Μπουζοπιπες

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
YAMAHOME
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 19:09
Model: FZS1000
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από YAMAHOME »

Παιδιά Καλημέρα
Έχω ένα fz1 του 09 και το κλασικό πρόβλημα με τις ΜΠΟΥΖΟΠΙΠΕΣ όταν το πλένω
Η ερώτηση μου είναι η εξης: γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια διάφορα στ αμερικανικά μοντέλα γιατί τις έχω βρει πολύ φθηνότερα εκεί και σκέφτομαι να τις παραγγείλω.
Ίσως είναι κουφό το ερώτημα αλλά κάποιος το ανέφερε και θα ήθελα να το συγουρεψω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Τρί 15 Νοέμ 2016, 14:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δε γραφουμε με κεφαλαια!!!

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από HARIS S2 »

οχι απο οτι ξερω και ενας αλλος τα εφερε απο εκει και ηταν ιδια. δες αν φαίνεται ο κωδικός.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

Άβαταρ μέλους
YAMAHOME
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 19:09
Model: FZS1000
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από YAMAHOME »

Κι εγώ αυτό πιστεύω...
Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
emerald
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 25 Νοέμ 2013, 15:21
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από emerald »

Μετα απο πολυ ψαξιμο στο Νετ για τον κωδικο της Mitsubishi F6-t558* που αντιστοιχει και στο δικο μας μοντελο,βρισκω μια τιμη γυρω στα 80 δολλαρια,στην Αμερικη ομως και χωρις σιγουρια το ποσο θα φτασει εδω και αν φυσικα ειναι ο σωστος.
Ειναι βεβαια μεγαλη η διαφορα στο κοστος και αναρωτιεμαι αν υπαρχει στους Αυτοκινηταδες σαν ανταλλακτικο αυτοκινητου με τον ιδιο κωδικο(παραδειγμα ''Ιαπωνικη'').
Αν καποιος το εχει ψαξει εκτενεστερα,ειμαι διαθεσιμος να προμηθευτω 2 πολλαπλασιαστες,χωρις απαραιτητα να δωσω μια περιουσια που ζηταει η Μοτοδυναμικη.

*Ο παραπανω κωδικος ειναι το γνησιο ανταλλακτικο.

**Αν επισης καποιος εχει σιγουρευτει για το κωδικο και εχει σκοπο να παραγγειλει,ειμαι διατεθειμενος να συμμετεχω κι εγω.

Άβαταρ μέλους
YAMAHOME
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 19:09
Model: FZS1000
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από YAMAHOME »

Επειδή το έψαξα κι αυτό είναι σίγουρο ότι μ αυτόν τον κωδικο δεν υπάρχει τίποτα στ αυτοκινηταδικα...

Άβαταρ μέλους
emerald
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 25 Νοέμ 2013, 15:21
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από emerald »

Στην Ευρωπαικη αγορα βρισκω τιμη γυρω στα 110-115 ευρω.
5VY833100000 ειναι ο κωδικος της Yamaha.
Καποιες Κινεζικες σελιδες,εχουν πολυ φτηνοτερες τιμες στο ιδιο ανταλλακτικο,και μαλιστα οι φωτο τους το δειχνουν με το κωδικο της Mitsubishi πανω.

Σε διαφορα φορουμ που εχουν ασχοληθει με το θεμα,ισχυριζονται οτι αυτα κατασκευαζονται στη Κινα πλεον και δεν υπαρχει διαφοροποιηση απο οπου κι αν τα παρεις,αρκει να φερουν τα κωδικα πανω τους.

***Σε ερωτηση μου παλαιοτερα επισης στον αντιπροσωπο της Denso στην Ελλαδα για το εσωτερικο στελεχος της τρομπας βενζινης και οχι ολοκληρης της τρομπας,μου ειχε απαντησει οτι δε φερνει αφου ευκολα μπορει ο καθενας να φερει απο Κινα,αφου και αυτη εκει κατασκευαζεται(ασχετο με το θεμα αλλα ιδιαιτερα κρισιμο ανταλλακτικο για το FZ1).

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από theovivad »

Για το Fz1 του 2009 ο κωδικός είναι 5VY823100000.
Όσο για τις τιμές κοιτάξτε και εδώ.

Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από Themis_81 »

Εχω αν θελεις καποιες Yamaha γιατι τις αλλαξα με καποιες απο Αγγλια που μου ειχε πει ο Χαρης . Hθελαν αλλαγη οι 2 δικες μου αλλα τελικα πηρα 4 για να ειναι ολες ιδιες . Οτι θες στειλε μου pm
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Άβαταρ μέλους
YAMAHOME
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 14 Νοέμ 2016, 19:09
Model: FZS1000
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από YAMAHOME »

Οκ Ευχαριστώ πολύ προς το παρών δουλεύει αλλά θα το έχω υπ οψιν

Άβαταρ μέλους
Kafetzis2
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 20:41
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από Kafetzis2 »

Καλημέρα σας!!Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και δεν ξέρω από που να τους προμηθευτω. .Τι προτείνετε?

Άβαταρ μέλους
Kafetzis2
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 20:41
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από Kafetzis2 »

Δοκίμασα μολις από ένα φίλο μου τον πρωτο από το στανταρ μεριά και έστρωσε αμέσως. .Για πείτε μου ρε παιδια αυτός που βρίσκω στο ebay από Αγγλία με 50 ευρώ είναι καλός?

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από fazernick »

Πλύσιμο στο χέρι με προσοχη και ναι πάλι γ@μώ το ξεσταυρι της yamahaτο μηχανακι πάλι 1μονοκυλινδρο


Που να βρω πάλι ..πριν τις είχα πάρει από mourati

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από fazernick »

theovivad έγραψε:
Τρί 13 Δεκ 2016, 22:24
Για το Fz1 του 2009 ο κωδικός είναι 5VY823100000.
Όσο για τις τιμές κοιτάξτε και εδώ.
Τελικά αυτές κάνουν;

Άβαταρ μέλους
emerald
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 25 Νοέμ 2013, 15:21
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από emerald »

Παρελαβα σημερα το σετ των 4 στη τιμη των 190 δολλαριων που φτανει τοσο ψηλα βασει φορων απο την αρχικη των 127.
Τα ανταλλακτικα δεν εχουν καμια σχεση με τα original parts δειχνοντας πολυ πιο ενισχυμενα στη σιλικονη της μονωσης οσο και στη καλυψη στο μπουζι απομονωνοντας το τελειως απο υγρασιες(ο χρονος θα δειξει).
Η 4αδα πωλειται αποκλειστικα απο Ebay μεσω Spark House και η διευθυνση ειναι η παρακατω:

https://www.ebay.com/itm/391805585589

Άβαταρ μέλους
emerald
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 25 Νοέμ 2013, 15:21
Επικοινωνία:

Re: Μπουζοπιπες

Δημοσίευση από emerald »

Δε ξερω κατα ποσο τα oem ανταλλακτικα εχουν το σωστο ρευμα αλλα μαλλον τα καινουργια πιστευω οτι ειναι αλλου.
Πιο στρωτα ο κινητηρας,ακουγεται σα να ''ξυριζει'' και καποιες μικροδιακοπες χαμηλα εξαφανιστηκαν χωρις καν μια ρυθμιση σε ψεκασμο.
Ακομα ομως το πλυσιμο με πιεση παραμενει εφιαλτης παροτι οι πολλαπλασιαστες δειχνουν πιο καλυτερη κατασκευη με καλυτερες σιλικονες στις μονωσεις απο τις Mitsubishi.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες