Τι λαδια να βαλω?????

Σέρβις, απορίες, προβλήματα στα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
Saleas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιαν 2014, 13:15
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από Saleas »

Εισαι σιγουρος για αυτο?Νομιζω πως παει κανονικα λαδι στο βολαν,με τα ματια μου το ειδα δηλαδη δεν το νομιζω απλα.Ναι μεν δεν εφαπτεται ο στατορας με το ροτορα αλλα αν τελικα ευθυνονται οι υψηλες θερμοκρασιες για το ξεκολλημα τωμ μαγνητων σιγουρα θα παιζει ρολο και το λαδακι.Θεωρητικα μιλαμε παντα γιατι μπορει και να μην υπαρχει θεμα θερμοκρασιας ετσι?

Saleas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιαν 2014, 13:15
Επικοινωνία:

Re: Πηνία-βολάν

Δημοσίευση από Saleas »

Solomon έγραψε:Ρε φίλε, άσχετο αλλά γιατί 10-40???
Εδώ το 20-50 που βάζει η γιαμαχα "σπάει" λόγω θερμοκρασιών... Και το 15αρι που βάζεις λεπτό είναι(προσωπική άποψη πάντα...)

Επαναφερω το θεμα του λαδιου μιας και διαβασα το manual του R1.Λεει συγκεκριμενα τους τυπους SAE10w30,SAE10W40,SAE15W40,SAE20W40,SAE20W50.

Προσεξε τωρα,το 10W40 το δινει για θερμοκρασιες απο -10 εως 43 βαθμους κελσιου

το 20W50 το δινει για θερμοκρασιες απο 5 βαθμους εως 50 βαθμους.

θεωρητικα παντα εισαι καλυμενος ακομη και για καλοκαιρινους μηνες στην Ελλαδα με ενα 10W40.Προσωπικα ομως το βλεπω οριακο οπως και εσυ!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από Solomon »

Δεν έχεις άδικο, τα ιξωδη των λαδιων αναφέρονται κυρίως στο εύρος θερμοκρασιών όπου το λάδι διατηρεί τις λιπαντικες του ιδιότητες. Ότι καλύπτεται το FZ από το 10-40 ναι ισχύει,από τη άλλη όμως ταλαιπωρειται λίγο παραπάνω από το 20-50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από Theod »

Με τα λάδια δεν την πολυψάχνω... Τους μόνους κανόνες που τηρώ ίδιους και απαράλλαχτους εδώ και πολλάααααα χρόνια είναι
1. Βάζω ημισυνθετικό χωρίς να με νοιάζει ιδιαίτερα η μάρκα (αποφεύγω μόνο κάτι που δεν το έχω δει-ακούσει και το βλέπω για πρώτη φορά)
2. Αλλαγή περίπου στο μισό χλιλομετρικό όριο από αυτό που λέει ο κατασκευαστής της μηχανής στο διεθνές μάνουαλ
3. Αν έχω την επιλογή προτιμώ να βάζω 20-50W αν έχω μπροστά μου καλοκαιρινούς μήνες ενώ αν έχω χειμερινούς βάζω το 10-40W
4. Κάθε 2η αλλαγή λαδιών αλλάζω και το φίλτρο πάντα με γνήσιο

Τι ΔΕΝ κάνω...
Δεν μπαίνω στην σκοτούρα του ποιό λάδι είναι καλύτερο
Δεν μπαίνω στην σκοτούρα του "συνθετικά ή όχι"
Δεν μπαίνω στην σκοτούρα των βελτιωτικών-προσθέτων...
Δεν διαβάζω-πιστεύω "διθυραμβικές" κριτικές και διαφημιστικά φυλλάδια για "θαυματουργά" λάδια
Δεν ασχολούμαι βρε αδελφέ...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από koulis »

Theod έγραψε:
3. Αν έχω την επιλογή προτιμώ να βάζω 20-50W αν έχω μπροστά μου καλοκαιρινούς μήνες ενώ αν έχω χειμερινούς βάζω το 10-40W

αλλαζεις λαδια ας πουμε περιπου τον οκτωβριο......βαζεις αυτα που ειναι για χειμερινους μηνες.....τελικα λογω διαφορων συγκυριων(οικονομικα,ελευθερος χρονος γιοκ,καιρος) δεν σου βγαινουν οι βολτες που θα ηθελες να πας....ερχεται καλοκαιρι.....μαϊος/ιουνης ή ιουλης.....λογω συγκυριων(τα οικονομικα πηγαν καλυτερα,σου επεσε το τζοκερ βρε αδερφε κ πηρες ενα 5.000€ ας πουμε,ανοιξε ο καιρος,βρηκες κ αρκετο ελευθερο χρονο περισσοτερο) σου βγαινουν καμμια 10αρια βολτες περισσοτερες απ'οτι φανταζοσουν......τι κανεις?ξαναβαζεις καλοκαιρινα πλεον λαδια ή αφηνεις τα χειμερινα που ειναι κ ψιλοαδουλευτα? +:Think=+::-k

4. Κάθε αλλαγή λαδιών αλλάζω και το φίλτρο πάντα με γνήσιο

ερωτηση κρισεως....καθε φορα που κανουμε μπανιο φευγει η μπιχλα απο πανω μας.....σωστα?σωβρακο δεν πρεπει να αλλαξουμε? :mrgreen: :lol:
:lol: :lol:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από Theod »

Κάνεις την τρίχα τριχιά ρε Κούλη...
Στο FZ1 άλλαζα λάδια περίπου κάθε 5 ή 6 Κ χιλιόμετρα... όταν κυκλοφορούσα λογικές βόλτες ψιλοκατάφερνα πάντα να τα αλλάζω σε χρονικά σημεία που θα είχα μπροστά μου είτε τα κρύα του χειμώνα είτε τις ζέστες του καλοκαιριού. Τώρα 1 μήνας πριν, 1 μήνας μετά, ή +/- 500 χλμ... δεν με απασχολούσε...
Τα τελευταία 2 χρόνια πλέον το κυκλοφορούσα ελάχιστα (μιλάμε έγραψε 6κ χιλιόμετρα σε 2 χρόνια !!!), οπότε δεν άλλαξα καθόλου...ούτε καν θυμάμαι τι ήταν τα τελευταία που είχα βάλει...
Άμα μου είχε κάτσει κανένα τζόκερ το τελευταίο που θα με απασχολούσε θα ήταν το πόσο συχνά θα κάνω αλλαγές στα λάδια... Πιο συχνά Θα άλλαζα όλο το μηχανάκι... :P

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από koulis »

με 5000€ σιγα ποσα μηχανακια θα αλλαζες εκτος κ αν εννοεις παπακια :{}\ :lol:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από Solomon »

Παραθέτω ένα πολύ ωραίο και κατατοπιστικοτατο άρθρο - συνέντευξη περί ελαίων. Είναι σεντοναρα αλλά σας προκαλώ να το διαβάσετε όλο και να αναθεωρήσετε πολλά απ όσα ξέρατε για τα λιπαντικά κινητήρων. Καλά αν όχι αναθεώρηση τουλάχιστον τροφή για σκέψη...

Δολωματακια για να σας δελεασω να αφιερώσετε χρόνο διαβασματος
-συνθετικά, ημι ή ορυκτελαια ?
-Κάθε πότε αλλάζω λάδια και τι προτιμώ ?
-φθηνό συνθετικό ή ακριβό "απλό"
-είναι όλα τα 10w-40 το ίδιο ?
-τα λάδια όταν τ αλλάζω ζεστά είναι σα νερό, καλό ή κακό ???
-το σωστό λάδι δίνει τελικά άλογα ?
-πόσο ζέσταμα θέλουν τελικά ?
-να βάλω το περιβόητο motorkote ή άλλο αντίτριβικο ή όχι ?

Το κείμενο θα το βρείτε παρακάτω
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... d#p1646623
Και εδώ λίγο πιο εύκολο για διάβασμα στο κινητό
http://www.advride.gr/threads/%CE%A3%CF ... CE%91.624/

Καλό διάβασμα!

Άβαταρ μέλους
ikaros
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ 08 Αύγ 2013, 10:58
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από ikaros »

Ευχαριστουμε πολυ, οντως ο ανθρωπος κανει σωστοτατη αναλυση. Και παλι ευχαριστω :)

tasos 800
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2014, 11:07
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια να βαλω?????

Δημοσίευση από tasos 800 »

παιδες καλησπερα.. διαβασα ολο το topik και πραγματι πηρα αρκετες πληροφορειες..(solomon ευχαριστω) οι γνωμες οπως ειναι λογικο διαφερουν.. την μονη απορεια που εχω ειναι η εξης.. επειδη δεν εχω παρει ακομα το manual του 8αριου μου.. διαβασα οτι η μαμα yamaha προτεινει ημι και νομιζω15-50 ιξωδες.. αυτο ιχυει και για το 600 και για το 800 και για το 1000? γιατι αν ειναι ετσι ο αντιπροσωπος εμενα μου εβαλε 15-50 yama full.. οποτε θεωριτικα ειμαι εκτος προδιαγραφων.. επισης αν εχει καποιος manual απο 800 η και απο τα αλλα μοντελα (αν ειναι ιδιες οι προδιαγραφες) θα ηθελα αν μπορει να παραθεσει συγκεντρωτικα το οσο οριζει η yamaha στο θεμα ημι η full ιξωδες καθως και τι προδιαγραφη ζηταει.. api jaso κτλ.. ευχαριστω προκαταβολικα..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης