Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Zmpiros
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 00:30
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από Zmpiros »

Καλησπέρα στην παρέα. Έχει ένα χρόνο περίπου πούλησα το fz6 και πήρα fz1. Όλα καλά μέχρι που χθες ακούγεται ένα περίεργο βουητό από τον κινητήρα.σταματησα σε βενζινάδικο για ανεφοδιασμό πήγα να βάλω μπρος σαν να έμεινα από μπαταρία κράτησα παρατεταμένα την μίζα και με παρακάλια πήρε. Καρφί στον μάστορα άλλαξα μπαταρία παίρνει κατευθείαν ο θόρυβος δεν ακούγεται και μόλις έφυγα από τον μάστορα άρχισε να ακούγεται ο θόρυβος δεν τον πρόλαβα είχε κλείσει το μαγαζί.αυριο η λυπητερή. Α! Ξέχασα να πω ότι ο μάστορας υπέθεσε ότι ο θόρυβος μπορεί να ήταν από την αντλία βενζίνης επειδή η μπαταρία ήταν ψοφια. Παρατήρησα ότι πατάω μίζα παίρνει και σβήνει κατευθείαν εάν μαρσαρω κατά το πάτημα της μίζας είναι οκ. Έχει κανείς καμιά ιδέα προς πια κατεύθυνση να εστιάσουμε?? Δηλαδή σε ηλεκτρολογικά? Σε αντλία? Σε κάνα πηνίο βολάν? :(

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από SoR_gr »

οταν λεω fz1 το μυαλό μου πάει στο βολάν.

αμα δεν το έχεις αλλάξει με το ΝΕΟΥ ΤΥΠΟΥ βολάν, 1ος ενοχος ειναι αυτό.
αμα ειναι και μεταλλικός ο ήχος που ακούς...ετοιμάσου.

μπορεί να έσπασε κάποιος μαγνήτης και γιαυτό πότε να ακούς θόρυβο και πότε όχι....

μακάρι να μην είναι αυτό...αλλά η ιστορία.... αυτό δείχνει.... όπως κάθε χρόνο, έτσι και τώρα...


Link
https://www.youtube.com/watch?v=SVC0nvS9i3Y[/youtube]
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Zmpiros
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 00:30
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από Zmpiros »

Όχι φίλε μου δεν είναι μεταλλικός ο ήχος κάνει ένα παράξενο βουητό όπως δουλεύουν κάτι αυτόματα μεγάλα σε κυβικά 600αρια. Βολάν ο προηγούμενος κάτοχος μου είχε πει ότι το άλλαξε αλλά η αλήθεια είναι μόνο εάν το δω με τα μάτια μου θα το πιστέψω. Κάτι άλλο που κάνει εάν θέλει το βολάν αλλαγμα? Ευχαριστώ για την απάντηση

Zmpiros
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 00:30
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από Zmpiros »

Τελικά μάλλον βολάν είναι τσεκαραμε την μπαταρία με τον μάστορα δουλεύοντας ο κινητήρας δεν την φορτίζει καθόλου και λίγα μέτρα πριν φτάσω άρχισε να δουλεύει σαν τρακτέρ! γνωρίζει κανείς για την ανάκληση από την yamaha εάν τα παληκάρια μας βγάλανε κάποια ακρη ή θα την φάμε?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από jskf16 »

Δεν υπαρχει καμια ανακληση οπως το αναφερεις , οπως επισης αυτο ειναι ενα θεμα που εχει <<κλεισει>> ....οσο για τα παληκαρια* μεγαλη κουβεντα , στο Ελλαδισταν 100.000 ατομα περιμεναν 100 ατομα δε γινονται ετσι αυτα...υπαρχει αναρτηση (μαλιστα 2 ενοτητες ) ξεχωριστη διαβασε την.

*δε φταινε τα παιδια που το ετρεξαν προς θεου αλλα εκτος των αλλων και η ελληνικη αντιμετωπιση!!

Τςπ περσινα ξινα σταφυλια ...θα πληρωσεις κανονικα , εκτος αν το μοντελο ειναι εντος εγγυησης :mrgreen:
αλλιως ετοιμασε το μπαγιοκο!

θα σου μεταφερω το μερος 2 αγαπημενων μου ποστ!
InversionOfControl έγραψε:
Τετ 23 Σεπ 2015, 11:42
@pit-sp καλως ορισες στο κλαμπ :)
αξιοπιστια yamaha :lol: +:Brick wall=+:](*,)
κινεζοι τελειως ομως με το θεμα ε η yamaha; ικανους τους ειχα, να εβαζαν software που να δειχνει οτι βολαν δουλευει (αλα VW) :lol:
ε ρε με τι τραβεστι μηχανακια μπλεξαμε...
Sub1911 έγραψε:
Τρί 01 Σεπ 2015, 16:37
Αγαπητοί φίλοι,

επειδή

έχω γυναίκα και μια κορούλα που θέλω να μεγαλώσω μαζί της....

ΥΑΜΑΗΑ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΓΑ..... Παράγγειλα το καινούργιο ανταλλακτικό, θα την επισκευάσω και θα τη δώσω ή θα την κάνω κομμάτια και θα την πουλήσω εξαρτήματα (γιατί με αυτό το κ**ο - βολάν μόνο για εξαρτήματα κάνει το Fazer..)

ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Η ΥΑΜΑΗΑ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ...Έκανα πολύ δυνατές φιλίες μέσω του Club και αυτό δεν χάνεται.Θα παραμείνω πιστός φίλος και συνοδοιπόρος του φόρουμ και του Club αλλά χωρίς Fazer...

Σίγουρα δεν θα χαθούμε, μιας και είμαι από τους πιο παλιούς στο φόρουμ αλλά πραγματικά αυτό το πράμα με το βολάν είναι αρρωστημένο..

Απολογούμαι για το ύφος του ποστ, και όσοι με ξέρουν θα έχουν καταλάβει ότι έχω φτάσει στα όρια μου με αυτή τη κατάσταση.

Υπό άλλες συνθήκες θα περιέγραφα το τι έγινε αναλυτικά με φώτος κ.τ.λ αλλά σας παρακαλώ δείξετε λίγη κατανόηση - είμαι τόσο εκνευρισμένος και απογοητευμένος με τη ΥΑΜΑΗΑ που δεν θέλω να ασχοληθώ καν.ΤΕΛΟΣ

ΥΓ Με τη πρώτη ευκαιρία θα ποστάρω φώτο με τη καινούργια μου μηχανή..
Επισης στα ποστ σου επιμενετε πολλες φορες στο να παρει μπροστα με το ζορι , ελπιζω με αυτο τον αναγκασμο να μην εχει αλεσει εκει μεσα τους μαγνητες και γινουν και τα πηνια καλοκαιρινα , κακως για εμενα!

.....καλη συνεχεια :/abwave::)

Zmpiros
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 00:30
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από Zmpiros »

Κατάλαβα μόλις βάλαμε 5 φράγκα στην άκρη πάνε κι αυτά! Δεν πίστευα ότι είναι βολάν επειδή είπε ο προηγούμενος ότι έχει αλλαχτεί γι'αυτό και επέμενα αλλιώς θα την είχα αφήσει απτην αρχή! Τώρα την βοήθεια σας τι προτείνετε? Να βάλω μεταχειρισμένο το παλιό και να την δώσω,να βάλω καινούργιο και να την δώσω ή να την κρατησω? Ξενέρωσα πάντως πάντα πιστός τόσα χρόνια μαμά yamaha από Tdm σε fz6 και fz1 αλλά τώρα βλέπω να ρχετε το haya!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από jskf16 »

Τα λεφτα δε μενουν στην ακρη γιατι μουχλιαζουν :lol: :twisted:

Τα ερωτηματα σου ειναι υποκειμενικα , αν εσυ γουσταρεις το μοντελο που πηρες τωρα μολις , βαζεις το νεο βολαν και προχωρας...

Διαφορετικα και ενα μεταχειρισμενο να βαλεις , την ωρα της πωλησης ο εν δυναμει αγοραστης το πιθανοτερο ειναι να ειναι ενημερωμενος.Οποτε καταλαβαινεις τη συνεχεια...ή παιζεις και ρισκαρεις!

Το θεμα ειναι οτι εμαθες απο αυτο το εξης: Ο αλλος λεει οτι θελει , εμεις απο την αλλη πρεπει με το χ ψ τροπο να το διασταυρωνουμε , και ειδικα για μοντελα που εχουν καποιο θεμα , εκει ενα παραπανω ο ελεγχος να ειναι διπλος!

Αφηνω ενα μικρο ενδεχομενο , αυριο μεθαυριο οταν την ανοιξει ο μηχανικος μηπως οντως εχει αλλαξει βολαν ο προηγ.ιδιοκτητης και ειναι τα πηνια ας πουμε , ζημια ακριβη και αυτη δυστυχως.Αλλα θεωρω οτι οντως μπορει να τα αλλαξε ο τοτε ιδιοκτητης αλλα οχι με το βελτιωμενο βολαν ( 500ευρω) αλλα με καποιο στα 150ευρω μη βελτιωμενο απο κανα car.gr

Zmpiros
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 00:30
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από Zmpiros »

Χαχα από μούχλα έτσι όπως το θέτεις ούτε κόκκος μούχλας . 😀😀😀Ευχαριστώ για την άποψη σου αλλά και να το είχε αλλάξει ο άλλος και να έβαλε απλό βολάν δεν θα καταλάβουμε την διαφορά όταν το ανοίξουμε...όπως και να χει το ανοίγουμε και ο Θεός βοηθός...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από SoR_gr »

το θέμα του βολάν ειναι σχετικά γνωστό.
Γνωστό εάν ενδιαφέρφηκε ο ιδιοκτήτης τι προβληματα βγάζει η μοτοσυκλέτα του. Και να μην το γνώριζες, δεν χάθηκε και ο κόσμος.
πχ και στο αμάξι μου, φημίζεται οτι βγάζει σασμάν απο οτι λενε στα αντίστοιχα φορουμς αλλα εμένα δεν το εχει βγάλει ακόμα στα 218.000 χλμ. Τεσπα.

Αμα το μηχανάκι το γουστάρεις και κάνεις την ψυχοθεραπεία σου, φτιάξε το. Τα παραπανω αποσπάσματα παλαιότερων κατόχων, ήταν πρίν το 2014. Το 2014 η γιαμάχα έβγαλε ενα νέου τυπου βολάν. Έχει έλασμα πανω απο τους μαγνήτες. Φαίνεται πιο αξιόπιστο, δεν εχει ακουστει κάτι ακόμα....
Θα επρεπε να το ειχες μεριμνήσει να το τσεκάρεις τι βολαν φοραγε. Ο παλιός κάτοχος επειδή το γνώριζε μάλλον, σου είπε οτι φοράει το νέο για να μην μαζαρέψεις την μοτο 500ε.

αν σου πήρε και πηνία, μπορείς εκεί να κάνεις περιέλιξη πηνίων (επισκευή δηλαδή) βλέποντας και κάνοντας.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από kokobill »

Καλημέρα και από εμένα. Να αφήσω κι εγώ τον οβολό μου εδώ. (Disclaimer άλλο ένα μακρύ post)

Ψάχνοντας την εποχή (αρχές 2018) που σκόπευα να αλλάξω το παλιό μου FZ6 με το FZ8 έπεσα αναποφευκτα στη θέμα του βολάν. Το συγκεκριμένο πρόβλημα λοιπόν εάν παρουσιαστεί, είναι ξεκάθαρα πολύ σοβαρό σε όρους ασφάλειας ΚΑΙ κόστους οπότε είχα ήδη αποφασίσει ότι θα αλλαχτεί άμεσα με την αγορά του μοτό.

Τα παιδά καλώς ΠΟΛΥ καλώς έκαναν που το έτρεξαν, η YAMAHA κακώς ΠΟΛΥ κακώς δεν στήριξε αλλά τουλάχιστον έκανε αυτή την λεγόμενη σιωπηρή ανάκληση και βελτίωσε το βολάν στα μοτέρ FZ1, FZ8, R1 μετά το 2014 (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Από το όλο ψάξιμο μου σε πολλαπλά forums το πρόβλημα φαίνεται να παρουσιάζεται σε χώρες με αυξημένες θερμοκρασίες (θυμάμαι δηλαδή cases μόνο σε Ελλάδα, Ισπανία, Αργεντινή) που ίσως να μοιράζονται και μια λίγο πιο "ακατάλληλη" χρήση τέτοιων μοτέρ μέσα στην πόλη καλοκαίρι. ΔΕΝ supportarω το design/implementation failure της YAMAHA σε καμία περίπτωση, ούτε υπονοώ ότι τα μηχανάκια αυτά δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται ώς commuters, απλά τονίζω ότι στην χώρα μας έχουμε λίγο την τάση να πάρουμε το sport χιλιαράκι μας βόλτα στο κέντρο για καφέ ντάλα καλοκαίρι με αποτέλεσμα τουλάχιστον να το καίμε λίγο παραπάνω κλπ κλπ.
Όμως, και το παρόν πρόβλημα προέκυψε καλοκαιράκι και γενικά σε forums στη Γερμανία, Αυστρία και UK που κοίταξα κυρίως δεν γνωρίζουν ΚΑΝ για το θέμα.

Εδώ ένα άψογο post που φαίνεται το παλιό και το καινούριο βολάν viewtopic.php?t=22372

Στα πρακτικά τώρα.
Αν τα πηνία σου είναι ΟΚ ΚΑΙ αν δεν έχει τρίψει κάποιος μαγνήτης θα χρειαστείς κανένα 600 για το καινούριο βολάν (2SH-81450-00-00), ρουλεμάν και φλάντζα και να θέλεις την γνώμη μου καλό είναι να τα αλλάξεις όλα προληπτικά μιάς και το ρουλεμάν πιθανότατα να έχει καταπονηθεί λίγο από το λάθος ζύγισμα. Τα αλλάζεις σε 2-3 ώρες και όλα καλά.
Αν τώρα έχει τρίψει κάποιος μαγνήτης έχεις ένα εξτρά ζήτημα ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ. Και ο καθαρισμός αυτός αν θέλεις να κρατήσεις το μοτό ΠΡΕΠΕΙ να είναι καλός και όχι μια απλή αλλαγή λαδιών φίλτρων. Δες πόσα κομματάκια λείπουν από ττον/τούς μαγνήτες και αποφάσισε μαζί με τον μάστορα σου πως θέλετε να προχωρήσετε. Είναι πιθανό να πρεπει να βγεί το καπάκι του κάρτερ και να καθαριστεί η ελαιολεκάνη, η αντλία λαδίου κλπ κλπ
Αν έχουν πάθει ζημιά ΚΑΙ τα πηνία που είναι σχεδόν σίγουρο αν έχει σπάσει και τριφτεί μαγνήτης μίλα πάλι με τον μάστορα σου ή με κάποιον ειδικό περιελικτή να μάθεις το κόστος.
Σε περίπτωση που ΔΕΝ θέλεις να κρατήσεις το μηχανάκι θα σου πρότεινα να ΜΗΝ φορέσεις το παλιό βόλαν πάλι, κυρίως για λόγους ηθικής αλλά και γιατί πιθανότατα ο επόμενος αγοραστής θα το γνωρίζει, οπότε πάλι θα χάσεις χρήματα.

Αν το αγαπάς και είναι σε καλή κατάσταση ΜΗΝ το πουλήσεις.
Κράτα το, κάνε την έπενδυση (που πρέπει να ειχες κάνεί παλιότερα) και θα σε ανταμείψει με πολλά όμορφα και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από SoR_gr »

ίσως το καλύτερο deal θα ήταν (αν το γνώριζες) να το άλλαζες, 500αρικο , και να πουλαγες το μαμα κανα 200αρι για κάποιον παθόντα που θα έψαχνε οικονομική λύση. τουλαχιστον θα πήγαινε στα 300ε το κόστος.

το 2013 κοίταγα για fz1/r1 αλλά με σταμάτησε το βολάν. Διότι, τότε , και να το άλλαζες, θα το ξαναπάθαινε. Αν δεν κάνω λάθος 8/2014 βγήκε το νέου τύπου βολάν. Τότε είχα προσαρμόσει τα γούστα μου στο fz6 μου και δεν κοίταξα για αλλαγή.

Στο τι θα κάνεις τώρα, τα είπε ο παραπάνω. Και να θες να το πουλήσεις, αν το δώσεις σε ανίδεο, με το παλιό βολαν, ισως να μην το κοιτάξει. Αν ξέρει το θέμα, θα στο παζαρέψει 500ε πιο κάτω για πλάκα.

οχι για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου. Αλλά οκ να σου σβήσει η μηχανή και να είσαι με 150-180 χλμ είναι επικίνδυνο ναι. Να πηγαίνεις με 150-180-200 απαγορεύεται. οχι οτι δεν θα πας... (ή δεν θα παω)....
Κάθε οχημα που παθαίνει βλάβη, σβήνει. μην το ψάχνουμε τόσο.... Άλλες μοτοσυκλέτες βγάζουν ενα κάρο προβλήματα, είτε πάνε με 200 είτε δεν παίρνουν μπροστά να πας βόλτα...

Πέρα απο το βολάν και τους πολλαπλασιαστές, το φζ1 ειναι value for money μηχανή, για βόλτα, για καφέ, για εκδρομή , για φόρτωμα για πίστα.....
Σαφώς υπάρχουν και καλύτερα απο αυτό, ανάλογα την τσέπη του καθενός... Δεν νομίζω να έλεγε κάποιος οχι αν του εδιναν μουλτιστραντα με ανταλλαγή fazer....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από kokobill »

ΕΓΩ. Εγώ δεν το ανταλλάσω.
Βέβαια εγώ μόλις προχθές έκανα την προδοτική που@@@νιά μου https://drive.google.com/open?id=17viY6 ... OlyZhK6JxJ

Zmpiros
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 00:30
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από Zmpiros »

Παίδες καλησπέρα! Ανοίχτηκε το μοτέρ μέσα στην ατυχία μου τυχερός..οι μαγνήτες γίναν χυλός αλλά γλυτωσα πηνία! Θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες να μου πείτε την γνώμη σας

https://i.imgur.com/WjtFFYS.jpg
https://i.imgur.com/EcHhwWX.jpg

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από jskf16 »

Tι να πουμε σε μια γνωστη εικονα.... :roll:

Zmpiros
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ 25 Μαρ 2016, 00:30
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Περίεργος θόρυβος κινητήρα

Δημοσίευση από Zmpiros »

Ο μάστορας λέει ότι τα πηνία φαίνονται εντάξει να μην τα πειράξουμε να το δέσουμε και αν δούμε ότι δεν φορτίζει τότε να τα κοιτάξουμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες