FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Η νέα κατηγορία της Yamaha Fazer στα 800cc
Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

Εχω μολις 400 χλμ και το στρωνω συμφωνα με το μανουαλ. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι τωρα απο την αγορα μου και οποτε το καβαλαω ξεχναω τα δεκα περιπου χιλιαρικα που εσκασα.
Πολυ καλο μπροστινο φρενο (το πισω μπλοκαρει ευκολα και το abs δουλευει συχνα)
Αναρτησεις που και να ρυθμιζοντουσαν δεν θα τις πειραζα, ειναι οσο σκληρο πρεπει για μενα
Καλη ροπη χαμηλα αν και ενα ψιλο κενο το χει μεταξυ 5 με 6000 σαλ
Βαρος που εξαφανιζεται στα πρωτα μετρα οταν ξεκινησεις
Πολυ πιο οικονομικο απο το TDR250 (το αλλο μου μηχανακι)
Καλα φωτα το βραδυ αν και μια καλυτερη λαμπιτσα philips θα τα εκανε καλυτερα πιστευω
Αρνητικα:
Σκληρο σασμαν (επειδη ειναι καινουργιο?)
Σχεδον παντα η πρωτη κανει γκουπ δυνατο
Επισης οταν ανοιγοκλεινω λιγο αποτομα το γκαζι ακουγεται η αλυσιδα (η οποια ειναι σωστα τεντωμενη τσεκαρισμενο) λες και εχει καποιο κενο η μεταδοση.
Ετσι κανουν τα fazer?
Tελος οταν ειναι εντελως κρυο δεν παιρνει αμεσως θελει να κρατησω 3 δευτερολεπτα την μιζα...
Περιμενω απαντησεις ιδιαιτερα απο τους 8αριδες.... :/abwave::)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FZ8MAN την Σάβ 30 Οκτ 2010, 00:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Vatraxos
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 23:23
Model: -
Επικοινωνία:

Re: FZ8-NA ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ-ΑΠΟΡΙΕΣ

Δημοσίευση από Vatraxos »

Δυστυχώς ακόμα δεν θα βρείς πολλές απαντήσεις απο 800ρηδες, αλλα μην ανησυχεις και εμεις με τα 1000 μπορουμε να σε καλυψουμε, ειναι ιδιας φιλοσοφιας η μηχανη!!!
FZ8MAN έγραψε: Αναρτησεις που και να ρυθμιζοντουσαν δεν θα τις πειραζα, ειναι οσο σκληρο πρεπει για μενα
Καλη ροπη χαμηλα αν και ενα ψιλο κενο το χει μεταξυ 5 με 6000 σαλ
Πολυ πιο οικονομικο απο το TDR250 (το αλλο μου μηχανακι)
Για τις αναρτήσεις ασε λιγο καιρο να κατσουν και μετα κρινεις αν ειναι καλες, ή αν χρειάζονται ρυθμισμα...Οταν το στρώσεις το μηχανάκι και μπορείς να το ανοίξεις οπως θες τοτε θα δεις αν εχει κενό μεταξυ 5 και σαλ. Και οσο για την οικονομια, μετα το στρωσιμο ξαναριξε μια ματια... +:Whistle=+::-
FZ8MAN έγραψε: Αρνητικα:
Σκληρο σασμαν (επειδη ειναι καινουργιο?)
Σχεδον παντα η πρωτη κανει γκουπ δυνατο
Επισης οταν ανοιγοκλεινω λιγο αποτομα το γκαζι ακουγεται η αλυσιδα (η οποια ειναι σωστα τεντωμενη τσεκαρισμενο) λες και εχει καποιο κενο η μεταδοση.
Ετσι κανουν τα fazer?
Tελος οταν ειναι εντελως κρυο δεν παιρνει αμεσως θελει να κρατησω 3 δευτερολεπτα την μιζα...
Περιμενω απαντησεις ιδιαιτερα απο τους 8αριδες.... :/abwave::)
Σκληρο σασμαν...??ετσι κανουν συνηθισε το, εμεις το λατρευουμε το γκΑπ στα φαναρια :P
Οταν ανοιγοκλεινεις το γκαζι θα τα εχεις αυτα τα κενα, μην ξεχνας οτι ειναι και πολλα τα αλογα...
Οσο για την μιζα, 3 δευτερολεπτα ειναι παρα πολλα, δεν νομιζω να ειναι, τοσο μαλλον σου φαινετε...παντως δεν ειναι παπι να παρει με την μια σαν τσακμακι!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: FZ8-Να πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από jskf16 »

FZ8MAN έγραψε: Πολυ καλο μπροστινο φρενο (το πισω μπλοκαρει ευκολα και το abs δουλευει συχνα)
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... 70&t=14376
FZ8MAN έγραψε:Καλα φωτα το βραδυ αν και μια καλυτερη λαμπιτσα philips θα τα εκανε καλυτερα πιστευω
.....τα γυμνα , λογω του ενος και μονο φαναριου υστερουν σε φωτισμο , μη δοκιμασεις καν να δωσεις 15 -20 ευρω για μια λαμπα philips θα εχεις ελαχιστα <<και καλα>> καλυτερο φωτισμο , με λιγα ευρω παραπανω αν θες στο μελλον , να πας σε ενα ηλεκτρολογο να βαλεις xenon να ξεμπερδευεις μια και καλη!


...καλοριζικο και καλοταξιδο :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
johnmiry
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Τρί 20 Μάιος 2008, 19:31
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Kavala
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από johnmiry »

FZ8MAN έγραψε:.....
Αναρτησεις που και να ρυθμιζοντουσαν δεν θα τις πειραζα, ειναι οσο σκληρο πρεπει για μενα
......
ΟΚ...., θα το χρειαστείς αργότερα.......
.....
Πολυ πιο οικονομικο απο το TDR250 (το αλλο μου μηχανακι)
.......
δεν ισχύει......, θα το δεις σε λίγο καιρό....
....Σκληρο σασμαν (επειδη ειναι καινουργιο?)
Σχεδον παντα η πρωτη κανει γκουπ δυνατο
Επισης οταν ανοιγοκλεινω λιγο αποτομα το γκαζι ακουγεται η αλυσιδα .....
κάνόνισε να τα συνηθίσεις...... :mrgreen:
.......
Tελος οταν ειναι εντελως κρυο δεν παιρνει αμεσως θελει να κρατησω 3 δευτερολεπτα την μιζα...
.....
Αυτό δε μου ακούγεται και πολύ καλά....... Μάλλον θα έπρεπε να παίρνει πιο εύκολα...... Για δες το λίγο.......

:/abwave::)
Η ελευθερία είναι κάτι που πεθαίνει αν δεν το χρησιμοποιείς.
Ακριβώς σαν τη μοτοσυκλέτα...(Β.Κ.)
FZ1 SA..................... :vader: ................. </>5 </>5

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

Eυχαριστω παιδια για τις εως τωρα απαντησεις σας με βοηθησατε πολυ να ξεδιαλυνω καποια πραγματα.
Οσον αφορα την καταναλωση τωρα βρισκεται στα 5,5 lt/100km οταν το tdr καιει σχεδον 10λτ/100km(+100ml πανακριβο castrol tts), δεν ειμαι και πολυ γκαζιαρης οποτε και να στρωθει το fz8 πιστευω οτι τα 8lt/100km θα τα χω ευκολα γι αυτο ανεφερα οτι ειναι πιο οικονομικο.
Στο πρωτο σερβις που θα γινει στα 1000km σε εξουσιοδοτημενο λογω εγγυησης θα παω στον Σταματη καθως δει καλα σχολια εδω μεσα. Χρονια τωρα για εργασιες ρουτινας εως ρυθμιση βαλβιδων σε αυτοκινητα και μηχανακια (οχι με καπελωτα) τα κανω μονος μου και ειναι η πρωτη φορα που θα παω συνεργειο για τοσο απλα πραγματα. Ελπιζω να με αντεξει ο Σταματης γιατι θα ρωτησω παρα πολλα.....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FZ8MAN την Σάβ 30 Οκτ 2010, 10:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

koulis έγραψε: r u f*cking sure?
10lt/100χλμ δεν εχει ουτε το busa ρε συ +:Brick wall=+:](*,)

υγ:καλοριζικο :/abwave::)
Κι ομως μεσα στην πολη και οταν το πας με πανω απο 8000σαλ καιει 9,5-10lt/100km
στο χαλαρο μονο με εκτη και κατω απο 6000σαλ καιει 6lt/100km
Πλεον μετα την ολικη ανακατασκευη που θα του κανω θα το κινω πολυ πιο λιγο
Δειτε και ενα παλιο βιντεακι απο βολτα στον Αγιο

Link


Kατι που ξεχασα να αναφερω για το fz8 ειναι οτι οταν παταω συμπλεκτη δεν απομονωνει ακαριαια τον κινητηρα και πρεπει να περασει σχεδον ενα δευτερολεπτο..... +:Think=+::-k
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Vatraxos
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 23:23
Model: -
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από Vatraxos »

Ηρεμησε, να ηρεμησουμε με τις αποριες σου...Δεν ειναι TDR το fazer, και εχει αλλες οδηγικες συμπεριφορες, κοιτα να τις συνηθισεις σιγα σιγα, και να προσαρμοστεις στη μηχανη σου!!!

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

Σημερα μου συνεβει κατι απιστευτο, μερικα μετρα αφοτου εφυγα απο το σπιτι με το fz8 πατωντας το μπροστινο φρενο ενιωσα τζογο στο τιμονι, ωχ ρε π..η μου σκεφτομαι απο τωρα ρουλεμαν? Σταματαω στην ακρη και αρχιζω να ψαχνω το μπροστινο, τσεκαρα το τιμονι-πιρουνι οκ τσεκαρω τα φρενα και ελειπε η μια βιδα της δαγκανας η οποια στηριζοταν μονο στην κατω και επαιζε!!!!! Γυριζω σπιτι βρισκω μια βιδα δαγκανας απο tdr την βαζω και τσεκαρωντας τις υπολοιπες βιδες με ροποκλειδο στα 45Νm ολες ητανε χαλαρες ετοιμες να ξεβιδωθουν και στην αλλη δαγκανα!!!Ευτυχως που ειμαι στο στρωσιμο και πηγαινα σιγα..... :scratch:
Καλα ειναι δυνατον να χαλαρωσαν ετσι ευκολα????, ακομα εχουν σημαδι απο μαρκαδορο οτι τις τσεκαραν στη γραμμη παραγωγης....Ελεος ρε γιαπωνεζοι σε λιγο θα κανετε σαν τους ιταλους...
Αυριο θα κατσω να τσεκαρω ολες τις βιδες που εχω προσβαση, με οδηγο τις ροπες συσφιξης του fz1 καθως δεν εχω repair manual fz8
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Αν την αφήνεις έξω πρόσεχε...ίσως να μην λάσκαραν μόνες τους...
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

Την αφηνω σε κλειστη αποθηκη αλλα και παλι γιατι να κανει καποιος κατι τετοιο? Πρεπει να ειναι πολυ αρρωστος
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από koulis »

αμφιβαλλεις οτι υπαρχουν πολλοιιιιιι αρρωστοι κ ζηλιαρηδες ταυτοχρονα στο ελλαντα? :wink:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι κάποιος το έκανε από ζήλεια ή από κακία ...ίσως να ήθελε ανταλλακτικά...σε άλλο φόρουμ είχα δει z750 που το είχαν ξεγυμνώσει στην κυριολεξία από τη μέση και μπροστά...
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Fazer_800
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 05 Νοέμ 2010, 18:33
Επικοινωνία:

FZ8

Δημοσίευση από Fazer_800 »

Τι να πω...

Και εμενα σε κρυο και υγρασια αρκετη ,αφου ειναι σε κλειστο υπογειο γκαραζ, μιζαρω σκαει σβηνει .4 φορες το εκανε μεχρι να το αποφασισει να παρει..
Απο τοτε δε το ξανακανε αλλα ειδωμεν..Καινουργιο μοτερ διαλεξαμε να αγορασουμε και τρεχοντας κιολας.

Τωρα για το σασμαν που ειναι σφιχτο...εεε νταξ!! Υamaha...τοσα μοντελα και οι γιαπωνεζοι δεν το εχουν εξαλειψει ακομα.

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

Παιδια δεν νομιζω να εβαλε καποιος χερι γιατι μεχρι τωρα οποτε την εχω βγαλει ειναι βολτα για στρωσιμο και παλι πισω δεν την εχω αφησει καπου και να φυγω.... το πιο πιθανο ειναι να λασκαραν απο κραδασμους λογω ελλιπους συσφιξης....κατι που αν συμβαινει ειναι απαραδεκτο για made in japan μηχανακι...
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από jskf16 »

......καπου καπου γενικοτερα να τις κοιτας μετα απο καποιο πλυσιμο της ή γενικοτερα οταν υπαρχει διαθεσιμος χρονος , γυρω γυρω τη μηχανη ...ειδικα του κινητηρα! Για μενα οταν ενα οχημα βγαινει απο μια εκθεση-βιτρινα και παραδιδεται στο πελατη , πρεπει ο εκαστοτε υπευθυνος , μηχανικος ή οτι αλλο να εχει κανει το προβλεπομενο ελεγχο , αλλα ξερεις τωρα...τα γνωστα... :mrgreen:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Fazer8 / FZ8”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης