Ρυθμίσεις ανάρτησης

Απορίες και προβλήματα που αφορούν τις αναρτήσεις.
Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

ακομα δεν εχεις αλαξει αυτα τα ατιμα τα λαστιχα που φορας εεεε
το ιδιο σεταρισμα εχω και εγω αλλα με καινουργια πατουμενα 2ct και ειναι το κατι αλλο το μοτο σταθερο γρηγορες εναλαγες το μονο μελανω σημειο ειναι τα ατιμα τα μαρσπιε που βρισκουν κατω αχ αχχχχ και οσο αφορα τα ολινς πως και ετσι και οχι για το πισω?

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

θεοδωρος έγραψε: και οσο αφορα τα ολινς πως και ετσι και οχι για το πισω?

Γιατί δεν θα τα πληρώσω..... είναι δώρο που κέρδισα στην κλήρωση της Πρωτοχρονιάτικης πίτας της Λέσχης... :P :wink:

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από savvas »

Ελατηρια για μπρος? Εχουν βγαλει ή ταιριαζουν με καποιο αλλο μοντελο?

Μπηκα στο Γαλλικο site της ohlins, και απο δυο αμορτισερ που ειχε για το FZ1, αφαιρεσαν το ενα! Εμεινε το πιο ακριβο, και επισης προσθεσαν ενα "σταμπιλιζατερ" τιμονιου!

Απορω γιατι αφαιρεσαν το ένα!!!!!!!

http://www.ohlins.fr/principal.htm
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος savvas την Τρί 06 Μαρ 2007, 17:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Ο λόγος που δεν τα έχω βάλει ακόμα είναι ότι....δεν υπάρχουν !!! :shock: ή για να είμαι πιο ακριβής δεν ξέρουμε αν υπάρχουν...
Ο Καραμανώλης ρώτησε την Μοτοδυναμική και αυτή με την σειρά της την Ολίνσ αν έχουν βγάλει και πότε προβλέπεται...Περιμένουμε την απάντηση για να δούμε τι θα κάνουμε... 8)

Αν υπάρχουν θα τα στείλουν να τα περάουμε..αν όχι, τότε σκέφτομαι μήπως τα ανταλλάξω με σωληνάκια υψηλής ή κάτι παρόμοιου κόστους...Θα δούμε αυτήν την εβδομάδα... 8) 8)

doken

Δημοσίευση από doken »

και εγω περιμενω να φερουν το ohlins πισω εδω και ποσο καιρο και ohlins δε βλέπω.πάντος τα σωληνακια υψηλης με τακακια της brembo που εβαλα,εχουν βελτιώσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ το φρένο,και την διαφορά την κατάλαβα μόλις οδήγησα το fazer ενός φίλου που ήταν μαμα.νύχτα με τη μέρα τα φρένα μας και το ίδιο είπε και εκεινος

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

μα καλα ακομα η ολινς δεν εχει βγαλει :evil: σχεδων χρονος παει απο την παραγωγη (ελλαδα) τη κανουν τοσο καιρο τεμπελιαζουν ηηηηηηηη :?:
και ερωτηση αλλαζεις το μπροστα με ολινς και τα συναφη του με το πισω μαμα θα τα βρουνε :?:

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Τζίφος με τα Ολίνς για μπροστά.... :cry:

Από ότι ενημερώθηκα από τον Καραμανώλη η απάντηση της Ολίνς είναι ότι δεν βγάζει και δεν προβλέπεται να βγάλει για το FZ1 στο άμεσο μέλλον... :?

Οπότε πάμε για άλλα....
Συμφωνήθηκε τελικά να περάσω αντί για ελατήρια, τα σωληνάκια υψηλής στα φρένα...

Μόλις μπούν θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου... :wink:

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

εκανα καινουργια ρυθμιση στο μπροστινο γιατι μαλακωσε αρκετα και τωρα ειναι τζαμι οποτε εχουμε
ΜΠΡΟΣΤΑ
Προφόρτιση = +2 γραμμές σκληρότερο από μαμά ρύθμιση = 4 γραμμές να φαίνονται, με την τελευταία να έρχεται πρόσωπο με το παξιμάδι της βάσης.
Απόσβεση συμπίεσης = μαμά (= 3 κλικ πίσω από το τέρμα σκληρό) - Ρύθμιση από το αριστερό όπως κάθεσαι πηρούνι
Απόσβεση επαναφοράς = +5κλικ από μαμά (=6 κλικ πίσω από τέρμα σκληρό) - Ρύθμιση από το δεξί όπως κάθεσαι πηρούνι
ΠΙΣΩ δεν εκανα τιποτα.
Προφόρτιση +2 κλικ από μαμά (θέση 5 από 3 που είναι στάνταρ
Απόσβεση επαναφοράς +4 κλικ από μαμά (= 2 κλίκ πίσω από τέρμα σκληρό)


:D

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Πάντως αυτό που με "χαλάει" είναι η φθηνή ποιότητα του πίσω ελατηρίου-αμορτισέρ... :?

Η διαφορά στην "μαλακότητα" και την συμπεριφορά του όταν ζεσταθεί συγκριτικά με την κρύα κατάσταση είναι τεράστια...
Ενώ ξεκινάς με μια καλορυθμισμένη και σφικτή ανάρτηση, μετά από μια διαδρομή μαλακώνει σε μεγάλο βαθμό...τώρα το ελατήριο φταίει ??? το αμορτισερ και τα λάδια του ???...δεν ξέρω...Δοκιμάστε να συμπιέσετε την πίσω ανάρτηση όταν είναι κρύο και μετά από καμμιά ώρα οδήγησης...Θα εκπλαγείτε με την διαφορά...

Στην επιστροφή από Καστοριά σε μια στάση στην Καλαμπάκα αναγκάστηκα να δώσω άλλο ένα κλίκ στην προφόρτιση για να επανέλθει λίγο στα φυσιολογικά του...Είχε γίνει βούτυρο μιλάμε...
Και μετά την επιστροφή στην Αθήνα μόλις κρύωσε τελείως το ξαναγύρισα εκεί που ήταν μια και αντιδρούσε αρκετά σκληρά και ξερά στις ανωμαλίες...σκ*τ* ποιότητα έχει... :evil: :evil: :evil:

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

Ξεχνας κατι μου φαινεται και αυτα ειναι τα κιλααααααααα
δηλ το πρωι φευγεις με τοσα και μετα εισαι απο τα κοψιδια αλλα τοσα :ahaha: τη να σου κανει η αναρτηση η κακομοιρα
:?:
πλακα κανω ειναι αληθεια αυτο που λες και μην ξεχναμε ΙΑΠΩΝΕΣειναι αυτοι οχι σαν και εμας :ahaha:

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Λες να φταίει αυτό ??? :shock: :shock: :shock: Δεν το είχα σκεφτεί... :oops:

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από savvas »

Αφού μας αγνοεί η Ohlins, ποιο άλλο ΚΑΛΟ αμορτισέρ να κοιτάξω?

Από ότι έχω δει, ούτε και στο Αμερικάνικο φόρουμ έχουν δοκιμάσει κάτι καλό!

doken

Δημοσίευση από doken »

MATRIS, απο κατασκευή τουλαχιστον μοιαζει πιο ποιοτικό απο τα ohlins,billet κατασκευή,ριξτου μια ματια.

εγω έβαλα τα μασπιέ της rizoma,πολυ όμορφα και εργονομικά

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

savvas έγραψε:
Από ότι έχω δει, ούτε και στο Αμερικάνικο φόρουμ έχουν δοκιμάσει κάτι καλό!
Πολύ παρέα κάνεις με Αμερικανάκια και δεν θα σου βγεί σε καλό... 8) :lol:

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

doken έγραψε:
savvas έγραψε:Αφού μας αγνοεί η Ohlins, ποιο άλλο ΚΑΛΟ αμορτισέρ να κοιτάξω?

Από ότι έχω δει, ούτε και στο Αμερικάνικο φόρουμ έχουν δοκιμάσει κάτι καλό!

MATRIS, απο κατασκευή τουλαχιστον μοιαζει πιο ποιοτικό απο τα ohlins,billet κατασκευή,ριξτου μια ματια.

εγω έβαλα τα μασπιέ της rizoma,πολυ όμορφα και εργονομικά
\

και νομιζω ειναι και πολυ πιο φτηνο :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες