Αλυσιδογράναζα ???

Ερωτήσεις και προβλήματα σχετικα με το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογράναζα ???

Δημοσίευση από Soryats »

Καλημέρα.
Θέλω κι εγώ να αλλάξω αλυσιδογράναζα στο fz6-s2. Προσπάθησα να καταλάβω το ποστ εδω, αλλα μπερδεύτικα λίγο. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι?. Δεν θέλω κάτι φτινιάρικο. Λέω να βάλω ποιοτική αλυσίδα & γρανάζια.
Να παω στην yamaha ? ή υπάρχει σε ίδια ή καλύτερη ποιότητα και εκτός yamaha?, χωρίς να υπερβαίνει σε τιμή!.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογράναζα ???

Δημοσίευση από SoR_gr »

ίσως καταλάθος πόσταρες την κατηγορία του fz1. Ίσως και για αυτο να μπερδεύτηκες.

θα πρότεινα να βάλεις τον μαμά τύπο αλυσίδας. Νομίζω η μαμά μάρκα είναι η DID.

Αν βάλεις κάτι άλλο εκτός απο μαμά θα έχεις και εναν ήχο. Είναι αποιτέλεσμα του οτι τα μαμα της γιαμάχα (και ας είναι ξερω γω DID) εχουν μια λαστιχένια ροδέλα (στο εμπρος γρανάζι) που τα αφτερμαρκετ δεν την έχουν.
προσωπικά φοράω afam σε ίδιο τύπο με τα μαμά αλυσιδογράναζα σε πιο ενισχυμένη έκδοση. Απλα τα βρήκα σε καλή τιμή τότε. Ο θόρυβος δεν με ενοχλεί γιατί φοράω εξατμίσεις και δεν τον καταλαβαίνω.

Ρίξε μια ματιά εδώ:
viewtopic.php?f=6&t=23993&p=246033&hili ... 91#p246033

σκέψου οτι όποιοσδήποτε διαφορετικό τύπος αλυσίδας, μπορεί να σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα. πχ να ειναι πιο χοντρή η αλυσίδα και να βρίσκει στο λάστιχο, ή αμα βάλεις άλλη διάσταση ελαστικού απο αυτή της μοτο, μπορεί να βρίσκει στο λάστιχο.
Οπότε, το μόνο που θα προτείνω είναι το εξής:
επώνυμια/ποιοτικά αλυσιδογράναζα, τακτική λίπανση και οτι προτείνει ο κατασκευαστής και όχι ο φίλος/ξάδερφος/μάστορας που "ξερεις αυτός"...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες