Δυναμομετρο FZ1 06

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από savvas »

koulis έγραψε::arrow: savvas,..... ..... ..... ... υγ:την διαχειριση στο μειγμα ποιος στην εφτιαξε?αυτος που σου τοποθετησε το commander?αυτος που σου εκανε το dyno?αν δεν θες να πεις φορα παρτιδα ονοματα στειλε πμ :wink: :/abwave::)
Ένας βάζει χέρι στο μηχανάκι, ο Σάββας... (εγώ).
Το μίγμα το ρυθμισε το dyno.
Εδώ στο νησί, υπάρχει μόνο ένα δυναμόμετρο, είναι της dynojet, και λειτουργεί εδώ λιγότερο από χρόνο.

Σου στέλνω και ένα ΠΜ.

Edit: Φώτο από τη χαρτογράφηση
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Είμαι εκτός θέματος κατά το ήμιση...Πολύ προσοχή σε ποιον δείχνετε εμπιστοσύνη παιδιά...


Link
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Άουτς........
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από koulis »

τι 'ναι αυτα μωρε...εδω οι δικοι μας δεν κανουν τετοιες μαμακιες...κανουν χειροτερες.....

:mrgreen: :lol: +:Brick wall=+:](*,) :lol:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Chrisks
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 19 Απρ 2006, 12:03
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από Chrisks »

Δυστυχώς το να κάνεις απλά μια δυναμομέτρηση δεν θα σου πει αξιόπιστα πόσα άλογα βγάζει το εργαλείο... Εάν πας σε 2-3 διαφορετικά δυναμόμετρα θα πάρεις διαφορετικές τιμές.
Μήπως πρέπει να κανονίσουμε μια ομαδική δυναμομέτρηση για να μπορέσουμε να συγκρίνουμε στο ίδιο δυναμόμετρο και με ίδιες συνθήκες (θερμοκρασία, υγρασία, χειριστή κλπ) τα αποτελέσματα? Εάν έχουμε και κανά δύο μαμά μαζί θα υπάρχει μια καλή βάση σύγκρισης.
Ερώτηση προς παλαιότερα μέλη: πότε έγινε τελευταία φορά ομαδική δυναμομέτρηση μέσω του fazer club?
Chris

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από Frezas »

Chrisks έγραψε: Ερώτηση προς παλαιότερα μέλη: πότε έγινε τελευταία φορά ομαδική δυναμομέτρηση μέσω του fazer club?
δεν εχει γινει ποτε ομαδικα κατι τετοιο
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Chrisks
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 19 Απρ 2006, 12:03
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από Chrisks »

Ε καιρός δεν είναι να κανονίσουμε κάτι? Τα περισσότερα club διοργανώνουν δυναμομετρήσεις... μέχρι και στο corolla club που ήμουν μέλος είχαμε κάνει και μάλιστα σε συνεργασία με περιοδικό αυτοκινήτου. Δωρεάν η όλη ιστορία, 20 corolla και φωτογραφίες οδηγών-αυτοκινήτων στο περιοδικό. Δεν λέω να το ψάξουμε τόσο πολύ αλλά νομίζω ότι μπορούμε να μαζευτούμε καμιά δεκαριά φαζεράκια, θα μας κάνουν και καλύτερη τιμή.
Chris

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από koulis »

πετυχα αυτο το βιντεο στον σωληνα.....δυναμομετρηση fz1 σε eddy current δυναμομετρο....
οσα βιντεο κ αν εχω δει οπως επισης κ το δικο μου οταν το ειχαν δυναμομετρησει ειχαν κανει την κλασσικη μεθοδο....
6η κ ανοιγμα....στο βιντεο ομως ο τυπος βαζει την 6η κ δινει γκαζι μεχρι να φτασει σε συγκεκριμενο φασμα στροφων κ αυτο για λιγα δευτερολεπτα...μετα ξανα το ιδιο αλλα ανεβαινει λιγο ακομη τις στροφες οπου κ παραμενει για λιγο...ξανα κ ξανα μεχρι που φτανει σχεδον στα κοκκινα κ σταματαει..... +:Think=+::-k για πειτε σχολια,ιδεες κ για ποιο λογο μπορει να γινεται αυτο.....ειναι δυναμομετρηση ή ρυθμιση του μειγματος? :)


Link
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
barimagas
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 08 Ιούλ 2009, 12:12
Model: -
Τοποθεσία: Αθηνα, Ζωγραφου
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από barimagas »

Aυτο το video ειναι οτι χειροτερο μπορει να κανει καποιος στο μηχανακι του, τοση καταπονηση... :|

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: barimagas,
γιατι το λες αυτο?εχεις γνωσεις απο δυναμομετρο ωστε να καταλαβεις αν καταπονειται μια μοτοσυκλετα?
ενημερωτικα ρωταω :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
barimagas
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 08 Ιούλ 2009, 12:12
Model: -
Τοποθεσία: Αθηνα, Ζωγραφου
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από barimagas »

Oχι δεν εχω γνωσεις απλα μοιαζει με την περιπτωση που ενας φιλος σου σου ζηταει μια βολτα εσυ την δινεις και του λες μη το ξεσκισεις σου λεει οκ και φευγει κοφτες. Ε αυτο που βλεπω να κανει ο τυπος ειναι πολυ χειροτερο. Δεν ξερω ετσι το βλεπω εγω 8)

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: βαρυμαγκα,
λιγο ακυρη η παρομοιωση που εκανες.....αυτος που βλεπεις δεν ειναι καποιος ασχετος που επιασε μια μηχανη κ της βαραει κοφτες.....τεσπα....καποιος που να γνωριζει τι κ πως επι του θεματος μπας κ ξεστραβωθουμε? :mrgreen: :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από koulis »

savvas έγραψε: Επειδη εδω και μερικους μηνες εφεραν dyno στο νησι, και ειπα να δοκιμασω και γω τη τυχη μου!
Δυστυχως 2 φορες που πηγα, ατυχησα! Τη μια το ανεβασαμε στο machine, και πανω που το εδενε με ρωτησε αν εχω βουλωσει το A.I.S.!!! Οχι του λεω! Ακυρο μου λεει!
Theod έγραψε: Για σκέτη δυναμομέτρηση δεν έχει κανένα νόημα το τάπωμα του AIS. Για καυσανάλυση ναι, σωστά σου είπε...
τελικα τι ισχυει απο τα 2?μονο για δυναμομετρηση δεν χρειαζεται ταπωμα?
για χαρτογραφηση σε παραλληλο εγκεφαλο (commander/rapid bike κτλ) ή μια απλη καυσαναλυση χρειαζεται?

+:Think=+::-k +:Think=+::-k
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

john8990
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 02 Απρ 2017, 21:30
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από john8990 »

Καλησπέρα προσπάθησα να ανεβάσω και εγώ τη δυναμομετρηση μου αλλά είμαι λίγο κουλός!!!!κατάφερα με φίλτρο πρόγραμμα τελικό να δω 145!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης