τακακια

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από koulis »

λοιποοοονννν :mrgreen:

4SVW004500 ειναι ο κωδικος για τα μπροστινα τακακια του fzs1000 μεχρι κ το 2005
5SLW004500 ειναι ο κωδικος για τα μπροστινα τακακια του fz1 2006 κ μετα.....
εμφανισιακα η μονη διαφορα που βλεπω ειναι οτι τα τακακια για το fzs εχουν ενα μεταλικο κουμπωμα οχι απο την μερια της παστας αλλα απο την αλλη....κατι το οποιο δεν το εχουν τα τακακια για το fz1........

ο καραφλας (aka ghost :lol: ) με διαβεβαιωνει οτι τα τακακια του fzs1000 κανουν κ για τις δαγκανες του fz1.....
ειμαστε σιγουροι?επισης οσον αφορα την παστα απ'το τακακι επειδη το μηχανακι διαθετει κ abs εχει καμμια διαφορα?
οχι τπτ αλλο αλλα οταν παω να τα αλλαξω μην βρεθω προ εκπληξεων κ ψαχνω τακακια τελευταια στιγμη.....

για πειτε............................

:) :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από Theod »

Μισό να ξεκαθαρίσουμε 2 πράγματα...

Πολλές γενιές fazer, r1, r6, tdm φοράνε τις ίδιες (και θαυμάσιες) τετραπίστονες δαγκάνες της Sumitomo... Επειδή όμως οι δαγκάνες είναι κατά βάση ίδιες, αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι ντε και καλά είναι ολόιδια και τα τακάκια...

Η στήριξη των δαγκανών διαφέρει από μοντέλο σε μοντέλο, οι τρόμπες των υγρών επίσης, και κυρίως...το υλικό των τακακιών εξαρτάται και επιλέγεται από την "μαμά" σε συνδυασμό με το υλικό κατασκευής του δίσκου, και που ανάλογα την χρήση και τον σκοπό της μηχανής μπορεί να διαφοροποιείται ανάλογα το μοντέλο (ακόμα και αν οπτικά φαίνεται ίδιος).

Μπορεί μεν λοιπόν όλα τα τακάκια από αυτά τα μοντέλα να μπαίνουν σαν σχήμα στις ίδιες κατά βάση δαγκάνες, αλλά δεν είναι απαραίτητα και ίδια σαν υλικό τριβής ή μπορεί να διαφοροποιούνται σε άλλες μικρές λεπτομέρειες (έλασμα από πίσω κλπ)...

Σε κάθε περίπτωση βάλτε αυτά που δίνει για το FZ1 ή αν είναι για αλλο μοντέλο μόνο αν αυτά έχουν τον ίδιο κωδικό ανταλλακτικού... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από koulis »

Theod έγραψε: Σε κάθε περίπτωση βάλτε αυτά που δίνει για το FZ1 ή αν είναι για αλλο μοντέλο μόνο αν αυτά έχουν τον ίδιο κωδικό ανταλλακτικού... :/abwave::)
στην περιπτωση μου τι θα εκανες.....?τους κωδικους στους γραφω παραπανω....

+:Think=+::-k :roll:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
ghost
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 16:35
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από ghost »

φιλε μου καλε οι εταιρειες κατα περιοδους αλλαζουν κωδικους απλως για τα μοντελα δεν εχει να κανει με το υλικο κατασκευης ουτε με το ελασμα(το οποιο ειναι απλως για να μην σφυριζει το τακακι)και το αφαιρεσαν γιατι δεν χρειαζετε εγω εχω δοκιμασει απο r6 και φιλος που εχει το μοντελο του 2005 το 1000 απο το δικο μου,δεν μπορω να καταλαβω γιατι τρωγεστε με τοσο απλα πραγματα. :mrgreen:
«ΑΠΟΣΚΟΤΗΣΟΝ ΜΟΥ»,«φύγε από μπροστά μου, να μη μου κρύβεις τον ήλιο» ή «μη μου στερείς αυτό που δεν μπορείς να μου δώσεις».

Άβαταρ μέλους
FotisFz1
Δημοσιεύσεις: 595
Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 12:41
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από FotisFz1 »

δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο περιπτωση η εταιρια να εξελισει διαφορετικα υλικα τριβης
για διαφορετικα μοντελα οταν φορανε τις ιδιες δαγκανες
ειναι τεραστιο το κοστος για κατι τετοιο
βαλε οποιο βρεις πιο φθηνο δεν θα εχεις κανενα προβλημα

@koulis
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/EBC-FA25 ... 5587wt_939
εχεις ηδη ψωνισει απο αυτον
δες τι λεει για ποια μοντελα κανουν τα τακακια
στειλε του κ ενα μειλ για να το σιγουρεψεις

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: foten,

μαλλον δεν καταλαβες καλα.....εγω εχω ηδη αγορασμενα τα τακακια που γραφω πιο πανω κ τα οποια βασει του κωδικου τους κανουν για fzs1000 2005 κ πισω.....κ το ερωτημα ειναι απλο.....εσεις τι θα κανατε στη θεση μου.....?
θα τα βαζατε,ναι ή οχι?τα τακακια σαν τακακια θα ειναι το ιδιο ποιοτικα κ ανθεκτικα στα χλμ οπως αυτα που βγαζει η yamaha αυτου καθ'αυτου για το fz1 ή επειδη εχω κ abs μπορει να τα τελειωσει κ νωριτερα.....?τοσο απλα....

:/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από jskf16 »

....συμφωνω με το Theod , oπως επισης το μεταλλικο ελασμα βοηθαει στην απαγωγη της θερμοτητας.Μονο του FZ1 θα εβαζα.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από koulis »

οκ τελικα το γλιτωνω το τρεξιμο (πουλα αυτα που εχεις κ ψαξε για τα ιδια τα δικα του) :mrgreen:
μιλησα με σταματη......τα τακακια 1ον μπαινουν στη δαγκανα κανονικοτατα κ 2ον εχουν μια μικρη διαφορα στην παστα αλλα τετοια που εγω μαλλον δεν θα την καταλαβω....ουτε θα φαγωθουν νωριτερα απο οτι νομιζα ουτε θα αλλαξει το φρεναρισμα....απλα για λογους που εξηγει κ ο ghost η yamaha βγαζει διαφορετικους κωδικους με απειροελαχιστες διαφορες στην ποιοτητα της παστας που σε καμμια περιπτωση ομως δεν αξιζει να μπεις στον κοπο να ψαχνεις βρεις τα ιδια ακριβως για να τα βαλεις.....οποτε βαζω αυτα κ ειμαι κομπλε.....

:)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από Theod »

foten21 έγραψε:δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο περιπτωση η εταιρια να εξελισει διαφορετικα υλικα τριβης
για διαφορετικα μοντελα οταν φορανε τις ιδιες δαγκανες
ειναι τεραστιο το κοστος για κατι τετοιο
βαλε οποιο βρεις πιο φθηνο δεν θα εχεις κανενα προβλημα
Άλλο το να φοράει διαφορετικά τακάκια ανάλογα το μοντέλο, και άλλο να τα "εξελίσει" ανάλογα το μοντέλο...

Φυσικά και η "μαμά" δεν μπαίνει στην διαδικασία ή τα έξοδα να εξελίξει διαφορετικά τακάκια...Κοστίζει πολύ και δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να γίνει κάτι τέτοιο πλην πολύ σπάνιων-ειδικών περιπτώσεων...

Για την ακρίβεια μάλιστα η Yamaha ούτε κάν ασχολείται με τα τακάκια σε επίπεδο κατασκευής.

Πάει απλώς στην Nissin ή σε όποιον άλλον ΟΕΜ κατασκευαστή και από τις 10-15-20 έτοιμες γόμμες που ήδη υπάρχουν στην γκάμα διαλέγει αυτή που συμπίπτει ή πλησιάζει κατά πολύ στις προδιαγραφές που θέλει... Ετσι λειτουργούν σχεδόν όλες οι ΟΕΜ προμηθειες αναλωσίμων (τακάκια, φίλτρα, ιμάντες κλπ)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theod την Παρ 08 Ιούλ 2011, 22:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από Theod »

koulis έγραψε:μαλλον δεν καταλαβες καλα.....εγω εχω ηδη αγορασμενα τα τακακια που γραφω πιο πανω κ τα οποια βασει του κωδικου τους κανουν για fzs1000 2005 κ πισω.....κ το ερωτημα ειναι απλο.....εσεις τι θα κανατε στη θεση μου.....?
θα τα βαζατε,ναι ή οχι?τα τακακια σαν τακακια θα ειναι το ιδιο ποιοτικα κ ανθεκτικα στα χλμ οπως αυτα που βγαζει η yamaha αυτου καθ'αυτου για το fz1 ή επειδη εχω κ abs μπορει να τα τελειωσει κ νωριτερα.....?τοσο απλα....
Αφού τα έχεις ήδη αγορασμένα και μπαίνουν στις δαγκάνες, βάλτα και θα δεις... Προσωπικά πιστεύω ότι θα έχουν κάποια διαφορά στην αίσθηση και στην διάρκεια ζωής. Το πόσο μεγάλη ή αισθητή είναι εσύ θα το κρίνεις... Στο κάτω-κάτω αν κάτι δεν σου πάει καλά τα βγάζεις και τα χαρίζεις σε κάποιον που έχει έως 05... Τι είχες-τι έχασες... :/abwave::)


edit
Τώρα είδα πιο κάτω την απάντηση του Σταμάτη... Άρα επιβεβαιώνει ότι ΟΝΤΩΣ υπάρχει μια διαφορά στην πάστα...Το πόσο αυτή είναι απειροελάχιστη, μικρή, ή μεγάλη, μόνο στην πράξη θα φανεί...

Nikos988
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ 30 Αύγ 2009, 20:38
Model: -
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από Nikos988 »

Όταν χρειάστηκε να αλλάξω μπροστινά τακάκια στο FZ1 FAZER, ο μηχανικός μου, μου έβαλε κωδικό από R6. Δεν το πήρα χαμπάρι και έφυγα. Νόμιζα ότι χάλασαν τα φρένα!!! Το δάγκωμα και η δύναμη είχαν πάει περίπατο! Κοίταξα στη σακούλα και με τα παλιά αναλώσιμα που μου έδωσε πίσω και είδα ότι το σακουλάκι με τα τακάκια έγραφε τον κωδικό για R6!
Τον πήρα τηλέφωνο και του το είπα και το έψαξε και είδε ότι του είχαν δώσει κατά λάθος από τα ανταλλακτικά λάθος κωδικό.
Στο σχήμα δεν αλλάζει τίποτα. Αλλάζει όμως η πάστα.
Και με απλή λογική να το πάρετε, δεν είναι δυνατόν να έχουν την ίδια πάστα σε ένα μηχανάκι που είναι κάτω από 200 κιλά και φοράει Χ δίσκους και Χ τρόμπα σε σχέση με ένα άλλο που έχει +20-30 κιλά και διαφορετικούς δίσκους και τρόμπα.
Όταν ξαναέβαλα τα κανονικά, βρήκα την υγειά μου!

988
Με υπομονή στη βρύση, κάθεται ο γλάρος να γ...!!!

Άβαταρ μέλους
ghost
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 16:35
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από ghost »

ok καλα τα λες και εγω φοραω απο r6 2004 μοντελο και το πλακωνω στα φρενα συνεχεια δεν εχω δει καμια διαφορα,να μη σου πω οτι σε καθε φαναρι σηκωνεται στον εμπρος τροχο,
λες να φταει η παστα................... :/abwave::) :/abwave::)
«ΑΠΟΣΚΟΤΗΣΟΝ ΜΟΥ»,«φύγε από μπροστά μου, να μη μου κρύβεις τον ήλιο» ή «μη μου στερείς αυτό που δεν μπορείς να μου δώσεις».

Άβαταρ μέλους
ghost
Δημοσιεύσεις: 730
Εγγραφή: Τετ 11 Φεβ 2009, 16:35
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από ghost »

@Nikos988

δωστα σε μενα αν τα εχεις ακομα
«ΑΠΟΣΚΟΤΗΣΟΝ ΜΟΥ»,«φύγε από μπροστά μου, να μη μου κρύβεις τον ήλιο» ή «μη μου στερείς αυτό που δεν μπορείς να μου δώσεις».

Nikos988
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ 30 Αύγ 2009, 20:38
Model: -
Επικοινωνία:

Re: τακακια

Δημοσίευση από Nikos988 »

Αν τα είχα ευχαρίστως θα στα έδινα! Αλλά πλέον έχω αλλάξει μηχανή και δεν έχω τίποτα για το FZ1.

988
Με υπομονή στη βρύση, κάθεται ο γλάρος να γ...!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης