Σωληνάκια υψηλής

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
bak76
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 01 Νοέμ 2019, 23:05
Model: FZ1
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Σωληνάκια υψηλής

Δημοσίευση από bak76 »

Γειά σε όλους. Προερχόμενος από το KTM 990 SMT που φρέναρε με το 1 δάχτυλο μου κακοφαινεται λίγο το μπροστινό του FZ1. Δε λέω φρενάρει μια χαρά απλά θέλει παραπάνω δύναμη στη μανετα. Θέλω λοιπόν να βάλω σωληνάκια υψηλής μόνο μπροστά. Έχει βάλει κανείς να μου πει καμία γνώμη; έχω το μοντέλο του 09 με ABS.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής

Δημοσίευση από Solomon »

Γενικά τα υψηλής κάνουν την διαφορά σε παλιά μηχανάκια που έχουν ψιλοκουρασει τα σωληνάκια τους από τα χρόνια.
Σε σένα με το abs μπαίνουν μόνο από την μονάδα προς τις δαγκάνες κι όχι από την τρόμπα του φρενου.

Ξεκινά με αυτά κ σε επόμενο στάδιο εάν δεν είσαι ικανοποιημένος βλέπεις κ για αλλαγή τρόμπας

bak76
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 01 Νοέμ 2019, 23:05
Model: FZ1
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής

Δημοσίευση από bak76 »

Αλλαγή τρόμπας; έχεις κάτι στο νου σου; και κόστος; πάντως στο hayabusa που έπασχε από φρένα είχα βάλει υψηλής και είδα διαφορά.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής

Δημοσίευση από SoR_gr »

νομιζω οτι και τρόμπα να αλλάξεις, αν χάνεις κάποιο ποσοστό πίεσης απο τα σωληνάκια (όταν διογκώνονται) δεν θα δεις μεγαλη διαφορά (δεν ξέρω κι όλας δεν εχω αλλάξει τρόμπα).

αρχική αλλαγή στα σωληνάκια και μετά βλέπεις.

σου φαίνεται φτωχό το φρενάρισμα του φζ1; μηπως για αρχή αλλαγη υγρώς-εξαερρώσεις κλπ ή τα έχεις κάνει;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

bak76
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 01 Νοέμ 2019, 23:05
Model: FZ1
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής

Δημοσίευση από bak76 »

Τα έχω κάνει. Δε μου φαίνεται φτωχό το φρένο απλά θα ήθελα να φρενάρει με λιγότερη πίεση στη μανετα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής

Δημοσίευση από SoR_gr »

φανταζομαι και με τα ρυθμιστηρια έχεις παίξει/ρυθμισει.
ξερεις με το λίγο που θα το αλλάξεις επηρρεάζει την αισθηση πίεσης
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

bak76
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Παρ 01 Νοέμ 2019, 23:05
Model: FZ1
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής

Δημοσίευση από bak76 »

Ναι ρε φίλε είμαι 44 και έχω μηχανάκι απο τα 15 μου :D

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής

Δημοσίευση από SoR_gr »

δεν σε υποτιμώ ή αμφισβητώ... αλλά απο το πλήκτρολόγιο... ας αποκλείσουμε τα περισσότερα πιθανά/τζαμπέ θεματάκια :D
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
pantelos_paint
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ 24 Αύγ 2019, 00:22
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής

Δημοσίευση από pantelos_paint »

Επαθα την ιδια πλακα μολις οδγησα το ρ1 με τα εξαπιστονα...προς στιγμην νομιζα πως το φρενο του φαζερ ειναι ανυπαρκτο και ειχα αρχισει να ψαχνω μεχρι και αλλαγη μποτας για να βαλω ακτινικες δαγκανες απο ρ1 2008...ελυσα το "προβλημα" μου τελικα πολυ πιο οικονομικα με καταργηση abs σωληνακια υψηλης με διπλο σωληνακι μπροστα χωρις διακλαδωση,τρομπα απο big bang και υγρα dot 5.1....Μπορω να πω οτι σε συνθηκες πιεσης σε καλες και δυνατες βολτες σε κατηφορικα και κλειστα γρηγορα κομματια ακομα φρεναρω με 1 δαχτυλο και εχω μεινει υπερευχαριστημενος....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 1 επισκέπτης