Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από paulasis »

Καλησπερα συντροχοι!
Θέλω να περάσω την fazerάρα μου με αλοιφή για να φύγει αυτό το αράχνιασμα καθώς και κάποιες μικρογραντουνιές (όχι βαθιές). Επισης, απο επιμονο τριψιμο εχω χαλασει την γυαλαδα στο ντεποζιτο σε καποια σημεια, εχει θαμπωσει.

Επομενως ψαχνω αλοιφη/ες για αποκατασταση της γυαλαδας, διορθωση σε ψιλες γρατσουνιες, γυαλισμα, προστασια.
Διαβασα εδω και νομιζω οι σωστες επιλογες μαρκας ειναι farecla και 3Μ και εχω ακουσει και για Meguiar.
Σκεφτομουν μετα την ολη αποκατασταση να περναγα και καποιο κερι ή κατι τετοιο...

Τι υπαρχει αυτην την στιγμη στην αγορα? Τι προτεινετε? Τι χρησιμοποιειτε εσεις?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από SoR_gr »

τις 3μ ειναι πολύ καλή, γύρω στο 10ε το 1 λίτρο... φίλος σε ένα αμάξι 20ετίας,κόκκινο που πλέον είχε γίνει σχεδόν ματ, το επανέφερε μια χαρά. σίγουρα θα χρειαστείς αλοιφαδόρο.Κάτι τέτοιο έχω σκεφτεί και εγώ. Στο εμπόριο παίζουν οικονομικοί αλοιφαδόροι με 30ε.
Αρκεί να μην κάνεις τσαπατσοδουλεία και να διαθέσεις υπομονή... με πορδές δεν βάφονται αυγά άλλωστε. Αν σε κάποιο σημείο δεν βολεύει ο αλοιφαδόρος (πχ εμπρος φτερό), το βγάζεις, το γυαλίζεις και το ξαναβάζεις.

Αυτό θα είναι γυάλισμα, τυχόν γρατσουνιές που έχω ενα χ-ψ βάθος, δεν θα διορθωθούν....

Μια άλλη επιλογή, καθαρισμού κυριώς, είναι το παραφινέλαιο. καθαρίζει-γυαλίζει αρκετά... βάζεις σε ένα πανάκι και περνάς τα πλαστικά της μοτό. Προσωπικά καθαρίζω την ζάντα και το ψαλίδι με αυτό γιατι ειναι πολυ εύκολο χωρις να γίνομαι χάλια...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από paulasis »

Ποια ομως απο 3Μ? Εχει πολλες και δεν καταλαβαινω τις διαφορες τους. Καποιες οι οποιες λενε οτι ειναι για αραχνιασμα και ελαφριες γρατζουνιες? Εχω διαβασει για ψιλες, μεσαιες κτλ. Αλοιφαδορο θα παρω ή θα βαλω κεφαλη σε τροχο που εχω. Γενικα θελω να κανω δουλεια, εχω πολλη ορεξη, αλλα δεν ξερω τι και πως...

Τα πλαστικα μου ειναι σε σχετικα καλη κατασταση, πιο πολυ με καιει το ντεποζιτο για την ωρα...

Για παραφινελαιο που λες, εχω ακουσει οτι κανει και για καθαρισμο αλυσιδας, ισχυει?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από Solomon »

Ο αλοιφές κάνουν δουλειά όσο δεν έχει φυγει τελείως το βερνίκι. Στα θαμπα που έχεις πιθανόν να μην επανελθει

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από SoR_gr »

δεν θυμαμαι ακριβως, γύρω στα 10ε εχουν.. Νομίζω όλες θα κάνουν δουλειά..

Στρατή, στο αμάξι που δοκιμάστηκε, ήταν φαινόταν ματ κόκκινο κ το αποτέλεσμα
ήταν ικανοποιητικό.. Ξανα-καθρεφτιζε...


μια μικρη παρατήρηση για αλοιφαδόρο και τροχό με σχετική κεφαλή, εκεί υπερτερεί ο αλοιφαδόρος ώς προς την συγκεκριμένη ροπή που έχει σε σχεση με το common use δράπανο/τροχό που θα χρησιμοποιήσεις.

Σίγουρα μπορείς να το δοκιμάσεις όμως και να βγει πιο φθηνά η όλη δουλειά...

ανέβασε φώτο με πριν και μετά να πάρουμε ιδέες!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από paulasis »

Θα βρω τις κρεμες μου καο θα ξεκινησω!
Σχετικα με τον αλοιφαδορο, εχω την εντυπωση οτι ο τροχος θα μου δωσει καλυτερο αποτελεσμα, ασχετα με το τι λεφτα θα γλιτωσω απο το να παρω αλοιφαδορο. Βρηκα και κεφαλη και σφουγκαρακια και λοιπα.
Θα σας κραταω ενημερους 🙂

Άβαταρ μέλους
pantelos_paint
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ 24 Αύγ 2019, 00:22
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από pantelos_paint »

Σαν φανοποιος νομιζω πως ηρθε η ωρα να επεμβω...μην βαλεις ανταπτορα στον τροχο σου γιατι ο τροχος εχει παρα μα παρα πολλες στροφες και θα στα καψει ολα χωρις να κανεις δουλεια.Καλυτερα αγορασε εναν αλοιφαδορο της πλακας...Τωρα απο θεμα αλοιφης επειδη εχω δοκιμασει και τα 3 brands που αναφερατε,σε παω σε farecla...ειναι μακραν η αγαπημενη μου,την δουλευω παρα πολυ και ειναι αυτη που ειναι και πιο φιλικη με την επιφανεια του βερνικιου.προσφατα εβγαλε εναν κωδικο η farecla η οποια παει σετ με δυο σφουγγαρια...με το ενα σφουγγαρι ειναι χοντρομεσαια(θα κατεβασεις γρατζουνιες και ολογραμματα)και με το αλλο σφουγγαρι ειναι ψιλη και θα κανεις το finishing...τωρα απο κει και επειτα με ενα κερακι σιγουρα nano θα το διατηρησεις σ επολυ καλη κατασταση το χρωμα σου με περασμα ενα κερωμα ανα 6μηνο...τα nano κερια κανουν και το εφε της αδιαβροχοποιησης τυπου nanoceramic coating...ελπιζω να σε βοηθησα και να μην σε μπερδεψα περισσοτερο...!!! καλη επιτυχια

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από jskf16 »

Ο τροχος δε κανει ξεχνα το , ζημια θα κανεις....

Άβαταρ μέλους
alex-vln
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 20 Φεβ 2019, 09:05
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από alex-vln »

Κι εγώ το ίδιο λέω για τον τροχό... καλύτερα να το αποφύγεις...

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από paulasis »

Καλημερα,
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες! Μαλλον θα αγορασω και αλοιφαδορο :P
Ακομα δεν εχω προλαβει να κανω κατι, εμπλεξα με αλλες δουλειες...

@pantelos επειδη γενικα farecla αλοιφες βρισκω πολλες και δεν ξερω τι κανουν η καθε μια, μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος? Βλεπω farecla G3: flexicut abrasive compound, proffessional turbo detailer, scratch remover, regular grade paste compound και πολλα αλλα, περα απο τα κερια (λενε wax)...
Πως καταλαβαινω ποιο και τι χρειαζομαι?

Υ.Γ.: Σορυ αν εχει απαντηθει αλλου η απορια μου αλλα εψαξα και δεν βρηκα κατι...

Άβαταρ μέλους
pantelos_paint
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ 24 Αύγ 2019, 00:22
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από pantelos_paint »

Καλησπερα...σορρυ αν αργησα να δω το ποστ αλλα απειχα λιγο απο τα διαδικτυακα τις τελευταιες μερες...!! εγω δουλευω την extra abrasive compound η οποια ειναι step1 δηλαδη χοντρη...το οποιο συνεπαγεται πως πρεπει να συνεχισεις με ψιλη κ.ο.κ...στην περιπτωση την δικη σου που το κανεις καθαρα για παρτυ σου φανταζομαι,θα σου προτεινα την premium γιατι αυτη αναλογα με το σφουγγαρι που θα βαλεις στο μηχανημα σου ειναι και step1 και step2...και στο τελειωμα αφου σκουπισεις και πλυνεις καλα το μηχανακι ενα καλο κερι για συντηρηση...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από SoR_gr »

Φωτο απο πριν κ μετα μη ξεχασετε!!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από paulasis »

Επομενως αν καταλαβα καλα, καιοπως τα καταλαβα, εχουμε τα εξης:
Step 1 / χοντρη = αφαιρει την προστασια και γυαλισμα και φτανει μεχρι το χρωμα με αποτελεσμα να αφαιρει γρατσουνιες που δεν εχουν φτασει ως το χρωμα. Χρειαζεται βρεγμενη επιφανεια και σκουπιζουμε καλα μετα την εφαρμογη.
Step 2 / ψιλη = προσθετει ενα λεπτο διαφανο στρωμα δαν βερνικι που προσθετει γυαλαδα και προστατευει το χρωμα. Σκουπιζουμε καλα μετα την εφαρμογη.
Step 3 / κερι = προσθετει επιπλεον στρωμα που προστατευει επιπλεον γυαλισμα και χρωμα, προσθετει γυαλαδα προστασια απο νερο και ηλιο.

Διορθωστε με αν κανω καταλαβα κατι λαθος...
Και συμφωνα με αυτα θελω μια αλοιφη για step 1&2 και ενα κερι...
Σφουγκαρακια εχουν διαφορες?

(Υ.Γ. η δουλεια θα παει μαλλον για το επομενο μηνιατικο...)

Άβαταρ μέλους
pantelos_paint
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ 24 Αύγ 2019, 00:22
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από pantelos_paint »

Step 1 = Χοντρη,αφαιρει καποια μικρα απο την επιστρωση του βερνικιου (κοβει,κατεβαζει με απλα λογια)δεν θα σου προτεινα σε βρεγμενη επιφανεια γιατι ενεργοποιειται το σμιριγδι της αλοιφης και δεν ειναι τοσο ελεγχομενη...
Step 2 = Αναλογα με το σφουγγαρι,θεωρειται μεσαια ή ψιλη...δεν δημιουργει καποιο στρωμα,απλα φινιρει την επιφανεια που εχεις επεξεργαστει...
Το μονο που προσφερει ενα extra στρωμα στην επιφανεια ειναι το κερι...και αυτο το φιλμ δεν ξεπερναει τα 2-3 μm...τα σφουγγαρια εχουν διαφορα το ενα με το αλλο...για να κανεις σωστη δουλεια και με καλο αποτελεσμα θα πρεπει να κοψεις με χοντρο σφουγγαρι και να φινιρεις με ψιλο...οτιδηποτε διαφορετικο δεν θα σου δωσει το τελειο αποτελεσμα...

Άβαταρ μέλους
pantelos_paint
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ 24 Αύγ 2019, 00:22
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφη για γυαλισμα και γρατζουνιες

Δημοσίευση από pantelos_paint »

Και ενα hot tip... Αν χαιδευεις το μηχανακι και νοιωθεις τη επιφανεια καπως αγρια,ξεκινας με finish clay (κοινως πλαστελινη ειδικη) η οποια θα σου αφαιρεσει ολα τα ξενα σωματα και θα σε γλυτωσει απο πολυ κοπο στο γυαλισμα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες