Oρεινή Κορινθία - Αρκαδία.

Μέρη που επισκεφτήκατε και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Oρεινή Κορινθία - Αρκαδία.

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Είπα λοιπόν το δεκαπενταύγουστο να πάρω τα βουνά, η διαδρομή που χάραξα ήταν η Κιάτο-Στυμφαλία-Βυτίνα-Λάστα-Βαλτετσινίκο-Βλαχέρνα-Λεβίδι-Νεμέα, με κεντρικό στόχο το χωριό Λάστα στην ορεινή Αρκαδία.

Από παλιά εθνική βγήκα στην Κόρινθο, από κεί στο Κιάτο και πήρα τον ανήφορο. Πέρασα από τη Στυμφαλία η οποία έμοιαζε μ' ένα τεράστιο έλος. Οι δρόμοι των χωριών μύριζαν ψητά και παντού δέσποζαν ψησταριές έξω από μαγαζιά με την περίφημη γουρνοπούλα σε πρώτη θέα.

Η ζέστη ήταν αρκετή στα κομμάτια που τα βουνά ήταν γυμνά, μπαίνοντας στο χωριό Καστανιά αντίκρυσα βρύση με τρεχούμενο (κρύο) νερό κι είπα να ξεδιψάσω.
Εικόνα

Αν σας έλεγα πως αυτή την πινακίδα την μία εκατοντάδα φορές καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας δεν νομίζω πως θα υπερέβαλα.
Εικόνα

Δρόμο παίρνω, δρόμο αφήνω και ο δρόμος με βγάζει στο Μεσινό... :lol:
Παλιάνθρωποι Αθηναίοι... :mrgreen:
Εικόνα

Ορεινό το στροφιλίκι, ο δρόμος κρατούσε λίγο πούδρα αλλά σε γενικές γραμμές όλα εύμορφα. Σε κάποια φάση προσπερνώ μια τοσοδούλα πινακίδα που έγραφε ''πηγές Λάδωνα''. Ε, αυτό πρέπει να το δω, αναστροφή, 50m χωματάκι και τσουπ...
Εικόνα

Εικόνα

Από δω και πίσω πηγάζει το νεράκι, εξ' ου και τα περίεργα χρώματα.
Εικόνα
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Oρεινή Κορινθία - Αρκαδία.

Δημοσίευση από ilias »

ωραιος ο ανοιχτηρακιας +:Applause=+:=D> :D
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Oρεινή Κορινθία - Αρκαδία.

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Κι ενώ όλα είναι ήσυχα κι ακούω το ποτάμι που κυλάει, ξάφνου θόρυβος σαν να βαράνε 35.000 κατσαρολικά. Τοπικός πιτσιρικάς με παπί μοντένας μπαίνει από την άσφαλτο στο χώμα με τις μπάντες και δώστου ανάποδα τιμόνια. Μου κορνάρει, περνάει το γεφυράκι κι εξαφανίζεται. Κάτι μου θύμισε η όλη φάση... +:Think=+::-k :mrgreen:
Εικόνα

Και μια από το πλάι του δρόμου.
Εικόνα

Βγαίνω στον Πάτρας-Τριπόλεως προς Βυτίνα, μέεεεγιστη καγκουροδιαδρομή και κάποιοι την κάνουν συχνά... :lol: :mrgreen:
Στρίβω για Μαγούλιανα, ο δρόμος στενεύει, το χωριο όμορφο, με πολύ κόσμο, μια χασαποταβέρνα και πλατεία με ωραίο πλάτανο και ίσκιο. Στρίβω για Λάστα κι ο δρόμος γίνεται στενότερος, χωράει 1.5 αμάξι με το ζόρι. Στη φωτογραφία δεν αποτυπώνεται καλά.
Εικόνα

Μπαίνω στη Λάστα κι αντικρύζω μια περιφραγμένη πέτρινη εκκλησίτσα, συνεχίζω προς το χωριό. Φτάνω στην πλατεία, στον καφενέ. Έξω κάθεται μια παρέα τριών ατόμων. Το κασσετόφωνο έπαιζε κασσέτες με ήχους φλογέρας.
Εικόνα

Ακριβώς κάτω από τα πλατάνια.
Εικόνα

Παρκάρω και οι 3 ντόπιοι με υποδέχονται εγκάρδια. Με ρωτούν αν είμαι μόνος, αν ήξερα για το χωριό, από που έρχομαι και διάφορα άλλα. Ο κύριος που ήταν μεγαλύτερος σε ηλικία μου λέει: ''πάμε προς το σπίτι, όταν πιεις το καφεδάκι σου έλα να πιούμε ένα ποτηράκι. το σπίτι είναι εκεί''.
Εικόνα

Ξέροντας πως έχω να βγάλω αρκετά και δύσκολα χιλιόμετρα τον ευχαρίστησα κι αρνήθηκα ευγενικά. Πάω λοιπόν στον καφενές να φτιάξω το καφεδάκι μου.
Εικόνα

Μπαίνοντας μέσα αντίκρυσα ένα καφενείο μικρό μουσείο...
Εικόνα

Το καφενείο του Άη Γιώργη.
Εικόνα

Τα πάντα ήταν τακτοποιημένα και παντού υπήρχαν αυτοκόλλητα, ώστε ο επισκέπτης να μην δυσκολεύεται ψάχνοντας.
Εικόνα

Εικόνα

Ανακοίνωση...
Εικόνα

Σχεδόν έτοιμο το καφεδάκι μου. Μόνο που δε βρήκα παγάκια, αλλά τι τα θες? Έξω έχει πηγή με νεράκι κρΟΥσταλλο.
Εικόνα

Έγραψα στο βιβλίο επισκεπτών, άντε πάμε προς τα έξω πάλι.
Εικόνα

Να απολαύσουμε τη φραπεδάρα με ολίγον τι από ΘΕΑ (ο τόνος στο Εψιλον). :shock:
Εικόνα

Καθόμουν εκεί σχεδόν μια ώρα σαν χάνος. Απίστευτο μέρος, μοναδικά τοπία.
Όμως πρέπει να επισκευτώ την τουαλέτα. Κάνω μια γύρα και βλέπω το παλιό σχολείο. Παλιό είπα? Καλά μη βαράτε, απλά πλέον δεν έχει μαθητούδια δυστυχώς. Το χειμώνα μένουν 3 άνθρωποι ηλικιωμένοι. Τη μέρα που πήγα το χωριό είχε καμια σαρανταριά.
Εικόνα

Να και τα αποχωρητήρια, καθαρά και πλήρως εξοπλισμένα.
Εικόνα

Βρε μπας και με γελούν τα μάΘια μου??? +:Whistle=+::-
Δεν είχα πολεμοφόδια μαζί μου... :mrgreen:
Εικόνα

Η ώρα πέρασε κι έπρεπε να αναχωρήσω διότι είχα δρόμο ΚΑΡΓΑ μπροστά μου. Πήγα μέσα έπλυνα τα σκέυη που χρησιμοποίησα κι έριξα τον οβολό μου στο παγκάρι του καφενέ. Καθώς ετοιμάζομαι βλέπω να ζυγώνει μια κυρία μετα του κυρίου της. Εβδομηντάρης περίπου, μυστακιοφόρος, κοτσωνάτος με τη μαγκουρίτσα του. Μου μιλούν, με ρωτούν διάφορα. Επικοινωνούμε ρε παιδί μου, χάσμα γενεών και μ@λακίες. Με ρωτά ο κύριος αν είμαι σε κάποια λέσχη. Ναι στο fazerclub του λέω, δεν μπορεί να το προφέρει καλά, ''να τους πάρεις και να 'ρθείτε, να περάσετε ωραία''. Ήταν ο πρόεδρος, ο κύριος υπεύθυνος για όλο αυτό το μικρό θαύμα. Τον ευχαρίστησα για την πρόσκληση, αλλά κυρίως για όσα έχει κάνει για τον τόπο του. Πράγματα που μπορεί να απολαύσει κι ο απλός επισκέπτης. Ένιωσα ζεστά μπορώ να πω από την επαφή με τους ντόπιους, σαν να ήταν και δικό μου χωριό.
Εικόνα

Βγήκα ξανά στο δρόμο για Βαλτετσινίκο. Μεγαλούτσικο χωριουδάκι με ωραία ταβέρνα και θέα τα απέναντι βουνά. Συνέχισα. Η μορφή του δρόμου.
Εικόνα

Πήρα τον κατήφορο, οι στροφές πολλές και συνεχόμενες. Οδηγική απόλαυση στο φουλ. Κίνηση σχεδόν μηδαμινή, μοτοσυκλέτες δεν είδα ούτε για δείγμα, ΙΧ λιγοστά των οποίων οι οδηγοί οδηγούσαν σαν να έστριβαν νταλίκα. Ζούδια στο δρόμο πολλά, κυρίως κατσίκες. Θυμόμουν το σκηνικό με τον Κωστή το 2009 κι αισθανόμουν κάπως... :?
Προσοχή πολύ. Κάπου στο δρόμο.
Εικόνα

Φτάνοντας στη Νεμέα πήρα την Τριπόλεως - Κορίνθου κι αμέσως τα δείγματα κανιβαλισμού έδωσαν τα σημάδια τους, μπούσα με πέρασε με διακοσατόσα από δεξια, αλλάζοντας λωρίδες χωρίς προειδοποίηση. Μια χαρά σκεφτηκα, φαντάσου τι έχει να γίνει στο τρελάδικο τώρα που θα γυρίσουν οι περισσότεροι εκδρομείς... :evil:
Στάση να ξαποστάσει ο κ%λος μου στα ΣΕΑ Σπαθοβουνίου και να ρίξω στο πειναλέο στομάχι μου κάτι φαγώσιμο. Βρήκα ανοιχτό wireless και χαζοπαζαρεύτηκα μια ωρίτσα. Δρόμο πάλι, κατά λάθος χάνω την ταμπέλα ''Αθήνα χωρίς διόδια'' και συνεχίζω. Η κατάσταση στη εθνική άθλια, λόγω σχετικής κίνησης όλοι σέρνονται με 100-110 χλμ/ω.

Έτσι κι εγώ βγήκα στην έξοδο στης Πάχης (φανταστικό μέρος για καφέ ποτό, δεν είχα ξαναπάει). Ακολουθώντας πάλι τον παλιό δρόμο έφτασα Αθήνα έχοντας γράψει χοντρικά 500χλμ τα 400 εξ' αυτών σε επαρχιακό κι ορεινό στροφιλίκι. Μια χαρά. Να είμαστε καλά να ρολάρουμε ρε.

:/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
spiroslfc
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 00:39
Model: -
Τοποθεσία: Αγ.αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: Oρεινή Κορινθία - Αρκαδία.

Δημοσίευση από spiroslfc »

+:Applause=+:=D>
μπραβο πολυ ωραια βολτα,το καφενειο ολα τα λεφτα
Ολα ειναι δρόμος

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Oρεινή Κορινθία - Αρκαδία.

Δημοσίευση από jskf16 »

....ειχες καιρο να βγεις :mrgreen: ...ειπαμε της γριας να χεσει και εκαστε και ξεκω :lol: :lol:
:thumright: :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
karpin
Δημοσιεύσεις: 507
Εγγραφή: Τρί 12 Αύγ 2008, 03:28
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: 8.8.8.8
Επικοινωνία:

Re: Oρεινή Κορινθία - Αρκαδία.

Δημοσίευση από karpin »

Τι ωραια μας ταξιδεύεις βρε Γιαννο να εισαι παντα καλα! +:Applause=+:=D>
ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΓΙΑ ΛΑΘΟΣ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Oρεινή Κορινθία - Αρκαδία.

Δημοσίευση από lyon »

Γιαννακηηηη τελεια λεμε.... μπραβο... +:Applause=+:=D>
Θα στειλω τη διευθυνση αυτης της σελιδας σε πολυ κοσμο.... :D
Κανε ενα κοπο και βγαλε και χαρτη διαδρομης
(και ανεφερε αν ειχε καπου χωματοδρομους)
:/abwave::)
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Oρεινή Κορινθία - Αρκαδία.

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Να είστε καλά όλοι παιδιά... :wink:

Χρήστο τη διαδρομή που έκανα την έχω στο πρώτο post: Κιάτο-Στυμφαλία-Βυτίνα-Λάστα-Βαλτετσινίκο-Βλαχέρνα-Λεβίδι-Νεμέα, αν εξαιρέσεις τα 50m χώμα για να δω τις πηγές του Λάδωνα (το οποίο αν ήθελα απέφευγα), όλη η διαδρομή είναι ασφάλτινη και σε ορισμένα σημεία με κατάμαυρη άσφαλτο.
edit: προσπαθώ να κάνω λίγο καλύτερο το χάρτη και να φαίνεται όλη η διαδρομή (αφετηρία και τερματισμός Αθήνα) μαζί με πληροφορίες αλλά το gmaps μου σπάει τα @@... :evil:

Από κει και πέρα η πιο σύντομη ασφαλτινη διαδρομή νομίζω πως είναι αυτή!

:D
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: Oρεινή Κορινθία - Αρκαδία.

Δημοσίευση από FZMAN »

Μπράβο, πολύ ωραία βόλτα.
Εντύπωση μου έκανε το χωριό Λάστα και το ωραίο καφενείο του.
Μάλλον θα το επισκεφτώ σύντομα.
Πάντα τέτοια.
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
petros fz
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τρί 20 Οκτ 2009, 11:54
Επικοινωνία:

Re: Oρεινή Κορινθία - Αρκαδία.

Δημοσίευση από petros fz »

Εξαιρετικός φίλε, εξαιρετική βόλτα, εξαιρετικό τοπίο!
H οδήγηση μοτοσυκλέτας είναι συμμετοχή σε ένα απρόβλεπτο πόλεμο, τον οποίο ποτέ δε θα νικήσεις.
Γι' αυτό κοίτα να κερδίζεις τις μάχες...

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Oρεινή Κορινθία - Αρκαδία.

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Τώρα το διάβασα και εγώ . Μπράβο φίλε πολύ ωραία βόλτα σου και η αφήγηση σου .Το καφενείο αλλά και το χωριό φαίνονται τέλεια +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D>
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές Φίλων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες