Θερμοκρασια σε fz1 fazer

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
Amethyst
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 28 Δεκ 2018, 22:26
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Θερμοκρασια σε fz1 fazer

Δημοσίευση από Amethyst »

Καλησπερα παιδια!! :/abwave::)
Εδω και 7 μηνες ειμαι κατοχος ενος fz1 fazer (ντυμενο) 06 και θελω να μου πειτε τι θερμοκρασιες εχετε το καλοκαιρι εντος και εκτος πολης (αθηνα).
Μου φαινεται οτι σηκωνει πολυ θερμοκρασια
π.χ.Μπηκα σημερα στο κιφησο με 80οC και βγηκα με 101 εν κινησει με σταθερη ταχυτητα χωρις ανεβοκατεβασματα...σας φαινεται λογικο..;
Το εχω παει στο μαστορα 2 φορες. Εχει πλυνει το ψυγειο,φυσημα,αλλαγη αντιψυκτικου και τιποτα...και στο τελος μου ειπε δεν ξερω... Ξερετε κανενα μαστορα που να ξερει απο fazer να μου προτεινετε στην αθηνα;
Ευχαριστω εκ των προτέρων :D

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασια σε fz1 fazer

Δημοσίευση από jskf16 »

101!!! Πωωωωωω

....Και παλι καλα να λες :lol:

Καλα και ο μαστορας εεε...τερας :mrgreen: αντιληψης του μοτερ των 150αλογων +:Brick wall=+:](*,) σε ενα δυσκολο καλοκαιρινο περιβαλλον , οχι οτι το χειμωνα παει πισω :twisted:

Φυλαξε τα λεφτα σου και μια χαρα ειναι , ετσι λειτουργει , εσυ απο την ωρα που εχεις σωστα τα νερα του κινητηρα και ο κινητηρας ψυχεται μεσα απο αυτα και τα βεντιλατερ δουλευουν , μη φοβασαι τιποτα! Οπως επισης ενα μινι κολπο (..και καλα) ειναι να σβησεις το κινητηρα και στο αμεσως επομενο ανοιγμα του θα δεις τη θερμοκρασια να κατεβαινει καθετα και αυτο επειδη γυρνωντας το διακοπτη στελνει η αντλια αμεσα νερα ωστε να γινει η ψυξη. :wink:

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασια σε fz1 fazer

Δημοσίευση από SoR_gr »

φυσιολογικα νομίζω οτι είναι, ας απαντήσουν και οι υπόλοιιποι 1000αρηδες...αν φορας και φουλ φαιρινγκ ισως εβλεπες και 104-105..

Ισχύει οτι και ο παραπάνω. Αν ανεβαζει θερμοκρασια αναβουν βεντιλατερια και πεφτει ολα καλα.
Στη χωρα μας το καλοκαίρι έχει αρκετή ζέστη. όπως επίσης θα δεις οτι ανεβάζει θερμοκρασία και αμα πηγαίνεις με σταθερή ταχυτητα και κανεις καμια ανάβαση.


μπετζίνα βάλτου και τράβα βόλτες...αυτό θέλει
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Amethyst
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 28 Δεκ 2018, 22:26
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασια σε fz1 fazer

Δημοσίευση από Amethyst »

Και εχω παθει αλλη μια που εκει τρομαξα!!
Ε75 προς χαλκιδα βραδακι ,ειχε ψυχρα ξεκινησα απο 85 και εφτασε 110!! Ολα αυτα με 130 5000στροφες με 6η και μετα ανοιγω κι αλλο και αναψε λαμπακι!! 118 ! Εκει σταματησα..
Ευχαριστω για την ανταποκριση!
Θα περασω και απο το club οταν μπορεσω.. :D

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασια σε fz1 fazer

Δημοσίευση από SoR_gr »

τα λες ενα ενακ αι με τρομάζεις.

γενικά το κανεις σερβις το μηχανάκι; παραφλου αλλαξες σχετικά πρόσφατα; αν αλλαξες στον μαστορα που σου ειπε δεν ξερω για την θερμοκρασία, να το πας αλλου. ναναι μαστορας και οχι κανένας ποδηλατάς που φτιάχνει και παπάκια...

αν εφτασε 118 και αναψε λαμπάκι, κάτι πρόβλημα θα εχεις.
αν αναβει βεντιλατέρ και πέφτει η θερμοκρασία είσαι ψιλο-οκ (αρκεί να ανεβάζει θερμοκρασία στις λογικές περιπώσεις - κίνηση, χαμηλές στροφές για αρκετή ώρα κλπ ).

πχ στο φζ6 μου εχει τυχει να ταξιδευω με 42 βαθμους μεσημερι και να πηγαινω με 8-10.000 στροφες και να ειναι μονιμα στους 102 με το βεντιλατερ αναμμένο, έκοψα στις 4.-5.000 στροφες και επεσε λιγο η θερμοκρασία.. φζ6 και φζ1 εχουν διαφορετικές θερμοκρασίες.

πήγαινε σε ενα συνεργειο να τσεκαρεις οτι δουλευει σωστά το σύστημα ψύξης, αν πιστευεις οτι δεν εισαι σίγουρος.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Amethyst
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 28 Δεκ 2018, 22:26
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασια σε fz1 fazer

Δημοσίευση από Amethyst »

Τα εχω κανει τα σερβις στην ωρα τους τα εχω αλλαξει ολα τα αναλωσιμα.οσο για τον μαστορα δεν τον ξερω μου τον εχουν προτεινει.. τιποτα παραπανω,εαν το club συνεργαζεται με καποιο συνεργειο ευχαριστως να το παω! (τωρα εκλεισα χρονο στην αθηνα)

junior
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ 2015, 21:02
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασια σε fz1 fazer

Δημοσίευση από junior »

Είσαι οκ με θερμοκρασίες μην το σκαλίζει άλλο τσάμπα λεφτά δίνει... τα ίδια δείχνουμε..

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασια σε fz1 fazer

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν είσαι απο Αθήνα, πέρνα απο την λέσχη μια τετάρτη να σου λύθεί ότι άλλη απορία έχεις...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασια σε fz1 fazer

Δημοσίευση από Solomon »

Amethyst έγραψε:
Παρ 12 Ιούλ 2019, 12:54
Και εχω παθει αλλη μια που εκει τρομαξα!!
Ε75 προς χαλκιδα βραδακι ,ειχε ψυχρα ξεκινησα απο 85 και εφτασε 110!! Ολα αυτα με 130 5000στροφες με 6η και μετα ανοιγω κι αλλο και αναψε λαμπακι!! 118 ! Εκει σταματησα..
Ευχαριστω για την ανταποκριση!
Θα περασω και απο το club οταν μπορεσω.. :D
Σουπερ πρόβλημα!
Έλεγξε αν κρατάει σωστή στάθμη στο δοχείο διαστολής.
Επόμενο αν έχει νερά μέχρι απάνω το ψυγείο(έλεγχος με εντελώς κρυο μοτερ)

Αν σ αυτά τα δυο είσαι οκ(90% δε θα είσαι) προχωράς στα περαιτέρω.

Αλλαγη τάπας ψυγείου. Με καινουργιο ανταλλακτικό να είσαι σίγουρος.
Αν συνεχίζει
Καθαρισμός ψυγείου κ έλεγχος σωληνώσεων
Αν συνεχίζει
Αλλαγη του αισθητήρα θερμοκρασίας στο ψυγείο ( θα το ακουσεις στη γλώσσα των " γρήγορων" ως βαλβίδα)

Amethyst
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ 28 Δεκ 2018, 22:26
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασια σε fz1 fazer

Δημοσίευση από Amethyst »

Οντως φιλε μου ειναι αυτο που ειπες!! +:Applause=+:=D>
Αλλαξε ο μαστορας την ταπα του ψυγειου με τη δικια του (απο r1) μεχρι να ερθει η γνησια και ειδα +- 10 βαθμους διαφορα..!!!

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Θερμοκρασια σε fz1 fazer

Δημοσίευση από dimitris pap »

Στα φυσιολογικά του, δουλεύει 85-100 βαθμούς καλοκαίρι στην πόλη, (100 ανάβουν τα βεντιλατερ και κλείνουν 92).
Σε ανοιχτό δρόμο από 82-90 για καλοκαίρι.
Κάθε χρόνο αλλαζω το παραφλου στο κύκλωμα, εδώ και τρία χρόνια βάζω της motul (hybrid το λέει) και παρατήρησα μια πιο αργή άνοδο της θερμοκρασίας πανω από 85βαθμους στην πόλη, οπότε κάνει δουλειά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες