6πιστονες δαγκανες R1-07 σε FZ1-06

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
antonis_FR
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 13:35
Model: -
Τοποθεσία: Kallithea-Athens
Επικοινωνία:

6πιστονες δαγκανες R1-07 σε FZ1-06

Δημοσίευση από antonis_FR »

Eχθες καθως περνουσα απο πλατεια κυπρου (καλλιθεα) , πετυχα παρκαρισμενο ενα fz1 γυμνο μαυρου χρωματος, το οποιο φοραγε τα εξαπιστονα απο το R1 του 07!
Δυστυχως δεν βρηκα ιδιοκτητη να ρωτησω, αρα λοιπον δεν γνωριζω αν ηταν ολο το πηρουνι αλλαγμενο ή μονο η μποτα (αν ταιριαζει στο καλαμι).
Αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι το εξης: απο οτι εχω δει και το R1 07 43μμ πηρουνι εχει (οπως και το δικο μας)..αραγε αν βρισκαμε μποτες καλαμιων και δαγκανες να καναμε δουλεια??ταιριαζουν??
Ξερει κανενας?? Πολυ μο%ναρ@ με τα 6πιστονα.. :mrgreen:














(κοιτα καψες που εχω 2 η ωρα τα ξημερωματα) :ahaha: :ahaha:
Εικόνα

maxfx
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 01 Σεπ 2008, 02:18
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα, Ιλιον
Επικοινωνία:

Re: 6πιστονες δαγκανες R1-07 σε FZ1-06

Δημοσίευση από maxfx »

Λοιπόν μου αρέσει η μόντα που προτείνεις κ πιο φτηνή απο το να αγοράσω Ohlins + brembo δαγκάνες που έλεγα για το δικό μου. Θα ρωτήσω σήμερα αν παω το μηχανικό μου.

antonis_FR
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 13:35
Model: -
Τοποθεσία: Kallithea-Athens
Επικοινωνία:

Re: 6πιστονες δαγκανες R1-07 σε FZ1-06

Δημοσίευση από antonis_FR »

Απο μια μικρη ερευνα που εκανα στο fz1oa ειδα οτι οσοι εχουν προχωρησει σε μια τετοια ενεργεια, αλλαζουν ολο το πηρουνι μπροστα (το οποιο ειναι κατα κατι mm χαμηλοτερο) μαζι με δαγκανες, δισκους και αξονα ζαντας..Οι δισκοι μπορει να φαινονται ολοιδιοι με του R1 αλλα η Yamaha δινει διαφορετικους κωδικους..Οι ζαντες ειναι ιδιες ακριβως!
Αυτο που δεν ξερω ακομα ειναι αν μπορουν να αλλαξουν μονο οι μποτες των πηρουνιων με αυτες του R1, οι οποιες εχουν βασεις για ακτινικες δαγκανες +:Think=+::-k ..ωστε να μη χρειαστει να αλλαξουμε το μισο μηχανακι για να βαλουμε ακτινικα :wink:
Εικόνα

maxfx
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 01 Σεπ 2008, 02:18
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα, Ιλιον
Επικοινωνία:

Re: 6πιστονες δαγκανες R1-07 σε FZ1-06

Δημοσίευση από maxfx »

Κοίταξε φίλε αντώνη , αν αλλάζει η μπότα έχει καλώς , σε αντίθετη περίπτωση για να δούμε καλύτερα φρένα συμφέρει να αγοράσουμε Beringer στο φινάλε που βγαίνουν για το δικό μας χωρίς 'πατέντες' κ με ιδιο Κ@υλα Look! Σημερα θα κατεβώ στον Γκουζιβελάκη που ειναι ο μηχανικός μου έτσι κ αλλιώς για να ρυθμίσω την πίσω ohlins κ να δω για πολυόργανο μπροστά οπότε θα προσπαθήσω να θυμηθώ να ρωτήσω κ γι αυτό!

Link για beringer : https://www.bike-design.com/detail.php? ... _year=2008

maxfx
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 01 Σεπ 2008, 02:18
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα, Ιλιον
Επικοινωνία:

Re: 6πιστονες δαγκανες R1-07 σε FZ1-06

Δημοσίευση από maxfx »

Δυστυχώς φίλε αντώνη η μπότα δεν ειναι ίδια κ θα πρέπει να αγοράσουμε τα kayaba της r1 FULL system :( το κόστος παει γυρω στα 900 ενώ με 1600 παίρνουμε ohlins μπροστινα. τώρα τα 6πισστονα ολο το σύστημα εχει 500 ( του r1 ) αυτούσια αλλα δεν κουμπώνουν σε εμάς.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης