Τι λαδια να βαλω?????

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
H.A.Balafoutre
Δημοσιεύσεις: 901
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ 2005, 16:14
Model: FZ6
Τοποθεσία: Κατά_Προσέγγιση_Εδώ
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από H.A.Balafoutre »

100.000χλμ, το κιβώτιο έπαψε να με απασχολεί αν χτυπάει ή όχι, διότι ποτέ δεν έβγαλε πρόβλημα.

Yamalube κάθε 5000χλμ ημισυνθετικά και δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τα λάδια, από τον Απρίλιο του 2005 αγορασμένο καινούριο από επίσημο Yamaha.
Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Ακριβώς όπως λέει ο από πάνω! Yamalube 10-40 (για: -10 έως +45 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία, όπως λέει κι ο κατασκευαστής στο manual σας) και αλλαγή κάθε 5.000 Km, καλύπτουν πλήρως την λειτουργία του κινητήρα και του κιβωτίου .. σ' όλη την Ευρώπη! Μην ψάχνεστε άδικα για το λαδάκι, αρχίστε να σπαταλάτε φαιά ουσία και να μαζεύετε χρήμα για τις .. αναρτήσεις! :wink:

Α, ότι λάδι κι αν βάλετε πάντα η πρώτη θα "κοπανάει", το οποίο επίσης δεν είναι πρόβλημα στα fazer.. +:Whistle=+::-

:/abwave::)
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από ilias »

σωκρατη ευγε παιδι μου ,,,,στα,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΕΧΩ !!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από Jericho »

socrates fz6s2 έγραψε:...Α, ότι λάδι κι αν βάλετε πάντα η πρώτη θα "κοπανάει", το οποίο επίσης δεν είναι πρόβλημα στα fazer.. +:Whistle=+::-
Εμένα κοπανάει και η αλλαγή 1η - 2α, μια συνήθεια είναι...
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από JokeR »

καλησπερα και απο εμενα μιας και ειμαι νεος κατοχος του fz6 το αγορασα με με 67.000 χλμ και επιδη ηθελα να ξερω τι εχει κανει το μηχανακι απο service (εληψη book service) πηγα και του εκανα ενα γενικο σερβις...
λαδακια του εβαλα castrol 15-50 power 1 ημισ. κλασικα η πρωτη κοπαναει και καμια φορα και η δευτερα σε αργη αλλαγη ταχητητας

αφου ειχα αγορασει τα λαδια εμαθα απο καποιον αλλον γνωστο πως τα λαδια castrol αγοραστηκαν απο τον ομιλο BP και γιαυτο το λογο καταργηθηκαν πολλες σειρες της εταιριας και αλλαξαν πχ τα λαδια αυτα τα επαιρνα στο παπι μου και μεχρι πριν 2 μηνες το μπουκαλι τους ητανε πρασινο πλεον ειναι χρυσο.... κανω και μια δευτερη αλλαγη λαδιων και απο εκει και περα στην αναζητηση για αλλα λαδια(δε τα παω καλα με τα λαδια της bp, μπορει να ειναι και ψυχολογικο θεμα δε ξερω +:Think=+::-k +:Think=+::-k +:Think=+::-k )

fontas
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί 25 Οκτ 2011, 00:32
Model: -
Τοποθεσία: 8essalonikh
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από fontas »

Νομιζω πως εχει και σε χρυσο μπουκαλι κ σε πρασινο.. και αν δεν κανω λαθος το πρασινο μπουκαλι γραφει επανω 15-50 gps. Και εγω αυτα βαζω στο fz6 τα χρυσα

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από gkeres »

Όπως επίσης άν διαβάσεις και πιό πάνω δέν είναι καλό να αλλάζεις τύπους λαδιών.. δλδ λάδια με διαφορετικές προδιαγραφές.. τώρα για μάρκες.. προσωπικά τα περισσότερα είναι ίδια άν έχουν τις ίδιες προδιαγραφές!

fazer21
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2011, 15:49
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από fazer21 »

Παιδιά τα λάδια της Torco είναι τα 4TR ή 4TSR γιατί το πρώτο είναι ημισυνθετικό και το άλλο είναι συνθετικό.

Άβαταρ μέλους
necromanthus
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2011, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από necromanthus »

Ο κατασκευαστής προτείνει μόνο ημισυνθετικά οπότε καλό θα είναι να ακολουθείς τις συστάσεις του. Προσωπικά χρησιμοποιώ το TORCO 4TR 20-50W και μου φαινεται αρκετά καλύτερο σε σχέση μα τα μαμα Yamalube που χρησιμοποιούσα πριν +:Dancing=+:\:D/

Saleas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιαν 2014, 13:15
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από Saleas »

Δυστυχως εμενα συνεβει μεσα στο καταχειμωνο.Ενα πιο χοντρο λαδι 15-50 ισως δεν ανεβαζει τοσο θερμοκρασια συγκριτικα με το 10-40 που εβαζα μεχρι προτινος.Θα συνεχισω με το 15-50 και ο Θεος βοηθος.Ο φιλος nikos-fazer δεν εχει ξαναμπει να μας δωσει περαιτερω πληροφοριες για τους γνωστες που απευθυνθηκε.Τον ξερει κανεις να μου στειλει το τηλ του με Pm?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από Solomon »

Ρε φίλε, άσχετο αλλά γιατί 10-40???
Εδώ το 20-50 που βάζει η γιαμαχα "σπάει" λόγω θερμοκρασιών... Και το 15αρι που βάζεις λεπτό είναι(προσωπική άποψη πάντα...)

Saleas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιαν 2014, 13:15
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από Saleas »

Κατσε γιατι με προβληματισες τωρα.20-50 υπαρχει μονο ορυκτελαιο απο οσο ξερω,το πιο ''χοντρο'' ας πουμε ημισυνθετικο ειναι το 15-50.Η yamaha προτεινει 20-50????
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Δευ 20 Ιαν 2014, 14:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν κάνουμε άσκοπες και συνεχείς παραθέσεις, γίνεται δυσανάγνωστο το thread...

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από Solomon »

Αν και πηδ@με το θέμα εδώ (αν γίνεται ας μεταφερθούν τα σχετικά με τα λάδια σε σχετικό ποστ) ρε συ ποιος στα είπε αυτά??κανονικά ημισυνθετικα yamalube (αν θυμάμαι καλά περί τα 16€το λίτρο) 20w-50
από εδώ
http://www.yamaha-motor.eu/gr/yamalube/ ... 60-01/.acc

Saleas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιαν 2014, 13:15
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από Saleas »

Φιλαρακι σε ευχαριστω.Ομολογω πως τοσα χρονια δε γνωριζα καν την υπαρξη τους.Επαιζα παντα με motul 5100 15-50 και με silikolene 10-40.Νομιζω πως δεν ειμαστε και τοσο εκτος θεματος καθως αρκετοι που εχω ρωτησει θεωρουν πως εκτος απο την (ας πουμε) ελαττωματικη κατασκευη του βολαν,ευθυνονται κατα ενα μεγαλο ποσοστο οι υψηλες θερμοκρασιες που δημιουργουνται εκει.Θεωρω πως ειναι σημαντικο αυτο γιατι ενα πιο χοντρο λαδι οπως αυτο το 20-50 δε θα ανεβαζει τοσο υψηλες θερμοκρασιες.

Ας μας πουν οι φιλοι που αντιμετωπισαν προβλημα με το βολαν τους τι λαδια χρησιμοποιουσαν.Μηπως τελικα παιζουν τεραστιο ρολο στο προβλημα?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από Solomon »

Ρε συ τα έχεις μπερδέψει ! Το βολάν δεν είναι εμβαπτισμενο στο λάδι του καρτερ (όπως είναι στροφαλος και συμπλέκτης) οπότε καταλαβαίνεις ότι η ποιότητα του λαδιού ελάχιστο ρόλο παίζει στη θερμοκρασία του. Αφετέρου δεν έχει τριβομενα μέρη στατορας κ ροτορας δεν ακουμπάνε μεταξύ τους, το ρεύμα δημιουργείται εξ επαγωγης λόγω μαγνητικών πεδίων. Θέλω να καταλήξω ότι το βολάν εξ ορισμού δεν ανεβάζει θερμοκρασίες τόσο για να λιώσουν τα μέταλλα ή να ξεκολλήσουν οι κόλλες.

Δες τι θα κάνεις με τα λάδια (το γκαπ στο κούμπωμα της πρώτης δεν συμμαζεύεται κ λάδια από διαστημικό λεωφορείο να βάλεις :mrgreen:) κ για το βολάν που θα πάει θα βρεθεί λύση κάποια στιγμή

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης