Μήλος

Μέρη που επισκεφτήκατε και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας...
Απάντηση
mars
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευ 24 Ιαν 2005, 00:57
Model: -
Τοποθεσία: 2 έτη φωτός μακριά απ' τη φύση
Επικοινωνία:

Μήλος

Δημοσίευση από mars »

H Μήλος διαφημίζεται ως ζευγαρόνησο. Θα δείτε σε αρκετά σημεία την επιγραφή MilosIsForLovers. Το νησί έχει πολύ περισσότερα να παρουσιάσει από αυτή την επιφανειακή εικόνα. Αρκεί να υπάρχει όρεξη για αναζήτηση. Οι ντόπιοι είναι φιλόξενοι και εξυπηρετικοί. Οι τιμές είναι ακριβές σε όλα. Ή τουλάχιστον θα περίμενε κανείς να είναι πιο φτηνά. Τα φαγητά είναι καλά. Το νησί έχει εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα από τα συνηθισμένα κυκλαδονήσια όπως η Πάρος, η Νάξος ή η Σαντορίνη. Μόνο η Πλάκα έχει κάτι που πλησιάζει. Στο νησί λειτουργεί Κέντρο Υγείας, αν χρειαστεί κάτι εφημερεύει μέρα-νύχτα.


Αναφέρω μερικά από τα πιο σημαντικά σημεία ενδιαφέροντος, όπως πέρασαν μέσα από τα δικά μου μάτια.

Φαγητό - Γλυκό:
Πολώνια
Αρμενάκι - Μόνο θαλασσινά όλα εξαιρετικής ποιότητας. Αν σας αρέσουν τα όστρακα, είναι κορυφαίο.
Αδάμαντας
Ω!Χαμός! - Φοβερές γεύσεις.
Μανδράκια
Μέδουσα - Φαγητό, μεζές και γλυκό.
Τρυπητή
Ρέμβη - Καφές και βάφλα
Πλάκα
Αρχοντούλα - Μεζές
Η Κυρα-Πλάκα - Βάφλα


Νύχτα:
Πλάκα
Γάτης - Μπαράκι. Αν βρείτε ένα κόκκινο ποδήλατο απ΄έξω, τότε να μιλήσετε στο DJ τον Χρήστο και να του δώσετε χαιρετισμούς.
Αδάμαντας
Φάρος - Καφέ/club. Απίθανη τοποθεσία, ανοιχτό, δυνατή μουσική. Ό,τι πρέπει! Είναι λίγο ποιο έξω από τον Αδάμαντα.

Στον Αδάμαντα λειτουργούν κι άλλα μπαροκλαμπάκια (Πλώρη, Vipera Lebetina, Aragosta, Άκρη κλπ) που παρά την όμορφη τοποθεσία τους, ακουστικά δε με ενθουσίασαν. Καθαρά σκυλοκλαμπ θα βρείτε το Center και το Απρόοπτο.


Παραλίες:
Βόρεια
Σαρακήνικο - Με τους μοναδικούς λευκούς πέτρινους όγκους.
Παπάφραγκας - Καλό το θέαμα από ψηλά.
Φυροπόταμος - Όμορφο κολπάκι με το μπαράκι του.
Νότια
Παλαιοχώρι - Να περπατήσετε και δεξιά-αριστερά από την βασική παραλία. Στη δεξιά από πάνω έχει και ένα νόστιμο καφέ-μπαρ (Deep blue).
Αγ. Κυριακή
Τσιγκράδο - Κατά την προσωπική μου άποψη, η πιο εντυπωσιακή και προσβάσιμη παραλία.
Ανατολικά
Θειορυχεία ή Θειάφες - Συνδυασμός αξιοθέατου και παραλίας. Εκεί βρίσκονται τα παλιά ορυχεία θειαφιού. Αν αντέχετε, μπορείτε να ανέβετε ψηλά στο παρατημένο εργοστάσιο, από τη στενή σκάλα στις ράγες των βαγονέτων. Επίσης αν έχετε φακό μπορείτε να επισκεφτείτε και το ορυχείο που βρίσκεται στην παραλία στη δεξιά άκρη όπως κατεβαίνεις προς αυτήν, πίσω από το σκουριασμένο γερανό.
Δυτικά
Άι-Γιάννης
Αμμουδαράκι
Τριάδες
Αγκάθια
Όλες αμμουδερές με πρόσβαση μόνο από χωματόδρομο. Προσωπική προτίμηση στις Τριάδες.
Αχιβαδολίμνη - Αμμουδερή και ρηχή. Φοβερή για βραδυνό μπανάκι.


Αξιοθέατα:
Μεταλλευτικό Μουσείο - Να μπείτε οπωσδήποτε. Νομίζω ότι έχει 3 ευρώ είσοδο, αλλά αξίζει.
Προφήτης Ηλίας - Το ψηλότερο σημείο του νησιού. Ελαφρά ζόρικος χωματόδρομος.
Σαρακήνικο
Παπάφραγκας
Τσιγκράδο
Θειορυχεία
Κλέφτικο - Με καραβάκι από τον Αδάμαντα. Αξίζει να το δείτε. Προσωπική μου άποψη να διαλέξετε ένα ιστιοπλοϊκό ή το δικάρινο Χρυσοβαλάντους. Μπορεί να κοστίζουν λίγο παραπάνω, αλλά σε αποζημιώνουν. Φροντίστε να κλείσετε θέση λίγες μέρες νωρίτερα. Αν σας πιάνει εύκολα η θάλασσα, διαλέξτε μέρα με μπονάτσα.
Κλίμα
Αρχαίο Θέατρο και Κατακόμβες - Με πρόσβαση από την Τρυπητή.
Θαλάσσιες σπηλιές - Το νησί είναι διάτρητο σε όλη την έκτασή του. Υπάρχουν άπειρες μικρές ή μεγάλες, κρυφές ή ορατές σπηλιές. Μάσκα και βατραχοπέδιλα.
Κάστρο ή Παναγιά Θαλασσίτρα - Όχι πολύ ψηλά πάνω από την Πλάκα.
Πολύχρωμες πέτρες - Σε όλο το νησί, σε βουνό ή θάλασσα.


Μεταφορά:
Στο νησί
Προτιμήστε αυτοκίνητο. Ένα ταπεινό καθημερινό αμάξι θα σας πάει όπου υπάρχει δρόμος. Όχι χαμηλωμένο γκαζιάρικο. Το οδικό δίκτυο είναι μεγάλο και με πολύ καλούς χωματόδρομους. Το χώμα καλύπτει ένα μεγάλο μέρος του δικτύου. Αν δεν παίζει αμάξι, τότε ένα ΧΤ είναι στο στοιχείο του. Υπάρχουν βενζινάδικα στο νησί, οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος έλλειψης καυσίμου. Λίγη προσοχή στους χωματόδρομους γιατί κυκλοφορούν πολλά φορτηγά.
Από και προς
Φεύγουν καθημερινά από Πειραιά 2-4 καράβια για Μήλο. Το πιο αργό απ'όλα (Αγ. Γεώργιος) μπορεί να κάνει ως και 8:30 ώρες, ενώ τα καταμαράν κάνουν γύρω στις 4. Τις Παρασκευές το απόγευμα υπάρχει και το κρητικό που πάει κατευθείαν Μήλο σε 5 περίπου ώρες. Οι τιμές ποικίλουν από 24 ως και 46 ευρώ (αν θυμάμαι καλά). Το αμάξι με το κρητικό κοστίζει 61 ευρώ να κατέβει και 43 να γυρίσει. Τα εισιτήρια μετ' επιστροφής έχουν έκπτωση.


Μια ιατρική συμβουλή: Να προσέχετε να μάτια σας όταν φυσάει αέρας και βρίσκεστε κυρίως σε νότιες παραλίες, όπως το Τσιγκράδο και η Φυριπλάκα. Αν σας μπει κάτι στο μάτι και δε φύγει σχετικά γρήγορα, προσπαθήστε να μην το τρίψετε. Καλό θα ήταν να επισκευθείτε το Κέντρο Υγείας. Οι γιατροί εκεί έχουν ειδίκευση στην "εξόρυξη" πετρωμάτων από τα μάτια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mars την Τρί 31 Ιούλ 2007, 16:12, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Τα 'χω μισήσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας
μ' ακολουθούνε σ' όποιο μέρος και να πάω
να 'χετε υπ' όψιν σας μια μέρα θα σας φάω
όλους εσάς όπου κοιτάτε τη δουλειά σας (ΜΠ)

pantelis
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν 2005, 11:13
Model: -
Τοποθεσία: Αγ. Δημητριος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pantelis »

Νομιζω οτι ο αγαπητος Frezas πρεπει να κανει το παραπανω ευαγγελιο...
Αντρέα διαβάζεις...

Καλημερα Αρη.

Steve

Δημοσίευση από Steve »

Καλώς μας ήρθες Άρη...
Αν κρίνω από τη περιγραφή οι μπαταρίες φουλάρανε :) :)

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

μεχρι να παω στην μηλο διακοπες η σαντορινη ηταν το πιο αγριας ομορφιας νησι μας κατα την γνωμη μου...

η μηλος ομως εχει τα παντα (εκτος απο την ξεφρενη νυχτερινη διασκεδαση της μυκονου)!

πανεμορφες και πολυαριθμες παραλιες,πολυ φιλοξενους κατοικους που ειναι παντα προθυμοι να σε εξυπηρετησουν,πολυ καλο φαι,καλες τιμες ,αγρια ομορφια,που παραλληλα ειναι και προσβασιμη,ειναι καποια απο τα στοιχεια που την κανουν να ξεχωριζει απο τα πολλα πανεμορφα νησια μας.

ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου νησια.
μετα την παρο (η μιση καταγωγη μου απο κει) αλλα και την μυκονο που δεν χορταινεις να γυρνας στις γραφικοτατες χωρες τους και στα καλντεριμια τους,,αλλα και τη ρομαντικη σαντορινη,η μηλος ειναι ενα νησι γραφικο ηρεμο και ρομαντικο ιδανικο να χαρεις τις διακοπες σου και να χαλαρωσεις φουλαροντας τις μπαταριες σου

:)
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frezas »

Ευχαριστουμε παρα πολυ Αρη για το ταξιδιωτικο σου!!

Θα το αξιοποιησω στο μεγιστο, μ*λ*κια που δεν εχω εκτυπωτη
και ποιος γραφει τωρα.... :lol:
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stavros_25
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Δευ 29 Αύγ 2005, 16:13
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: TOΛΟ, ΝΑΥΠΛΙΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stavros_25 »

Αρη είσαι πρώτος.....πολύ χρήσιμα όσα είπες...έκλεισα από 23 έως και 30 Αυγούστου Μήλο.....θα ακουλουθήσω τις συμβουλές σου

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frezas »

Διακοπο-χαιρετησμοι απο τη Μηλο!!!!

Μπηκα στο φορουμ για να ξεκλεψω λιγες απο τις συμβουλες - προτασεις του Αρη!!!

Το μερος ειναι φανταστικο και οτι αναφερει ο Αρης εχει δικιο!!

Μονο που εχει πολλα μποφορια και δε μπορουμε ακομα να κανουμε το
γυρο του νησιου!!!

Καλη συνεχεια σε μενα και σε σας που διαποπειτε!!!

:D :D :D
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stavros_25
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Δευ 29 Αύγ 2005, 16:13
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: TOΛΟ, ΝΑΥΠΛΙΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stavros_25 »

Αντε Αντρέα....καλά να περάσεις...και γυρνα να πεις και εσυ τις συμβουλές σου γιατι 23 του μήνα πάω και εγώ με το τουμπανο.....

Άβαταρ μέλους
stavros_25
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Δευ 29 Αύγ 2005, 16:13
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: TOΛΟ, ΝΑΥΠΛΙΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stavros_25 »

Διακοποχαιρετισμοί και από εμένα από την όμορφη Μήλο....έφτασα σήμερα το μεσημέρι και θα παραμείνω έως τέλος του μήνα..έχω δει ένα fazer 2005 με ακράπες και άλλο ένα μαμά μπλέ χρώμα στο καράβι, μοντ 2004..

:D :D
Οι διακοπές μου μόλις ξεκινάνε, μόνο που φυσάει ρε γμτ :?
Καλή διάθεση να έχουμε!
Όσοι δεν έχετε πάει ακόμη διακοπές μη στεναχωριέστε...θα πάτε!
Όσοι γυρίσατε αναπολήστε.....
Τα λέμε....έχω μπεί με gprs στο laptop, μη μου τον "κόψουν".. θα σας ανεβάσω και καμια φωτό, έχω έρθει οργανωμένος...

:wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frezas »

Εικονες απο τις ομοερφες παραλιες της Μηλου.


Προβατας....


Εικόνα



Παλαιοχωρι.....


Εικόνα


Τσιγκραδο....


Εικόνα



Σαρακινικο......


Εικόνα
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frezas »

Το νησι χαρακτηριζεται απο τα πολλα κολπακια που εχουν δημιουργηθει στο περασμα των χρονων καθως η θαλασσα σκαβει τους βραχους!!


Εικόνα



Παπαφραγκας......


Εικόνα




Εικόνα
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frezas »

Το πιο χαρακτηριστικο μερος του νησιου ειναι το κλεφτικο , που αποτελείτε απο διαδοχικους φυσικους κολπους, οπου υπηρξαν στο παρελθον καταφυγιο πειρατων. Προσβαση μονο απο τη θαλασσα με σκαφος.


Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frezas »

Διαφορες εικονες που μονο οι διακοπες μπορουν να προσφερουν...... :D


Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα




Εικόνα




Εικόνα




Εικόνα
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Frezas »

Και δυο τελευταίες αφιερωμενες στο μικρο τουμπανακι μου που δε μασησε ποτε και μας πηγε με ασφαλεια οπου του ζητησαμε!!!



Εικόνα



Εικόνα
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
stavros_25
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Δευ 29 Αύγ 2005, 16:13
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: TOΛΟ, ΝΑΥΠΛΙΟ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από stavros_25 »

Μπράβο Αντρέα....χτές γύρισα και εγώ από Μήλο μετά από 8 αξέχαστες μέρες....αν και με έχεις καλύψει με το φωτογραφικό σου υλικο, αν δώ κάποια αξιοπρόσεχτη θα την ανεβάσω και εγώ με τη σειρά μου!

τα :beachplay: :beachplay: έλαβαν τέλος απο σημερα τα κεφάλια μέσα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές Φίλων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες