Ohlins σε FZ1

Απορίες και προβλήματα που αφορούν τις αναρτήσεις.
Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από douris7 »

κουλη για αναρησεις αμορτισερ ναι αλλα για φρενα +:Think=+::-k δεν νομιζω :!:
σκληρηνε λιγο ακομα το πισω-μπρος στα πολλα θα ειναι καλυτερο φυσικα θα χτυπιεσαι αλλα θα ειναι βιδωμενο ααααααα μπορει να μην εχεις
sag στο πισω καθολου ετσι και το σκληρηνεις αλλα στα πολλα οπως σου ειπα............ και προσεχε τα μπαλακια σου και στα σαμαρια σεμνα και ταπεινα
υγ
ο δρομος για δομοκο δεν ειναι καλος γιατι ολλο μπραλο?
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από koulis »

καλα τις ρυθμισεις που μου λες μαλλον ο μηχανικος θα τις κανει στο service για εγω δεν... :wink:
για δομοκο εχει λιγο καλυτερη ασφαλτο απλα σημερα στο μπραλο δεν εβρεχε καθολου ενω για δομοκο τον ειδα φορτωμενο τον καιρο...ανεβηκα στην ταρατσα κ εκανα αμπε μπα μπλομ κ μου βγηκε ο μπραλος... :mrgreen:

τι εστι sag ειπαμε?
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από Frezas »

Κουλη εχεις μαμα ρυθμίσεις?
Αν εχεις μαμα, ακου το μπαρμπα Θοδώρα και πες του να σου στειλει τις ρυθμισεις που ειχε πει και σε μενα και το μηχανακι μεταμορφώθηκε κυριολεκτικα (πρεπει να τις εχω και γω καπου γραμμενες, πες μου να ψαξεις αν θες).

Ειναι απλο να τις ρυθμισεις εσυ, δεν ειναι τιποτε, το κανουμε και μαζι οταν ερθεις. Επισης για αρχη μπορεις να αλλαξεις λαδι ελατηρια μπροστα οπου ειναι οικονομικη μετατροπη και θα δεις αρκετη διαφορα.

Γενικα πιστευω οτι ακομα 6-7000κμ μπορεις να κανεις με το μαμα αμορτισερ, με μικρους συμβιβασμους παντα, εκτος αν εισαι ετοιμος να βαλεις βαθια το χερι στη τσεπη!!

Επισης αν οδηγησεις μηχανακι με πραγματικα καλα φρενα, αμεσο δαγκωμα και καλυτερη αισθηση, θα αλλαξεις και γι αυτο αποψη....... :mrgreen: (χαχα....σου αναβω και αλλες φωτιες.....)
show must go on....

Εικόνα


maxfx
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 01 Σεπ 2008, 02:18
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα, Ιλιον
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από maxfx »

Συμφωνώ 100% με την αναβάθμιση των αναρτήσεων στο fz1, η διαφορά ειναι μαγική.Πρόκειται για καταπληκτική αναβάθμιση που αξίζει κάθε σεντ κατα την ταπεινή μου αποψη. Εγω ειμαι ευχαριστημένος . Επιπρόσθετα μαζί με μπροστινά πιρούνια κ πίσω ανάρτηση ειναι και το σταμπιλιζατέρ της matris που βγαίνει για το δικό μας. Το όλο σύνολο μετατρεπει το μηχανάκη σε κανονική πολεμική μηχανή .

Μερικές επισυμάνσεις χωρίς ίχνος έξυπνοπουλου' και για φίλους που σκέπτονται να αγοράσουν αναρτήσεις κλπ η φίλους που μόλις αγόρασαν :
Η΄ρυθμίσεις πρέπει να έρχονται ΜΟΝΟΚΑΒΑΛΑ κ περνώντας απο το ίδιο σετ στροφών κάθε φορά κ οχι στα κουτουρου δλδ " αλλάγω κλικς κανω τα οπισθια μου πανω-κατω, καλα ειναι πάμε". Αλλίως στην ουσία τσάμπα τα λεφτά. Επίσης σταματήστε να πειράζετε σε κάθε στροφή τα κλικς , προσπαθήστε να βελτιωθείται σαν οδηγοί μου είχε πει κάποτε κάποιος χερας φίλος, κ εχει απόλυτο δίκιο.

Προσοχη: απειροι οδηγοί μπορουν να ΄φυγουν' σε πέταλα λόγω της στυβαρότητας που προσδίδει αν ΔΕΝ έχουν εξοικοίωση κ σύνεση με τα χλω / κλίση στροφής . Όσο κ αν εμπνέει εμπιστοσύνη δεν θα πρέπει να υπερβένουν τις δυνατότητες του εκάστοτε αναβάτη. Το ίδιο συνιστάται κ στις αναβαθμίσεις φρένων.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από jskf16 »

+:Applause=+:=D>

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από douris7 »

το σαββατο πηγα μεχρι το ρεθυμνακι για καφεδακι και ηταν μια καλη ευκαιρια να δω πως λειτουργει το αμορτισερ σε εναν δρομο
απαραδεκτο με μεγαλες στροφες (ελαχιστες τον 120) και ευθειες μεγαλες που εχουν απο λακουβες μεχρι βυζια και δεν ξερωτι αλλο :!: :evil:
σε ρυθμο λιγο ποιο πανω απο εκδρομικο πραγματικα ΑΝΕΣΗ δεν χτυπιομουνα οπως πριν η αποσβεσεις απλα τελειες :lol: λειτουργουν
σε οπιαδηποτε ανωμαλη κατασταση εχει ο δρομος(ξερουν η ντοπιοι) σε ρυθμο λιγο ποιο γρηγορο ακομα βλεπεις την διαφορα η μερα με την νυχτα ανοιγης το γκαζι μεσα στην στροφη και σε εκτιναζει μπροστα τα αλογακια κατεβαινουν στον τροχο ομοιομορφα χωρις κουνηματα
πριν την στροφη φρεναρεις ξερεις τι γινεται κατω απο τον κωλο σου αφηνεις τα φρενα και το χωνεις χωρις το παραμικρο αγχος μου κουναει μου γλισταρει κ κτλ ακομα και φρενο μεσα στην στροφη(με προσοχη ετσι)εκει αυτο ακλονητο ξερεις ολλες τις πληροφοριες που σου δινουν
η αναρτησεις και εισαι ετοιμος να πας στο επομενο βημα
με λιγα λογια η κιλυση που εχει το φζ1 τωρα ειναι φανταστικη :lol: επομενο τεσταρισμα σε καλυτερο δρομο(προς σισσες) με ολων τον ειδων σε στροφες
υ.γ.
τι πισω θελει λιγο πειραγμα στην αποσβεση επαναφορας
και το μπροστινο θελει και αυτο λιγο πειραγμα
τα εχω ολλα μπρος πισω σε μηδενικο σημειο
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από douris7 »

το μπροστινο ρυθμισα οπως και το πισω στο μπροστα ειμαι με 7 γραμμες προφορτιση και μαμα αποσβεση συμπιεση-επαναφορας στο πισω
εχω χασει τον μπουσουλα απο τις απειρες που εχει +:Dancing=+:\:D/
τωρα σε χαλαρο βολταρακι για σουγια με την ελεν ηταν ανετο και σε αυτο το ειδος δρομου πληροφοριες για το καθετι που περνα το φζ1 απο πανω σε λακουβες η σαμαρια να αποσβενει τελεια χωρις να χτυπα τον πισινο :lol:
φυσικα ενα καλο τεστ ειναι σε ανοικτα κοματια με μεγαλες ταχυτητες ....................για να δω ποτε θα αξιωθω :/abwave::)
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από Alex »

πολυ tuning τυπος εχεις γινει...... </>4
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από jskf16 »

Alex έγραψε:πολυ tuning τυπος εχεις γινει...... </>4
τωρα ετοιμαζεται να βρει και κοριτσι να του κραταει την ομπρελα στην εκκινηση :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από Themis_81 »

εκανα κ γω το λαθος



και εβαλα την ιδια αναρτηση στο δικο μου :{}\ :{}\ :{}\
Στις 18 θα βαλω και τα ελατηρια μπροστα και θα σας πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη +:Whistle=+::-
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από Alex »

jskf16 έγραψε:
Alex έγραψε:πολυ tuning τυπος εχεις γινει...... </>4
τωρα ετοιμαζεται να βρει και κοριτσι να του κραταει την ομπρελα στην εκκινηση :mrgreen:


το εχει βρει το κοριτσι.....ΕΜΕΝΑ!!! :lol: :lol:
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από tsaves »

μπραβο θεμη καλοταξιδα +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D> :/abwave::)
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από jskf16 »

τι σκ*τ* γινετε ρε γαμωτο ολοι εχετε σχεση... :mrgreen: ...εμενα κανεις :(

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ohlins σε FZ1

Δημοσίευση από jskf16 »

Themis_81 έγραψε:Εκανα και εγω το λαθος ....
και εβαλα την ιδια αναρτηση στο δικο μου :{}\ :{}\ :{}\
Στις 18 θα βαλω και τα ελατηρια μπροστα και θα σας πω και εγω την ταπεινη μου γνωμη +:Whistle=+::-
ωρε φιλε...μπραβο :!: :!:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες