ABS

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

ABS

Δημοσίευση από fazernick »

Ρε παιδια το ABS οσοι εχετε αναβει στα καλα καθομενα,μου λεει ο μηχανικος οτι ετσι ειναι και οτι ειναι πολυ αιυαισθητο ,πχ σε λαανωμαλιες δρομου,η διαφορετικη φορα στους τροχους εγω νομιζω οτι αναβει οποτε θελει(κοινως απενεργοποιειτε κιολας)


τι σκ*τ* ρε γαμωτο το εχει κανεις αλλος..κατι δεν παει καλα με τα καλωδια μαλλον,στν αρχη στα πρωτα 150 χλμ αναβε ,αφου ξεκιναγα , στο 1 χλμιομετρο,το πηρε ο μηχανικος ξανακουμπωσε τις φυσες και τελος(Για λιγο)μετα παλι τα ιδια

Άβαταρ μέλους
Hatebreedgr
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιουν 2007, 19:14
Model: FZ1
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hatebreedgr »

Το ίδιο πρόβλημα απέκτησα και ΄γώ.Αναβοσβήνει στα καλά καθούμενα.
Πήγα στο Σταμάτη και μου είπε οτι εάν αναβοσβήνει τότε απλά δεν διαβάζουν σωστά οι αισθητήρες.
Εάν μένει μόνιμα αναμμένο τότε απενεργοποιείται το abs.Έβγαλε τους αισθητήρες και τους καθάρισε και έφυγα.
Για κανα δυό μέρες δεν εμφανίστηκε αλλα εχθές μου αναβόσβηνε πάλι.Βέβαια σβήνωντας την μηχανή με το κλειδί και βάζοντας πάλι μποροστά το ενδεικτικό σβήνει.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Δημοσίευση από SPARTAN »

Το εχω 8 μηνες δεν εχει παρουσιασει τιποτε .Μονο οταν το εχεισ στο διπλο σταντ και με ταχυτητα γυρναει ο τροχος αναβει και σβηνει το λαμπακι του ABS που ειναι λογικο.Πατετο sthn yamaha κατευθειαν.

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fazernick »

Εσυ επειδη δεν θυμαμαι εχεις 1000 η 600 γιατι ειναι διαφορετικα ?

εμενα μου παν οτι θα μιλησουν με Πραβη και ισως παω να μετρησουν αποσταση αισθητηρα με βαση με ενα ειδικο εργανο,αν εχει κανεις νεο ας το πει να το λυσουμε :)

Άβαταρ μέλους
SPARTAN
Δημοσιεύσεις: 953
Εγγραφή: Κυρ 07 Οκτ 2007, 10:46
Model: -
Τοποθεσία: Ραφηνα-αττικης

Δημοσίευση από SPARTAN »

fazernick έγραψε:Εσυ επειδη δεν θυμαμαι εχεις 1000 η 600 γιατι ειναι διαφορετικα ?

εμενα μου παν οτι θα μιλησουν με Πραβη και ισως παω να μετρησουν αποσταση αισθητηρα με βαση με ενα ειδικο εργανο,αν εχει κανεις νεο ας το πει να το λυσουμε :)

600 exv εαν εννοεις εμενα

Άβαταρ μέλους
Hatebreedgr
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιουν 2007, 19:14
Model: FZ1
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hatebreedgr »

Εγω πάντως για το 1000 μοντ.2007 μιλάω
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fazernick »

Και γω 1000 , αλλο το 600..

Πεμπτη πάω Πραβη εκλεισα ραντεβου .. οταν εχω νεα θα σας πώ οκ?

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fazernick »

Μετα απο επισκεψη στον Μοτοδυναμικη και συζητηση με Πραβη αλλα και τελικα μετα απο διαπιστωση αναβει αν ανοιξεις το γκαζι και για πανω απο 2-3 δευτερολεπτα διαβασει διαφορετικη κινηση μπρος πισω τροχου αναβει το λαμπακι,με το κλεισιμο διακοπτη οκ..

αρα DoNT Worry!!!

Άβαταρ μέλους
Hatebreedgr
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 07 Ιουν 2007, 19:14
Model: FZ1
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hatebreedgr »

Τελικά το δικό μου είχε πρόβλημα με την μπαταρία η οποία και αντικαταστάθηκε με καινούργια.Δεν μου το έχει ξαναπαρουσιάσει μετά την αλλαγή
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fazernick »

Εμενα αναβει οοοοοοποτε το θυματε ασχετες στιγμες...Στο Service ας το κοιταξουν,προς το παρον σειρα εχουν τα λαστιχα..Μ3

Richard

Δημοσίευση από Richard »

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω το FZ1 Fazer 2007 και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το λαμπάκι του ABS. Άναψε για πρώτη φορά στον 1ο μήνα (περίπου 1000 χλμ) και εκτοτε έχει ανάψει 6-7 φορές (τώρα είμαι στον 5ο μήνα και στα 3500 χλμ). Κλείνοντας το διακόπτη της μηχανής και ξαναανοίγοντάς τον σβήνει.
Διάβασα στα παραπάνω posts για πρόβλημα λόγω διαφοράς ταχύτητας τροχών για 2-3 sec αλλά και για πρόβλημα μπαταρίας. Τελικά, καταλήξατε σε κάποια σίγουρη αιτία? Πήγατε σε σέρβις της Μοτοδυναμικής (π.χ. κεντρική αντιπροσωπεία κλπ)?
Σε κάθε περίπτωση, μου φαίνεται ελάττωμα στην κατασκευή.

Περιμένω νέα / προτάσεις σας.

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fazernick »

δεν νομιζω να παιζει θέμα μπαταρίας αυτο λεει θα το καταλαβαινε ο μηχανικος αλλα σε εμενα δεν ειδε κατι επερνε με την μια,κατι δεν παει ,οταν κανω σερβις θα το δει ο μηχανικος με ενα μηχανημα που μετραει αποσταση αισθητηρα - ροδα κατι τετοιο..

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: ABS

Δημοσίευση από fazernick »

μετα και το 2ο service το ABS αναβει καθε φορα μετα απο 1-2 χλμ και δεν σβηνει ουτε με κλεισιμο διακοπτη..πρεπειν να φησω το μηχανακι καμια ωρα για να σβησει ...

ΕΛΕΟΣ θα παω στην YAMAHA μεσα στην βδομαδα στον Πραβη να βρω λυση μια και καλη....μετα την φλατζα και αυτο..θα μου φτιαξουν και τα τακακια που χτυπανσαν να μην πω τι...

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: ABS

Δημοσίευση από fazernick »

Σε οποιον το παρουσιαζει το λαμπακι να ΑΛΛΑΞΕΤΕ το πισω αισθητηρα , προβλημα ΤΕΛΟΣ πλεον και τεσταρισμενο..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης