Θα παει κανεις Λουτρακι την Κυριακη 13-04??

Μέρη που επισκεφτήκατε και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας...
mars
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευ 24 Ιαν 2005, 00:57
Model: -
Τοποθεσία: 2 έτη φωτός μακριά απ' τη φύση
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mars »

Φωτό δεν έχω, οπότε αρκεστείτε στην περιγραφή.

Πρωί Κυριακής και κόσμος μαζεύεται στο Enduro Park του Λουτρακίου. Για όποιον δεν έχει πάει ποτέ, είναι ένας πολυχώρος πριν φτάσεις στο κέντρο του Λουτρακίου προς το βουνό με αθλητικές κυρίως εγκαταστάσεις ποδοσφαίρου, μπάσκετ, τέννις, βόλλεϋ, τοξοβολίας, ταε-κβο-ντο. Επίσης έχει παιδικές χαρές και studio για διαμονή.

Από πλευράς οργάνωσης του Μοτό, είχε χώρο σταθμευσης μοτό και 4 διαφορετικές γραμματείες ανάλογα με το τι ήθελε ο καθένας να κάνει. Προφανώς ο κόσμος είχε μαζευτεί στο χώρο των test-ride. Για άλλη μια φορά θαύμασα την εληνική οργανωτικότητα. Δήλωνες στην αρχή ότι ήρθες και σε σημείωναν στην κατάσταση από τα στοιχεία που είχες ήδη δώσει. Στη συνέχεια δήλωνες σε άλλη γραμματεία ποια(ποιες) μηχανή θες να οδηγήσεις, λες και δεν το είχες δηλώσει κάνοντας την αίτηση. Και ενώ, έκλεινες κάποια συγκεκριμένη ώρα να οδηγήσεις κάποιο μοντέλο, έπρεπε να πας εσύ να ενημερώσεις το περίπτερο της κάθε εταιρείας δίνοντας για τρίτη φορά τα στοιχεία σου, αλλά και να κάτσεις από πάνω από τη μηχανή που θέλεις γιατί φυσικά θα την έδιναν σε άλλον αν δεν τους έπρηζες. Εδώ να σημειώσω ότι υπήρχαν περίπτερα για κάθε εταιρεία, πχ η BMW είχε άλλο περίπτερο από την ΚΤΜ.

Και άντε και κατάφερες να καβαλήσεις κάποια μηχανή. Το "test-ride" ήταν μια κυκλική διαδρομή έξω από το Enduro Park σε τοπικούς δρόμους με έναν υπεύθυνο πλοηγό να δίνει το ρυθμό. Οι τοπικοί δρόμοι φυσικά είχαν και κάποια κυκλοφορία από αυτοκίνητα, μηχανές ή άλλα οχήματα και φυσικά ο ρυθμός που έδινε ο πλοηγός ήταν τέτοιος, ώστε να μπορείς ταυτόχρονα να πίνεις και τον καφέ σου.

Τυχεροί ήταν όσο είχαν δηλώσει να κάνουν enduro με δικές τους μηχανές, μια και μπόρεσαν να ξελυσσάξουν στην ειδική πίστα που έχει εκεί η MotoAdventures. Λυπάμαι αυτούς που πήγαν για να οδηγήσουν τίποτα 848 ή άλλα street μοντέλα. Πού δρόμος για τέτοια γκάζια.

Εγώ οδήγησα δύο μηχανάκια και τελείωσα σχετικά νωρίς, πριν τις 12. Πήρα ένα BMW R1200GS και ένα KTM 990 Adventure. Εντυπώσεις; Tο GS είναι μια κινητή πολυθρόνα. Παρ' ότι έχει γκάζι, το αποδίδει ομαλά και είναι πολύ σταθερό με ελάχιστους κραδασμούς, ενώ έχει και πολύ ωραία φρένα. Το ΚΤΜ είναι εντελώς διαφορετικό. Πολλοί κραδασμοί, αλλά και πολύ απότομο γκάζι που σε προδιαθέτει για καγκουριές. Δε μου άρεσε το φρένο του μια και δε μου ενέπνευσε ασφάλεια. Η αλήθεια είναι ότι ματσούκωσα τα φρένα και των δύο και το ΚΤΜ δε μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Αυτό που δε μου άρεσε στο GS ήταν ότι το στροφόμετρο σε έκοβε στις 7000 στροφές, ενώ το 990 είχε 2000 στροφές ακόμα. Μέχρι να ανοίξεις το γκάζι έπρεπε να ανεβάσεις ταχύτητα. Αχ, αυτά τα τετρακύλινδρα μας έχουν κακομάθει. Σχετικά με το πώς στρίβουν ή τα πόσα πιάνουν δεν έχω καμία ιδέα μια και ο δρόμος δεν ήταν κατάλληλος για τέτοιες δοκιμές.

Αν υπήρχε μια μηχανή με την άνεση, την έλλειψη κραδασμών και τα φρένα του GS σε συνδυασμό με την απόκριση και το εύρος στροφών του 990 θα με ενδιέφερε πραγματικά. Με τα υπάρχοντα στοιχεία, όμως,...

FAZER και πάλι FAZER!
Τα 'χω μισήσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας
μ' ακολουθούνε σ' όποιο μέρος και να πάω
να 'χετε υπ' όψιν σας μια μέρα θα σας φάω
όλους εσάς όπου κοιτάτε τη δουλειά σας (ΜΠ)

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frezas »

Αρη σε αυχαριστουμε πολυ για το πληρες ρεπορταζ!!!

Καποιοι αλλοι "γρηγοροι" που οδηγησαν το 848 δεν εχουν να μας πουν τιποτες!!!! :evil:
show must go on....

Εικόνα

beneton

Δημοσίευση από beneton »

848

ειμουνα τυχερος διοτι δεν ειχα πισω πλοηγο (και να το επερνα και να εφευγα τπτ δεν ειχαν ουτε το ονομα μου ουτε διπλωμα τπτ) και εμεινα πισω και εκανα την διαδρομη μονος (αλλα επειδη ειμαι φιλοτιμος το ξαναγυρισα)

1.τρελο γκαζι μετα τις 7.500 εκανε σουζες για πλακα μεχρι τα κοκκινα δεν ηταν στεγνο
2.γεωμετρια τελεια
3.φρενα απιστευτα (στον σκ@τοδρομο και εκανε εντο :shock: )και δεν φορα του 1098
4.πανεμορφο
5.τα οργανα ευδιακριτα
6.τωρα για θεση οδηγησης εμενα μου αρεσε

θα μπορουσα να πω και αλλα πολλα αλλα καλυτερα να το κανετε μια βολτα αν το δινουν στις εκθεσεις.

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alex »

848?τρομερα φρενα αμορτισερ πλαισιο...πολλους ομως κραδασμους...παρα πολλους σαν κομπρεσερ εκανε!τελικα το τετρακυλινδρο δεν το αλλαζω
Yamaha R1-Scott voltage-?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές Φίλων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες