FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Pit-Sp
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 13 Μάιος 2014, 14:45
Model: FZS1000
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από Pit-Sp »

Καλησπερα παιδια..
Το δικο μ FZ1 κανει το εξης, μεχρι και πριν ενα μηνα ολα ηταν καλα το ABS δουλευε ρολοι χωρις κανενα θεμα.. Αφου όμως έβαλα πίσω φανάρι με λέντ και φλάς όταν το ψιλό πιέζω στα φρένα το ABS δουλευει κανονικα μέχρι τα 30χλμ περίπου και μπρός και πίσω απλά μου ανάβει το λαμπάκι στο καντράν. Αφου ανάψει το λαμπάκι δουλευει πάλι το ABS, και σβήνει το λαμπάκι όταν σβήσω και ξανά ανάψω το μηχανάκι. Σε καθε βολτα προσπαθώ να ενεργοποιώ το ABS για να μην εχω θεματακια αλλα αυτο με εχει προβληματισει.. <>60 ...

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από Jericho »

Τα led πίσω φανάρια έχουν και μια αντίσταση συνήθως στη συσκευασία. Την έχεις συνδέσει ?

Pit-Sp
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 13 Μάιος 2014, 14:45
Model: FZS1000
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από Pit-Sp »

Δεν ειχε τιποτε αλλο εκτος απο το φαναρι.. +:Think=+::-k .. Τι μπορω να κανω τωρα :?:


Pit-Sp
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 13 Μάιος 2014, 14:45
Model: FZS1000
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από Pit-Sp »

Ευχαριστώ πολύ θα γίνει σχετική παραγγελία..

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από koulis »

μεχρι προτινος ολα καλα με το abs....
δουλευε ρολοϊ....οποτε εβγαζα το τουμπανο εξω δουλευα το abs για να μην "ξεχνιεται" η μοναδα.....σημερα το πρωι
εκανα μια μικρη βολτα 2-3χλμ πριν παω μαγαζι.....ολα καλα....το μεσημερι την βαζω μπροστα,δεν προλαβαινω να κανω 20 μετρα τσουπ βλεπω το λαμπακι abs αναβοσβηνει....παω σε μια μικρη αλανα κ τη σβηνω.....την ξαναβαζω μπροστα,με το που βαζω 1η κ φευγω αρχιζει κ ξαναναβει.....ξανασταματαω,σβηνω....ξαναβαζω μπροστα,1η φευγω παλι τα ιδια.....αναβοσβηνε μεχρι που πηγα σπιτι κ την παρκαρισα.....
abs δουλευε σωστα μπρος/πισω....

πισω κ*λοφαναρο με ενσωματωμενα φλας....μπροστα led φλας μαζι με πισω led φλας στην βαση πινακιδας....
ολα αυτα συνδεδεμενα σωστα μαζι με ρελε led....ολα λειτουργουσαν ρολοϊ μεχρι τωρα εδω κ 2-3 χρονια....
το παραξενο ειναι οτι μου το εκανε με το που εβαζα 1η κ ξεκιναγα...
ενω πριν κατι χρονια που ειχα βαλει παλι κ*λοφαναρο με led φλας χωρις ρελε/αντιστασεις μου το εκανε αλλα καθως πηγαινα πορεια κ παταγα φρενο αρκετα εντονα με αποτελεσμα να μπαινει σε λειτουργεια το abs κ να αναβοσβηνει η ενδειξη....

τι σκ*τα θελει?δεν εχω κ τον απαραιτητο χρονο ουτε να ανοιξω το δεξι πανελ μηπως θελει φυσημα η μοναδα του abs που ειναι απο κατω.....η αληθεια ειναι οτι εχω να αλλαξω υγρα φρενων μπρος/πισω 2μιση χρονια περιπου.... <>3

καμμια ιδεα...... :?:

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από koulis »

το ξαναδοκιμασα σημερα.....τελικα το λαμπακι ξεκιναει να αναβοσβηνει μολις τσουλησει η μηχανη ανεξαρτητα αν βαλω 1η ταχυτητα ή οχι....δλδ σε μικρη κατηφορα που εχω μπροστα στο σπιτι,εβαλα μπρος κ τσουλησε κ κατευθειαν αρχισε να αναβοσβηνει....εκανα μια μικρη βολτα 2-3 λεπτα κ μετα ξεκινησα τα φρεναρισματα....μετα απο καμμια 15-20 δυνατα φρεναρισματα μπορεσα να το θεσω σε λειτουργια το μπροστα....δεν ξερω εαν ειχε κολλησει κ ξεκολλησε
αλλα τελικα το καταφερα....ισως κ να φοβομουν στην αρχη μην τυχον δεν δουλεψει κ μπλοκαρει.....τεσπα....με παραξενεψε κατι ομως....αφου καταφερα να το βαλω σε λειτουργια μετα απο 4-5 φρεναρισματα πολυ δυνατα αρχισε ο μπροστα τροχος να τσιριζει κ να κανει "κολια" ενω το abs δουλευε....ειναι λογικο μηπως επειδη τα φρενα παραειχαν ζεσταθει?επιασα δισκοπλακα κ τσουρουφλαγε.....παιζει ρολο το οτι εχει να γινει εξαερωση/αλλαγη υγρων φρενων εδω κ 2μιση χρονια παρ'οτι ΔΕΝ εχω συμπληρωσει τα χλμ?μολις 5000χλμ περιπου απο την τελευταια αλλαγη....
καποιος να μου πει παρομοια περιπτωση κ τι λυση βρηκε....?δεν ειναι καιρος για τετοια εξοδα γμτ....... +:Brick wall=+:](*,)

το πισω κανενα απολυτως προβλημα.....

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από ilias »

αυτα ειναι σημαδια ,,,,συντομα θα σου κολησει πάενε στο συνεργειο και κανε συντηρηση της μοναδας ,.,,,,καλημερες
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από InversionOfControl »

χαλανε τα fazer? :lol: <>3

οτι σου λεει ο μαλλιας... μην το αφησεις γιατι οταν θα χρειαστει και δεν πιασει, παιζει να την φας τη σουπα.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από koulis »

ας τα παρουμε ενα ενα...σιγουρα ειναι κατι που θελει κοιταγμα.....
μπορει να θελει συντηρηση η μοναδα του abs...
μπορει να θελουν φυσημα καθαρισμα οι επαφες των φυσων του abs....
μπορει να θελει καθαρισμα ο αισθητηρας του abs....
μπορει να θελουν εξαερωση τα φρενα κ αλλαγη τα υγρα......
μπορει να θελει αλλαγη η μπαταρια γιατι στις τελευταιες μιζιες κανει καποια 1-2 δευτερολεπτα περισσοτερο να παρει...
μπορει ολα τα παραπανω.....

το θεμα ειναι οτι δεν εμπιστευομαι εδω λαμια να κοιταξει την μηχανη γιατι 1ον οι περισσοτεροι ειναι για λαδια φιλτρα αντε κ κανα μπουζι κ 2ον οι περισσοτεροι ειναι κ πονηροι δλδ μπορει να ειναι κατι απλο στην λυση του κ αυτοι να προσπαθησουν να σου πιασουν τον κ*λο.....με λιγα λογια μονο τον σταματα στον πειραια εμπιστευομαι αλλα 1ον δεν εχω τον χρονο να κατεβω κατω κ 2ον δεν εχω τα χρηματα γιατι εκτος απο το κοιταγμα του abs θελει λαδια/φιλτρα/τακακια/λυσιμο-καθαρισμα μπροστινα......τουτεστιν μια 200αρα μονο το σερβις του κινητηρα + οτι μας κατσει τυχερο για το abs.....

οποτε τι κανουμε.....?την μηχανη γενικα δεν την πολυκινω....εδω μεσα στυλιδα μια βολτα στο τοσο να δουλεψει κ παλι μεσα.....λογικα απο δεκεμβρη παραδιδω πινακιδες.....κ τις ξαναπαιρνω απο μαρτιο/απριλιο.....
τι θα κανατε στην θεση μου.....?

+:Think=+::-k :roll:

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

θα επαιρνα καβασακι...
</>8 </>8 </>8 </>8 </>8
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
aris63
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 20:28
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από aris63 »

Καλημέρα,
πριν καιρό, κανα χρόνο, είχε κολήσει και σε μένα η μονάδα ABS.
Μετά απο 2 αλλαγές υγρών και απανωτές εξαερώσεις, ξεκόλλησε και την δοκίμαζα συχνά για να μην έχω τα ίδια.
Εδώ και μια βδομάδα όμως έχω πάλι τα ίδια με το πίσω φρένο, ενώ το εμπρός ABS δουλεύει άψογα.

Το πίσω είναι πολύ σκληρό (θέλει μεγάλη δύναμη οταν πατάω φρένο), το ABS δεν δουλεύει και έχει αργή επαναφορά για καποια δευτερόλεπτα δηλαδή τα τακάκια μένουν κολλημένα στην δισκόπλακα,(με το φόβο να υπερθερμανθεί).
Την δαγκάνα την έλυσα και την καθάρισα αλλά τίποτα.
Σαν να έχει κολήσει κάτι μέσα στη μονάδα του ABS, η κάτι βούλωσε στην τρόμπα.

Εχω σκοπό να τα λύσω όλα(σωληνάκια τρόμπα και ABS) για να βγάλω μια άκρη.

Όποια βοήθεια δεκτή (ειδικά αν ξέρει κάποιος απο μονάδα ABS).

Άβαταρ μέλους
Vlasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2009, 16:13
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από Vlasis »

Μην το δοκιμασεις μονος σου να λυσεις τη μοναδα του ABS . Καλλυτερα να πας σε συνεργειο με τα φρενα δεν παιζεις.!!!! :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
aris63
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 20:28
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από aris63 »

Καλημέρα Φίλε,
το να παρακάμψω το ABS και να βάλω ένα σωληνάκι έως την δαγκάνα είναι 10 λεπτά υπόθεση με την εξαέρωση.
Δεν είναι και καμμιά επικίνδυνη δουλειά.
Βοήθεια με τη μονάδα του ABS ζήτησα αν ξέρει κάποιος.

Άβαταρ μέλους
k0stas_k1979
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί 14 Νοέμ 2017, 16:53
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από k0stas_k1979 »

Εμένα στη αρχή δε δούλευε το μπροστά άλλα δεν άναβε κάποιο λαμπάκι. Πήγε συνεργείο καθαρίστηκε η μονάδα σε υγρό χημικό και δούλευε κανονικά. Μεχρινπριν από μια εβδομάδα που πιάσανε οι βροχές και για κάποιο λόγο το μπροστά πάλι ρεταρισε. Είχα κάνει αλλαγή τρόμπας με άλλη λατινική άλλα δούλευε μια χαρά μέχρι να πιάσουν οι βροχές. Λαμπάκι βλάβης δεν ανάβει άλλα όταν τσαρουχώνεις τα φρένα πας για εντο στη καλύτερη. Τώρα περιμένω κάτι αλυσιδογραναζα από eBay και επειδή πρέπει να κάνω λαιβσερβις στο μπροστινό το έχω παρκάρει στο.γκαραζ μέχρι να έρθουν όλα την άλλη εβδομάδα και να το πάω για έλεγχο να δω τι γίνετε.
Έχω ακούσει ότι η μονάδα είναι η ίδια που φοράνε τα zzr, απροβληματιση λειτουργία εκεί και τα gs του 2006 που μένανε συνέχεια. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Να σημειώσω ότι αλλαγή υγρών κλπ έχει γίνει πριν από 3 μήνες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης