Γυριζοντας την Ευρωπη 22/6 - 3/7/10

Μέρη που επισκεφτήκατε και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας...
Άβαταρ μέλους
FZMAN
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:52
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: Γυριζοντας την Ευρωπη 22/6 - 3/7/10

Δημοσίευση από FZMAN »

jminas82 έγραψε:Φίλε μου μπράβο για το ταξίδι σου.Επειδή είμαι καινούριος σχετικά ,θέλω το καλοκαίρι να πάω Μόναχο.
Θα ήθελα να με βοηθήσεις.
Τι εξοπλισμό είχες για εσένα τον αναβάτη;
Τι εξοπλισμό είχες για την μηχανή; (πχ Gps, σαμαρια κτπλ)

Ευχαριστώ πολύ
O εξοπλισμός μου περιλαμβάνει μπουφάν κορντούρα Alpinestars, παντελόνι κορντούρα IXS κράνος SHOEI XR 1000 και γάντια καλοκαιρινά SPIDI ( έχω μαζί μου πάντα και ένα ζευγάρι χειμωνιάτικα γάντια αδιάβροχα της IXS) και μπότες UVEX.
Επίσης ένα σέτ αδιάβροχα της Alpinestars, γκέτες για μεγάλη βροχή και βέβαια τα ρούχα που είχα μαζί μου για το ταξίδι.
Η μηχανή όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες έχει την μπαγκαζιέρα της YAMAHA 44 ltr, σαμάρια της Givi χωρητικότητας περίπου 30 ltr το ένα με τα αδιάβροχα καλύμματα τους, ένα μικρό tank bag ( δεν είμαι λάτρης των tank bag) ίσα ίσα για να έχω τα χαρτιά μου και τους χάρτες και βέβαια GPS MLS DESTINATOR 7 με χάρτες για Ελλάδα και Ευρώπη που χρησιμοποιήθηκε μόνο για την εύρεση των ξενοδοχείων.
Στο ταξίδι χρησιμοποίησα μόνο χάρτη που έβγαλα φωτοτυπία την διαδρομή της κάθε ημέρας και βρίσκονταν στην ζελατίνα του tank bag.
Υπήρχε βέβαια και χάρτης Ευρώπης μαζί μου που βέβαια δεν χρειάστηκε.
Τώρα μέσα στην μπαγκαζιέρα που βέβαια υπήρχαν μόνο κάποια πράγματα που ήθελα σε περίπτωση βροχής να μην βραχούνε ( όπως ένα laptop) αλλά και τα αδιάβροχα που ήθελα πάντα να είναι σε εύκολη θέση σε περίπτωση που χρειαστούν.
Υπήρχε ακόμα φαρμακείο με όλα τα απαραίτητα, γιλέκο φωσφοριζέ για ώρα ανάγκης ( στην Ευρώπη ΄πρέπει πάντα να έχεις τέτοιο μαζί σου) .
Απ΄το ΙΚΑ επίσης μπορείς να πάρεις μια κάρτα ασφάλειας που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε όλα τα νοσοκομεία της Ευρώπης ( όπως το βιβλιάριο υγείας στην Ελλάδα).
Επίσης καλό θα είναι να είσαι καλά προετοιμασμένος στο που θα μείνεις και την διαδρομή που θα κάνεις και καλό θα είναι να έχεις μαζί σου το βιβλίο της YAMAHA με τα κατα τόπους σημεία σέρβις της και βέβαια για να μην το ξεχάσω εκτός απ΄την πράσινη κάρτα καλό θα είναι να έχεις και καμιά οδική βοήθεια που να σε καλύπτει και για την Ευρώπη.
Εικόνα
ΓΙΩΡΓΟΣ

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: Γυριζοντας την Ευρωπη 22/6 - 3/7/10

Δημοσίευση από HEO »

αξιοθαύμαστος :D

:/abwave::)
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

lefteris87
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν 2011, 17:35
Model: FZS1000
Τοποθεσία: καβαλα
Επικοινωνία:

Re: Γυριζοντας την Ευρωπη 22/6 - 3/7/10

Δημοσίευση από lefteris87 »

Συγχαρητήρια. +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D>
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές Φίλων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες