Oem ECU.....ρυθμιζεται?Καυσαναλυση....σκοπος?

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Oem ECU.....ρυθμιζεται?Καυσαναλυση....σκοπος?

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Εγώ πάντως μετά την καυσανάλυση και τον χρονισμό πεταλούδων είδα αισθητή βελτίωση στην κατανάλωση :/abwave::)
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Oem ECU.....ρυθμιζεται?Καυσαναλυση....σκοπος?

Δημοσίευση από dudukas »

Η καλητερη ρυθμιση γινεται στον καυσαναλυτη εκει βλεπεις βασει καυσαεριων το μειγμα κ το ρυθμιζεις επιτοπου αλλιως αυτι σταυροκατσαβιδο μια ευθεια κ μισο ντεποζιτο βενζινα :mrgreen: :mrgreen:
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Oem ECU.....ρυθμιζεται?Καυσαναλυση....σκοπος?

Δημοσίευση από jskf16 »

........καλα , ουτε ετσι βρισκεις ακρη :mrgreen: μονο το μηχανημα θα σου δωσει σωστη μετρηση και ρυθμιση 8)

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Oem ECU.....ρυθμιζεται?Καυσαναλυση....σκοπος?

Δημοσίευση από dudukas »

σιγουρα αλλα λεμε τωρα ο αλλος μπορει να θελει να ψαχτει μονος του :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Oem ECU.....ρυθμιζεται?Καυσαναλυση....σκοπος?

Δημοσίευση από koulis »

για να μην ανοιγω καινουριο thread.....πριν λιγο καιρο ειχα κατεβει αθηνα.....
στο γνωστο μηχανικο της yamaha "j*wakia-στ*ματακη" στην νικαια......
εγινε εκτος των αλλων(μπουζι ιριδιου αντι για τα απλα-φιλτρο αερα μαμα κ λοιπα αναλωσιμα) κ ρυθμιση στις πεταλουδες αλλα κ καυσαναλυση.....στον δρομο της επιστροφης για στυλιδα η καταναλωση μου ηταν στα προβλεπομενα.....αναμα ρεζερβας στα 205 ή 210χλμ με normal ρυθμους(εως 7.000στρ) μεσω Π.Ε.Ο αθηνα-θηβα-μπραλο-στυλιδα......απο τοτε δεν ειχα αλλο ταξιδι......
προ λιγων ημερων που κατεβαινα ξημερωματα πειραια διαπιστωνω οτι το καυσιμο αρχιζει κ πεφτει με γοργους ρυθμους......
δλδ 1η παυλα φευγει στα 55κατι χλμ.....ολα οκ μιας κ πριν εκει γυρω ηταν.....2η παυλα φευγει στα 80κατιχλμ.....
μπα,λεω....πως κ τοσο νωρις......3η παυλα στα 110κατι.....τεσπα να μην τα πολυλογω στα 170κατι αναψε ρεζερβα.....το 1ο που σκεφτηκα ηταν πως λογω της καυσαναλυσης ο ενας εκ των υιων στ*ματακη(ο οποιος κ ασχοληθηκε αποκλειστηκα με το service στο μηχανακι τοτε) αλλαξε τις τιμες των Co's απο το καντραν της μηχανης.....με το που φτανω στο βενζιναδικο μπαινω στο καντραν κ επιβεβαιωνομαι......οι τιμες των Co's που εχει μαμα το fz1(σε παρενθεση οι τιμες που μου εβαλε ο στ*ματακης):

-CO1 ---> -5 (0)
-CO2 ---> 20 (27)
-CO3 ---> 20 (27)
-C04 ---> 2 (8)

τα ερωτηματα ειναι τα εξης:

-διαβαζοντας το post του petani εδω http://fazerclub.eu/forumx/viewtopic.ph ... 4&start=30
με εβαλε σε σκεψεις.....οντως χρειαστηκε πιο πλουσιο μειγμα για να το συνεφερει ο στ*ματακης?
-δικαιολογειται τοοοοση διαφορα στην καταναλωση της ταξης των 40χλμ σε αυτονομια?

παντως το ξαναεβαλα στις αρχικες τιμες κ η καταναλωση επανηλθε εκει που ηταν πριν.....

για πειτε γνωμες......

+:Think=+::-k
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

giwrgos irakleio
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Oem ECU.....ρυθμιζεται?Καυσαναλυση....σκοπος?

Δημοσίευση από giwrgos irakleio »

αυτα τα νουμερα στα co τα εχεις τσεκαρη απο το manual??? εμενα ειναι ολα στο μηδεν..μπορει καποιος να δει το manual να μασ πει.εμενα που ειναι στο μηδεν εχω προβλιμα?

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Oem ECU.....ρυθμιζεται?Καυσαναλυση....σκοπος?

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: giwrgos iraklio,

οχι αυτα τα νουμερα δεν τα γραφει το manual αλλα το diag mode της μηχανης....
μπορεις να μπεις ευκολα.....το γραφει κ σε καποιο thread εδω μεσα δεν θυμαμαι σε ποιο ομως.....
τα νουμερα γενικα δεν ξερω αν ειναι σε ολους ιδια.....παντως σε αρκετους εχουν την ενδειξη που εχει κ το δικο μου....
μιλαμε παντα για εργοστασιακες ενδειξεις.....τωρα αν καποιος εχει αλλαξει εξατμα/μπουζια/φιλτρο αερα κ δεν εχει κανει καυσαναλύση αλλα του εχει πειραξει τα co's ο μαστορας ετσι παπατζιδικα αλλαζει το πραγμα....
το καλυτερο ολων ειναι καυσαναλυση....βεβαια κ εκει θα πρεπει να εχει καποιες βασικες γνωσεις ο μαστορας αλλιως παλι μ*λακιες θα σου κανει :lol: παντως με την 1η ευκαιρια που θα κανει service το μηχανακι θα ξαναγινει μια καυσαναλυση....βεβαια πριν απο το service θα πρεπει να βρω € για να ξαναπαρω πινακιδες+ασφαλεια....οποτε "καλοκαιρακι βραδυνο μπανακι" που λεει κ το τραγουδι κ βλεπουμε...... +:Brick wall=+:](*,)

by the way το μηχανακι σου ειναι μαμα ολο?μηπως εχεις αλλαγμενα με ιριδιου μπουζι/αλλαγμενο φιλτρο αερα/εξατμα/παραλληλο εγκεφαλο(κοινως pc3/v,rapid bike)?
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

giwrgos irakleio
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Oem ECU.....ρυθμιζεται?Καυσαναλυση....σκοπος?

Δημοσίευση από giwrgos irakleio »

το ξερω οτι αυτα τα νουμερα ειναι στο dia εχω μπει εμενα ειναι ολα στο μηδεν γιαυτο ρωταω αν αυτα ειναι τα εργοστασιακα νουμερα γιατι εμενα τα εχει πειραξει ο προηγουμενος ιδιοκτητης.εγω φοραω μπυζοι ιριδιου φλτρο K&N power commander3usb ignicion modul block off plates και διαφορα ακομα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Oem ECU.....ρυθμιζεται?Καυσαναλυση....σκοπος?

Δημοσίευση από koulis »

κοιτα σου ξαναγραψω οτι αρκετοι εδω μεσα εχουν τα ιδια νουμερα με τα δικα μου...
δεν ξερω αν ειναι σε ολους τα ιδια.....εφοσον φορας κ pc με την καυσαναλυση στο dyno τι σου εχει δειξει?
αν εισαι κομπλε τι σε νοιαζει ποσο δειχνουν αυτα τα νουμερα?ουτως ή αλλως απο την στιγμη που εχεις pc στο μηχανακι αυτα τα νουμερα δεν παιζουν πλεον καποιον ρολο....παιρνει εντολη απο τον χαρτη που εχει το pc.......
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

giwrgos irakleio
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2011, 19:09
Επικοινωνία:

Re: Oem ECU.....ρυθμιζεται?Καυσαναλυση....σκοπος?

Δημοσίευση από giwrgos irakleio »

ισος να ειναι οπος το λες απλος επιδη τα co ρυθμιζουν ανα κυλινδρο ετσι και το pc αν εχεις μπει μεσα ρυθμιζη τον χαρτη και αν εχεις καυσαναλιση μπορης να ντριμαρης και ανα κυλινδρο..αν η καυσαναλιση ειναι 12-12.5-13 μια νορμαλ διλαδη πος μπορω να κσερω αν καπιος κυλινδρος δεν ειναι πιο φτοχος αν εχει πιραχτη απο τα οργανα.στην καυσαναλιση κανενας δεν καθετε να ντριμαρη ανα κυλινδρο τον χαρτη μονο φτιαχνουν..απλος ρωταω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες