Τι λαδια να βαλω?????

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
toufekas
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:10
Επικοινωνία:

Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από toufekas »

καλησπερα στο forum, εχω ενα fz6 2006 και ειμαι για αλλαγη λαδιων. σκεφτομαι να βαλώ τα torco 10w40. τωρα που ερχεται ο χειμωνας ε!!!! στο προηγουμενο σερβις ο μηχανικος μου εβαλε deni koll λεγοντας μου οτι μαμανε. για να το λεει.........
τελικα δεν εμεινα ικανοποιημενος και διαβασα σε αλλα ποστ για τα προαναφερθεντα λαδια torco οτι ειναι πολυ καλα!! αν καποιος τα εχει <<φορεσει>> μια γνωμη !!!!!!
χαλαραααα.....

PEIRAIWTHS

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

Μην κανεις το λαθος κ πας σε 10-40 και ας ερχεται χειμωνας.Ειχα δοκιμασει μοτουλ 15-50 και βαραγε σαν κομπρεσερ, ενω το κιβωτιο ηταν καπως σκληρο.Μολις ξαναεβαλα τα γιαμαλουμπ 20-50 βρηκα την ησυχια μου ενω το μοτερακι δουλευε ελαστικα.Βαλε τα TORCO T4SR 20W50 και θα σαι αρχηγος.Αλωστε ξερεις πολυ καλα οτι ακομα κ με κρυο ανεβαζει ανετα 100βαθμους.Πολυ καλα ειναι τα AGIP κ ΑΜSOIL.

Στο παλιο μου μηχανακι(cbr400) το 10-40 ταιριαζε πολυ καλα αλλα αλλο χοντα αλλο γιαμαχα. +:Whistle=+::-

Άβαταρ μέλους
GIORGINO
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Πέμ 27 Μάιος 2010, 22:48
Model: -
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Επικοινωνία:

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από GIORGINO »

δες και τα spectro
...eatin'tar and gasoline
every light i see is green...

Άβαταρ μέλους
barimagas
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 08 Ιούλ 2009, 12:12
Model: -
Τοποθεσία: Αθηνα, Ζωγραφου
Επικοινωνία:

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από barimagas »

Εχω τα torco 20w 50, σιγουρα ειναι καλυτερα απο μοτουλ. Αυτο που εχω παρατηρισει ειναι οτι σε σχεση με οταν ηταν καινουργια ειναι οτι εχει πεσει λιγο η αποδοση τους (2000χμ) και εννοω οτι το κιβωτιο ακουγεται λιγο παραπανω βεβαια καμια σχεση οπως ακουγοτανε με τα μοτουλ. Αλλα το εμπιστευομαι και το προτιμω, και στο παπι (crypton x) το δοκιμασα σε σχεση με το μοτουλ το 15 50 μου φαινεται οτι μπαινουν λιγο δυσκολοτερα οι ταχυτητες. Αλλα ισως να οφειλεται στο οτι ειναι πιο χοντρο, δεν ξερω αν καποιος μπορει να το βεβαιωσει αυτο...?

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Για τα castrol τι άποψη έχετε?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
isidoros
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ 29 Ιουν 2009, 00:10
Model: Other
Model year: 2012
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από isidoros »

εγω προσφατα στο σερβις των 10.000χλμ. (fazer600s2 2009) εβαλα τα τορκο 10w-40 περιμενα συμφωνα με τα λεγομενα του πωλητη τρομερη διαφορα αλλα σχεδον καμια διαφορα με τα μαμα λαδια ιδια συμπεριφορα το κιβωτιο ταχυτητων,μαλλον στην επομενη αλλαγη θα δοκιμασω τα τορκο 20w-50 ,παντως ταξιδι που πηγα δικαβαλο μια χαρα και απο επιδοσεις ταχυτητας ισως μια ελαχιστη βελτιωση μετα τις 6.000στρ./λ..βεβαια σκεφτομαι και 1 αλλη λυση τα castrol 15w-50gps τα οποια μου τα προτεινουν και yamaha επισημο εξουσιοδοτημενο καταστημα


toufekas
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:10
Επικοινωνία:

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από toufekas »

Επειδη σκοπευω να αλλαξω λαδια , χωρις φ. λαδιου υπαρχει προβλημα?
χαλαραααα.....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από jskf16 »

Φιλτρο λαδιου να αλλαξεις :wink:

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

8 ευρό έχει το φίλτρο από αντιπροσωπία να το αλλάξεις !
Μέσα στο φίλτρο μένουν γύρο στα 300ml από το παλιό λάδι συν ότι δεν θα φιλτράρει με την ίδια ικανότητα τα καινούρια λάδια σου
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

αν θελετε να με ακουσετε σε κατι...
εχω κανει απιστευτα πολλα χλμ σε ολες τις καιρικες συνθηκες....
παντα βαζω 15-50 μια συγκεκριμενη μαρκα σε ολα τα μηχανακια μου και δεν την αλλαζω με τιποτα...
δεν θα σας πω ποια ειναι μιας και ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο στον τροπο που δουλευει ο καθενας το μοτερ του...
βεβαια αλλαζω λαδια ΠΑΝΤΑ στα 3.000-3.500 χλμ και αλλαζω καθε φορα και το φιλτρο λαδιου....
ολα μου τα μηχανακια εχουν δωθει με ''πολλα'' χλμ και ολοι οι αγοραστες τους με παιρνουν τηλεφωνο να μην τους ξεχασω οταν θα ειναι να πουλησω το επομενο...
και ποτε μα ποτε μα ποτε δεν εχω ακουσει να κοπαναει σεσμαν σε yamaha μηχανακι μου....
γιατι ακουω σχεδον ολα τα φειζερακια να κοπανανε σε αλλαγη απο πρωτη σε δευτερα σχεδον σε ολες τις βολτες...
και σιγουρα δεν φταινε τα λαδακια....
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από koulis »

chris μπας κ βαζεις αγνο παρθενο ελαιολαδο ρε συ.... :?:
αν ειναι να πω στην πεθερα να μου βαλει στην ακρη 5 τενεκεδες 10κιλους να εχω αποθεμα :lol: :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

οχι φιλε...
απλα αγοραζω απο το ιδιο μαγαζι λαδια εδω και 10 χρονια...
τα ιδια....
και δουλευω με συγκεκριμενο τροπο το μηχανακι μου...
σαν τα μωρα ειναι ρε συ...αγαπη και φροντιδα θελουν....
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

toufekas
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:10
Επικοινωνία:

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από toufekas »

για να αλλαξω το φιλτρο τι θα χρειαστω??? καποιο συγκεκριμενο εργαλειο??? βοηθεια παιδες κριση ειναι αυτη οτι μπορουμε μονοι μας θα το κανουμε πλεον!!!! και παροτι χειμωνας προτεινετε το 20 50 παρα το 10 40???? παντα για τα torco μιλαω!!
χαλαραααα.....

toufekas
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:10
Επικοινωνία:

Re: torco t-4sr 10w40 μια βοηθεια!

Δημοσίευση από toufekas »

α και chrismorbid αν μιλας για το λαδι που χρησιμοποιεις με τοσο καλα λογια σημαινει οτι εισαι απολυτα ικανοποιημενος. εγω ακομα δεν εχω καταληξει σε συγκεκριμενο λαδι και επειδη θα αλλαξω σιγουρα αυτη τη φορα τυπο λαδιου αν θες στειλε μου για ποιο λαδι λες. δεν με παιρνεις στο λαιμο σου και προς θεου αν π.χ. το εβαζα δεν θα γυριζα να πω α τον μ..... τι λαδι μου προτεινε!!! ο καθενας κανει διαφορετικη χρηση και του ταιριαζουν διαφορετικα πραματα απο λαδι μεχρι λαστιχα κ.ο.κ.οποτε ο καθενας δημιουργει γνωμη για το τι του ταιριαζει περισσοτερο ποσο μαλλον αν μιλαμε για κατι τοσο μικρο και παροδικο(αν δεν σ'αρεσει τ'αλλαζεις τσακ μπαμ) οπως τα λαδια. παντως αν θελεις σφυρα το μου!!!!
χαλαραααα.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης