Αλλαγή γρανάζι εμπρός

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
ΒΟΝΟ

Αλλαγή γρανάζι εμπρός

Δημοσίευση από ΒΟΝΟ »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9246 ΧΛΜ ΣΤΟ ΜΠΛΕ ΜΟΥ FAZER , ΕΚΡΙΝΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΩ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΙΣ ΧΑΜΗΛΟΜΕΣΑΙΕΣ ΤΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΓΡΑΝΑΖΙ ΜΡΟΣΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΔΟΝΤΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ.16 ΑΝΤΙ 17.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΔΟΚΙΑ ΑΦΟΥ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΛΥΣΣΑΕΙ :twisted: ΚΑΙ ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ.ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ ΤΩΝ ΣΤΡΟΦΩΝ ΠΟΛΥ ΓΕΜΑΤΟ ΠΛΕΟΝ ΓΚΑΖΙ,ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΑΤΣΑΚΩΝΕΙΣ ΑΠΛΑ ΔΙΑΚΤΙΝΙΖΕΣΕ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΠΟΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΑΣ.
ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 15 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΤΕ ΤΟ ΜΑΝΙΣΙΟ.ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ. :D :D :D :D :D

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: ΓΙΑ ΨΑΓΜΕΝΟΥΣ FZ1 ΑΔΕΣ

Δημοσίευση από douris7 »

εκτος απο της χαμηλομεσαιες στα ψηλα πως ειναι :?: γιατι εμενα μου κρεμαει δηλ.με 5η το μοτο ανεβαζει αλλα αργα με τερμα γκαζι.

ΒΟΝΟ

Δημοσίευση από ΒΟΝΟ »

τι εννοεις οτι σε κρεμαει? :wow: με τι χλμ ?με 100 π.χ? ειναι λογικο εαν προσπαθεις απο τοσα με 5η. :roll:

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

οταν εχεις φορτωση την 4η και εισαι στα 220χλμ.και κανεις την αλαγη σε 5η τοτε κρεμαει δηλ.ανεβαζει μεν αλλα πολυ αργα για τον λογο οτι ειναι μακρια οπως και η 6η.γι¨αυτο αποφασισα να αλλαξω και εγω το γραναζακη
για να δωσω λιγο σπιρταδα σε αυτο που σου λεω.
το εχεις διαπιστωση αυτο ετσι δεν ειναι :?:

ΒΟΝΟ

Δημοσίευση από ΒΟΝΟ »

ετσι οπως το θετεις συμφωνω.θα δεις τρομερη βελτιωση και τρελλα νουμερα στο ψηφιακο τα οποια ομως σε καμμια περιπτωση δεν ειναι ουτε κατα 20% κοντα στα πραγματικα :scratch: .παντως εγω το γουσταρω ειδικα τωρα μεσα στην πολη μιας και ο καιρος δεν βοηθαει για μακρινες αποδρασεις,και ειδικα οταν παταω κατι ss φαναρι φαναρι, </->/vs2 και μετα μου λενε πως παει πολυ καλα. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

τρελλα νουμερα στο ψηφιακο τα οποια ομως σε καμμια περιπτωση δεν ειναι ουτε κατα 20% κοντα στα πραγματικα :scratch: .καλα. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:[/quote]
το γνωριζω οτι ο χιλιομετρητης θα κλεβει ακομα περισσοτερο αλλα προς την αισθηση και την πραξη χαλαλη του.
:D :D :D :D :D :D :D την τεταρτη θα το βαλω και ενημερωνουμε +:Dancing=+:\:D/
απο καταναλωση εχεις δει διαφορα :?:

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

:D την επεμβασουλα την εκανα το πρωι και αμεσω μετα ενα μινι τεστακι στην εθνικη οπου το συμπερασμα ειναι ,καντε το οση δεν το εχεται κανει γιατι πραγματικα ειναι περα απο καθε προσδοκια τη κανει το μοτερ με ενα δοντι μικροτερο,τραβαει καλα απο χαμηλα αλλα απο της 5000 στροφες (μεσαια κλιμακα) :twisted: :twisted: διακτινιζεται μεχρι τον κοφτη.
Τωρα οσο αφορα στα χλμ εμενα μου δειχνει τα ιδια οπως και πριν :!: δηλ 1η στον κοφτη 137 2α 160 3η 199 4η 230 και εκει που κρεμαγαι με 5η το μοτερ τωρα τιποτα συνεχηζει να ανεβαζει τρελα και για την 6η θα ενημερωσω οταν την τεσταρω και αυτην.
κοστος 20 ευρωπουλα

xtapodias
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ 05 Ιουν 2006, 21:15
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xtapodias »

20 ευρώπουλα που? μαζί με την εργασία?
Για δώσε πληροφορίες, γιατι με βάλατε στην πρίζα.

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

15€ το γραναζακι εταιρειας JT(16 δοντια) ΚΑΙ 5€ εργασια τουτε στην 20€πουλα,και 10λεπτα απο τον χρονο σου για αντικατασταση και </->/ss4 ετοιμος.
αναρωτιεμαι γιατι η yamaha δεν μας το εδινε δωρο οπως κανει η aprilia με το tuono :!: :?:

panjimnakos

Δημοσίευση από panjimnakos »

doken έγραψε:παιδια ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις σε αυτο το μηχανακι,ειδικά στο γυμνο,σουζαρει με 2ρα ανοιγμα γκαζι απο τις 6000 στροφές,φοβερα ρεπριζ, και απο κοντέρ κλέβει αλλα οχι τρελά,αξιζει έστω και να το δοκιμάσετε,ταιριαζει αψογα αν ζητησετε μαμα γρανάζι απο απο r12000-2002
Φιλε μου το μαμα γραναζι απο το R1 2000-02 ποσο εχει? Γιατι καποιος μου ειπε οτι τα γνησια εχουν περιπου 100€ :( , ενω του εμποριου εχουν 15€!

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

100€ προφανώς είναι για σετ μπρός-πίσω ... :wink:

xtapodias
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ 05 Ιουν 2006, 21:15
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xtapodias »

τώρα που το ξανασκέφτομαι, όταν πήρα το δικό μου από την αντιπροσωπία, μου είπε ο τεχνικός, "αντε καλοτάξιδο και να βάλεις και το γρανάζι μπροστα για να σπέρνει". Οταν του ζήτησα να μου εξηγήσει απάντησε για το τι θα κερδίσω, και ξεκαθάρισε πως την αλλαγή την κάνω σε αυτούς χωρις να χάνω την εγγύηση φυσικά. Το μόνο που δεν θυμάμαι είναι η τιμή. Πρέπει να μου είπε 18€ + εργασία ή κάτι τέτοιο, για γρανάζι οχι της yamaha.

panjimnakos

Δημοσίευση από panjimnakos »

Εμενα μου ειπε οτι εχει τοσο γιατι εχει και λαστιχο το γραναζι, ενω τα after market οχι!

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

ο μηχανικος μου ειπε οτι πηρε την yamaha τηλ. και του ειπαν οτι δεν εχει γραναζι για το φζ1 και ετσι πηρα το αφτερ μαρκετ που οντως δεν εχει λαστιχο οπως της μαμας :D :D :D

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από savvas »

'Οποιος έχει πάρει το γνήσιο, ας μας γράψει το part number...

(Νομίζω ότι είναι αυτό: 4XV-17460-00-00 SPROCKET, DRIVE 16T)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες