Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Η νέα κατηγορία της Yamaha Fazer στα 800cc
Alien-52
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ 23 Ιαν 2020, 10:43
Model: Other
Model year: 2019
Επικοινωνία:

Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από Alien-52 »

Καλημερα σας.Θα ηθελα την γνωμη σας σε κατι επειγον.Ενδεχεται να αγορασω ενα fazer 800.Μοντελο 3/16.
Απο οτι εμαθα το μοντελο αυτο εβγαινε εως το 2015.Εχει 29.000 Km.Το παιδι που το εχει,οταν τον ρωτησα για το θεμα του βολάν,μου ειπε οτι δεν του ειχε παρουσιασει κατι.Ο Καραμανωλης(αν λεω καλά το ονομα του)μου ειπε λακωνικα,οτι στο μοντελο αυτο συμβαινει οτι και στα άλλα.Σημερα που ρωτησα σε ενα συνεργατη της Yamaha,μου ειπε οτι,επειδη απο καποια στιγμη κ μετα,τα βολαν εβγαιναν βελτιωμενα,ισως να μην εχω καποιο θεμα.Αν η μηχανη εξακολουθει να ειναι διαθεσιμη,σκοπευω,Τεταρτη-Πεμπτη να του την παω να την δει.
Εχω διαβασει τον ματαιο αγωνα που κανατε,μηπως κ η Yamaha,δεχτει να αναλαβει το κοστος.
Απο τον ελεγχο που θα γινει,προκυπτουν 2 σεναρια.
Πρωτον,να μου πει,οτι,ξερεις,η μοτο εχει το βελτιωμενο βολάν,αρα,ok.Τι κάνω τοτε;Το προχωραω;
Κ δευτερον,οτι το μηχανακι,αργα ή γρηγορα θα μου παρουσιασει θεμα με το βολάν.
Σχετικα με το δευτερο σεναριο,δεν ξερω ποια ειναι η γμωμη σας,σκεφτομαι να πω του παιδιου που δινει την μηχανη,να μου κατεβασει 500 ευρω για να φτιαξω το βολάν.
Γενικοτερα,μην σας ζαλιζω άλλο,σημαντικη κ χρησιμη η όποια γνωμη-βοηθεια σας.
Καλημερα σας.

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από dimitris pap »

Δυστυχώς το θέμα του βολάν στην μεταπωληση είναι ένα ζήτημα, και αν δεν έχει αλλαχτεί με τον νέο κωδικό, τότε είναι ρίσκο να μενει επάνω το παλιό.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από Solomon »

Μόνο οπτικός έλεγχος για να είσαι 100%σίγουρος, αλλά θα σου κοστίσει αφενός, μπορει να μη δεχθεί ο ιδιοκτήτης αφετέρου.
Αν σου κόψει το 500αρικο τσίμπα το εννοείται κ βάλε το νέο να ησυχάσεις

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από SoR_gr »

και παραλληλα πουλας το παλιό... έτσι ώστε να μειωθούν τα "σπασμένα"....


ειναι ωραίο μηχανάκι (αν και μεταξηύ φζ8 και φζ1 θα επαιρνα το φζ1 (ίσως αν εχεις φζ6 δεν ξερω αμα σε ψηνει να πας σε φζ6. anyway αλλου νου παπα ευαγγέλιο.


και να μην στο κατεβάσει το 500αρικο...αμα σαρεσει και μπορείς...πάρε το. Το οτι δεν εχει χαλασει σε αυτόν, δεν σημαίνει οτι πρέπει να επιβαρυνθει αυτός το 500αρικο..... Ωστόσο, οπως σε κάθε αγοροπωλησία, ο πωλητης προσπαθει να παρει οσα περισσότερα μπορεί και ο αγοραστής να το πάρει όσο το δυνατόν φθηνότερο.

όπως και να εχεις, στην αγορά φζ8 ή φζ1, ακολουθεί η αλλαγή βολάν προληπτικά....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Alien-52
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ 23 Ιαν 2020, 10:43
Model: Other
Model year: 2019
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από Alien-52 »

Καλησπερα σας.Συμφωμα με οσα διαβασα,σχετικα με τον αγωνα που εκαναν τα παιδια,μηπως κ η Yamaha δεχτει να αλλαξει τα βολαν(κατι που δυστυχως δεν εγινε),καποιος εγραψε,οτι η Yamaha απο τον 7/14 αλλαξε το βολαν,βαζοντας στα μοντελα της,πιο βελτιωμενο.
Τη στιγμη που η μηχανη που με ενδιαφερει ειναι νεοτερο μοντελο(2016),μηπως ειμαι ok;
Βεβαια οπως κ ναχει,θα τσεκαρω στη Yamaha με τον αριθμο πλαισιου,ωστε να δω ποιο βολάν φοραει.
Θα μου πειτε..ρωταω κ απανταω ταυτοχρονα :shock: :D

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από SoR_gr »

δεν νομίζω να βάζει τα βελτιωμένα.

η μηχανή σου είναι στοκ μοντέλο 2016 κατα πάσα πθανότητα. λογικά η παραγωγή της θα έγινε πιο πριν. Άσε τι ημερομηνία λέει η άδεια....


όπως και να έχει ενα τσεκάρισμα σε μάστορα δεν βλάπτει. στη χειρότερη να χρεωθείς καμια φλάτζα καπακιού
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από dimitris pap »

Εύκολα ανοίγει, 4 βίδες είναι + η κεντρική τάπα, για να κρατηθεί με ένα κατσαβίδι κόντρα να μην βγει το βολάν απ' τη θέση του όπως θα τραβηχτουν τα πηνία έξω μαζί με το καπακι, ίσα ίσα 2-3 πόντους και φαίνεται το βολάν.
Το χω κάνει έλεγχο μετά που το άλλαξα, το 2015, 2φορες για,,, ψυχολογικούς λογους! :lol:

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από kokobill »

Καλησπέρα και από εμένα.
Κι εγώ μετά από άπειρο ψάξιμο πρίν πάρω το 800 κατέληξα στο ότι η YAMAHA έκανε "σιωπηλή" ανάκληση στα προβληματικά βολάν 5VY-81450-00-00 αντικαθιστώντας τα με τον κωδικό 2SH-81450-00-00 από τα μοντέλα του 14 και μετά.
ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ το έχω πεί στο παρελθόν και θα το ξαναπώ. ΜΟΝΟ με οπτικό έλεγχο θα είχα το κεφάλι μου ήσυχο Ή στην χειρότερη περίπτωση με τον αριθμό πλαισίου να βρείς το ακριβές έτος κατασκευής και ποιό ανταλλακτικό φοράει.
Υπάρχει δυστυχώς παράδειγμα από FZ1 εντός του forum που πήγε κατά δι@0L0V.
Μίήσε με τον πωλητή και πές του ότι θέλεις να κάνεις ένα έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο μάστορα και θα του αλλάξεις την φλάντζα του καπακιού του βολάν και δώρο μια αλλαγή λάδια κ φίλτρο σε περίπτωση που δεν θα το πάρεις. Μιά χαρά θα του αρέσει.

Alien-52
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ 23 Ιαν 2020, 10:43
Model: Other
Model year: 2019
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από Alien-52 »

Καλημερα στην παρεα.Απλα μιας κ ''χαθηκα'',να σας πω,οτι η μηχανη που ειχα βρει,ειχε εμπλακει σε ατυχημα,κατι που ο ιδιοκτητης μου εκρυβε επιμελως.
Ευτυχως,εχω εναν φιλο μου ασφαλιστη,ο οποιος το εψαξε κ μου το ειπε.
Τωρα,εχω κατι άλλο στα υποψιν,κ αμα εχω νεοτερα,τα ξαναλεμε.
Καλημερ σας.

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από kokobill »

To να μην αναφέρει ο πωλητης την εμπλοκή σε ατύχημα, είναι γενικά (αν και κατανοητό) καφρίλα, μιάς και είναι πολύ εύκολο όπως είδες για τον αγοραστή να το "μάθει". Παρ όλα αυτά σιγουρέψου αν μπορείς για τις πελτομέρειες αυτού του ατυχήματος . Μπορεί να του έγειρε σε ένα φανάρι και να χτύπησε ένα παρκαρισμένο δίπλα του. Τα συγκεκριμένα μοτό είναι πόλυ ανθεκτικα και αυτό που αγόρασα εγώ, ενώ με ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης ότι είχε 2 πτώσεις από στάση τελικά δεν είχε κανένα ουσιαστικό πρόβλημα (2 απειροελάχιστες γρατζουνιές που μου τις έδειξς πρίν πάω να το αγοράσω και 1-2 κόπιτσες στα πλαστικά του σπασμένες.) Το πήρα, το άνοιξα, το στοκάρισα σε 2-3 ευάισθητα σημεία του πλαστικού της μάσκας και τέλος. Ευχαρίστηση all the way. Σε περίπτωση που το "ατύχημα" είναι ήπιας φύσεως απλά βρές έναν έμπιστο μάστορα-αναβάτη να σου επιβεβαιώσει ότι το μηχανάκι δεν τραβάει δεξιά/αριστερά και ότι τα βασικά περιφερείακά, αναρτήσεις κλπ, είναι ΟΚ.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από SoR_gr »

ή μπορεί και να είχε γίνει καμια μαιμού δήλωση.

επίσης σημαντικό είναι αν έφταιγε ή αν δεν έφταιγε.
Μέσω ασφαλιστικών, αν δεν κάνω λάθος, μπορούν να δούν ποτε εγινε, ποιος είχε υπαιτιότητα και τις ποσό αποζημιώθηκε. Στις μοτοσυκλέτες το 1.000€ το φτάνει για πλάκα αμα σκεφτείς οτι πέφτωντας θέλεις τιμόνι-αντιβαρα-φαίρνγκ-μαρσπιεδες και κάνα ντεπόζιτο...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από Solomon »

Alien-52 έγραψε:
Σάβ 15 Φεβ 2020, 15:04
Καλημερα στην παρεα.Απλα μιας κ ''χαθηκα'',να σας πω,οτι η μηχανη που ειχα βρει,ειχε εμπλακει σε ατυχημα,κατι που ο ιδιοκτητης μου εκρυβε επιμελως.
Ευτυχως,εχω εναν φιλο μου ασφαλιστη,ο οποιος το εψαξε κ μου το ειπε.
Τωρα,εχω κατι άλλο στα υποψιν,κ αμα εχω νεοτερα,τα ξαναλεμε.
Καλημερ σας.
Μη στεναχωριέσαι, σε "παρακολουθούμε" στο moto.gr
:mrgreen:

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από SoR_gr »

ναι puppy..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Alien-52
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ 23 Ιαν 2020, 10:43
Model: Other
Model year: 2019
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από Alien-52 »

Καλησπερα σας.
θα παρακαλουσα αν καποιο παιδι εχει καποια συμβουλη να μου δωσει στο εξής θεμα...
Βρηκα ενα fazer εισαγωγης απο Γερμανια.Μου εδειξαν το τιμολογιο αγορας,τα ΚΤΕΟ που εχει περασει(νομιζω στη Γερμανια,περναει καθε 2 χρονια,απο την αρχη,οχι οπως εδω στα 4),καποια σερβις που εχουν γινει,κτλ.
Την μηχανη θα την ελεγξει καποιος ανθρωπος για μενα.
Εχω να προσεξω κατι,στην περιπτωση που θελω να το προχωρησω;
Εννοω,για τον λογο που η μηχανη ειναι εισαγωγης.
Μην ξεχασω,η μοτο εχει περιπου 15.000 km,εγγυηση 1 χρονο(για μηχανικες βλαβες,οχι ηλεκτρικα,βολαν,κτλ)κ ειναι μοντελο του 12.
Καλο σας βραδυ.
Υ.Γ:Τ ο ξέρω οτι με ''παρακολουθειτε'' κ σε άλλο φιλικο site.
Επισης σορυ για το copy-paste απο το ιδιο site.
Κατι τελευταιο να ρωτησω...
Το δευτερο ατομο (γυναικα) +:Brick wall=+:](*,) την παλευει κ για πόση ωρα περιπου σε ταξιδι;
Ρωταω γιατι το καλοκαιρι φοραει κατι πλατφορμες,ναααααα :shock:

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια για αγορα μηχανης.

Δημοσίευση από SoR_gr »

σχετικα με τα μτχ ρίξε μια ματιά στο παρακάτω ποστ. Πανω κατω τα ίδια ισχύουν.
αν κοιτάς φζ1 επιπλέον κοιτας περί βολάν και πολλαπλασιαστών (εστω ναναι αλλαγμένοι)
και αν κοιτας φζ8 περί βολάν.

viewtopic.php?f=25&t=21406&p=232849&hil ... B9#p232849


αναφορικά με το 2ο άτομο, είναι θέμα υπομονής,γκρίνιας και συνήθειας.
Αρχικά, πάντα κράνος και οι 2.
Τώρα το θέμα ποσή ώρα μπορεί να κάτσει πίσω, εξαρτάται :
Απο το πως πηγαίνεις εσύ. πχ εθνική οδο και 200αρες ή επιθετική οδήγηση δεν νομίζω να την παλέψει και πολύ.
Αν φτιάξεις καμιά ανατομική σέλα, βάλεις μπαγκαζιέρα με μαξιλάρι κλπ ίσως είναι πιο εύκολο για αυτήν.
το ύψος της παίζει ρόλο, αν ειναι κοντή-ψηλή. Αν σαν ύψος δεν κάθεται με σωστή γωνία θα κουράζεται/μουδιάζουν τα πόδια της ή θα πονάνε τα γόνατα της. Είναι λίγο σπάνια περίπτωση αλλά αφού ρωτάς...

ρίξε μια ματιά εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=nGfqXDdyCY8

αν τυχόν έχετε πρόβλημα στα θέματα ύψος (πολύ ψηλή ή κοντή) μπορείτε να ψάξεις για αντάπτωρες στους μαρσπίεδες έτσι ώστε να έρθουν στο σωστό ύψος, ή "φούσκωμα" της σέλας έτσι ώστε να έρθει πιο ψηλά.

για να σου λυθούν πολλές απορίες, αν πάρεις μηχανή ή αν έχεις κάποιος φίλος σου μηχανή άνω των 80 αλόγων, ζήτησε του να σε πάει μια βόλτα.


Προσωπικά, όταν έχω ανέβει συνοδηγός σε μοτο χωρίς μπαγκαζιέρα φοβάμαι μη φύγω πίσω...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Fazer8 / FZ8”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης