FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Η νέα κατηγορία της Yamaha Fazer στα 800cc
Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

jskf16 έγραψε: Για μενα οταν ενα οχημα βγαινει απο μια εκθεση-βιτρινα και παραδιδεται στο πελατη , πρεπει ο εκαστοτε υπευθυνος , μηχανικος ή οτι αλλο να εχει κανει το προβλεπομενο ελεγχο...
Εχεις δικιο, το θεωρουσα αυτονοητο οτι εχει γινει και απο την yamaha και απο τον εδω αντιπροσωπο και οταν την πηρα δεν ειχα τσεκαρει τιποτα αλλο εκτος απο λαδια και παραφλου....Αυριο λοιπον εχει γενικο check απο εμενα για να ειμαι σιγουρος....
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από Theod »

Προφανώς οι λάσκα βίδες προέκυψαν κατά την εδώ συναρμολόγηση όταν η μοτο βγήκε από το κουτί με το οποίο ταξίδεψε... Κάνε έναν καλό έλεγχο σε όλα τα "επικίνδυνα" σημεία - μπορεί να ανακαλύψεις και άλλα... Ελληνικές τσαπατσοδουλειές... :roll:

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

Εχεις δικιο, το μηχανακι ερχεται οπως φαινεται στη φωτο οποτε μαλλον εδω εγινε η μ.....α κατα το μονταρισμα του μπροστινου τροχου :{}\/? :{}\/? , παιρνω πισω αυτα που ειπα για τους γιαπωνεζους...
Εικόνα
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

giokapa
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 03 Αύγ 2010, 18:43
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από giokapa »

Στο 8αρι το δικο μου οπως εχω γραψει και αλλου ηταν με την αλυσιδα τερμα τεντωμενη.Ποιος φταιει αγνωστο.Αλλα οι εδω μηχανικοι γιατι να βαλουν χερι εκει Τωρα με τις δαγκανες μου εβαλες φωτια.Θα παω να κοιταξω ολες τις βιδες.
Το δικο μου ειναι στρωμμενο. Η καταναλωση σε μενα ειναι περιπου 5.5-6/100.....αλλα σε ταξιδι με δυο ατομα.Πολυ καλα ,αλλα στην Αθηνα καιει περισσοτερο χωρις να ξερω να πω ποσο.Το TDR διχρονο δεν ειναι???Και αρκετα παλιο.Τρωγαν βενζινουλα αυτα.
Η μηχανη ....να μην την ματιασω....περνει αμεσως μπροστα και σε φορες που εχει μεινει ακινητη σε κλειστο χωρο.

Κενο στις στροφες δεν εχω καταλαβει.Νομιζω οτι τραβαει θετικα και με εκτη ακομα απο 1500 στροφες,..
Ευαισθητο πισω φρενο εχω ,οχι ομως ανυπαρκτο ,με δυο ατομα ποτε δεν εχει μπει το ABS.
Το μονο προβλημα που βρισκω στην μηχανη ειναι η ζεστη που βγαζει ειδικα στην κινηση το καλοκαιρι.Τηγανιζεις αυγουλακια στο ντεποζιτο.
Α!!!!!Φωτα...και το fazer μια λαμπα εχει αναμμενη στην χαμηλη....ε τρωγονται.ΞΕΝΟΝ θα το σκεφτω γιατι νομιζω οτι κανουν διασπορα και βλεπεις ,αλλα τυφλωνεις τους αλλους.
Χάνομαι γιατί χαζεύω

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

giokapa και στο δικο μου ηταν τερμα η αλυσιδα και το ηξερα ηδη οτι θα ειναι απο το πρωτο σου post :/abwave::) οποτε την λασκαρα σχεδον αμεσως μετα την παραλαβη, πολυ καλη καταναλωση εχεις μεχρι τωρα, οντως το tdr ειναι διχρονο δικυλινδρο, τραβαει το fz8 με εκτη απο χαμηλα αλλα δεν εχω οδηγησει το 600 για να συγκρινω ισως σε καποια συναντηση....οσο για την ζεστη καλη ειναι τωρα το χειμωνα αλλα το καλοκαιρι θα ειναι χαλια υποθετω.
χθες παρελαβα τις χουφτες dual road και τα πισω γνησια χερουλια τα οποια για να μπουν πρεπει να κοπει το πλαστικο που παταει το πισω καθισμα συμφωνα με διαγραμμισεις που εχει απο κατω :{}\/? αν μπορεις ανεβασε μια φωτο κατοψη χωρις το πισω σελακι απο το δικο σου για να δω πως ειναι στο fazer8.. :/abwave::) :/abwave::)
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

Πλεον εχω 2000 χλμ και σημερα το ανοιξα λιγακι να ξεμπουκωσει απο το στρωσιμο, μεχρι 210 προλαβα να δω για λιγο καθως δεν ειχα χωρο. Μεχρι τα 200 ανεβαζει γρηγορα ακομα και με εκτη αλλα μετα ο ρυθμος πεφτει , τα γυμνα fz6 s2, fz1 ποσο πανε τελικη?.Δεν εσκυψα πολυ και ισως οι χουφτες και η ζελατινα να κοβουν λιγο σε σχεση με το μαμα, η καταναλωση που μετρησα σημερα σε 200 χλμ μικτη διαδρομη εκαψε 13 λιτρα.... :/abwave::) :/abwave::)
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

giokapa
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί 03 Αύγ 2010, 18:43
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από giokapa »

@FZ8MAN

Συγνωμη που δεν απαντησα αλλα εμπλεξα σε νοσοκομεια με την μανα που ηρθε απο Παρο σε βαρια κατασταση και δεν ειχα χρονο και μυαλο να κανω κατι.
Τωρα εχω κλεψει λιγο χρονο.
Μαλλον πρεπει να κοψεις πλαστικα η να αγορασεις αλλα.Για κανε μια ερωτηση ποσο κανουν.
Παντως αν σκεφτεσαι να βαλεις σχαρα μαλλον δεν χρειαζονται οι λαβες.
Τωρα απο εμφανιση .......
Να ησυχασω λιγο και τα λεμε
+:Brick wall=+:](*,)

edit: Α...........Η καταναλωση που εβαλα ειναι στο περιπου....δεν το δενω
Χάνομαι γιατί χαζεύω

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

Χθες ''πεταχτηκα'' απο χαλκιδα μεχρι αθηνα κεντρο για μια δουλεια και εκτοτε εχω την αισθηση οτι το σασμαν εχει σφιξει αρκετα παλι οπως ηταν καινουργιο και οι ταχυτητες δεν κουμπωνουν απαλα, εχω 4500 km και το λαδι ειναι 10-40 agip tec αλλαγμενο στα 1000km, λετε να ''εσπασε'' το λαδι λογω παρατεταμενων ψηλων ταχυτητων?
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από jskf16 »

.....αν εμενες στο Νευροκοπι θα ηταν μια χαρα :mrgreen: , ηρθε η ωρα για 15-50 παλι agip πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενος :)

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

Τελικα χθες εκανα το σερβις των 5000 οπου αλλαχτηκαν τα λαδια απο agip σε yamalube ημι 10-40 καθως ειχε αυτα και rock oil, προτιμησα τα yamalube.
Πηγα σε ενα καινουργιο εξουσιοδοτημενο εδω στη Χαλκιδα οπου ο τυπος εκανε το τελειο service κατ εμε, το πηγα με ραντεβου το μεσημερι μετα την δουλεια, με εβαλε στο συνεργειο σε καρεκλα διπλα απο τη μηχανη προσφεροντας και καφεδακι και μου εξηγουσε συνεχως τι κανει και γιατι καθως και απαντουσε σε καθε ερωτηση με υπομονη, πρωτη φορα στα 20 χρονια συναντησα σε συνεργειο τετοια αντιμετωπιση.
Οσον αφορα την μηχανη αποδειχτηκε οτι ειχε τουλαχιστον 250 ml παραπανω λαδι απο το κανονικο απο το σερβις των 1000, πλεον στροφαρει πιο ανετα και εχει πολυ λιγοτερους κραδασμους. Φταιω και εγω καθως ειχα δει οτι καλυπτε το τζαμακι το λαδι αλλα νομιζα οτι δεν το κραταω καλα καθετα για αυτο δειχνει ετσι. Εκτος απο μια διαρροη δεξια στη ταπα του κινητηρα που εχει εγκοπη δεν ειχα παρατηρησει κατι αλλο.
Υπαρχει περιπτωση να εχει γινει καποια ζημια στο μοτερ?Τι συμπτωματα θα ειχα?
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από jskf16 »

Για λιγο παραπανω οχι , για αυτο υπαρχει min και max ενδειξη.

Το παραπανω ομως λαδι καλο ειναι να το αφαιρουμε , οι τσιμουχες την ακουν :mrgreen: και η αποδοση του κινητηρα δεν ειναι η αναμενομενη!Θα εβλεπες και λαδια στο φιλτροκουτι :mrgreen: .Οποτε μετραμε και βαζουμε σωστα ουτε παραπανω , ουτε λιγοτερο.Ελπιζω να μη ξεχασατε οτι και απο το φ.λαδιου βγαινουν καμια 250ml λαδιου.Για λιγο που το αφησες μην ανησυχεις δεν υπαρχει θεμα καν!!!

jimmys fazer8
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ 23 Οκτ 2010, 17:44
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από jimmys fazer8 »

εγω το σαββατο εχασα στην εθνικη την μια απο τις 4 βιδες που κρατανε το μπροστινο φτερο,και αφου την ειδα μολις εφτασα σπιτι τσεκαρα και τις αλλες 3 που ειχαν μεινει και ολες γυρνουσαν με το χερι,τυχαιο? δεν νομοιζω......η ειμαι ο superman και λυνω βιδες με το χερι?

Άβαταρ μέλους
FZ8MAN
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: Παρ 29 Οκτ 2010, 22:36
Model: R1
Model year: 2014
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από FZ8MAN »

jskf16 έγραψε:Για λιγο παραπανω οχι , για αυτο υπαρχει min και max ενδειξη.

Το παραπανω ομως λαδι καλο ειναι να το αφαιρουμε , οι τσιμουχες την ακουν :mrgreen: και η αποδοση του κινητηρα δεν ειναι η αναμενομενη!Θα εβλεπες και λαδια στο φιλτροκουτι :mrgreen: .Οποτε μετραμε και βαζουμε σωστα ουτε παραπανω , ουτε λιγοτερο.Ελπιζω να μη ξεχασατε οτι και απο το φ.λαδιου βγαινουν καμια 250ml λαδιου.Για λιγο που το αφησες μην ανησυχεις δεν υπαρχει θεμα καν!!!
oκ με καθυσηχασες κατα 99% :/abwave::) , μαζι με νεο φιλτρο λαδιου πηρε σχεδον 3 λιτρα, στα 1000 km ο προηγουμενος ειχε βαλει 3,2 λιτρα καθως το τεταρτο μπουκαλι που μου εδωσε πισω εχει 800ml συν καμια 200αρια ml που ειχε ο κινητηρας που δεν στραγγιζουν συμπερασμα το μοτερ δουλευε με 3,4 λιτρα.... :{}\/? :{}\/?
jimmys fazer8 έγραψε:εγω το σαββατο εχασα στην εθνικη την μια απο τις 4 βιδες που κρατανε το μπροστινο φτερο,και αφου την ειδα μολις εφτασα σπιτι τσεκαρα και τις αλλες 3 που ειχαν μεινει και ολες γυρνουσαν με το χερι,τυχαιο? δεν νομιζω......η ειμαι ο superman και λυνω βιδες με το χερι?

θα τις τσεκαρω κι εγω, εσυ τσεκαρε τις δαγκανες των φρενων μην την πατησεις οπως εγω :/abwave::)
TDR250 '87 R1 '14 YAMAHA FOR EVER KAI AΣ ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΛΑΝ!!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από jskf16 »

Κοιτα να δεις η αντλια λαδιου θα στειλει αυτο που πρεπει , απο εκει και περα δημιουργειται μια αυξημενη πιεση στο κινητηρα που οπως προειπα η αποδοση του δε θα ειναι και η αναμενομενη ...οπου μετα επερχεται και το σκασιμο των τσιμουχων!!Αλλα μην ανησυχεις....εσενα ηταν πταισματακι :mrgreen:

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
giorgos_
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί 27 Ιούλ 2010, 17:34
Επικοινωνία:

Re: FZ8-ΝA πρωτες εντυπωσεις- αποριες

Δημοσίευση από giorgos_ »

η yamaha θα κυκλοφορήσει κάποιες επετειακές εκδόσεις για τα μοντέλα της ,λόγω των 50 χρόνων αγωνιστικής δραστηρίοτητας ,
και ανάμεσα στα μοντέλα που θα δεχτούν αυτές τις αισθητικές αλλάγες θα είναι και το δικό μας .
http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/ ... ry-models/
μέσα στις επόμενες μέρες θα έχουν αποκαλυφθει.

(ελπίζω να μην είναι τίποτα γαμάτοι χρωματισμοί ,και να να με κάνουν να ψάχνομαι για έξοδα τέτοιες εποχές,γιατί η αλήθεια είναι σκεφτόμουνα πώς θα ήταν το μηχανάκι με τα αγωνιστικά χρώματα(τα κίτρινα όμως ,όχι τα κόκκίνα)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Fazer8 / FZ8”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες