Αλλαγή μπαταρίας σε YTZ12S

Η νέα κατηγορία της Yamaha Fazer στα 800cc
Απάντηση
palavos
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 08 Αύγ 2014, 11:34
Model: FZ8
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Αλλαγή μπαταρίας σε YTZ12S

Δημοσίευση από palavos »

καλησπέρα! :D :D

σήμερα έμεινα από μπαταρία μετά από 4 χρόνια, την φόρτισα με ένα φορτιστή από τα LIDL που έχω για να κάνω την δουλεία μου και πλέον ψάχνομαι για αλλαγή.. σε συζήτηση με ένα που δουλεύει σε συνεργείο μου πρότεινε αντί να βάλω την YTZ10S που είχε η μηχανή να βάλω YTZ12S.

Αν δείτε τη μπαταρία είναι λίγο μεγαλύτερη, αλλά το 800 έχει ένα φελιζόλ στο χώρο της μπαταρίας, αν το βγάλουμε τότε είναι ακριβώς ο χώρος. +:Boo hoo!=+::-({|=

Με ελάχιστες γνώσεις που έχω δεν νομίζω αυτή η αλλαγή να δημιουργεί πρόβλημα στο μηχανάκι. 8)
1) θεωρείται καλή μια τέτοια αλλαγή?
2) εφόσον υπάρχει και η YTZ14S με πολύ μικρή διαφορά από την YTZ12S να προτιμήσω αυτή?

YTZ10S:
Volt:12V
AH:8.6-9.1AH
CCA:190 (A)
Μήκος:150mm
Πλάτος:87mm
Ύψος:93mm
Βάρος:3.200Kg

YTZ12S:
Volt:12V
AH:11.0-11.6AH
CCA:210 (A)
Μήκος:150mm
Πλάτος:87mm
Ύψος:110mm
Βάρος:3.700Kg

YTZ14S:
Volt:12V
AH:11.2-11.8AH
CCA:230 (A)
Μήκος:150mm
Πλάτος:87mm
Ύψος:110mm
Βάρος:3.900Kg

(προσοχή μην βάλετε την TTZ10S γιατί είναι με υγρά και κάθετε πλάγια ..αν χυθεί δλδ τότε πάτε για μεγάλη ζημιά!)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπαταρίας σε YTZ12S

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ποιος είναι ο λόγος που σκέφτεσαι να βάλεις διαφορετικό μέγεθός; η τιμή;

Απλά επειδή κάποιος είπε;

Και γω θεωρητικά δουλεύω και σε συνεργείο και λεώ να μην μπεις σε διαδικασία να πάρεις διαφορετικό μέγεθος μπαταρίας ^^
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

palavos
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 08 Αύγ 2014, 11:34
Model: FZ8
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπαταρίας σε YTZ12S

Δημοσίευση από palavos »

Μηπως ειναι καλυτερη , μήπως κραταει παραπάνω με συναγερμό χωρις να την βαλω μπροστα, μηπως δεν μενει με 4 εκκινησεις γιατι θα αντεχει περισσότερο. Δεν ξερω γι αυτο ρωταω , αν δεν δημιουργει προβλημα και μου κρατησει παραπανω ας δωσω αυτα τα 15 ρυρω παραπανω , δεν θα τα λυπηθω. Δεν επικαλέστηκα κανεναν που δουλευει σε συνεργείο , ειπα μονο οτι μου ειπαν και ρωταω πλεον για να μάθω. Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπαταρίας σε YTZ12S

Δημοσίευση από SoR_gr »

δεν το είπα επικριτικά, απλά στον γραπτό λόγω ίσως σου φάνηκε έτσι.

τώρα, η τιμή δεν είναι λόγος....

η ποιότητα και η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ της μπαταρίας είναι αυτή που θα σου δώσει αυτά που θέλεις. εκεί θα σου πρότεινα ΜΟΝΟ YUASA ή GS.

Προσωπικα είμαι κολλημένος στο θέμα μπαταρίας με οτι προτείνει ο κατασκευαστής (σίγουρα σε χαρακτηριστικά) και ύστερα σε μάρκα.
έχω δει πολλές φορές, μηχανές να εμφανίζουν διάφορα προβλήματα δυσλειτουργίας λόγω μπαταρίας(!)
fazer 600 να μην παίρνει μπροστά χωρίς όργανα , ενώ με όργανα να παίρνει κανονικα. Μπαταρία φρεσκοφορτισμένη, 2-3 ετών και με ζωηρή μίζα και χωρίς να εμφανίζει σφάλμα ο εγκέφαλος,
σε buell να μην δουελευι το βεντιλατερ ενώ όλα τα υπόλοιπα να λειτουργουν άψογα και ένα σωρό άλλα που δεν σου πάει το μυαλό.

τώρα για να κερδίσεις την μέγιστη δυνατή "ζωη" της , φρόντισε να τις λειτουργείς την μοτο σου 20λεπτά κάθε εβδομάδα τουλάχιστον καθώς και κάθε 2 χρόνια να τις ρίχνεις μια φόρτιση στον φορτιστή απο τα λιντλ, τον ίδιο έχω και εγώ, του 20αρικου.

Αυτό κάνω στο fz6 -> 8 χρόνια μαμά μπαταρία, και τώρα είμαι στον 2ο χρόνο της δευτερης μπαταρίας
Στο αμάξι παίρνω μαμα χαρακτηριστικών, γνωστής μάρκας. χρήση ελάχιστη. Δλδ το βγάζω βόλτα 20λεπτη κάθε εβδομάδα και την φορτίζω ανά 2ετία. Μου κρατάει σίγουρα 5ετία.
Στο παπί, καθημερινή χρήση. η τελευταία YUASA είναι 4 χρόνια πάνω. Της ρίχνω φόρτιση κάθε χρόνο και συμπληρώνω υγρα. Δουλευει σαν καινούρια.


σίγουρα εσύ θα κάνεις την τελική επιλογή.....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

palavos
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 08 Αύγ 2014, 11:34
Model: FZ8
Model year: 2010
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπαταρίας σε YTZ12S

Δημοσίευση από palavos »

Ευχαριστω για της συμβουλές, αυτο κανω κ εγω σε γεβικες γραμμες. Ισως να μου φάνηκε λιγο επικριτικο αλλα δεν υπαρχει πρόβλημα , ετσι κ αλλιως ανταλλαγη γνώσεων κανουμε εδω! :{}\/

Σημερα πηγα στη yamaha και μου ειπαν οτι υπαρχει η δυνατοτητα αναβαθμισης απο το εργοστασιο αλλα μιας και η ελαχιστη απαιτηση σε ρευματα καλύπτεται απο την YTZ10S αυτη και τοποθετείται. Αν καποιος θελει μπορει να κανει μια τετοια αλλαγη.
Επειτα πηγα σε καταστημα με μπαταριες να ρωτησω κοστος και αν θα εχω καποιο προβλημα , εφοσον ειπε ειναι 12V δεν θα υπάρχει διαφορά, ισως να παιρνει λιγο πιο γρηγορα μπροστα , ανεπαισθητα βασικα μου ειπε, αλλα το χειμωνα δεν θα ζοριστει να αρει μπροστα οπως μπορει να μου εκανε με την αλλη. τελος εχει λιγο μεγαλυτερη χωριτικοτητα που σημαινει οτι ο συναγερμος την ξελιγωνει την μπαταρια πιο αργα θα κραταει περιπου 1 μερα παραπανω , τιποτα δλδ . Τωρα αναμεσα στη YTZ12S και YTZ14S δεν παρχουν μεγαλες διαφορες, εχει μια πλακα παραπανω, εχει φτιαχτει για καποιες μηχανες οι οποιες απαιτουν παραπανω απο 11 ΑΗ .
Εν κατακλείδι με ενθάρρυναν να κανω την αλλαγη , η διαφορά στην τιμη :
YTZ10S 125 EURO,
YTZ12S 132 EURO,
YTZ14S 135 EURO.
Δεν εχω αποφασίσει τι θα κάνω μιας και την φορτισα , οταν με ξαναφησει θα αποφασισω.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπαταρίας σε YTZ12S

Δημοσίευση από SoR_gr »

παραπάνω δύναμη ωστε να πάρει μπροστά, μπορεί να σου ρημάξει κάνα κόμπλερ.

η απάντηση της γιαμαχας μάρεσε καλύτερα. τώρα το κατάστημα με τις μπαταρίες...να πουλήσει θέλει...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπαταρίας σε YTZ12S

Δημοσίευση από lyon »

Aν χωραει παρε μεγαλυτερη
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή μπαταρίας σε YTZ12S

Δημοσίευση από savvas »

Σημερα το πρωι το ειδα το θέμα...
και γω τις τελευταιες μερες ειδα την εικονα σε καποιο site οπως στο πανω ποστ με τις κλισεις που μπορει να δουλεψει ο ενας ή ο αλλος τυπος...
Εμας το FZ1 παιρνει την YTZ14S, και δυστυχως μετα απο αυτα που διαβασα, η γνησια ειναι μονοδρομος, μαλλον...
+50€ απο την παραπλησια TTZ (αουτς...)
Αν και απ οτι γνωριζω, και οι 2 τους ειναι με υγρο ηλεκτρολυτη, αλλα θα διαφερει η κατασκευη τους...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Fazer8 / FZ8”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης