Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Μέρη που επισκεφτήκατε και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας...
Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Μια ιδέα για τη Λίμνη Στεφανιάδα

και ένας χάρτης...

Ανέβασμα από την κόκκινη διαδρομή και κατέβασμα από Αργιθέα-Δρακότρυπα...

45 χλμ μετά τους Σοφάδες περνάω το Μουζάκι...λίγο έξω από το τελευταίο βλέπω πινακίδα ''Στεφανιάδα 52χλμ''
Ο δρόμος αρχίζει και παίρνει μορφή...
Εικόνα

Λίγο μετά το Πευκόφυτο...Greek Alps...(αφού δεν έχουμε πάει στις κανονικές, βαπτίζουμε δικές μας να 'ούμε) :mrgreen:
Εικόνα

Νεράκια τρέχουν από το βουνό...Η διαδρομή θέλει ΠΟΛΥ προσοχή, είναι στριφτερή, έχει φουρκέτες και γενικά σε προδιαθέτει για 1η-2α τέζα και τούμπαλιν...ο δρόμος κρατάει αυτή την άπρη πούδρα που δεν τη βλέπεις, αλλά την αισθάνεσαι με το παραμικρό...κάμποσες φορές σίγουρα μέσα από το κράνος θα ήμουν έτσι... :shock:
Εικόνα

Στροφάρες...
Εικόνα

Αν μου ζητούσατε να περιγράψω με μια μόνο φωτό τη διαδρομή στο σύνολό της πιστεύω πως αυτή θα με έβγαζε ασπροπρόσωπο...(πίσω μου βρίσκεται το χωριό Βλάσσι και το καφενείο πρέπει να έχει θέα που δε βλέπεται)... +:Whistle=+::-
Εικόνα
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Αν και έχω χάρτη μαζί μου καταλαβαίνω πως έχει κάποια λάθη...οπότε ακολουθώ τις πινακίδες προς Ι.Μ. Σπηλιάς ή προς Στεφανιάδα...Λίγο πριν το Λεοντίτο ο δρόμος διχαλιάζει (σαγιονάρα και τα σχετικά) και η πινακίδα με βγάζει από την άσφαλτο...Ήξερα για χώμα, αλλά δεν ήξερα ούτε για πόσο, ούτε τη βατότητα...Στην αρχή καλά ήταν...

Λιγα χλμ μετά βγαίνω δίπλα στο ποτάμι...πίσω αριστερά φαίνεται μια βάθη...αχ και να είχα μαγιό μαζί...
Εικόνα

fz6S on-off... :P
Εικόνα

Παλιό γεφυράκι...
Εικόνα

και μία πιο καθαρή...
Εικόνα
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από Vassilis »

Πολύ ωραία... Έχετε ωραίες διαδρομές βόρεια Ελλάδα τι να λέμε τώρα, φούλ πράσινο :)
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Και κάπου εδώ αρχίζουν οι ADV καταστάσεις... :lol: 8)
Εικόνα

Εικόνα

Γενικά ο χωματόδρομος έχει αρκετή κίνηση από αυτοκίνητα...λίγα χλμ πριν τον προορισμό μου υπάρχει η Μονή Σπηλιάς στην οποία τελούνται μυστήρια...η σκόνη είναι λίγο ενοχλητική...
Εικόνα

Εικόνα

Η πρώτη (οπτική, δεν υπήρξε και άλλη :( ) επαφή με τη λίμνη...τέτοια νερά μόνο εδώ και στου Λάδωνα έχω δει...
Εικόνα

Περνάω μπροστά από το καφε-ταβερνείο ο Λύκος(wolf), βλέπω αραγμένο έναν ακόμα συνάδελφο (στρητά)...θέλω όμως να δω πόσο κοντά μπορώ να φτάσω στη Λίμνη, οπότε συνεχίζω...
Εικόνα

Λίγα χλμ μετά τελειώνει το χώμα, αλλά σπάει πάλι ένας χωματόδρομος δεξιά ο οποίος προσεγγίζει τη λίμνη...δεξιά λοιπόν...Ο δρόμος γίνεται εξαιρετικά κακοτράχαλος...φτάνω στο παρακάτω σημείο, αφού έχω βγει (στροφή αριστερά) από τον κεντρικό (λέμε τώρα) χωματόδρομο κι ο δρόμος μετά γίνεται μονοπάτι...η πιο κοντινή φωτό που τράβηξα...
Εικόνα

Το πώς έκανα αναστροφή δεν θέλω να το θυμάμαι... :shock:
Εικόνα
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από Vassilis »

Βρε παράτα το μοτόρι και κάνε κατάβαση όπως κάναμε πιτσιρίκια και βουρ μέσα στη λίμνη! :D

Κάτι παίζει με τους χωματόδρομους και το Fazerclub. Δεν ξέρω τι αλλά που θα μου πάει, θα το ανακαλύψω! :lol:
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Πίσω λοιπόν στην άσφαλτο...την ακολουθώ μέχρι να βρω ίσκιο να συμβουλευτώ τον (κωλ0)χάρτη μου...
Εικόνα

Αφού μελέτησα λοιπόν, πήρα την απόφαση να ακολουθήσω την άσφαλτο...Η αφεντομουτσουνάρα μου προβληματισμένη...
Εικόνα

Κορυφή σου λέωωωω... :mrgreen:
Εικόνα

Άντε πάμε να δουμε τι θα δούμε...
Εικόνα

4-5 ασφάλτινα χλμ μετά μπαίνω στο χωριό Στεφανιάς...και μόλις βγαίνω τσούπ...ΧΩΜΑ...αναστροφή, επίσκεψη στην πλατεία και συμβουλές από ηλικιωμένους...δεν έβγαινε αυτός ο χωματόδρομος στη Γέφυρα Κοράκου που ήθελα, αναστροφή, επόμενως προορισμός Ο Λύκος, για να πιω καφέ και να επιστρέψω οπως ακριβώς ήρθα...(από τη διχάλα στο Λεοντίτο ως εδ, χωρίς τις αναστροφές και λοιπές καγκουριές που έκανα είναι 10 χλμ χωματόδρομος)...
Εικόνα

Εικόνα

Η θέα από το μαγαζί...ΧΑΛΙΑΑΑΑΑ... :lol:
Εικόνα

Tip: ο καφές (φραπεδάκι) κάνει 1€, κανονίστε γιατί η αφεντικίνα ξενερώνει...(είχα 10ευρω)... :lol:
Το μαγαζί σερβίρει και φαγητό...το λειτουργεί ένα ζευγάρι, από τους οποίους (+κάποιους θαμώνες) πήρα πληροφορίες...ο δρόμος που κατέβηκα για να δω τη λίμνη από κοντά βγάζει στη Γέφυρα Κοράκου (ως εδώ από χώμα) κι από κει (άσφαλτος πλέον-κύρια οδική αρτηρία Άρτας-Καρδίτσας) Αργιθέα-Δρακότρυπα-Μουζάκι και πίσω...

15 χλμ χώμα μου είπαν, όπως αυτός που με έφερε ως εδώ...σκέφτηκα δε γ@μείς, 5 χλμ παραπάνω χώμα είναι...όντως τόσα ήταν, αλλά η ποιότητα ήταν για εντούρο, χαλάσματα, κοφτερές πέτρες, φαγώματα...άσε που έσπαγαν και άλλα χωματοδρομάκια στα πλάγια χωρίς πινακίδες και δεν ήξερα που να πάω...από ένστικτο, παρατηρώντας τα βουνά γύρω-γύρω, σύν την τύχη έκανα σωστές επιλογές κατεύθυνσης...μου το επιβεβαίωσε ένας άνθρωπος με 4χ4 αγρότη που συνάντησα...ησύχασα...και ξαφνικά στο οπτικό μου πεδίο ο Αχελώος...
Εικόνα

Λίγα χλμ παρακάτω φτάνω Γέφυρα Κοράκου και τυφλά ακολουθώ πινακίδες Μουζάκι-Καρδίτσα...Περνώ πάνω από ξύλινο γεφυράκι του στρατού...από κάτω τα σανίδια έτριζαν... :shock:
Εικόνα

Η διαδρομή από δω και κάτω, ως το Μουζάκι είναι φουλ στριφτερή...μετά το dirt-track που έκανα προηγουμένως δεν καταλαβαίνω ούτε πούδρες ούτε τίποτα... :lol:

Στάση σε πηγή για νεράκι πριν τη Δρακότρυπα...παραλίγο να με φάνε οι σφήκες...ο λαιμός ακόμα τσούζει, τόσο κρύο ήταν τι νερό...Ξεμούδιασμα...
Εικόνα

Να 'μαι λοιπόν πίσω στη βάση...η πίσω ζάντα...
Εικόνα

Αύριο επειγόντως πλύσιμο... :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από ilias »

αψογος .σε ολα σε βρισκω ...Jo :wink: :wink:
αλλα που πας χωρις μαγιω οεο????
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Λιάκο το μαγιό λές, ή που αν άρπαζα καμιά τουμπίτσα εκεί στα εντούρΑ θα κοιμόμουν σήμερα με τους Λύκους και τις Αρκούδες... :lol:

@Vassilis
Διαδρομές υπάρχουν πολλές, αλλά πρέπει να τις κάνεις με το κατάλληλο μηχανάκι...δε σου κρύβω ότι σε πολλά σημεία της διαδρομής αγχώθηκα...(αρκετοί fazero-κλαμπίτες έχουμε χωμάτινες αναζητήσεις... :mrgreen: )
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από jskf16 »

....ψιτ :mrgreen: τους χωματοδρομους ξεχνα τους ενημερωτικα στο λεω για να ξερεις :lol: , οσο για τα υπολοιπα αρχοντας +:Applause=+:=D>

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από tsaves »

μπράβο βρε αφού προλαβαίνεις να πηγαίνεις βολταράκια αυτή την εποχή είσαι άρχοντας.....


σε ζηλεύω ρεεεεεεεεεε..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από leras »

ωραιος!!!! παντα τετοια φιλε +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/
killed by death !!!!!!!!!

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από GrDreamer »

Γιάννη πολυ όμορφη διαδρομή και μέρη!!!! μπραβο!!! +:Applause=+:=D>
Αντε και κυριακή ανεβαίνω Καρδιτσα για 3 μέρες!
Σου χω πρόταση για βόλτα, θα σε πάρω και τηλέφωνο!!

standgeo
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ 16 Απρ 2010, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από standgeo »

Ωραιος Γιαννη! Πολυ ομορφα μερη! Βεβαια με τοσο χωμα η αληθεια ειναι οτι και εγω αγχωθηκα που το διαβαζα. Αντε και στο επομενο! :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από Jo.Da. »

@jskf16
χώμα δεν θα έχει, τα είπαμε... :wink:

@tsaves
μπρε κουζουλέ, πΛΛάκα μΕ κάνεις...εσείς εκεί έχετε καλοκαίρι 9,5 μήνες το χρόνο...εγώ σας ζηλεύω...(άσε που δεν είναι μόνο αυτός λόγος, ρακές, χοχλιοί, αντικρυστά, απάκια, σύγκλινα :lol: ...)

@leras
αν δεν προβλέψεις να πάρεις μαγιό (βλέπε πολυλίμνιο)...μισές δουλειές... :lol:
Να 'σαι καλά μαν...

@GrDreamer
Άλεξ αναμένω τηλ... :/abwave::)

@standgeo
δεν ήταν τα χλμ του χωματόδρομου ρε φίλε, αλλά η βατότητα από τη λίμνη προς γέφυρα κοράκου...ίσως να φταίνε σε ένα βαθμό και τα παιχνίδια του μυαλού...''που ρε με το φζ'', ''τώρα θα ανοίξει σαρδέλα το πίσω λάστιχο'' κτλ... :lol:


κάτι άλλο που θυμήθηκα για αυτούς που ίσως χρησιμοποιήσουν το δρόμο Άρτα-καρδίτσα...λίγο μετά τη γέφυρα κοράκου (κατεύθυνση άρτα-καρδίτσα) ή λίγο μετά την ξυλογέφυρα (κατεύθυνση καρδίτσα-άρτα) υπάρχουν 4 διαδοχικά θεοσκότεινα τούνελ...αν φοράτε γυαλιά ηλίου σταματήστε λίγο πριν και βγάλτε τα...μπαίνω στο 1ο τούνελ και δεν βλέπω τπτ, έχω ανοιχτη ζελατίνα, αρπάζω με μια γρήγορη κίνηση τα γυαλιά και σπάει ο ένας βραχίονας...
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Λίμνη Στεφανιάδα...Ν.Καρδίτσας!

Δημοσίευση από leras »

εγω ηξερα που πηγαινα Jo αλλιως πιθανον θα τρωγα και γω ητα.
τωρα ξερεις για τη λιμνη και χαρης εσενα ξερουμε και μεις!!!! :D :D :D
killed by death !!!!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές Φίλων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες