Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από Frezas »

Δε εκανα δυναμομετρηση ρε συ, γιατι με προλαβε καρφι στο λαστιχο και πηγα για αλλαγη κατ ευθειαν, δυστυχώς.
Αλλα το εχω υπόψιν στο ζευγαρι που φοραω τωρα.
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από koulis »

μιας κ βλεπω αρκετα παιδια να ρωτανε για commander-rapid bike κτλ φρεσκαρω λιγο το thread για να πω κ γω τη γνωμη μου...ετυχε να κανω μια μικρη βολτουλα εδω τριγυρω(οχι τπτ αξιοσημειωτο δυστυχως :( ) κ ειπα να δω τι κανει το γραναζωμα...πραγματικα παιδες θα το ξαναπω αν κ θα το ξερετε οι περισσοτεροι...η καλυτερη,πιο αμεση κ οικονομικοτερη λυση για να βγαλει καποιος την κρυμμενη δυναμη απ'το μοτερ του fz1 ειναι να το κοντυνει :wink: εννοειται οτι θα πρεπει να συνοδευτει με speedohealer(απαραιτητα με το που θα αλλαχτει το γραναζι)..κ εξηγουμαι....στις 7k στρ 6η ταχυτητα,μαμα γραναζωμα κ 50αρι ελαστικο το κοντερ δειχνει 168χλμ...εαν βαλουμε κ την αποκλιση 8%(οπως εχει αναφερθει σε προηγουμενα ποστς) παμε στα 155χλμ πραγματικα...εγω με το γραναζωμα που εχω τωρα(16/47) κ το 55αρι ελαστικο ειμαι στα 147χλμ πραγματικα...δλδ 8χλμ διαφορα μονο :shock: τελικη εαν θυμαμαι καλα μου βγαζει 252 πραγματικα...μαμα fz1 εχει στο κοντερ 277 στην καλυτερη περιπτωση αρα πραγματικα 255...οσο δλδ βγαζει κ του freza που εχει 16/45...με 2 λογια δλδ ποιος ο λογος να σκασει καποιος 300€ για commander (450€+ εαν παει σε rapid)αλλα 200€ για δυναμομετρησεις κλπ ενω μπορει με 110€(20€ το γραναζι κ 90€ το speedohealer)να εχει αμεσα αποτελεσματα κ πιο "χειροπιαστα" :wink: ..αυτα τα ολιγα :mrgreen: :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από Theod »

Μπερδεύεις μερικά πράγματα...

Οι βελτιώσεις με εξάτμιση, χαρτογράφηση, εισαγωγή, κλπ, αυξάνουν και ομαλοποιούν την αποδιδόμενη από τον ΚΙΝΗΤΗΡΑ ροπή και κατά συνέπεια ισχύ. Εδώ υπάρχει ΜΟΝΟ κέρδος (πλήν φυσικά του κόστους... :cry: ) με την προυπόθεση φυσικά ότι οι βελτιώσεις έχουν γίνει σωστά και αποδίδουν αυτά που πρέπει...

Το γρανάζωμα είναι άλλη ιστορία. Δεν αλλάζει την αποδιδόμενη από τον κινητήρα καμπύλη ροπή και ιπποδύναμης. Απλά διαφοροποιεί το ΤΡΟΠΟ που περνάει στον δρόμο η ηδη υπάρχουσα καμπύλη... Εδώ υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα... Δωρεάν γεύμα δεν υπάρχει που λένε οι Αγγλοσάξωνες...

Είναι διαφορετικά πράγματα....

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από koulis »

θαναση εχω δοκιμασει το commander για να δω κ γω αυτη την ομαλοποιηση που λες...
να σου πω κατι?τριχες κ μαλιστα κατσαρες...θα μου χρειαστει καπου αυτη η ομαλοποιηση της ροπης κ δυναμης?
δεν ειμαι αγωνιζομενος να δινω σημασια στα δεκατα...για να δεις πραγματι διαφορα θες ολοσωμη,φιλτρο,commander..δλδ θες 1000€ το λιγοτερο αλλα κ παλι αυτα που θα παρεις δεν συγκρινονται με το κοντυμα...πες μου ενα μειονεκτημα του γραναζωματος...
να σου πω εγω για το commander?πολλα τα λεφτα κ λιγα αυτα που παιρνεις+οτι ειναι κατι που δεν το νιωθεις ρε παιδι μου...δεν καταλαβαινεις διαφορα να πεις "ναι,ρε πστη μου...πιασαν τοπο τα φραγκα που εσκασα"
θυμαμαι το καλοκαιρι τον freza που ειχε οδηγησει το δικο μου κ πραγματικα τρομαξε με το ποσο γρηγορα επιταχυνε...βεβαια απο τοτε εχω βαλει 55αρι ελαστικο οποτε μακρυνε λιγο σε σχεση με πριν κ στην επομενη αλλαγη αλυσογραναζα θα το μακρυνω ενα ακομη δοντι πισω αλλα παντα με 55αρι ελαστικο...
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από Theod »

Το commander δεν δουλεύει μόνο του...
Δουλεύει σε συνδυασμό με πακέτο μετατροπών στην εξάτμιση, εισαγωγή κλπ.

Ουσιαστικά η φιλοσοφία και η διαδικασία είναι η εξής....
Βελτιώνεις με μηχανικό τρόπο την αναπνοή του μοτέρ ελευθερώνοντας την φιμωμένη εξαγωγή και εισαγωγή (με τίμημα στον θόρυβο και τους ρύπους), και μετά μέσω της νέας χαρτογράφησης του ψεκασμού δίνεις την δυνατότητα στο μοτέρ να μπορέσει να εκμεταλλευτεί αυτές τις αλλαγές ώστε να αποδώσει περισσότερο…

Μόνο του το commander τίποτα έως ελάχιστα μπορεί να κάνει… Θέλει όλο το πακέτο και κυρίως...σωστό χάρτη που να έχει φτιαχτεί για το συγκεκριμένο σετ-απ για να δείξει τα οφέλη του…

Τώρα για το γρανάζωμα μην με βάζεις να ξαναγράφω κατεβατά...έχω γράψει αρκετά στο παρελθόν γύρω από αυτό...Πάντως μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι επειδή κόντυνες την μετάδοση απέκτησες συνολικά πιο γρήγορο μηχανάκι...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από koulis »

Theod έγραψε: Τώρα για το γρανάζωμα μην με βάζεις να ξαναγράφω κατεβατά...έχω γράψει αρκετά στο παρελθόν γύρω από αυτό...Πάντως μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι επειδή κόντυνες την μετάδοση απέκτησες συνολικά πιο γρήγορο μηχανάκι...
κ για εξατμες θυμαμαι ελεγες "οχι,εγω ποτε!!!" αλλα τελικα υπεκυψες +:Whistle=+::- :wink: :mrgreen:
τεσπα...ο καθενας κανει τις επεμβασεις που κρινει εκεινος απαραιτητες...απλα οσοι τα εχουμε δοκιμασει τα tuning ισως εχουμε μια αποψη παραπανω :wink:
παντως σιγουρα με ενα μαμα fz1 θα εχω πιο γρηγορο μηχανακι...τωρα εαν θα με περασει στα 250χλμ,ε ας με περασει...οοοοταν με φτασει :mrgreen:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από Theod »

Μα εγώ δεν είπα να μην το γραναζώσεις... Ούτε ότι είναι απαραίτητα κακό...
Απλά είπα ότι είναι διαφορετικό πράγμα να κοντύνεις την μετάδοση και διαφορετικό να βελτιώσεις τον κινητήρα...

Ένα FZ1 με μόνη μετατροπή την κοντύτερη μετάδοση, απλά έχει καλύτερες ρεπρίζ (όχι επιταχύνσεις....) σε σχέση με ένα μαμίσιο.
Ένα FZ1 που με βελτιώσεις έχει 150 άλογα τροχό και αρκετά μεγαλύτερη ροπή στις μεσαίες, θα είναι σαφώς και συνολικά πιο γρήγορο σε όλα τα επίπεδα (ρεπρίζ, επιταχύνσεις, τελικές, κλπ) σε σχέση τόσο με ένα μαμίσιο όσο και με ένα γραναζωμένο...

Από εκεί και πέρα σαφώς αν κάποιος βολεύεται καλύτερα με ένα κοντύτερο γρανάζωμα ας το κάνει...φθηνό και εναλλάξιμο είναι...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από koulis »

150ps τροχο? :shock: πολυ αισιοδοξο θα ελεγα...θελει ολοσωμη-φιλτρο-commander-πεταλουδες-φιλτροκουτι ανοιγμα κ παλι 145ps να βγαλει στην καλυτερη περιπτωση...τεσπα...

:thumleft: :cheers!: :goodmorning:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από Theod »

Nαι..αυτά θέλει...Γιαυτό σου είπα ότι οι βελτιώσεις (αν θέλεις πράγματι θέλεις να κάνεις σοβαρή διαφορά...) πρέπει να γίνουν πακέτο...
Αποσπασματικά δεν θα κερδίσεις πολλά τουλάχιστον στο θέμα της απόδοσης...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από koulis »

βεβαια επειδη εγω ειμαι λιγο τρελος :mrgreen: καποια στιγμη στο μελλον μαλλον θα ξαναμπλεξω με tuning αλλα αυτη τη φορα θα μπουν commander(ή III ή V ειμαι σε διλλημα :lol: ),φιλτροκουτι ανοιγμα,πεταλουδες Copperdawg,φιλτρο K&N,βγαλσιμο καταλυτη...μαζι με γραναζωμα θα ειναι λουκουμι το fz1 μετα :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Chrisks
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 19 Απρ 2006, 12:03
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από Chrisks »

Γιατί δεν κανονίζουμε μία ομαδική δυναμομέτρηση να δούμε τι κάνουν τα φτιαγμένα σε σχέση με τα μαμα και εάν τελικά αξίζει τον κόπο ή όχι??
Για το γρανάζωμα καλό δεν λέω αλλά εάν το φτιάξεις και το κοντίνεις παράλληλα θα έχεις ένα μικρό πρόβλημα..... Δεν θα κάθετε καθόλου κάτω, όλο στη μία θα πηγαίνει
Chris

Άβαταρ μέλους
AUDIOSLAVE
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: Τετ 24 Αύγ 2005, 14:08
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από AUDIOSLAVE »

Βελτιωσεις αρα αυξηση καταναλωσης, βγαλσιμο καταλυτη... μια χαρα.

και μετα ως υπευθυνοι πολιτες ζηταμε μετρα για το περιβαλλον.

Απλα μια σκεψη κανω.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind.
Withering my intuition leaving opportunities behind.
Feed my will to feel this moment urging me to cross the line.
Reaching out to embrace whatever may come.

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: Γραναζι - Speedohealer - Κοφτης στην 6η

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

Frezas έγραψε:Ωραια , 3 σχολια και ολα ακριβως οπως δεν ηθελα..........καταλαβα, το ποστ θα αυτοκαταστραφει πολυ συντομα......... +:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,) ......μα καλα μονο σε μενα εκαναν αντυπωση τα ΚΜ που νομιζουνε πολλοι οτι 300αριζουμε, και οτι βαρεσε κοφτη η 6η?

ααααα........Κουλη δες τελικη, με ενα δοντι μπροστα, φαντασου με ακομα πιο κοντο γραναζωμα..... +:Whistle=+::-

Επισης να συμπληρωσω οτι οι ληψη εγινε με τη GoPro Hero.

επειδη ειχες κλειστους καθρεφτες δεν με ειδες που ερχομουνα πισω σου με 300 και κορναριζα να σε προσπερασω εεεεε...????
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες