Πρόβλημα κλειδαριάς...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Πρόβλημα κλειδαριάς...

Δημοσίευση από theovivad »

Μόλις γύρισα και έχω μια δυσάρεστη εξέλιξη... θα χρειαστώ τις συμβουλές σας... αν έχει τύχει σε κάποιον δλδ...

Δωράκι του brother ... μια κλειδαριά για δισκόφρενο... (απλή, no name...) την φοράω εδώ και κάνα μήνα... σήμερα στο ξεκλείδωμα ήταν ζόρικη... (είπα από το κρύο ίσως) ...
Παρκάρω πριν λίγο και κάνω την μα...κια και την βάζω... μισο κλειδώνει, μένει το κλειδί επάνω και αυτό ήταν... φράκαρε κλειδωμένη με το κλειδι πάνω, πάνω στη δισκοπλακα!!! Δεν ζόρισα το κλειδί μήπως και σπάσει...--- :( Τροχό?... θέλω να την βγάλω χωρίς ζημιά στη μηχανή...

(για το ευαίσθητο του θέματος όποιος θα ήθελε να βοηθήσει προτιμώ ΠΜ με θέμα - κλειδαριά δίσκου.)

Ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα κλειδαριάς...

Δημοσίευση από dimitrisfz »

αν δεν μπορέσεις να την ανοίξεις από το κλειδί αναγκαστικά τροχός. με πολύ προσοχή στη δισκοπλακα.
δεν θα κάνεις ζημιά, απλά το δισκόφρενο κλειδαρια θα μας χαιρετησει.
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα κλειδαριάς...

Δημοσίευση από jskf16 »

Αν και δισκοπλακα , προσωπικα θα τη πλημμυριζα με ενα πινελο πετρελαιο ή wd40 ....μπολικο (πολυ λεμε)πραμα.Θα το αφηνα κανα μισαωραο και θα ξανα εκανα μια δοκιμη.Αυτο να ξερεις παει για κοψιμο το κλειδι και θα μεινει μεσα , και θελει μεγαλη προσοχη!Ωστε να μην πας σε τροχο που λεει ο σιδερας απο πανω.... :mrgreen:

Μακρυα απο τη δαγκανα οτι κανεις και μετα ξεπλυμα με οινοπνευμα ή διαλυτικο νιτρου!!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα κλειδαριάς...

Δημοσίευση από SoR_gr »

λαδάκι και άσε την κάνα μισάωρο... μετά θα γίνει βούτυρο...

έχω 2 κουλούρες και μια κλειδαριά δισκόφρενου.
η μια κουλούρα + η κλειδαριά δισκόφρενου επειδή είναι σε εξωτερικό χώρο μια στο τόσο μου κάνουν παρόμοιες βλακείες. συνήθως μετά τις βροχές. Εκεί υπάρχει ο Άγιος wd40 ..... μετά του ρίχνω και chain grease που έχω για την αλυσίδα!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα κλειδαριάς...

Δημοσίευση από pilotos7 »

Οτι σου ειπαν οι απο πανω...το εχω παθει και εγω 1 μπουκαλι wd-40 αδειασα και εγινε σαν καινουρια

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα κλειδαριάς...

Δημοσίευση από theovivad »

Τώρα γύρισα από την δουλειά και είδα τις απαντήσεις σας... Θα πάω να την μπανιάρω με λάδι και Wd40 και βλέπουμε... Αν και το πρωι που δοκίμασα και έβλεπα με το φως της μέρας, το στρόγγυλο αυτό κλειδάκι από το λίγο ίσως που το ζόρισα μοιάζει να έχει "αρπάξει"...Θα την περιμένω... αλλά τροχός μου μυρίζεται...

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα κλειδαριάς...

Δημοσίευση από dimitrisfz »

<>61
καταλαβες?
και λενε εμενα σιδερα.......

περα απο την πλακα, επειδη αυτα τα μεταλα ειναι μαλακά και δεν κοβονται ευκολα θελει προσοχη στο κοψιμο γιατι θα ανεβασει και θερμοκρασια απιστευτη.

λιγο απο πανω, λιγο απο κατω και ουτω καθεξης.
να εχεις και κατι με λαβη (τσιμπιδα, καβουρα κτλ) να κραταει καποιος το λουκετο γιατι μετα ψηνεις λουκανικ πανω στο λουκετο :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα κλειδαριάς...

Δημοσίευση από theovivad »

Λοιπόν έβαλα και wd40... περίμενα... το προσπάθησα να γυρίσει... τπτ ... πάω να πάρω τον τροχό από το εργαστήριο και απο τον φίλο μου μια κλειδαριά... του τηλ και μου ειπε οτι εχει μια της Xena καρφί κλειδί, με 35 ευρώ θα μου την δώσει...

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα κλειδαριάς...

Δημοσίευση από theovivad »

Όλα καλά τελικά, το έκοψα το άτιμο και ελευθέρωσα την καλή μου. Ισχύει το ότι δώσεις παίρνεις... αλλά τι να του πεις του bro... δωράκι ήταν. Χαζομάρα δική μου που μόλις είδα ότι δεν δουλεύει και πολύ σωστά δεν έπρεπε να την βάλω... Τε σπα.. πήρα αυτή την xena καλή είναι για τα λεφτά της. Το άλλο σαν χαλβάς κόπηκε...
Ευχαριστώ παίδες για τις συμβουλές σας... Να είστε καλά. :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα κλειδαριάς...

Δημοσίευση από SoR_gr »

Θεόφιλε, ήρθε και η σειρά μου! πήγα να πάρω την μοτο και έσπασε το κλειδί μέσα στην κλειδαριά.
θα πειραματιστώ μπαααας και βρω κανα τσιμπηδάκι λεπτό και το τραβήξω έχω , διαφορετικα θα καταλήξω σε μεθοδο ευρωπαικών προδιαγραφών , προτύπων με φροντίδα και προδερμ!!! :<>69 </->/ss1 </->/vs2 :<>66 :shootright: :vader:
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα κλειδαριάς...

Δημοσίευση από theovivad »

Sor_gr :( Sorry (θύμισε μου τ' όνομα σου) Αν έσπασε μέσα δυστυχώς πιστεύω ότι δύσκολα τα πράγματα. Το τροχάκι μου να στο δανείσω... είσαι λίγο μακρυά. Καλή ευκολία φίλε μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης