Δυναμομετρο FZ1 06

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από jskf16 »

1η δυναμομετρηση..137ps , 295τελικη :shock: :wink: φιλτρο μαμα , ρεμους τελικο , λαιμους μαμα

Link

2η δυναμομετρηση τελικο ρεμους , φιλτρο K&N , λαιμους akrapovic
....συμφωνα με τα λεγομενα του Μπαρμπα-Θοδωρα :mrgreen:
douris7 έγραψε:λοιπον η δευτερη πραξη εγινε και τα αποτελεσματα λενε θελεις ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ρρρρεεεεεεεε γ@μώτω
το μοτερ ειναι τελειως ελευθερο με το φιλτρο και το χταποδι που μπηκαν και στο δυναμο εδειξε -2 αλογα απο πριν 135 απο τα 137 η ροπη περιπου η ιδια αλλα οχι οτι δεν θα υπηρχε το αλλα
μεχρι τις 4000στρ ειναι το ιδιο οπως και πριν μετα κανει κοιλια μεχρι τις 5500 κατα 2 αλογακια περιπου ανεβαινει τωρα μεχρι τις 7500
κατα 4 με 5 αλογακια(εδω ειναι καλα) και ειναι μεχρι τις 10500 κατα 1 αλογο ποιο πανω απο πριν μετα χανει μεχρι τον κοφτη :!:
το συμπερασμα ειναι οτι στης μεσαιες μαμη αλλα χανει λογω μην σωστης καυσης αρα θελει διαχειριστη καυσιμων να στανιαρει αλλα
και να λειτουργει το μοτερ σωστα οχι τιποτα αλλο αλλα αν του χωσω με καμια 3η 4η να μεινω απο καυσιμο και να εχουμε αλλα μετα :evil:
θα γινει και η νεα δυναμομετρηση μετα τη τοποθετηση του pciii που και τα μιγματα θα ειναι και σωστα ρυθμισμενα πλεον!!

....ηταν λιγο δυσκολη η ληψη , θα δειτε και τις καμπυλες που γραφονται στην οθονη του υπολογιστη..και τη τελικη!

Άβαταρ μέλους
greek_armada
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ 20 Φεβ 2009, 14:22
Model: -
Τοποθεσία: veria
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από greek_armada »

Περιμενουμε με αγωνια... :D
SpeeD FoR LifE

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από douris7 »

λοιπον εγινε και αυτη η πραξη και ειμαι :lol: με το σιλασιερ πανω εδειξε 138,5 στις 11120 στρ με ροπη 10,2 στις 9093 και χωρις αυτο 139,9 στις 11565 στρ με ροπη 10,2 στις 8957
το pc3 βοηθησε πολυ το μοτερ εκει που ηταν στεγνο χαμηλα και ψηλα χωρις το pc ειχα ποσταρει οτι χανει χαμηλα μεχρι τις 5500
κοντα στα 4-5 αλογα και μετα τις 6000 ειναι 8 αλογα παραπανω και ψηλα χανει συνολο 3 αλογα σε σχεση με μονο το τελικο,αρα με το να ελευθερωθει τελειως το μοτερ (φιλτρο-χταποδι)το μειγμα ηταν αλλου για αλλου τωρα ομως εστρωσε η δουλεια κατα πολυ δηλ
εβγαλε χαμηλα τα 4-5 αλογα που εχανε και μετα τις 6000 στρ εχει ακομα 4 αλογα παραπανω και να τελειωσει με 3 αλογα στα ψηλα
εχει δημουιργηθει μια πολυ ποιο γραμικη καμπυλη χωρις σφαλιαρα του μοτερ(σε αλλο ποστ το αναφερω)στις 6000 στρ.
ακομα εχει παντου κατα 1 με 1,5 αλογο χωρις το σιλασιερ
η ροπη ανεβηκε σημαντικα και απο τις 3000 στρ και πανω εχει παντου 8,5 με το να φτασει τις 10,2
το συμπερασμα οτι τα χρηματα που δωθηκαν δεν πηγαν περιπατο αν και δεν θα εμπαινα στον χορο εαν δεν επαιρνα του αντωνη το χταποδι γιατι αλλο 180 ευρω και αλλο 800 οποτε ευχαριστω αντωνη γιατι τωρα το φζ1 ειναι διαφορετικο απο πριν σαν ενα καινουργιο φζ1
και ειδικα τωρα που ειναι και μακρυ ειρθε στα ισια του

υ.γ.
εχω ακομα εναν χαρτη απο το εξωτερικο που το εφτιαξε ενας τυπας μηχανολογος πανω σε αυτον που εβαλα τις ακραπα και λεει οτι
ειναι ποιο δυνατος ακομα χαμηλα μεσαια αλλα χανει λιγο ψηλα(μεγαλο κακο να χανεις στι 10000στρ)και τον βαζει οταν μπαινει πιστα
ισως τον δοκιμασω παρολα αυτα οπως ειμαι τωρα εαν θελω βελτιωνεται ακομα ιδιαιτερα ψηλα αλλα θελει δουλεια και χρηματα
οποτε καλα ειμαι :/abwave::)
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από Frezas »

douris7 έγραψε:λοιπον εγινε και αυτη η πραξη και ειμαι :lol: με το σιλασιερ πανω εδειξε 138,5 στις 11120 στρ με ροπη 10,2 στις 9093 και χωρις αυτο 139,9 στις 11565 στρ με ροπη 10,2 στις 8957
..............
Δε μας βαζεις και τα διαγραμματα........αχ..αχ...αχ..τι μας εχεις κανει.... +:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,)

Αντε να το ευχαριστηθεις οσο περισσοτερο μπορεις το τουμπανεξ που δημιούργησες Θοδωρακο!!

</->/ss4
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από jskf16 »

+:Applause=+:=D> :D :wink:
..ειδες τελικα τα 140 τα φτανει :wink: ..αντε παλι :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Μπριζωνε εσυ τον πελοκουμπαρο........και θα σου ερθει πακετο Κρητη!!!1
:mrgreen: :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

antonis_FR
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 13:35
Model: -
Τοποθεσία: Kallithea-Athens
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από antonis_FR »

Συγχαρητηρια Θοδωρα!!
Να ευχηθω και εις ανωτερα...?? :mrgreen: :mrgreen: +:Whistle=+::- +:Whistle=+::-
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από douris7 »

τι συγχαρητηρια ρε συ αντωνη δεν εκανα και κατι το εξωπραγματικο απλως αποφασισα να κρατησω το φζ1 και το στηνω στα μετρα μου
παρολο αυτα δεν νομιζω οτι θα κανω κατι αλλο που μπορεις να κανεις πολλα πραγματακια ετσι θα μεινει μεχρι νεωτερας +:Whistle=+::-
και τωρα που τελειωνουν κατι αγωνες που εχω λεω να το εκμεταλευτω στο επαρκων :lol: με βολτιστες :lol:
frezako θα βαλω ολα τα διαγραματα μολις βρω κανενα σκανερ ............................................αντε το πασχα ερχεται +:Whistle=+::-
νους χανια και σωματι στρινγκ

antonis_FR
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Παρ 18 Απρ 2008, 13:35
Model: -
Τοποθεσία: Kallithea-Athens
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από antonis_FR »

Μπραβο για το αποτελεσμα εννοουσα :wink:
Καλες βολτες!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Όπα...λάθος...139,9 με αυτές τις αλλαγές? Σχετικά λίγα μου φαίνοντε...σε fuchs dyno, είναι και λίγο αυστηρά αυτά.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από jskf16 »

H.A.Balafoutre έγραψε:Ρε παιδιά, μου διέφυγε το νούμερο στον τροχό με τη 2η δυναμομέτρηση...ή μήπως δεν το διάβασα κάπου? :?: :?: :?:
Πόσα έγραψε τροχό με αυτές τις αλλαγές? Σε fuchs dyno, είναι και λίγο αυστηρά αυτά.
το γραφει ..οτι εχασε 2 αλογα απο τα 137 στα 135....

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από douris7 »

137 με μονο το τελικο ρεμους -135 με φιλτρο απο τον πατο εξατμιση- 139,9 με φιλτρο απο τον πατο εξατμιση και pc3 η διαφορες η μεγαλες δεν ειναι τοσο στις ψηλες στρ αλλα χαμηλα και ιδιαιτερα μεσαια εκει
απο μαμα μπορει να εχω στα χαμηλα κοντα στα 7,8 αλογα και στις μεσαιες
10-12 αλογα και ψηλα κοντα στα 8-10(δεν εχω δυναμομετρηση μαμα) τωρα με το τελικο(137)χαμηλα ειναι τωρα ποιο δυνατο γυρω στα 2 μεσαια ομως κοντα στα 10 και ψηλα 3
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Ε βάλε ρε παλίκαρε μια δυναμομέτρηση σε εικόνα ν'αγιάσει το χέρι σου.... +:Dancing=+:\:D/
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
douris7
Δημοσιεύσεις: 812
Εγγραφή: Παρ 16 Ιουν 2006, 18:27
Model: FZ1
Τοποθεσία: χανια
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από douris7 »

γιαννη κανε το θαυμα σου ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ο λαος απαιτει +:Whistle=+::- και εγω ειμαι εδω θα σε................................. :mrgreen:
νους χανια και σωματι στρινγκ

Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Δυναμομετρο FZ1 06

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

Παιδιά, άντε γρήγορα....μην ανεβάσω εγώ καμιά δυναμομέτρηση από FZ1 φίλου...κι έχουμε καρδιακά.... :lol: :lol: :lol:
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες