Ρυθμίσεις ανάρτησης

Απορίες και προβλήματα που αφορούν τις αναρτήσεις.
doken

Δημοσίευση από doken »

φιλε δεν ειναι καθολου φθηνο,είναι απο τα πιο ακριβά μαλιστα που παιζουν, το ειδα και απο κοντα και φαινεται οτι έχει ποιοτητα,αντίθετα τα ohlins μου φαίνεται πως έχουν γίνει πλέον μαζική παραγωγή για αυτό είχει πέσει και τόσο η τιμή τους

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

Από πότε τα Ολινς είναι φθηνά ???

Τουλάχιστον για το FZ1 πριν μερικούς μήνες είχα δει τιμές γύρω στο χιλιάρικο.....Ξέρετε αν έχει αλλάξει κάτι ???

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από savvas »

Theod έγραψε:Από πότε τα Ολινς είναι φθηνά ???
Οταν μας εδωσες το Γαλλικο site της Ohlins, το πισω αμορτισερ το ειχανε 1265€ (Ιανουαριος 2007), σημερα που ειδα το εχουν 1100€!!!

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... c&start=15

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από savvas »

Έχω νεα!!!

Το αμορτισερ που βλεπουμε στο Γαλλικο site, ειναι απο "πατεντα" των Γαλλων, μετατροπη καποιου αλλου αμορτισερ για να εφαρμοζει στο FZ1!

Η Ohlins Σουηδίας, θα βγαλει νεο, αποκλειστικα για το FZ1, το καλοκαιρι.

Απο επικοινωνια μου με τη Μοτοδυναμικη.

Ζητανε μαλιστα πολλοι, η τιμη θα ειναι 1100€ το ΜΕΓΙΣΤΟ.
(Λογικη τιμη)

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

savvas έγραψε: η τιμη θα ειναι 1100€ το ΜΕΓΙΣΤΟ.
(Λογικη τιμη)

Λογική τιμή τα 1.100 € για ένα αμορτισέρ ??? :shock: :shock: :shock:

Κάπου έχουμε χάσει τον μπούσουλα μου φαίνεται... +:Think=+::-k


Έτσι ενδεικτικά και χωρίς να θέλω να τα ισοψηφίσω, αλλά πως να το κάνουμε...Χτυπάει άσχημα...
Προ 4μήνου πέρασα στο αυτοκίνητό μου 4 αμορτισέρ της Sachs και μαζί με εργασία (που δεν είναι και λίγη - μέτρηση πριν και μετά, τοποθέτηση, ευθυγράμιση κλπ) πλήρωσα 340 ευρώπουλα...

doken

Δημοσίευση από doken »

Δεν πουλάει μόνο η μοτοδυναμική ohlins

υπαρχει και ο ντουλαβερης με πολυ πιο χαμηλες τιμες,αυτή τη στιγμή το ohlins είναι απο τα πιο φθηνα, http://www.dulaveris.com/
για ρωτηστε τιμες για wp και matris και τα ξαναλέμε

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

ναι doken εχεις δικιο ειναι ακριβη η matrix εκανα λαθος :oops: νομιζα για οτι λεγαμε για την emc(σπηλιωτη) πληρεις που αυτη ειναι γυρω στα 500 οσο για
το τη αμορτησερ ειναι :!: :?:

doken

Δημοσίευση από doken »

για το emc αυτό που ξέρω είναι πως δεν έχει προφορτηση ελατηρίου μιας και το παραγγέλνεις στα κιλά σου,έχει συμπίεση που δεν έχει το δικό μας και επαναφορά, οπότε το φέρνεις εκεί που θές.
κακό δε θαναι σίγουρα, το θέμα είναι πόσο καλό θα είναι ?

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

doken έγραψε:
για το emc αυτό που ξέρω είναι πως δεν έχει προφορτηση ελατηρίου μιας και το παραγγέλνεις στα κιλά σου,
Θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ (έως ΑΔΥΝΑΤΟ) να μην έχει ρυθμιζόμενη προφόρτιση ελατηρίου ...Προφανώς εννοείς δεν έχει ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ προφόρτιση ελατηρίου...

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από douris7 »

Theod έγραψε:
doken έγραψε:
για το emc αυτό που ξέρω είναι πως δεν έχει προφορτηση ελατηρίου μιας και το παραγγέλνεις στα κιλά σου,
Θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ (έως ΑΔΥΝΑΤΟ) να μην έχει ρυθμιζόμενη προφόρτιση ελατηρίου ...Προφανώς εννοείς δεν έχει ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ προφόρτιση ελατηρίου...
σωστος πηρε τηλ ενα φιλαρακι και του ειπε οτι ειναι πληρεις απλα δεν εχει
ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ προφόρτιση ελατηρίου...και κανει γυρω στα 500

doken

Δημοσίευση από doken »

Theod έγραψε:
doken έγραψε:
για το emc αυτό που ξέρω είναι πως δεν έχει προφορτηση ελατηρίου μιας και το παραγγέλνεις στα κιλά σου,
Θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ (έως ΑΔΥΝΑΤΟ) να μην έχει ρυθμιζόμενη προφόρτιση ελατηρίου ...Προφανώς εννοείς δεν έχει ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ προφόρτιση ελατηρίου...

και ομως, δεν έχει προφορτιση ελατηρίου καθόλου, σου λέει το παιρνεις το ελατηριο στα κιλά σου, η μηχανή δεν είναι on off να την φορτώνεις τρελα, οπότε παίζεις με την συμπίεση και την επαναφορά μετα και το φαίρνεις εκει που θες.Μου έκανε εντύπωση και εμένα αλλά έτσι τουλάχιστον μου είπε αυτός που τα πουλάει.
επίσης οι τιμές matris και wp είναι χωρίς τον υδραυλικό προφορτιστή ο οποίος μπαίνει εξτρα, ενώ στο ohlins αν δεν κάνω λάθος,η τιμή είναι κομπλέ

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

doken έγραψε:
Theod έγραψε: Θεωρώ ΑΠΙΘΑΝΟ (έως ΑΔΥΝΑΤΟ) να μην έχει ρυθμιζόμενη προφόρτιση ελατηρίου ...Προφανώς εννοείς δεν έχει ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ προφόρτιση ελατηρίου...

και ομως, δεν έχει προφορτιση ελατηρίου καθόλου, σου λέει το παιρνεις το ελατηριο στα κιλά σου, η μηχανή δεν είναι on off να την φορτώνεις τρελα, οπότε παίζεις με την συμπίεση και την επαναφορά μετα και το φαίρνεις εκει που θες.Μου έκανε εντύπωση και εμένα αλλά έτσι τουλάχιστον μου είπε αυτός που τα πουλάει.
επίσης οι τιμές matris και wp είναι χωρίς τον υδραυλικό προφορτιστή ο οποίος μπαίνει εξτρα, ενώ στο ohlins αν δεν κάνω λάθος,η τιμή είναι κομπλέ
Επιμένω ότι κατά 99% κάνεις λάθος (όχι αναγκαστικά εσύ αλλά αυτός που σου έδωσε τις πληροφορίες).
Το ότι παραγγέλνεις το ελατήριο με βάση τα κιλά σου και το στυλ οδήγησης είναι μια πρακτική που ακολουθείται από πολλούς κατασκευαστές άφτερ-μάρκετ αναρτήσεων, από εκεί και πέρα όμως μια μοτοσυκλέττα μπορεί να οδηγηθεί είτε μόνος σου, είτε να φορτωθεί δικάβαλλο και με φορτίο για ένα ταξίδι, άρα η ρύθμιση προφόρτισης είναι αναγκαία...
Εγώ προσωπικά δεν έχω δεί ΠΟΤΕ πίσω ανάρτηση (πόσο μάλλον άφτερ-μάρκετ) που να μην διαθέτει αυτή την στοιχειώδη ρύθμιση...

doken

Δημοσίευση από doken »

κ εμενα μου φάνηκε περίεργο και πάω πασω, μάλλον έκανε λάθος αυτός που μου το είπε, οπότε έχουμε ενα πλήρες αμορτισές σε πολυ καλή τιμή, ενδιαφέρον!
αν βρούμε και εντυπωσεις απο κάποιους που το έχουν δοκιμάσει τότε βάζει σοβαρή υποψηφιότητα για αγορά...

doken

Δημοσίευση από doken »

απο οτι είδα έχει βγάλει και η bitubo για το μηχανακι μας

http://www.bitubo.com/

doken

Δημοσίευση από doken »

και WP

http://www.haslacher.at/images/Gesamt_Produktliste.pdf

1040e το πλήρες με ξεχωριστο δοχειο αζωτου και γυρω στα 600 το απλο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες