Τρικυλινδρο fazer

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από gkeres »

Ενα ψιλομπερδεματάκι μου το κάνει κι εμένα... S2 ..
Στην αρχή έλεγα ρεύματα.. αλλά άν έχεις θέμα με ρεύματα το πιό πιθανόν είναι να σου το κάνει συνέχεια και σε όλες τις στροφές..!
Εμένα έστρωσε.. για την ώρα.. μπορεί να είναι κάποιο σκουπιδάκι στην βενζίνα.. ειδικά με λαμπάκι μήν το αφήνεις το μηχανάκι να δουλεύει στον πλάγιο!
Όταν ζεσταθεί το κάνει συνεχόμενα μετά? Δηλαδή και μετά απο αρκετά χιλιόμετρα? Τσίτωσε το λίγο για κανένα 5λεπτο και μετά δές άν το ξανακάνει!

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από fazernick »

Τις πρωτες μερες που το εκανε το ανοιξα,πηγα μεχρι Δηλεσι και ξαναγυρισα, εχω παει πορτο ραφτη..Γενικα εχω κανει αποστασεις , το εχω αφησει να ζεσταθει , εχω αδειασει σχεδον το ρεζερβουαρ και εχω βαλει βενζινη 3-4 φορες....

Εχω παρατηρησει τωρα οτι αμα το βαλω μπροστα και ηταν ζεστο το κανει πιο πολυ.Επαναλαμβανω ΜΟΝΟ οταν ξεκιναω μετα +:Boo hoo!=+::-({|= παιζουν τα "οργανα κανονικα".

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από koulis »

βρε πολ/στης ειναι σε λεω.....αλλαξε αυτον που εχει το προβλημα κ θα εχεις το fz που ξερεις :wink: :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από fazernick »

Θα το παω σημερα και θα σας πω αυριο με το καλο......Koulis για να δουμε θα βγεις αληθινος :{}\/

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από fazernick »

Πηγα στον μηχανικο και μετα απομια πρωτη ματια , ειδαμε οτι (απο δεξια προς στα αριστερα) η θερμοκρασια στους λαιμους 1-3 ηταν περιπου 190-200 και στους 2-4 κοντα στους 385-400..Στο ρελαντι παντα.

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από zisisx »

μηπως να αλλαζες 2 μπουζι? +:Think=+::-k
λεω εγω τωρα..δεν ειμαι κ μηχανικος...
μαλλον ειναι πολλαπλασιαστες οπως λεει κ ο κουλης αλλα ποτε δεν ξερεις...
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: fazernick,
ο μηχανικος που πας ειναι επισημος yamaha?
γιατι αν ειναι επισημος yamaha δεν θα μετραγε θερμοκρασια στους λαιμους μονο αλλα ΚΑΙ τι ρευμα δινει ο καθε πολ/στης....ο απλος κ γρηγορος τροπος ειναι να βαλεις εναν καινουριο ή μεταχειρο αλλα σε λειτουργικη κατασταση πολ/στη κ να ελεγξεις εναν εναν τους πολ/στες......
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από fazernick »

Kαι λοιπον.........

2 μπουζοπιπες-πολλαπλασιαστες OFF απο το πλυσιμο και ο 3ος εκανε αναπηδηση που και που ..Πανε ανα 2 αρα επρεπε να παρω 2 ζευγαρια.Καινουργιοι 339€ + 39€ μπουζι + 10 € υγρα ψυγειου +40€ εργασια.

Τελικα βρηκα απο τρακαρισμενο Fazer και δεν παιζανε και θα πανε πισω πατρα και πηγα στον Μουρατη Gp βρηκα μια τετραδα με 140 € και το μηχανακι κελαηδησε.

Ναι ειναι εξουσιοδοτημενο συνεργειο YAMAHA.

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από zisisx »

339? :shock:
κ ολο αυτο επειδη εγινε ενα απροσεχτο πλυσιμο? :roll:
μπουρλοτο που θελουνε κ αυτοι τελικα...... :{}\/?
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από koulis »

καλημερες!!!
εγω οταν ειχε προβλημα ο ενας παρηγγειλα στον σταματη στον πειραια μονον ενα....
τωρα,λεω εγω μηπως ηθελε ο μηχανικος που ειναι κ εξουσιοδοτημενος yamaha να πουλησει μιας κ σε βρηκε στην αναγκη.....?γιατι δεν ειναι δυνατον να χρειαζεται να παραγγειλεις κ τους 2.....αν ειναι ετσι γιατι να μην χρειαζοταν να παραγγειλεις κ τους 4?καταλαβες το σκεπτικο μου....?επισης για μενα ειναι λαθος να βαλεις μεταχειρους μιας κ δεν ξερεις τι μεταχειριση ειχαν σε θεμα πλυσιματος/υγρασιας.....δεν παιζει ρολο το αν αναπηδαει ή οχι αλλα τι ρευμα περναει μεσα απο τους πολ/στες.....εκει πρεπει να μετρησει ο μηχανικος.....το αναφερει κ το manual.....
zisisx έγραψε:339? :shock:
κ ολο αυτο επειδη εγινε ενα απροσεχτο πλυσιμο? :roll:
μπουρλοτο που θελουνε κ αυτοι τελικα...... :{}\/?
απο ενα φυσικα κ ΔΕΝ γινεται τετοια βλαβη zisis....προφανως κ εχουν γινει πολλαααα τετοια πλυσιματα....
ειδικα το πιεστικο κ τροπος χρησης του απο τους εκαστοτε πλυντηριαδες τα γ*μαει ολα....ακουσε με γιατι ειμαι παθων....ειπαμε,λαστιχο κ πιστολι βροχης κ πολλη καλυψη με σακουλες στα επιμαχα σημεια....
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 09:25
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από Tigrisss »

μα είναι δυνατον ρε φίλε??

κ μετα λέμε για τα ιταλικά..... +:Brick wall=+:](*,)
Ο έξυπνος άνθρωπος αλλάζει γνώμη. Ο ηλίθιος ποτέ.

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Δεν νομίζω οτι έχει να κάνει με το συγκεκριμένο μηχανάκι, αλλά οποιοδήποτε μηχανάκι πάρεις τη μάνικα του πυροσβεστικού και αρχίσεις να του ρίχνεις ανελέητα, κάποια στιγμή θα γίνει η στραβή. Υπάρχει σωστό και λάθος πλύσιμο μοτοσικλέτας... το "βάζω στη μέγιστη πίεση για να φύγει πιο καλά η βρωμιά" εμένα που θυμίζει αυτούς που πίνουν όλο το φάρμακο μονορούφι για να γίνουν πιο γρήγορα καλά...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από koulis »

να το ξαναγραψω???????αντε ας το ξαναγραψω.....
το owner's manual το αναφερει ξεκαθαρα....οσο πιο απλα γινεται.....κ ενα παιδακι δημοτικου μπορει να το καταλαβαει.....τωρα πως γινεται κ εδω μεσα μεγαλοι ανθρωποι που ειμαστε να μην το καταλαβαινουμε ή να κανουμε πως δεν καταλαβαινουμε για να την λεμε στην μαμα yamah δεν μπορω να καταλαβω το λογο που συμβαινει.....

Εικόνα
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από gkeres »

Παιδιά υπάρχει τρόπος να μετρήσει ο μηχανικός το ρεύμα που πάει στην μπουζόπιπα? Μπορώ να πάω να κάνω αυτό τον έλεγχο για να φύγει και η δική μου απορία που το κάνει πού και πού και στο s2 μου?

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Βηχας στο Fazer μετα απο πλυσιμο

Δημοσίευση από koulis »

φυσικα κ μπορει να το μετρησει.....στο service manual δειχνει οτι το μετραει με ενα εργαλειο.....
τωρα δεν ξερω αν ειναι συγκεκριμενο εργαλειο της yamaha ή καποιο αλλο....
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης