FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από Solomon »

Τι να πω με τα καμώματα της yamaha... Abs που να μην δουλεύει κ χωρίς να ανάβει ενδεικτική λυχνία. Στη θέση σου θα το πήγαινα σε επίσημο service αντιπροσωπείας κ θα τους έλεγα κάντε το μια δοκιμή κ πείτε μου τι πρέπει να κάνω

Άβαταρ μέλους
k0stas_k1979
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί 14 Νοέμ 2017, 16:53
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από k0stas_k1979 »

Την άλλη εβδομάδα νεότερα γιατί τώρα είναι στο γκαράζ και πρέπει να βρώ χρόνο από τη δουλειά για να το πάω και να μείνει φαντάζομαι και κανένα 3μερο μέσα γιατί θέλει σέρβις μπουκάλες και αλυσιδογράναζα. Αυτό το μήνα μας γ!@#$@#$ε η γιαμάχα.

Άβαταρ μέλους
mixalis-fz1
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 20 Ιαν 2015, 18:04
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από mixalis-fz1 »

Καλημέρες και καλή χρονιά με υγεία, έχω abs error 33, μετράω ασφάλεια, ρελέ, 《συνέχεια》 με μπαταρία όλα okay. Ίσως δεν μπορώ να μεταφράσω το τελευταίο βήμα σωστά, μετράω για 《συνέχεια》 μαυρόασπρο με μαυρόασπρο και ασπροκόκκινο με ασπροκόκκινο ή κάπως αλλιώς?
Να πω ότι το ασπροκόκκινο από την μονάδα έως την ecu κάνει μπιπ ενώ το μαυρόασπρο όχι, θα έπρεπε να κάνει ή όχι. Αν έχει κάποιος εμπειρία να μου πει τι να κάνω πριν αρχίζω να ξηλώνω, ευχαριστώ.
https://imgur.com/a/xAdfq

Άβαταρ μέλους
mixalis-fz1
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 20 Ιαν 2015, 18:04
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από mixalis-fz1 »

Μπορεί κάποιος να δώσει στοιχεία επικοινωνίας του Μανώλη στη Κρήτη που φτιάχνει τα ABS?

Άβαταρ μέλους
aris63
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 20:28
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από aris63 »

Αν δεν βρεις άκρη με Κρήτη και σε βολεύει κανε ενα τηλ στο service της επίσημης Yamaha Αγ. Παρασκευής και ρώτησε τους.
Αν δουλεύει το μοτερακι ABS και δεν δουλευουν οι βαλβίδες συνήθως επισκευάζεται...θάχει μπλοκάρει όπως η δική μου .....λόγω μη χρήσης ABS.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από SoR_gr »

Νομίζω τα παρακάτω είναι τα στοιχεία του Μανώλη.
Click :arrow: :idea:
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
k0stas_k1979
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί 14 Νοέμ 2017, 16:53
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από k0stas_k1979 »

Εγώ το πήγα εχθές τελικά στο συνεργείο μου και παίζει μάλλον να μην έκανε καλή εξαέρωση ο μάστορας που μου άλλαξε τη τρόμπα φρένου, άλλος μάστορας και όχι ο σύνηθεις συνεργειάς που πηγαίνω γιατί δεν είχε τον αντάπτορα που χρειαζόμουν, και ίσως κάπου εγγλώβισαν αέρα η ηλεκτρομαγνητικές και μπορεί γι αυτό να κολήσανε......θα δείξει. Από εβδομάδα νεότερα..................

Άβαταρ μέλους
k0stas_k1979
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί 14 Νοέμ 2017, 16:53
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: FZ1 FAZER 07' ABS πρόβλημα

Δημοσίευση από k0stas_k1979 »

λοιπόν το πόρισμα λέει ότι λόγω τρόμπας έχουν γίνει πιο απότομα τα φρένα και για αυτό δίνει την αίσθηση ότι μπλοκάρει.............. πάντως το δοκίμασε, λεει ο μάστορας, στο δρόμο και δουλεύει μια χαρά με τσαρουχώματα που έκανε. :?
Θα δούμε και στη πράξη σήμερα που θα το πάρω και εγώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες