Τα πάντα για τις μπαταρίες μας


Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Λοιπόν ,έπειτα από 5 μήνες συμβίωσης με μια κινέζικη μπαταρία τύπου τζελ και αφού έμεινα ξαφνικά από μπαταρία ,λέω να την πετάξω και να πάρω μία άλλη .
Ο μάστορας μου λέει ότι έχει 90 ευρώ η GS η γνήσια . Εγώ την βρήκα από έξω την gs στα 58 ευρώ! Την ίδια με την μαμά αλλά να μην γράφει yamaha .Ο τύπος εκεί μου είπε ότι είναι made in Korea .Και ότι δεν υπάρχουν Ιαπωνικές GS . Ισχύει κάτι τέτοιο ?
Και ότι η μόνη διαφορά από την μαμά GS με αυτές είναι ότι η μαμά υποτίθεται ότι είναι πιο "φρέσκες" .
Yuasa Ιαπωνικές δεν μπόρεσα να βρω σε κάποιο μαγαζί.

Τι λέτε παιδιά να πάρω την μαμα GS στα 90 ή να πάρω την GS με 60 ?

Αααααα και απαντάτε γρήγορα γιατί η καλή μου βρίσκετε στο συνεργείο και με περιμένει....... :mrgreen:
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από jskf16 »

Yuasa japan μονο (στην αντιπροσωπία ) και τα μυαλα στα καγκελα :mrgreen: , στα 58 η GS ναι παιζει να ειναι taiwan/korea

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

jskf16 έγραψε:Yuasa japan μονο (στην αντιπροσωπία ) και τα μυαλα στα καγκελα :mrgreen: , στα 58 η GS ναι παιζει να ειναι taiwan/korea
Σε επίσημο συνεργείο το έχω(στον γνωστό στον Πειραιά) και μου είπε για GS και ότι είναι ίδιες με τις yuasa βγαίνουν από το ίδιο εργοστάσιο .Αυτό που μου λέει ο άλλος για τις GS με τα 58 ότι δεν υπάρχουν Ιαπωνικές ,ισχύει ?
Η μαμά η GS τη προέλευσης είναι ?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από jskf16 »

Συμφωνω , japan ειναι η gs

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Λοιπόν επανέρχομαι μιας και έχω μπερδευτεί η πάνε να με μπερδέψουν.... +:Think=+::-k

Μόλις έκλεισα το τηλ. με τον μάστορα και τον ρώτησα για την μπαταρία .Μου είπε ότι αυτήν την GS που θέλει να με βάλει την μαμα είναι made in taiwan από το εργοστάσιο της yamaha. Ότι το εργοστάσιο στην Ιαπωνία έχει κλείσει μετά την συγχώνευση yuasa - GS και έχει μεταφερθεί στην taiwan .Και ότι πλέον δεν υπάρχουν yuasa-gs made in Japan .Υπάρχουν μόνο όσες έχουν μείνει στοκ από παλιά και ότι πουλιούνται 100 με 120 ευρώ .Τα ίδια μου είπε και ένας άλλος σήμερα που ρώτησα για yuasa ότι πλέον δεν έρχονται από japan .

Δεν έχω πρόβλημα να δώσω λεφτά για μια καλή μπαταρία αλλά δεν θέλω να τα δώσω και άσκοπα .Ο άλλος με την GS στο περιστέρι την δίνει 58 αν είναι να μην είναι japan .Αλλά επειδή την πάτησα με τον κινέζο θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με το θέμα μπαταρία .

Οπότε ρωτάω ξέρει κανείς στα σίγουρα αν ισχύει αυτό που μου είπανε ?
Δεν υπάρχουν πλέον yuasa japan ?
Η μαμά μπαταρία που δίνει η yamaha είναι πλέον made in Taiwan ?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από jskf16 »

Εντυπωση μου κανει , δε τα ξερω αυτα γιατι βλεπω να υπαρχουν japan... +:Think=+::-k , δηλαδη αμα παω στη yamaha αυριο θα μου δωσει taiwan yuasa ή gs ??

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

jskf16 έγραψε:Εντυπωση μου κανει , δε τα ξερω αυτα γιατι βλεπω να υπαρχουν japan... +:Think=+::-k , δηλαδη αμα παω στη yamaha αυριο θα μου δωσει taiwan yuasa ή gs ??
Έτσι μου είπε .Ότι πλέον η μαμα μπαταρίες είναι taiwan .Θα το τσεκάρω και σε άλλη αντιπροσωπία να δω τι θα μου πουν. Αν ξέρει κάποιος κάτι ας μας βοηθήσει .
Επίσης αν ξέρει κάποιος μαγαζί στην Αθήνα με japan yuasa-gs ας μου πει .
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από Jericho »

Taiwan είναι, άλλαξα τη δική μου πριν 2-3 μήνες και η GS που πήρα απ την αντιπροσωπεία είναι ταϊβανέζικη.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από jskf16 »

Mη μου λετε τετοια τωρα , σα τη μαμα καμια..6 χρονια + ειμαι με την ιδια μπαταρια και σε αυτη τη μηχανη και στη προηγουμενη!!!

History
In 1977, Yuasa Battery Japan formed a joint venture company with General Battery Corporation in Laureldale, PA. With the formation of Yuasa/General Battery, the new company manufactured its first battery in 1979, producing standard conventional and Yumicron 12 volt batteries.

Yuasa/General Battery engineered its first YMF14L-2 maintenance free and gas recombination battery for the powersports aftermarket in the early 1980’s. Additionally, the Company developed the first AGM, YTX14-BS specifically for ATV applications.

In 1987, Yuasa/Exide Battery Corporation evolved when General Battery sold its company to Exide Corporation. Yuasa/Exide Battery Corporation purchased Exide’s Industrial Division (Motive Power and stand by batteries) in 1991 to form Yuasa Inc.

In 2000, Yuasa Battery Inc. was established when Yuasa Inc. sold its industrial division and sealed lead acid business to Enersys.

In 2004, Yuasa Japan merged with Japan Storage Battery to form GS Yuasa Corporation.

Today, Yuasa Battery Inc. is the number one powersports battery provider, supplying 7 out of 8 powersports original equipment manufacturers in the United States, Canada and Mexico.

:roll:
Και made in usa , να γραφουν πανω λοιπον οκ θα ειναι!Και η νεα γενια μετα τη συγχωνευση yuasa-gs μπορει να δειτε και μερικες να ειναι της μορφης: GYZ.

Φιλε μου ALIEN-3- εδω βλεπω για τη μηχανη σου παντως διαφορες για ρωτα , για το fz1 εχει yuasa japan , MADE IN JAPAN. GEL ONLY
Kαι ο τυπος πολυ σωστα λεει σε καποιους τυπους μπαταριων για τη μηχανη σου: <<ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ GEL & ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ YUASA GEL MADE IN ROC η MADE IN CHINA η MADE IN TAIWAN ΣΕ GEL YUASA EINAI MONO MADE IN JAPAN.>>

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Πέρυσι το φθινόπωρο άλλαξα και εγώ μπαταρία (αν και δεν έπρεπε, αλλά είχα τρομάξει που έσβηναν τα όργανα στην εκκίνηση) και αγόρασα απο την αντιπροσωπία την gs made in taiwan σε τιμή 90 euro. Μάλιστα εγώ τα πήρα, γιατί έχω κόλλημα με το "made in japan", αλλά μου είπαν οτι αυτή είναι η μπαταρία που δίνει πλέον η yamaha.
Και μια ερώτηση: Η προηγούμενη μπαταρία (μανίσια, 2 ετών) που είναι στο ντουλάπι ένα χρόνο τώρα, έχει πλέον για πέταμα;

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από jskf16 »

Ισως ενας φορτιστης και ενα πολυμετρο να σου δωσουν μια σιγουρη απαντηση.....

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

jskf16

Πείρα τηλέφωνο και μου είπε ότι έχει μόνο GS στα 82 .Η yuasa δεν βγάζει πλέον για fazer σαν yuasa αλλά σαν GS αφού είναι η ίδια εταιρία πλέον .Και ότι είναι μόνο Taiwan και ότι δεν υπάρχουν πλέον Japan :evil: .Τα ίδια μου είπε και μια άλλη αντιπροσωπία που πήρα τηλ.
Το επιβεβαιώνουν και τα παιδιά από πάνω που πήραν μαμά taiwan ..........

Την μηχανή την πείρα σήμερα με την μπαταρία που είχα αλλά θέλει εμφανώς πέταγμα .Στο διαγνωστικό βγάζει 11.9 μετά από βόλτα .

Και ρωτάω εγώ τώρα αφού και η μαμά είναι taiwan .Αξίζει να πάρω αυτήν με 90 η την άλλη την GS με 58 που μου είπε ότι είναι από κορέα ?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από jskf16 »

:roll: :( +:Think=+::-k ....ξερεις πολυ καλα οτι οι μπαταριες ειναι υπουλες μπορει μια των 30 ευρω να συμπεριφερθει καλυτερα απο μια των 60ευρω και το αναποδο βεβαια , συνηθως λεμε οτι πληρωνεις παιρνεις , τι να σου πω τωρα αν ζοριζεσαι οικονομικα βαλε την φτηνη αλλιως παρε την ακριβη.Βεβαια εμενα η μαμα με 11.4 που εδειχνε (καποιες φορες)και μεχρι σημερα ειναι οκ! Εχει και BOSCH παντως δε ξερω τι λενε στα 50 ευρω .

Άβαταρ μέλους
H Mikri LouLou
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Τετ 30 Νοέμ 2011, 17:41
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Το Εξωτικό...Μενίδι
Επικοινωνία:

Re: Τα πάντα για τις μπαταρίες μας

Δημοσίευση από H Mikri LouLou »

Εμένα τις τελευταίες μέρες τα καλώδια φόρτισης μπαταρίας, είχαν γίνει φυσική προέκταση των χεριών μου.

Μέχρι που τα 'φτυσε εντελώς η μπαταρία.

Σήμερα έβαλα καινούρια YUASA στα 110 γιούρια.


Τσακμάκι λέμε. </>8
Ο κόσμος όλος 1000 κυβικά..........FZ 1

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες