Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Μέρη που επισκεφτήκατε και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας...
Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Μόλις πριν 1 ώρα μπήκα σπίτι από μια πανέμορφη περιπλάνηση...

Η αρχική μου πρόθεση ήταν να πραγματοποιήσω την παρακάτω διαδρομή και να σταματήσω για καφέ στη Δέση, που έχει σπίτι ένας κολλητός (Χάρης)...την είχα ξανακάνει με αμάξι...όλο άσφαλτος...μέσα σε δάση...μαγεία...

Εικόνα


Όμως ο χρόνος δεν το επέτρεπε...ξεκίνησα (σχετικά) αργά και έφτασα απογευματάκι στη Δέση...

Εικόνα

Εικόνα

Αφού δεν είχα 2ο κράνος, πήραμε το αμάξι του Χάρη και ακολουθήσαμε τον κεντρικό δρόμο για να βρεθούμε στο ξενοδοχείο Μαντάνια (15 χλμ από Δέση), ώστε να πιούμε καφέ...

Εικόνα

Εικόνα

Ακριβώς απέναντι από το Μαντάνια υπήρχαν κάτι άσχημα μέρη...

Εικόνα

Εικόνα
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Στη συνέχεια θα κατευθυνόμασταν στο χωριό Αθαμανία ή Μουτσάρα (κατά τους ντόπιους)...

Εκεί σε βγάζουν 2 δρόμοι...ο ένας είναι ασφάλτινος και περνά μέσα από το χωριό Γαρδίκι (κεφαλοχώρι)...Εμείς όμως θέλαμε να αποφύγουμε το Γαρδίκι μιας και είχε πανηγύρι και γινόταν Ο χαμός...μποτιλιάρισμα λέμεεεε...

Έτσι πήραμε τον χωματόδρομο που είναι χαραγμένος παράλληλα στο ποτάμι (Αχελώος) και περνά κάτω από το Γαρδίκι...Ας μιλήσουν οι φωτό...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

off road adventure

Εικόνα

Εικόνα
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Έξω από τη Μουτσάρα...

Εικόνα


Στην πλατεία...(κουίζ: τι έχει απάν' στη σούβλα...???)

Εικόνα


Εκεί δεν την ''πέσαμε'' στο αρνάκι, αλλά απολαύσαμε ελληνικούρα άπαιχτη και πήραμε το δρόμο της επιστροφής προς τη Δέση...
Στη φωτό το εκκλησάκι του Αγ.Νικολάου (αν δεν κάνω λάθος)...χτίστηκε στο βράχο, γιατί εκεί βρέθηκε η εικόνα του αγίου...

Εικόνα

Στη Δέση καθήσαμε στο καφενείο και καταναλώσαμε άφθονα κρεατικά...Η ώρα πέρασε και δεν μου επέτρεπε να κάνω τον κύκλο που ήθελα και να βγώ στην Καλαμπάκα...Έτσι πήρα το δρόμο προς Ελάτη-Πύλη Τρικάλων, αφήνοντας ένα ''λογαριασμό'' με την προαναφερθήσα διαδρομή...Next time...

ΠΡΟΣΟΧΗ: Μετά την Ελάτη αριστερά και δεξιά (ή και στη μέση) του δρόμου αράζουν ή βόσκουν ΑΦΥΛΑΧΤΕΣ αγελαδίτσες...επίσης μεγάλη προσοχή στις πέτρες από τις κατολισθήσεις...

</->/ss4 </>2

:/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Arxagelos

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από Arxagelos »

ωχ! τι ειπες τωρα! η καταγωγη μου ειναι απο το Γαδρίκι! :shock: φανταστικα μερη απο κει πανω.... +:Applause=+:=D>
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Arxagelos την Κυρ 17 Αύγ 2008, 10:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από lyon »

Ωραια διαδρομη Γιαννη, καλα εκανες και την ανεβασες
να την εχουμε στα υποψιν.
Απο θερμοκρασιες τι ελεγε γιατι εδω στην αθηνα λιωσαμε,
δεν ειναι να το κουνας απο το αρκουδισιον
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Arxagelos έγραψε:ωχ! τι ειπες τωρα! η καταγωγη μου ειναι απο το Γαδρίκι! :shock: φανταστικα μερη απο κει πανω.... +:Applause=+:=D>
Φίλε Αρχάγγελε κατ'αρχήν χρόνια σου πολλά και καλά... :D

Κατά δεύτερον τα μέρη σου είναι όχι μόνο φανταστικά...παραδεισένια θα έλεγα...βέβαια το χειμώνα είναι λίγο ζόρικα τα πράγματα... :mrgreen: :/abwave::)


:arrow: lyon

Σαφώς και η διαδρομή πρέπει να μπει στα υπ'όψιν... :wink:

Χρήστο στον κάμπο στις 3:15 που ξεκίνησα (μ@λ@κία μου) είχε 40 βαθμούς...στην Πύλη Τρικάλων είδα θερμόμετρο σε φαρμακείο στους 39...Πάνω στα ορεινά χωριά θα είχε γύρω στους 34 με 35...χτες γενικά ήταν μια ζεστή μέρα, από ότι μου είπαν οι ντόπιοι τέτοια εποχή η θερ/σία παίζει στους 30...

Το βράδυ που πήρα τον κατήφορο (23:40) έβαλα μπαλακλάβα και έκλεισα τα σκρατσάκια από τα μανίκια...μιλάμε για ΚΡΥΟΟΟΟΟΟ...

Πάντως γενικά επειδή σε άλλα φόρουμ βλέπω μια ''γκρίνια'' ότι τώρα το καλοκαίρι βγαίνουν οι ''εποχιακοί'' και δεν χαιρετάνε κτλ (κάτι για το οποίο δεν αμφιβάλλω, το έχω διαπιστώσει κι εγώ...), να αναφέρω ότι από τα (περίπου) 10 μηχανάκια που βρήκα χτες οι 8 με χαιρέτησαν...και τα 2 από αυτά ήταν κάτι gillera scooter και τα παιδιά πρέπει να είχαν και σκηνή μαζί τους... <>

:cheers!:
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Arxagelos

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από Arxagelos »

:arrow: Jo.Da.

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου μπηκα και γω στο κλαμπ των "ΑΝΤΑ" σημερα !! :mrgreen:
Ναι ειναι ωραια μερη εκει πανω μονο που τετοιες μερες και γω το αποφευγω να παω γιατι γινεται της ποπης. Το χειμώνα φίλε δεν μενει κανεις(τουλαχιστο για το γαρδικι που ξερω) εχει πολυ κρυο και πεφτει πολυ χιονι, οταν ειχα παει να δειξω στη γυναικα μου το χωριο μονο οι αλβανοι εργατες ηταν πανω τετοια εποχη! Αλλα γενικα ολη η διαδρομη ΤΡΙΚΑΛΑ-ΠΥΛΗ-ΕΛΑΤΗ-ΠΥΡΑ-ΝΕΡΑΪΔΟΧΩΡΙ μεχρι το ΓΑΡΔΙΚΙ-ΜΟΥΤΣΑΡΑ ειναι φανταστικη.

Άβαταρ μέλους
ArtemiS2
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί 01 Ιούλ 2008, 08:40
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από ArtemiS2 »

Όμορφο ταξιδιωτικο. Ομορφες φωτο :)

Πριν 2 χρονια ειχα κανει το Τρικαλα, Ελατη, Περτουλι τον χειμώνα. Οι φωτό θύμιζαν κατι απο ελβετικά τοπία!!

Μπραβο σου +:Applause=+:=D>


Υγ.:Αυτο το ξενοδοχείο στη Μαντάνια μου αρέσει παρα πολύ!!
Αν θέλεις στείλε πληροφοριες με πμ!
Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις

http://www.copacampagnia.gr

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από Jo.Da. »

ArtemiS2 σ'ευχαριστώ...

Δυστυχώς από την ομορφιά των τοπίων και από τη μαγεία των στιγμών δεν σκέφτηκα καθόλου να ρωτήσω τιμές διαμονής στον ''Πύργο Μαντάνια'', ούτε και στο ξενοδοχείο που υπάρχει στη Μουτσάρα... +:Brick wall=+:](*,)

Ωστόσο βρήκα αυτά τα λινκ:

Aspropotamos.org

Πύργος Μαντάνια

και κάποια χρήσιμα άρθρα για την ευρύτερη περιοχή του Ασπροποτάμου με πάρα πολλές πληροφορίες.... :wink:

Eλπίζω να σε κάλυψα... :D :/abwave::)
ArtemiS2 έγραψε: Πριν 2 χρονια ειχα κανει το Τρικαλα, Ελατη, Περτουλι τον χειμώνα. Οι φωτό θύμιζαν κατι απο ελβετικά τοπία!!
Ανέβασε καμία φωτό σ'αυτό το ποστ από τότε...Αυτά τα μέρη το χειμώνα έχουν άλλη ομορφιά...Ελβετία όπως λές... :thumleft:
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

pantelis
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν 2005, 11:13
Model: -
Τοποθεσία: Αγ. Δημητριος
Επικοινωνία:

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από pantelis »

:arrow: lyon

εμ βεβαια εσυ δεν το κουνας απο την Αθήνα.....
Αλλα μαλλον σνομπαρεις τα μερη απο τα αυλακι και κατω κουφαλαααααα
:lol: :lol: :lol:
Στο Θείο ΜΑΣ....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από Jo.Da. »

UP

Εικόνα

:mrgreen: <>1 :mrgreen:
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Jo.Da. έγραψε: αφήνοντας ένα ''λογαριασμό'' με την προαναφερθήσα διαδρομή...Next time...
Όπερ και εγένετο...

Το Σάββατο παίρνει τηλ ο παιδικός μου φίλος ο Αλέξανδρος (αδελφός του Χάρη)...''ρε θά πάω να κοιμηθώ στο χωριό (Δέση) και θα γυρίσω αύριο, έρχεσαι?''
Εγώ δεν μπορούσα, έπρεπε να πάω στις ημέρες καριέρας που διοργάνωνε το kariera.gr στη Σαλόνικα...Οπότε απαντάω: ''Αύριο πρωί καβαλάω κι ερχομαι, με μόνη προυπόθεση να κάνουμε το γύρω και να κατέβουμε Καλαμπάκα...''

Έτσι κι έγινε...Αρματώνομαι και βουρρρρ...Πριν την Ελάτη ο δρόμος έχει υποστεί καθίζηση λόγω ακραίων καιρικών φαινομένων τους προηγούμενους μήνες...Εγώ ανεβαίνω σβέλτα...Βλέπω τελευταία ώρα το οδόστρωμα καμιά παλάμη πιο κάτω...Ανοίγω γκάζι και περνάω με αλματάκι...Δε σκέφτηκα ο ππρας ότι λίγο παρακάτω θα συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο...βγαίνω λοιπόν από μια δεξιά και βλέπω το δρόμο μια παλάμη πιο πάνω...φρενάρω όσο μπορώ αλλά είναι μάταιο...αφήνω φρένα, ανοίγω γκάζι, τραβάω τιμόνι και ακούγεται ένα μεγαλοπρεπές ΓΚΑΠ...Λέω ''ΟΚ δεν έπεσα, αλλά η πίσω ζάντα θα έχει γίνει σώβρακο...''...Έλεγχος επί τόπου...Τη γλιτώσαμε, όλα κομπλέ...

Περνάω την Ελάτη, στην οποία γινόταν το αδιαχώρητο, και συνεχίζω...Στα Περτουλιότικα λιβάδια το σκηνικό ήταν:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και μια φωτό λίγα χλμ πριν τη Δέση...(πίσω από την πινακιδα πλέον υπάρχει αυτοκόλλητο της Λέσχης... +:Whistle=+::- )

Εικόνα

Φτάνοντας στο χωριό με περίμενε ο Άλεξ με κε'ι'κάκι...Ο συνοδοιπόρος μου οδηγούσε αυτό:
Εικόνα
:twisted:

Καφέ λοιπόν...
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Περνάμε τον Ασπροπόταμο...
Εικόνα

Γενικά ο δρόμος ήθελε πολύ προσοχή (και το είχα καταλάβει, χωρίς απώλειες ευτυχώς από τα πρώτα χλμ)...Πάγο δεν βρήκαμε πουθενά...αλλά από κατολισθήσεις και σαθρό οδόστρωμα άλλο τίποτα...Σε κάποιο σημείο της διαδρομής ο δρόμος έκανε μια διχάλα...Ο δεξιά δρόμος παρέκλινε του κεντρικού και πήγαινε σε κάποιο χωριό το οποίο μου διαφεύγει...Ωστόσο το βουνό από πάνω είχε καλύψει το δρόμο με κοτρώνες ύψους πάνω από 2 μέτρα...το χωριό είχε αποκλειστεί...
Ο αριστερά δρόμος (κεντρικός) είχε αποκτήσει ενθύμιο από την κατολίσθηση ΛΑΣΠΗ μήκους 10 μέτρων σε όλο το πλάτος του η οποία όσο προχωρούσες γινόταν και πιο παχειά...Στα τελευταία μέτρα το μηχανάκι χόρευε και πίστεψα πως θα βροντήξουμε...τελικά τη γλίτωσα για 2η φορά...(ντοκουμέντα δεν υπάρχουν γιατί το σκατό είχε φτάσει στα μποτάκια) :mrgreen:

Φτάνουμε Μαντάνια...Καφεδάκι έξω στη λιακάδα...
Εικόνα

Επόμενος προορισμός ένα ταβερνάκι έξω από το χωριό Κρανιά...Φωτό σε γεφυράκι που οδηγεί στο χωριό Μηλιά...
Εικόνα

Εικόνα

Πίσω από το ταβερνάκι αντικρύζεις αυτό:
Εικόνα

Υπάρχει γεφυράκι ιδιόκτητο και κλειδωμένο που σε οδηγεί σε σπίτι...
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από Frezas »

Για αλλη μια φορα συγχαρητηρια Γιαννη !! +:Applause=+:=D>

Εισαι τυχερος που ζεις διπλα σε τοσο ομορφα μερη!!

Εχω κρατησει αυτη τη διαδρομη, θα τη κανω καποια μερα οπωσδήποτε.
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Δρόμο παίρνουμε, δρόμο αφήνουμε κι ο Άλεξ είναι με τη φωτογραφική ανά χείρας...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τα τοπία Αλπικά (αν και δεν έχω πάει ποτέ... :lol: )
Εικόνα

Το κατέβασμα αρχίζει, γενικά η διαδρομή είναι πολύ στριφτερή, αλλά δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις στην επόμενη στροφή...Οπότε κινούμαστε άκρως τουριστικά...
Εικόνα

Μια από τις απίστευτες φωτό του Άλεξ...
Εικόνα

Εν κινήσει...
Εικόνα

Εικόνα


Όσο το υψόμετρο έπεφτε, τα χιόνια λιγόστευαν...Ο ρυθμός αυξήθηκε, αλλά πάντα κάτι θα υπάρχει να σου υπενθυμίζει πως λέρωσες το βρακάκι σου πριν λίγες ώρες...
Εικόνα

Και πάλι κατολίσθηση και στο βάθος τα Μετέωρα...
Εικόνα

Και τέλος τα Μετέωρα από αρκετά κοντά...
Εικόνα

Εικόνα


Το οδόμετρό μου έγραψε συνολικά 248 χλμ...Να πώ επίσης πως στη διαδρομή υπάρχουν αρκετά μέρη, όμορφα διαμορφωμένα για πικ-νικ...Κίνηση είχε ο κεντρικός, αλλά όχι τρελά πράγματα...Μηχανές γιόκ...μόνο μετά την Καλμπάκα χαιρετήθηκα με αρκετούς...

Να ευχαριστήσω το φίλο μου τον ''κτηνίατρο'' για την παρέα και για ΤΙΣ φωτό... :/abwave::)

<>1
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Δέση-Αθαμανία (ή Μουτσάρα)...στα όρη των Τρικάλων...

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Frezas έγραψε:Εχω κρατησει αυτη τη διαδρομη, θα τη κανω καποια μερα οπωσδήποτε.
Κι αν είμαι εδώ όταν το αποφασίσεις θα έχεις και οδηγό... :wink:

:/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές Φίλων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες