Λογικά κιβώτιο ταχυτήτων

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
miltos_v
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2013, 22:47
Model: FZ1
Τοποθεσία: KOMOTHNH/ ΚΡΗΤΗ
Επικοινωνία:

Λογικά κιβώτιο ταχυτήτων

Δημοσίευση από miltos_v »

Παιδιά καλησπέρα...συγχωρέστε με για τον τίτλο...Λοιπόν χθές το βράδυ το θηρίο, έκανε κάτι περίεργο. Ο λεβγιές ταχυτήτων είναι υπερβολικά πολύ χαλαρός. Δηλαδή για να βάλω απο πρώτη δευτέρα, πρέπει να ανεβάσω τον λεβγιέ μέχρι σχεδόν την μέση ( αυτό το κάνει μόνο του το μηχανάκι) και μετά θα πρέπει να ξαναανεβάσω τον λεβγιέ για να βάλω την ταχύτητα. Λογικά δεν θα καταλάβατε τι εννοώ αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα. Σας παρακαλώ αν κάποιος έχει καταλάβει τι εννοώ ας μου εξηγήσει τι γίνεται γιατίδεν μπορώ να περιμένς μέχρι αύριο που θα το πάω στο γιατρό....Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων. Και κάτι ακόμα παράξενο, όταν είναι στα νεκρά κ πατάω συμπλέκτη ακούγεται απο τη δεξιά μεριά του μοτέρ κάτι σαν ροδέλα που δεν είναι σφιχτά δεμένη...Έλεγξα όλες τις βίδες αλλά τίποτα. Αυτό το κάνει αρκετό καιρό απλά δεν έδωσα σημασία!!!

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Λογικά κιβώτιο ταχυτήτων

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

με λιγα λογια, δεν κουμπωνει ευκολα τις ταχυτητες????
λαδια εχεις αλλαξει τελευταια????
η αλυσιδα ειναι λαδωμενη????
και το κυριοτερο... μηπως φορεσες κανενα πανινο παπουτσι μετα απο χοντρο παπουστι????
για το θορυβο που λες, συνηθως ειναι η καμπανα... αλλα αυτο ακουγεται οταν δεν πατας συμπλεκτη και οταν πατας σταματαει.... τουλαχιστον στα 600αρια...

το κυβωτιο δεν παθαινει ετσι ευκολα..... εκτος αν το καρφωνεις....
η θελει αλλαγη λαδιων, λιπανση αλυσιδα... ή τσεκαρε την ντιζα συμπλεκτη μηπως ειναι πολυ μποσικη, αλλιως τσεκαρε δισκους.....
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

miltos_v
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2013, 22:47
Model: FZ1
Τοποθεσία: KOMOTHNH/ ΚΡΗΤΗ
Επικοινωνία:

Re: Λογικά κιβώτιο ταχυτήτων

Δημοσίευση από miltos_v »

Όχι δεν έχω αλλάξει λάδια. Δεν είναι οτι δεν κουμπώνει εύκολα τις ταχύτητες απλά ο λεβγιές είναι πάρα πολύ χαλαρός. σαν να έχει ξεσφίξει. Δεν ξέρω αν είναι δίσκοι.
Ο θόρυβος που προείπα γίνεται συνήθως όταν πατάω συμπλέκτη και έχω νεκρό. και δεν νομίζω να συνδέεται με το θέμα του λεβγιέ.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Λογικά κιβώτιο ταχυτήτων

Δημοσίευση από manos_mas »

και εγω δεν εχω ακουσει να σπανε τα σασμαν .... οπως ειπε και ο απο πανω ....
μηπως φορεσες λεπτα παπουτσια τωρα που καλοκαιριασε και δεν μπορεις να σπρωξεις τον λεβιε μεχρι πανω ?
και τα υπολοιπα παιζουν ρολο ,( λιπανση - τεντωμα αλυσιδας )
Ρεγουλαρισε τον λεβιε να σου κατσει λιγο πιο κατω
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

miltos_v
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2013, 22:47
Model: FZ1
Τοποθεσία: KOMOTHNH/ ΚΡΗΤΗ
Επικοινωνία:

Re: Λογικά κιβώτιο ταχυτήτων

Δημοσίευση από miltos_v »

Όχι τα ίδια παπούτσια φοράω. Μα δεν έχει σκληρήνει ο λεβγιές είναι πάρα πολύ χαλαρός. <<Πέφτει>> μόνος του δεν είναι σταθερός. Η αλυσίδα πάντως είναι μια χαρά!!!! Την λυπαίνω συνέχεια!!!!

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Λογικά κιβώτιο ταχυτήτων

Δημοσίευση από Theod »

Ξεκίνα από το μοχλικό του λεβιέ. Τσέκαρε τις ενώσεις, τους συνδέσμους, τα ρυθμιστικά παξιμάδια κλπ μήπως έχει ξεβιδωθεί-χαλαρώσει κάτι.
Αν το μοχλικό είναι καλά τότε δεν έχει κατι άλλο να δεις εξωτερικά - πας καρφί για συνεργείο :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
kakarelos
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Τρί 29 Ιαν 2013, 21:44
Model: FZ1
Επικοινωνία:

Re: Λογικά κιβώτιο ταχυτήτων

Δημοσίευση από kakarelos »

οτι λεει ο theod κανε.ενα,ενα απο την αρχη.κ με την πρωτη ευκαιρια συνεργειο
τζαμπα βενζινη πουθενα?????

miltos_v
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 15 Ιαν 2013, 22:47
Model: FZ1
Τοποθεσία: KOMOTHNH/ ΚΡΗΤΗ
Επικοινωνία:

Re: Λογικά κιβώτιο ταχυτήτων

Δημοσίευση από miltos_v »

Παιδιά χαίρεται. Το μηχανάκι το πήγα σήμερα το πρωί απο τις 9.30 και φυσικά ακόμα δεν έχουν ασχοληθεί.....Έλεος!!!!! Κάθολου εξυπηρετικοί!!!!Το μόνο που μου είπαν είναι οτι <<μάλλον>> έχει κόψει το ελατήριο που επαναφέρει τον λεβγιέ... Αν είναι δυνατόν... Το συνεργείο δεν είναι στην έκθεση είναι σε μια μάντρα με παλιοσίδερα και αρχιμάστορας ένας τυπάς που νομίζει οτι είναι το λιγότερο ο xzibit απο το pimp my ride... όταν έχω νέα θα σας ενημερώσω!!!! Και δεν μου έχουν πει ακόμα καν κοστολόγιο!!!!! Αν ξέρει κανείς να με ενημερώσει πάνω κάτω πόσο πάει το μαλλί!!!! Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Λογικά κιβώτιο ταχυτήτων

Δημοσίευση από manos_mas »

αν δεν σε ικανοποιει το συνεργειο , παρε το μηχανακι απο εκει και πηγαινε το αλλου ...
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες