Βουλγαρία 22/6/13 - 29/6/13

Μέρη που επισκεφτήκατε και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας...
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Βουλγαρία 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από FZMAN »

Δύο χρόνια έχουν περάσει απ΄την τελευταία φορά που οι ρόδες της μηχανής μου πέρασαν για τελευταία φορά τα σύνορα της Ελλάδας και η θέληση μου για άλλο ένα ταξίδι στο εξωτερικό ήταν πολύ μεγάλη.
Βέβαια είναι και η κρίση στη μέση που με τις περικοπές σε μισθούς και την αβεβαιότητα που υπάρχει σε καθημερινή βάση για τις δουλειές μας με έκανε να είμαι πολύ συγκρατημένος ως προς την επιλογή του μέρους που θα πήγαινα.
Οι προσκλήσεις αρκετές απο αρκετούς φίλους αλλά δυστυχώς το budget μικρό οπότε θα έπρεπε να αρκεστώ σε κάποιο εύκολο και φθηνό προορισμό.
Η Βουλγαρία ήταν η χώρα που με κέρδισε μιας και είχε τα απαραίτητα ώστε να γίνει ένα εύκολο και οικονομικό ταξίδι.
Έτσι λοιπόν το Σάββατο 22/6 ετοιμαστήκαμε εγώ και η καλή μου :wub: για ένα εβδομαδιαίο ταξίδι στην γειτονική μας χώρα.
Εικόνα

Εικόνα

Η διαδρομή της πρώτης μέρας θα ξεκινούσε απο Αθήνα με τελικό προορισμό το Ακριτοχώρι του νομού Σερρών, μια περιοχή που είναι 25 χλμ μακριά απ΄τον Προμαχώνα που θα πέρναγα την επόμενη ημέρα.
https://maps.google.gr/maps?saddr=E75&d ... 2&t=m&z=13"]η διαδρομή.

Εδώ στη Λαμία για ανεφοδιασμό

Εικόνα

Εδω περνώντας απ΄την Ελασσόνα μιας και η διαδρομή μου δεν είχε καθόλου εθνική

Εικόνα

Πανέμορφη διαδρομή με πολύ πράσινο

Εικόνα

Αφού προσπάθησα ανεπιτυχώς ( δεν πειράζει την άλλη φορά) να βρω τον φίλο μου τον Πέτρο ( fournaris) μιας και πέρασα απ΄το χωριό του συνέχισα την διαδρομή μου και αργά το μεσημέρι έφτασα στο

Εικόνα

όπου και έκανα στάση για καφέ.
Η ζέστη πάντως ήταν αρκετή και ένας παγωμένος καφές ήταν ότι καλύτερο.

Εικόνα

Έτσι λοιπόν αφού δροσίστηκα συνέχισα την διαδρομή μου και μετά απο λίγο έφτασα στο

Εικόνα

όπου βρήκα και το ξενοδοχείο που είχα κλείσει για εκείνη την βραδιά.

Εικόνα

Ο Αλέξανδρος φανατικός μοτοσυκλετιστής που οι καταστάσεις τον έκαναν να πουλήσει την μοτοσυκλέτα του ( άντε σύντομα και με άλλη) με εξυπηρέτησε απίστευτα καλά και βέβαια το δωμάτιο μου είχε την καλύτερη θέα στην λίμνη Κερκίνη που ήταν εκεί δίπλα.

Εικόνα

Εικόνα

Μάλιστα το βράδυ για να είμαι ήσυχος αν και υπήρχε ιδιωτικός χώρος στάθμευσης ο Αλέξανδρος κανόνισε και έβαλα την μηχανή στην πίσω μεριά του ξενοδοχείου βάζοντας γύρω γύρω το αυτοκίνητο του αλλά και του πατέρα του.

Εικόνα

Το απογευματάκι λοιπόν αφού έκανα ένα ντουζάκι περπάτησα μέχρι το χωριό ( περίπου700 μέτρα απ΄το ξενοδοχείο) για να πάω στην ταβερνούλα που είχε για φαγητό.

Εικόνα

Εικόνα

Έτσι λοιπόν επέστρεψα αργότερα στο ξενοδοχείο μου για να ξεκουραστώ μιας και η αυριανή μέρα θα ήταν πολύ σημαντική μέρα για εμένα.

Εικόνα
Σε λίγο η συνέχεια.
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από FZMAN »

Η επόμενη μέρα με βρίσκει στο δρόμο για τα σύνορα του Προμαχώνα

Εικόνα

Οι διαδικασίες σύντομες και μάλιστα συναντήθηκα με κάτι παιδιά απο Θεσσαλονίκη που επίσης πέρναγαν τα σύνορα.

Εικόνα

Εδω τα σύνορα απ΄την μεριά της Βουλγαρίας.

Εικόνα

Και εδώ τα ανταλακτήρια που είχε.
Η ανταλαγή που έκανα ήταν 1 Ευρώ με 1,93 Λέβα.

Εικόνα

Αυτό που μου έκανε πρώτη εντύπωση ήταν ότι είχε παντού πολλά μικρά Cazino όπως εδώ στα σύνορα που είχα παρκάρει.

Εικόνα

Έτσι λοιπόν συνέχησα την διαδρομή μου προς την Σόφια που θα με φιλοξενούσε ο φίλος Γιάννης Gooky 7 η οποία διαδρομή ήταν https://maps.google.gr/maps?saddr=%CE%8 ... 2&t=m&z=11" δεν χρησιμοποίησα δηλαδή μόνο την εθνική για Σόφια αλλά με μια παράκαμψη μέσω της πόλης Σαμόκωφ πέρασα απο πολύ ωραία μέρη και μια μεγάλη ωραία λίμνη μέχρι να φτάσω στη Σόφια.
Όσο για τους δρόμους δεν μπορώ να πω πως έμεινα ικανοποιημένος μιας και η εθνική που πηγαίνει για Σόφια είναι ουσιαστικά ένας επαρχιακός με μια λωρίδα ανα κατεύθυνση και με πολύ πολύ κίνηση.

Εικόνα

Εικόνα

Εδώ περνώντας την πόλη Σαμόκωφ με κατεύθυνση την Σόφια

Εικόνα

Εικόνα

Και εδώ περνώντας τον επαρχιακό λίγο πριν μπω στη Σόφια

Εικόνα

Έτσι λοιπόν αφού συναντήθηκα με τον Γιάννη και πήγαμε σπίτι ετοιμάστηκα για την απογευματινή έξοδο με τα παιδιά.
Να πω μόνο ότι νωρίς το απόγευμα έβρεξε καλά και έτσι δρόσισε αρκετά απ΄την πολύ ζέστη που είχε.
Το απόγευμα λοιπόν ξεκινήσαμε με τα παιδιά και περπατήσαμε στη Σόφια για να δω και την Σόφια απο μέσα πια.
Εδώ κάποιες φωτό:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μάλιστα πετύχαμε και σε μια διαδήλωση που έκανε ο κόσμος για την κυβερνητική πολιτική

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Συνέχεια σε λίγο...
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από FZMAN »

Συνέχεια λοιπόν απ΄την ποδαράτη βόλτα μας στη Σόφια:

Εικόνα

Εικόνα

Εδώ ο Γιάννης και η Άντα .

Εικόνα

και εδώ εγώ με τον Γιάννη

Εικόνα

Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά για την φιλοξενία αλλά και την καταπληκτική παρέα τους.
Την άλλη μέρα λοιπόν έφτασε η ώρα να αναχωρήσω απ΄την Σόφια και μέσω Plovdiv, Burgas θα έφτανα στη Varna.
https://maps.google.gr/maps?saddr=%D0%B ... 4&t=m&z=10 η διαδρομή.
Έτσι λοιπόν το πρωί ξεκινάω απο Σόφια

Εικόνα

Εδώ κάπου στη διαδρομή σε κάποια στάση για βενζίνα

Εικόνα

Εδώ σε κάποια στάση στον αυτοκινητόδρομο έξω απ΄το Plovdiv

Εικόνα

Εικόνα

Και εδώ φτάνοντας στα παράλια του Burgas έφτασα σε αυτό το πάρκο

Εικόνα

με σκοπό να πάω στην παραλία και να δω για πρώτη φορά την Μαύρη Θάλασσα
Εδώ η πλάζ στο Burgas

Εικόνα

Εικόνα

Και εδώ ένα περίεργο ποδήλατο που συνάντησα στην παραλία του Burgas

Εικόνα

Συνεχίζοντας λοιπόν την διαδρομή απο Burgas προς Varna η διαδρομή γίνεται παραλιακή και περνάει απο πολλά μέρη.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μέχρι που βλέπω την ταμπέλα .....

Εικόνα

και σε λίγο.....

Εικόνα
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από FZMAN »

Φτάνοντας στη Varna λοιπόν η καλή μου :wub: ξεκουράστηκε σε κλειστό ( περιφραγμένο και με φύλακα) πάρκινκ.
Να πω ότι γενικά στη Βουλγαρία οι κλεψιές είναι πολλές και θέλει πολύ προσοχή

Εικόνα

και εδώ το ξενοδοχείο απ΄την μεριά του πάρκινκ.
Είχε και πισίνα πράγμα που εγώ δεν χρησιμοποίησα μιας και η θάλασσα ήταν δίπλα.

Εικόνα

Να πω μόνο ότι εκείνη την ημέρα στο μόνο μέρος που πήγα ήταν σε ένα ιταλικό εστιατόρειο εκεί κοντά όπου έφαγα και ήπια και την μπύρα μου

Εικόνα

Η επόμενη μέρα ήταν η ημέρα που είχα αφιερώση να δω την Varna αφου την περπατούσα όλη.
Έτσι η μηχανή έμεινε στο πάρκινκ και εγώ αφού πήρα ένα ταξί και με πήγε στο κέντρο της πόλης ξεκίνησα να την περπατώ.
Εδώ λοιπόν θα δείτε το τι είδα και εγώ:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εδω ο σιδηροδρομικός σταθμός της Varnas

Εικόνα

Εδώ ο καθεδρικός ναός

Εικόνα

Εδώ κεντρικός πεζόδρομος με πολλά μαγαζιά αλλά και καφέ.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Και εδώ μερικές φωτό απο ένα τεράστιο πάρκο με μια λίμνη που είχε μέσα βαρκούλες και όλα αυτά στο κέντρο της Varnas

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από FZMAN »

Συνέχεια λοιπόν απ΄το πάρκο

Εικόνα

Εικόνα

Και φτάνουμε λοιπόν σε αυτόν τον πεζόδρομο ο οποίος είναι ακριβώς μπροστά στην παραλία και είναι όλο μπαράκια.
Για να δείς την θάλασσα στο μεγαλύτερο κομμάτι πρέπει να μπείς στα μπαράκια αυτά που κλείνουν όλη την θέα

Εικόνα

Έχει βέβαια και κάποια κομμάτια ανοιχτά που μπορείς να μπείς στην πλάζ

Εικόνα

Εικόνα

Συνεχίζοντας απ΄την παραλία αποφάσισα να ανέβω πρός το κέντρο πέρνoντας άλλο πεζόδρομο.

Εικόνα

Εικόνα

Και εδώ στάση στα " happy" :wink: για όσους ξέρουν, για φαγητό και μπυρίτσα μιας και η ζέστη ήταν αρκετή.

Εικόνα
:oops:

Εικόνα

Επόμενη επίσκεψη στο Grand Mall της Varna

Εικόνα

και μετά επιστροφή στο ξενοδοχείο μου όπου επισκέφτηκα την διπλανή παραλία για το δεύτερο μπανάκι στην Μαύρη θάλασσα ( είχα κάνει και την προηγούμενη ημέρα το πρώτο).
Να αναφέρω ότι η Varna έχει δυο Mall όπως επίσης Mall έχουν και άλλες πόλεις της Βουλγαρίας
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από FZMAN »

Η επόμενη ημέρα με βρίσκει να αναχωρώ το πρωί απο Varna με προορισμό την πόλη Ruse στα σύνορα με την Ρουμανία.
Στην συνέχεια θα κατέβαινα στο Veliko Tarnovo όπου και θα διανυκτέρευα.
Η διαδρομή https://maps.google.gr/maps?saddr=%D0%B ... 0&t=m&z=10"]

Εικόνα

Ο καιρός δεν ήταν πάντως και τόσο καλός μιας και είχε αρκετή συνεφιά και μια ελαφριά ψύχρα.
Σε αρκετά σημεία ανεβαίνοντας βόρεια συνάντησα βρεγμένο δρόμο σημάδι ότι είχε βρέξει προηγουμένος.
Πάντως και ο δρόμος δεν ήταν στην καλύτερη του κατάσταση μιας και είχε αρκετές λακούβες και σε αρκετά σημεία είχε συνεργεία που έριχναν άσφαλτο.
Η διαδρομή απο την Varna μέχρι το Ruse που είναι η βορειότερη πόλη της Βουλγαρίας είναι 200 περίπου χλμ

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ε, αφού έφτασα μέχρι το Ruse ας δω και τα σύνορα με την Ρουμανία.
Ο καιρός πάντως είχε αρχίσει να ψιχαλίζει και φαίνεται πως προηγουμένος είχε βρέξει.

Εικόνα

Ε, αφού έφτασα εδώ να μην πατήσω και λίγο Ρουμανικό έδαφος;
Τις δυο χώρες τις χωρίζει μια τεράστια γέφυρα που περνάει πάνω απ΄τον Δούναβη και εκεί ακριβώς είναι και τα σύνορα τους.
Απο εδώ είναι η αρχή της γέφυρας

Εικόνα

Εδώ πάνω στην γέφυρα

Εικόνα

Στο βάθος φαίνεται και η είσοδος στη Ρουμανία
Απο εδώ φαίνεται και ο Δούναβης

Εικόνα

Και εδώ είμαι πια στη Ρουμανία κοντά στην πόλη Giurgu, αλλά ουπς τι κάνω, εγώ κάνω το γύρο της Βουλγαρίας και όχι της Ρουμανίας.
Ας το αφήσουμε αυτό για άλλο ταξίδι.

Εικόνα

Έτσι αφού πήγα μέχρι την πρώτη πόλη Giurgu επιστροφή και πάλι στη Βουλγαρία

Εικόνα

Εικόνα

και βάζω κατεύθυνση για τον τελικό προορισμό εκείνης της ημέρας το Veliko Tarnovo.
Εδώ κάπου στη διαδρομή.

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από FZMAN »

Φτάνοντας λοιπόν το μεσημέρι στο Veliko Tarnovo
Το Veliko Tarnovo θεωρείται απ΄τους αγαπημένους προορισμούς των Ελλήνων στην Βουλγαρία.
Εγώ πάντως δεν είδα κάποιον Έλληνα.

Εικόνα

Αφού με την βοήθεια του GPS βρήκα το ξενοδοχείο

Εικόνα

Έβαλα την μηχανή στο πάρκινκ που ήταν υπαίθριο αλλά φυλασσόμενο

Εικόνα

και αφού έκανα ένα ντούζ περπάτησα αυτή την όμορφη πόλη.
Καταρχήν το δωμάτιο μου είχε υπέροχη θεα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αφού λοιπόν βγήκα για περπάτημα να και κάποιες άλλες φωτό

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το απογευματάκι αφου γύρισα αρκετά την πόλη κάθισα να φάω και να πιώ και την μπυρίτσα μου ( ντόπια Zagorka)

Εικόνα
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από FZMAN »

Η επόμενη ημέρα θα ήταν η μέρα που θα κατέβαινα αρκετά νότια στην Βουλγαρία ( οι πιο όμορφες ορεινές περιοχές και διαδρομές στην Βουλγαρία είναι νότια στην ορεινή Ροδόπη) και θα πήγαινα στις πλαγιές της Ροδόπης στην πόλη Smolyan.
Βέβαια κατεβαίνωντας απ΄το Veliko Tarnovo νοτιότερα θα πέρναγα απ΄τις πόλεις Gamprovo,Stara Zagora, Plovdiv και θα κατέληγα στην πόλη Smolyan.
https://maps.google.gr/maps?saddr=bul.+ ... 1&t=m&z=12 η διαδρομή.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μετά το Gabrovo συνέχισα σε τέτοιες διαδρομές

Εικόνα

Εικόνα

Μέχρι που έφτασα στη ...

Εικόνα

όπου έκανα μια μικρή στάση δίπλα σε ένα εμπορικό κέντρο

Εικόνα

και μετά συνεχίζοντας και περνώντας έξω απο κάποια χωριά

Εικόνα

έφτασα στην επόμενη μεγάλη πόλη ......

Εικόνα

Εικόνα

και βγαίνοντας πια απ΄τις πόλεις άρχισα να φτάνω σε όμορφα μικρά χωριά στην διαδρομή μου για την Ροδόπη
Εδώ σε κάποια στάση μου.

Εικόνα

Εικόνα

και βέβαια όσο ανεβαίναμε στη Ροδόπη πλησιάζοντας την πόλη Smolyan τόσο τα τοπία γίνονταν και πιο μαγευτικά.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

μέχρι που είδα......

Εικόνα

Εικόνα

πράγμα που σήμαινε ότι είχα φτάσει στον προορισμό εκείνης της ημέρας.
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από FZMAN »

Το Smolyan είναι μια μικρή όμορφη πόλη που βρίσκεται στις πλαγιές της Ροδόπης

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το ξενοδοχείο πολύ καλό και γενικά η επιλογή αυτής της πόλης ήταν πολύ πετυχημένη.
Η επόμενη ημέρα ήταν η τελευταία επι Βουλγαρικού εδάφους αλλά περνούσε απο απίθανα μέρη.
https://maps.google.gr/maps?saddr=bul.+ ... 1&t=m&z=10 η διαδρομή
Έτσι λοιπόν ξεκινώντας απτην πόλη Smolyan μετά απο περίπου 12 χλμ έφτασα στο Pamporovo γνωστό και για το χιονοδρομικό του κέντρο το χειμώνα.
Τώρα το καλοκαίρι βέβαια είναι ένα απίθανο μέρος με πολύ πράσινο και απίθανες κατοικίες.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από FZMAN »

Περνώντας λοιπόν το Pamporovo και συνεχίζοντας για την πόλη Dospat με την περίφημη λίμνη

Εικόνα

Εικόνα

Εδώ περνώντας και απο κάποια μουσουλμανικά χωριά

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ώσπου έφτασα στην πόλη

Εικόνα

και στην περίφημη λίμνη της

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Απο εκεί λοιπόν και αφού έδωσα και τα τελευταία λέβα για βενζίνα ακολούθησα την διαδρομή πρός Ελλάδα και Δράμα και έφτασα πολύ γρήγορα στα σύνορα της Εξοχής όπου και πέρασα το τούνελ που χωρίζει την Ελλάδα με την Βουλγαρία.
Εικόνα
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από FZMAN »

Έτσι λοιπόν φτάνοντας Ελλάδα ακολούθησα την διαδρομή απο Κ. Νευροκόπι, Δράμα, Δοξάτο και προορισμός για εκείνη την ημέρα η πανέμορφη Καβάλα.
Εδώ σε μια ανασυγκρότηση μετά τα σύνορα της Εξοχής.

Εικόνα

Περνώντας απ΄το Νευροκόπι

Εικόνα

Και φτάνοντας στο νησάκι στη Δράμα.

Εικόνα

Εδώ η πανέμορφη Καβάλα απο ψηλά

Εικόνα

Και εδώ στην παραλία της Καβάλας πίνοντας τον καφέ μου

Εικόνα

Εικόνα

Στην Καβάλα έκανα και το τρίτο μπανάκι του ταξιδιού μου μιας και η ζέστη ήταν αρκετή.
Έτσι λοιπόν αισίως φτάσαμε στην τελευταία μέρα του ταξιδιού που περιλάμβανε την διαδρομή απο Καβάλα μέχρι Αθήνα με μια στάση όμως Θεσσαλονίκη μιας και ήταν ευκαιρία να δω τα παιδιά του my bike στην Θεσσαλονίκη που με είχαν προσκαλέσει για καφέ και να δούμε μαζί το moto gp.
Έτσι λοιπόν αφού έφυγα απο Καβάλα πέρνωντας τον παλιό παραλιακό δρόμο που περνάει απο πολλά χωριά έκανα μια στάση στην Ασπροβάλτα για καφέ χαζεύοντας τον κόσμο που πήγαινε για μπάνιο στην θάλασσα.

Εικόνα

Εικόνα

Έτσι λοιπόν μετά απο μια σύντομη βροχούλα που έφαγα στο ύψος της Ν. Μάδυτου έφτασα στην Θεσσαλονίκη όπου τίμησα τον εκλεκτό γύρο σε γνωστό γυράδικο της περιοχής και βέβαια μετά συνάντησα όλη την βόρεια παρέα.

Εικόνα

Έτσι λοιπόν αφού είδαμε το moto gp και καταευχαριστηθήκαμε την νίκη του VALE!!! αναχώρησα κατά τις 17:00 με προορισμό την Αθήνα.
Αφού έφαγα άλλη μια βροχή στο Λιτόχωρο μέχρι τα Τέμπη έφτασα Αθήνα κατά τις 22:00 καταευχαριστημένος και με άλλα 3055 χλμ στο κοντέρ.
Έτσι λοιπόν άλλο ένα ταξίδι μου έφτασε στο τέλος του με απόλυτη επιτυχία και απέκτησα κι άλλες πολλές πολλές εμπειρίες.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω και δημόσια τον Γιάννη Gooky 7 και την Άντα που με φιλοξένησαν αλλά και με ξενάγησαν στην όμορφη Σόφια, τα παιδιά του βόρειου team του my bike που με κάλεσαν, με κέρασαν καφέ και είδαμε μαζί όλοι τον αγώνα και βέβαια όλους εσάς που διαβάσατε και αυτό το ταξιδιωτικό μου.
Εύχομαι σύντομα και σε επόμενο.
Τελευταία άφησα την κούκλα μου :wub: απλά έρωτας....

Εικόνα
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
ElessarGR
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Τετ 15 Δεκ 2010, 01:36
Model: FZ8
Model year: 2011
Τοποθεσία: Dublin Some times
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από ElessarGR »

Congrats! Πολύ ωραίες φώτο καθώς και διαδρομή ;) +:Applause=+:=D>
ElessarGR here!

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από ilias »

μπραβο γεώργιε μας ταξίδεψες +:Applause=+:=D>
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
bill_ex
Moderator
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Παρ 25 Ιουν 2010, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Βουλγαρία 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από bill_ex »

Ωραίο ταξίδι με πολύ όμορφα μέρη. Πάντα τέτοια.
Ο φλώρος (Carduelis Chloris) είναι ένα μεγαλόσωμο με αγέρωχο παράστημα στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των σπιζών. Είναι ένα ιδιαίτερα αγαπητό πουλί λόγω του εύηχου και γεμάτου τρίλιες κελαηδήματός του.

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Βουλγαρία 22/6/13 - 29/6/13

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Και εις άλλα με υγεία... :cheers!:
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές Φίλων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες