Αλλαγή εμπρός γραναζιού

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
stratos

Αλλαγή εμπρός γραναζιού

Δημοσίευση από stratos »

καλησπερα σασ!
θα ηθελα να ενημερωσω οτι οσοι γουσταρουν να αλλαξουν εμπροσ γραναζι απο 17 σε 16 το ταχυμετρο οπωσ και το οδομετρο θα δειχνουν αλλα νουμερα.οσον αφορα το οδομετρο ενημερωτικα:τα 10 χλμ σε ενα κανονικο fz-1 ειναι 11,2 χλμ στο κοντυτερο γραναζωμα.και μετρημενο με ενα κ6 τα 283 χλμ/ω (δε πηγαινε αλλο)
ειναι 255 συμφωνα παντα με το κ6!προσωπικα δεν εχω παραπονα απο το κοντυτερο γραναζωμα μιασ και δε με νοιαζουν οι τελικεσ.h fusy ομωσ κατα τ αλλα πυροβολαει!!!ειδικα στισ εξοδουσ!
πολλεσ φορεσ ειναι που εχω εκτη και την ανοιγω και κανω την κινηση ν αλλαξω ταχυτητα νομιζοντασ πωσ εχω πεμπτη!

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frezas »

Οπα, δε το ειχα σκεφτει οτι με κοντυτερο γραναζωμα γραφει πιο πολλα χιλιομετρα το οδομετρο!!

Δηλαδη αν στα 10 ειναι 11,2......στα 10000Κμ
τρως αλλα 1200Κμ καπελο!! Μαλικι@.......:( :(

Ψιλομπερδευεις ετσι τα σερβις και εχεις μαζεψει περισσοτερα Κμ
ειδικα αν θα θες να το πουλησεις!!


Ασχετο.... αλλα γραφε με μικρα γραμματα, δε διαβαζονται τα μεγαλα!!!
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

και το οδομετρο κλεβει :?: ειναι σιγουρο αυτο :?: δηλ. τωρα που εχω 13000 και απο τις 9000 εχω βαλει το γραναζι θα επρεπε να λεει το οδομετρο πιο λιγα δηλ.12500 περιπου :?:
και εαν ειναι ετσι τοτε επιρεαζονται και τα χλμ για την καταναλωση(χλμ βλεπω για να βαλω βενζινη)
αυτο δεν μου αρεσει :evil:

2mdesign
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ 31 Μαρ 2007, 12:23
Model: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 2mdesign »

Χαιρετώ όλα τα παιδια του Forum. :D Αν και δεν εχω αλλάξει το γρανάζωμα στο Fazer μου απο οτι εχω διαβάσει το προβλημα λύνεται με το Speedohealer.
Tωρα για το πως ακριβως λειτουργει δεν ξέρω.Περισσοτερες πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται θα βρείτε στο αμερικάνικο site [url]http://www.yamahafz1oa.com :D

stratos

Δημοσίευση από stratos »

Δε νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικο για τα διαφορετικα χλμ απλα πρεπει να εχουμε το νου μας για τα σερβις!Οσο για την πωληση...
ΠΟΙΑ ΠΩΛΗΣΗ??????????????Τη Fusy την εχω ηδη αρραβωνιαστει (φοραμε δαχτυλιδι) :D και παμε για γαμο :D .Τωρα αν καποιος θελει να την πουλησει νομιζω οτι αν ειναι ειλικρινης και το πει στον υποψηφιο αγοραστη θα καταλαβει το θεμα με τα χλμ.Να μην ειναι και κανας ασχετος!!!
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ παιδες και ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

xtapodias
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ 05 Ιουν 2006, 21:15
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xtapodias »

Συγνώμη μπορει να πω και μαλ*****, αλλά σε άλλα μηχανάκια ο χιλιομετρητής και το κοντέρ είναι στο μπροστινό. Και άντε το κοντέρ να είναι στο γρανάζι, ο χιλιομετρητής όμως πρέπει να είναι στο μπροστινό. Αντε κάποιο καλό παιδί που το σηκώνει το μηχανάκι θα μας το πει αυτό. :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από savvas »

Good wines... :lol:

Τωρα το πηρατε ειδηση...

Εχω το μαμισιο γραναζι,
Ο "αλλος" διπλα μου με το 16αρι "γραφει:
70χλμ, εγω 66χλμ...
288χλμ, εγω 260χλμ...

Αντε,
Καλο Πασχα...

Άβαταρ μέλους
MAIK
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Τετ 28 Μαρ 2007, 21:44
Model: FZ1
Model year: 2007
Τοποθεσία: ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Επικοινωνία:

ΓΙΑ

Δημοσίευση από MAIK »

ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΑ ...............ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟ 17ΑΡΙ ΕΙΧΑ ΜΕ ΕΚΤΗ ΣΤΙΣ 5000 ΣΤΡΟΦΕΣ 125 ΧΙΛ. ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ 16ΑΡΙ ΕΧΩ 122-123 ΧΙΛ.ΑΛΩΣΤΕ ΤΟ 17ΑΡΙ ΤΟ ΕΒΑΛΕ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΤΕΛΕΥΤΕΑ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑΤΙ Η ΕΥΡΟΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΖΗΤΗΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥΣ ΡΙΠΟΥΣ ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΕΤΡΑΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΧΗΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΑΣΜΑΝ ΜΕ 60 ΧΙΛ......................ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ερχομαι με. 1000 και με το 1000

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΑ

Δημοσίευση από Theod »

Στο κοντέρ δεν αλλάζει τίποτα....όσα σου έδειχνε με το παλιό γρανάζι, ακριβώς τα ίδια (για τις ίδιες στροφές) θα σου δείχνει και με το 16άρι....

αυτό που αλλάζει όμως είναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΙΝΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΚΟΝΤΕΡ, μιας και αλλάζει η απόκλιση του κοντέρ σε σχέση με τα πραγματικά... :wink:

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

υπαρχει κανενας απλος τροπος για το κοντερ να ερθει πιο κοντα στην αποκλιση σε σχεση με τα πραγματικα :?:

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Έχω ακούσει για το SPEEDOHΕALER (δεν ξέρω αν γράφεται έτσι...) αλλά δεν έχω προσωπική άποψη..

2mdesign
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ 31 Μαρ 2007, 12:23
Model: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 2mdesign »

Speedohealer

Εικόνα

Dany

Δημοσίευση από Dany »

Άλλαξα και εγώ γρανάζι μπροστά. Από 17αρι σε 16αρι.Όντως η διαφορά σε ευστροφία είναι τρομερή.Η πρώτη ειδικά φορτώνει σε χρόνο dt. Αν θελήσεις να σπάσεις την 1η τότε πρέπει να έχει άσφαλτο βεντούζα για να μην φύγεις κολαριστός..... :lol: :lol:
Έχει αλλάξει ο ήχος του κινητήρα σε πιο ξερό και γενικά είναι άλλο έργο το πράγμα.Τέρμα η ανυπακοή-απροθυμία χαμηλά.Τονώθηκε χαμηλά και από τις 4000 στροφές γεμίζει πολύ δυνατά.
Πιστεύω τα 17 ευρώ που κόστισε το γρανάζι είναι αμελητέα μπροστά στη διαφορά που προσφέρει αυτή η μετατροπή. Τη συστήνω ανεπιφύλακτα!!!!!

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

ετσι ετσι
:oeoeoe:
ενας ενας το δοκιμαζουν και οταν δουν τη διαφορα εχουν ενα
:looool:


εεεεεεεεεεεεεεεεεΤΗΕΟD ΑΚΟΜΑ :?:

a_nivas86
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 30 Μάιος 2009, 16:26
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΕΜΠΡΟΣ ΓΡΑΝΑΖΙΟΥ

Δημοσίευση από a_nivas86 »

τελικά ρε παιδιά αξίζει να το αλλάξεις ii όχι??αυτό με τα χιλιόμετρα "ειναιπραγματικο"?ότι δηλαδή έχεις διαφορετικές ενδείξεις?
βοηθήστε γιατί ενδιαφέρομαι άμεσα!! thanks

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες