Διαρροή ψυκτικού υγρού

Απάντηση
varkas007
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ 27 Ιούλ 2016, 16:19
Model: FZS600
Model year: 1999
Επικοινωνία:

Διαρροή ψυκτικού υγρού

Δημοσίευση από varkas007 »

Φίλοι αγόρασα προ 2 μηνών ένα fazer fzs400 του 1999-2003 (πρώτη άδεια γράφει 2003 αλλά μάλλον τότε έγινε η εισαγωγή ως μεταχειρισμένο). Χιλιόμετρα 41.500 μόνο! Εξωτερική κατάσταση σχεδόν άψογη. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το είχε συγγενικό πρόσωπο και ήξερα πως 1) δεν έχει θερμοστάτη, και 2) πως θέλει συνεχώς επίβλεψη η στάθμη του ψυκτικού. Σύμφωνα με κάποιους @ρχιδι@ μαστόρους ο κατασκευαστής κακώς προσθέτει θερμοστάτη (???? τι να πει κανείς????) Εγώ θέλω να ξαναφέρω τη μηχανή στην πρότερή της κατάσταση. Η απορία μου είναι η εξής: Από βράδυ σε πρωί πάντα, και ειδικότερα όσο πιο ψυχρό είναι το βράδυ, τρέχει λίγο παραφλού (μερικά ml)από τον κορμό του κινητήρα από την φλάτζα της κεφαλής. Για να σιγουρευτώ για το ακριβές σημείο της διαρροής έβαλα λίγο χαρτί, το βράδυ, ώστε να δω από που ξεκινά να μουσκεύει... και όλα δείχνουν τη φλάτζα...
Άρα 1ον πόσο κοστίζει περίπου αλλαγή φλάτζας?
2ον εάν μπει ο θερμοστάτης μόνο και μηχανή δουλεύει σε σωστότερη θερμοκρασία μπορώ να τη δουλεύω έτσι συμπληρώνοντας 1Ευρώ παραφλού το μήνα χωρίς αυτή να πάθει ζημιά?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Διαρροή ψυκτικού υγρού

Δημοσίευση από jskf16 »

1ον -> Να ποσταρεις στη σωστη ενοτητα!

2ον -> Αφου ηταν εις γνωση σου το πας για κανονικοτατη επισκευη , λυσιμο ελεγχο του κινητηρα ισως πλανιαρισμα της κεφαλης , φλατζα και οτι αναλωσιμα χρειαστει!!! Ολα τα αλλα τα μπακαλιστικα που λες απλα δεν υπαρχουν :!: Το κοστος ειναι πολυ σχετικο αλλος θα σου παρει 300 και αλλος μπορει 500.Κοιταξε να το πας σε κανα εξουσιοδοτημενο ή καλο γνωστη μηχανικο.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Διαρροή ψυκτικού υγρού

Δημοσίευση από lyon »

σωστα στα λεει ο κοκκινος, αλλα μηπως και να δειτε μηπως περνει λιγο σφιξιμο το καπακι και λυθει το προβλημα?
Ριξε και μια φωτο να το δουμε το εργαλειο αν θες
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Διαρροή ψυκτικού υγρού

Δημοσίευση από Solomon »

Δες κ τα λάδια σου μη τυχόν τα μπερδευει κ με τα νερά κ εκεί πας για γερή φαπα

varkas007
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ 27 Ιούλ 2016, 16:19
Model: FZS600
Model year: 1999
Επικοινωνία:

Re: Διαρροή ψυκτικού υγρού

Δημοσίευση από varkas007 »

Παίδες ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση! Solomon τα λάδια τα τσέκαρα και είναι καθαρά... Μετά τις απαντήσεις σας έκλεισα ραντεβού με το επίσημο σέρβις. Σε πρώτη φάση μου είπε πως: φλάντζα 40 ευρώ και επισκευή 150. Συν ότι πάρει το πλανάρισμα. θα επικοινωνήσει με το ρεκτιφιέ για να μου πει τιμή. Όμως θα του αναφέρω και αυτό για το σφίξιμο που αναφέρει ο lyon γιατί η διαρροή είναι κοντά σε βίδα,αν κρίνω σωστά από το σχήμα του κορμού, πίσω αριστερά.
Πως μπορώ να προσθέσω εικόνα της μηχανής μου?
Επίσης πως μπορώ να προσθέσω την υπογραφή μου?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Διαρροή ψυκτικού υγρού

Δημοσίευση από jskf16 »

:wink: +:Applause=+:=D>

Διαβασε τα σχετικα του φορουμ , υπογραφη εχουν δικαιωμα μονο τα μελη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες