Brembo Brake kit MCS 19.21 Fazer Fz1

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sub1911
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 15:10
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αμμόχωστος
Επικοινωνία:

Brembo Brake kit MCS 19.21 Fazer Fz1

Δημοσίευση από Sub1911 »

Γεια σας παίδες.

Ήρθε η στιγμή να αντικαταστήσω το σετ με τα σωληνάκια υψηλής.Και σκέφτομαι να βάλω αυτό


Link


Το έχει βάλει κάποιος ? Ξέρουμε κόστος ? Εννοείται ότι δεν θα αντικαταστήσω τις δισκόπλακες. Μόνο τα brake calibers μπροστά-πίσω + τη μανέτα του φρένου όπως τη βγάζει η Brembo.

Εικόνα
Επειδή ένας φίλος μου είπε ότι στοιχίζει αυτό κάτω από 300, αν ισχύει αυτό τότε γιατί να δώσω περίπου 200 για αντικατάσταση στα σωληνάκια υψηλής, άσε που αυτό το σετ έρχεται ένα με τη μανέτα του φρένου.

Υ.Γ Η δική μου μηχανή είναι χωρίς ABS

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Brembo Brake kit MCS 19.21 Fazer Fz1

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ρε φιλε τι 200;; για 3 σωληνακια;;Νομιζω κοντα στα 60 εχουν τα μπροστα και καμια 30 το πισω.

Άβαταρ μέλους
Sub1911
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 15:10
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αμμόχωστος
Επικοινωνία:

Re: Brembo Brake kit MCS 19.21 Fazer Fz1

Δημοσίευση από Sub1911 »

Δυστυχώς φίλε μου καλέ εδώ είναι Κύπρος (κάνε τα όλα χ 2)..
Δεν είναι τυχαίο ότι όλα τα παίρνω από Ελλάδα - εδώ δεν υπάρχουν τέτοιες τιμές (και με 19% ΦΠΑ όχι 23%)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Brembo Brake kit MCS 19.21 Fazer Fz1

Δημοσίευση από jskf16 »

Τα σωληνακια σου ομως παλι θα θελουν αλλαγμα! Αν δεν εχεις καποιο ουσιαστικο προβλημα με τη μανετα/βαλβιδα του φρενου σου μην την αλλαξεις.Αντικατεστησε τα σωληνακια σου σε πρωτη φαση για εμενα ειναι ποιο ουσιωδες , διοτι η μανετα που δειχνεις η χρηση της και η λειτουργικοτητας της κλινει προς τα πιστας δεδομενα + πανακριβη.Μη μου πεις οτι δε μπορει να τη βαλει καποιος αν θελει ? Και βεβαια μπορει , απλα και θεωρωντας οτι η χρηση που κανεις ειναι αυτη που κανουν οι περισσοτεροι (βολτες/εκδρομες) η αξια της και η χρηση της υπερβαινει αυτο το οποιο θα σε καλυψει πραγματικα , θεωρω.Η αισθηση της και η ακριβεια της ειναι φανταστικη , μου εχει τυχει να φρεναρω με την ιδια , σε μηχανη χωρις abs.Εν ολιγοις σκεψου αν θες να πληρωσεις κατι τοσο ακριβο για τα οποια αυτα που θα σου δωσει ισως να μην τα χρειαστεις και ποτε :wink:

Στο μελλον βεβαια αν αλλαξεις τη μανετα αναγκαστικα θα αλλαξεις ΚΑΙ τα σωληνακια αυτα δε τα γλυτωνεις!!!

Αυτο που θελει προσοχη , ειναι το εξης: Οτι αν στο μελλον αλλαξεις και τη μανετα-ντρομπα και τα σωληνακια σε υψηλης το φρενο σου θα εξελιχτει σε πολυ ευαισθητο και ταυτοχρονα πολυ δυνατο.Αυτο ο συνδυασμος θελει μεγαλη προσοχη και ειδικα σε εσενα οπου η μηχανη δεν εχει abs.

Άβαταρ μέλους
FotisFz1
Δημοσιεύσεις: 595
Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 12:41
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Brembo Brake kit MCS 19.21 Fazer Fz1

Δημοσίευση από FotisFz1 »

Το πισω φρενο αστο οπως ειναι
δεν θα σε βοηθησει σε τπτ
μπροστα βρισκεις απο εβαυ σετ σωληνακια κατω απο κατοστατικο
η αληθεια ειναι οτι η μαμα τρομπα δεν ειναι κ τοσο καλη
αλλα η μπρεμπο που δειχνεις ειναι πανακριβη
Παρε μια ακτινικη απο ρ1 του 09 κ εισαι κομπλε
θα βελτιωθει παρα πολυ το φρενο σου

Άβαταρ μέλους
Sub1911
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Παρ 21 Νοέμ 2008, 15:10
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αμμόχωστος
Επικοινωνία:

Re: Brembo Brake kit MCS 19.21 Fazer Fz1

Δημοσίευση από Sub1911 »

jskf16 έγραψε: διοτι η μανετα που δειχνεις η χρηση της και η λειτουργικοτητας της κλινει προς τα πιστας δεδομενα + πανακριβη.
Γιάννο μου, έτσι κι αλλιώς κανείς δεν σε προσέχει όταν οδηγάς μηχανή εδώ, άρα κατά κάποιο τρόπο φρεναρίσματα πίστας κάνεις.. :D :D

ίσως να έχεις δίκαιο στη τελική.Μπορεί να πάρω ένα σετ σωληνάκια από Ελλάδα όταν έρθω, τα αλλάζω και τελείωσε.

Να σου πω και την αλήθεια πιστεύω ότι με αυτό εγώ προσωπικά που είμαι μέτριος οδηγός ας πούμε ίσως να μου έρθει πολύ βαρύ και απότομο το φρενάρισμα με αυτή την αλλαγή..

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Brembo Brake kit MCS 19.21 Fazer Fz1

Δημοσίευση από jskf16 »

Οτι αποφασισεις :D , αλλαξε τα σωληνακια σε πρωτη φαση για εμενα , που αυτα ετσι και αλλιως θελουν αλλαγμα και εν συνεχεια βλεπεις..... :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης