα με το κοντέρ και τα γραναζώματα έτσι ακριβώς είναι αφού μιλάμε για απλά μαθηματικά.

Το ζήτημα με την βελτίωση του FZ1/FZ1Fazer έχει να κάνει με το πόσο εύκολα τα πιάνεις. Μην ξεχνάτε δεν έχει ram-air, έτσι αν ο κινητήρα είναι προσανατολισμένος στην ροπή, από άποψη γκαζιού μπορεί να μην φανεί τόσο. Σε άμεση αντιπαράθεση με άλλες μηχανές, ίσως όχι τόσο από στάση (έστω και φιίλικά) αλλά κυρίως ρολαριστά τι γίνεται, έχουμε άποψη? Διότι έχω κι εγώ ένα βίντεο με 280 κοντέρ σε ένα FZ1 Fazer με μαμά γρανάζωμα αλλά βελτιωμένο, όπως επίσης έχω καβαλήσει κι ένα FZ1 με 150 τροχό....οπότε, πάνω κάτω πιστεύω πως μετράει το πως τα πιάνει μετράει αφού στο δυναμόγραμμά από τις 3000rpm μέχρι τις 9000, η καμπύλη του είναι μαζί με Κ8 με ολόσωμη Akrapa + φίλτρα, προγράμματα...κτλ. Τέσπα...είμαι και μεταξύ FZ1 & R1....κι έχω αγανακτήσει.

υ.γ. Ωραία λήψη....περισσότερες ίνφο για το θέμα....έχουμε?
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από Frezas »

H.A.Balafoutre έγραψε:
υ.γ. Ωραία λήψη....περισσότερες ίνφο για το θέμα....έχουμε?
Γιωργο η ληψη εγινε με τη Go Pro Hero5

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... gopro+hero

http://www.goprocamera.com/
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MAIK
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2007, 21:44
Model: FZ1
Model year: 2007
Τοποθεσία: ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από MAIK »

ΝΑΙ
αλωστε η μαμα yamaha ανακοινωνη 270 τελικη
προφανως με πολυ ευνοικες συνθηκες
μαλον σε τουνελ χωρις κοντρα ανεμο κλπ. κλπ.
:{}\/
Ερχομαι με. 1000 και με το 1000

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Για μια στιγμή...τώρα που ξαναδιαβάζω το θέμα με μεγαλύτερη ηρεμία....μια χαρά είσαι. Μπορεί και με στόκ γρανάζωμα να πήγαινες και παραπάνω. Σε έχω ξαναρωτήσει για το τι άλογα βγάζεις τροχό?
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από Frezas »

H.A.Balafoutre έγραψε:Μπορεί και με στόκ γρανάζωμα να πήγαινες και παραπάνω. Σε έχω ξαναρωτήσει για το τι άλογα βγάζεις τροχό?

Με στοκ γραναζωμα υπολογιζω 7-9κμ παραπανω, δε νομιζω περισσοτερα, γιατι δεν εχει δυναμη η 6η να "μαζεψει" ολες τις στροφες στο στροφομετρο.

Οσο για τα αλογα, οταν τα λαστιχα που εβαλα προσφατα φτασουν στα τελευταια τους, θα του κανω μια δυναμομετρηση. Τωρα εχω τελικο Μιcron ξεταπωτο, φιλτρο ΚΝ και το γραναζι και ειμαι πολυ ευχαριστημένος με αισθητη διαφορα απο "μαμα" μηχανακια.
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από koulis »

με "μαμα" ναι..οταν οδηγας καποια αλλα ομως κ ειναι κ μπλε κ εχουν κ την μπουρακλα που ταιριαζει τοτε μαλλον πρεπει να ξενερωνεις οταν μετα ξανακαβαλας το δικο σου.... :mrgreen:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koulis την Τετ 15 Ιούλ 2009, 07:39, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από Frezas »

εεε....ψιτ....κυριος στο παρον ποστ, με θεμα τις τελικες και οχι μονο καλυτερα να απεχεις.. +:Boo hoo!=+::-({|= ....χαχαχαχα........πηγαινε να γραψεις καλυτερα στις τελικες των FZ6....... :lol: :lol: ... μπας και εχει καμια τυχη......... :/abwave::)
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Giannis X
Δημοσιεύσεις: 1515
Εγγραφή: Πέμ 09 Απρ 2009, 20:38
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από Giannis X »

Frezas έγραψε:
koulis έγραψε: με "μαμα" ναι..οταν οδηγας καποια αλλα ομως κ ειναι κ μπλε κ εχουν κ την μπουρακλα που ταιριαζει τοτε μαλλον πρεπει να ξενερωνεις οταν μετα ξανακαβαλας το δικο σου.... +:Whistle=+::- :mrgreen:
εεε....ψιτ....κυριος στο παρον ποστ, με θεμα τις τελικες και οχι μονο καλυτερα να απεχεις.. +:Boo hoo!=+::-({|= ....χαχαχαχα........πηγαινε να γραψεις καλυτερα στις τελικες των FZ6....... :lol: :lol: ... μπας και εχει καμια τυχη......... :/abwave::)

+:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D>
:lol: :lol:
Εικόνα
ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ!!!!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από koulis »

αλλος jskf μας βρηκε....εμ βεβαια...τωρα που λειπει σε διακοπας εκεινος καποιος επρεπε να παρει τον τιτλο του mr.jealous guy...and the winner issss.....frezas +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D> :mrgreen: :mrgreen:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

koulis έγραψε:
Frezas έγραψε: Με στοκ γραναζωμα υπολογιζω 7-9κμ παραπανω, δε νομιζω περισσοτερα, γιατι δεν εχει δυναμη η 6η να "μαζεψει" ολες τις στροφες στο στροφομετρο.
Οσο για τα αλογα, οταν τα λαστιχα που εβαλα προσφατα φτασουν στα τελευταια τους, θα του κανω μια δυναμομετρηση. Τωρα εχω τελικο Μιcron ξεταπωτο, φιλτρο ΚΝ και το γραναζι και ειμαι πολυ ευχαριστημένος με αισθητη διαφορα απο "μαμα" μηχανακια.
με "μαμα" ναι..οταν οδηγας καποια αλλα ομως κ ειναι κ μπλε κ εχουν κ την μπουρακλα που ταιριαζει τοτε μαλλον πρεπει να ξενερωνεις οταν μετα ξανακαβαλας το δικο σου.... +:Whistle=+::- :mrgreen:
Για κάτσε ρε συ....δηλαδή, το δικό σου, το μπλέ ντε....με 3η ξερογκαζιά και μαμά γρανάζωμα σηκώνει σούζα? :lol: :lol: :lol:
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από pavlaras1 »

Κάντε τον κόπο και όσοι έχετε κάνει δυναμομέτρηση τα FZ1 σας ανεβαστε να δούμε που βρισκόμαστε με τα άλογα και την ροπή ήτε μανίσια ήτε φτιαγμένα.

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από Frezas »

Παυλο, ψαξου σε αυτο το ποστ, θα βρεις αρκετες δυναμομετρησεις που εχουμε ανεβασει κατα καιρους.

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... =26&t=2140
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από SPARTAN »

Αντρεα το καλοκαιρι την εκανες αυτην την δοκιμη?
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης