GSM GPRS Vehicle Tracker

Άβαταρ μέλους
lefteris489
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Παρ 02 Δεκ 2011, 18:50
Model: Tiger
Model year: 2012
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή Fazer 600

Δημοσίευση από lefteris489 »

Ρε παιδιά μήπως κάτι τέτοιο θα βοηθούσε σε αυτές τις περιπτώσεις?

http://www.banggood.com/Wholesale-Car-M ... 68831.html
Κοίτα εκεί που θες να πας.....αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κλοπή Fazer 600

Δημοσίευση από jskf16 »

Εσυ ξυπνησες και σε...... τρωει η τσεπη σου δεν εξηγηται :mrgreen: , οτιδηποτε μπορει να αυξηση την ασφαλεια της μοτοσυκλετας ή και την ευρεση της ειναι σημαντικο , τωρα για τη ποιοτητα του συγκεκριμενου δε ξερω..Θεματα περι εντοπισμου , εχουμε ξανα αναφερει εδω...για οποιον θελει να διαβασει κατι παραπανω.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από Solomon »

Υπό προϋποθέσεις ναι θα βοηθούσε. Ψαξου λίγο σε αυτά που έχουν συζητηθεί παλιότερα να δεις τα συν και τα πλην μιας τέτοιας συσκευής

Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από Soryats »

Ποια είναι τα αρνητικά ??. Μπορεί καποιος να βάλει κάποιο link ή να πει κάτι εάν ξέρει !!??
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Δευ 03 Μαρ 2014, 19:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Όχι κεφαλαία Σταυρί, φαίνεται σα να φωνάζεις...

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από pilotos7 »

Εγω που το ειχα, ειχα προβλημα με την μπαταρια.Την αδειαζε καθε 4 μερες γιατι επαιρνε ρευμα κατευθειαν απο τους πολους.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από jskf16 »

...γιατι αυτος που το εβαλε και το αγορασε δε τα ηξερε καλα , δε φταιει το tracker.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από Solomon »

Λεπόοον,το tracker είναι κάμποσα χρόνια στο χώρο,σχεδόν απο τότε που τα κινητά άρχισαν να διαδίδονται στο πόπολο.Απλή αρχή λειτουργίας, τους βάζεις μπαταρία, τους βάζεις και μια sim και όταν χρειαστεί στέλνεις ένα sms στο tracker κι εκείνο σου απαντάει με τις συντεταγμένες του εκείνη τη στιγμή.
Πεδία χρησιμότητας πέρα απο τα μηχανάκια, είναι οτιδήποτε είναι κινητό και θες να μπορείς να το εντοπίσεις ήτοι παιδάκια,σκυλάκια,γατάκια,ηλικιωμένοι και πάει λ'εγοντας.

Το πρώτο πράμα που μου έρχεται ως επιχείρημα(μιας και εγώ είχα ψαχτεί παλαιότερα) είναι ότι εαν είχε αποδείξει την χρησιμότητά του ,πλέον θα ήταν ευρέως διαδεδομένο, μη σου πω θα έμπαινε και απο τα εργοστάσια.
Οπότε καταλαβαίνεις ότι πάμε σε ειδικές περιπτώσεις χρησιμότητας, υπο συνθήκες, πχ κάνω ταξίδι μόνος μου και θέλω να μπορούν οι δικοί μου να με εντοπίσουν ανα πάσα στιγμή.
Βέβαια εδώ μπαίνει ο νόμος του μέρφυ που λέει ότι τη στιγμή που θα το χρειαστείς δεν θα έχει σήμα στο βουνό.Οπότε ο δέκτης gps παρόλο που λειτουργεί δε μπορεί να στείλει τις συντεταγμένες.(Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα,αλλά δεν είναι της παρούσης και θέλουν να είσαι ψαγμένος)

Πάμε τώρα στην περίπτωση που το τοποθετούμε ως αντικλεπτικό(ή καλύτερα μέτα-κλεπτικό). Πρακτικά ζητήματα που αν τα σκεφτείς μόνος σου θα βρείς τις απαντήσεις που ζητάς.Το κινητό σου πιάνει σήμα σε ένα υπόγειο γκαράζ? Τι αυτονομία έχει η μπαταρία του κινητού σου?Οταν χρειάζεσαι φόρτιση τι γίνεται?
Και άντε πες ότι αντιμετωπίζεις τα παραπάνω γιατί την αφήνεις στο πεζοδρόμιο ή σε πυλωτή και μέρα παραμέρα θα φροντίζεις να το φορτίζεις μιας και αντικειμενικά η σύνδεσή του μόνιμα πάνω στην μπαταρία της μοτό δεν ενδύκνειται.
Οχι ότι δεν γίνεται , αλλά θέλει να ξέρεις.απευθείας στους πόλους όχι,υποτίθεται ότι πρεπει να πάρεις ρευμα απο γραμμή που έχει όταν λειτουργεί ο κινητήρας πχ φώτα, οπότε η συσκευή θα φορτίζεται όσο λειτουργεί το μοτόρι. Εκεί όμως δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος για το επίπεδο φόρτισης της συσκευής.
Αν πχ η διαδρομή δουλειά σπίτι είναι 10-20 λεπτά το tracker εδεχομένως να μην προλαβαίνει να φορτίσει και εν τέλει να λειτουργεί μόνο όταν λειτουργεί ο κινητήρας,δώρο άδωρο δηλαδή ώς μετακλεπτικό.

Το tracker λοιπόν "προστατεύει" σε περιπτώσεις ολικής κλοπής, σήκωμα δηλαδή. Στην μερική κλοπή (όπως συνέβει σε ένα παιδί εδώ που ανέβασε και φωτογραφίες) δεν κάνει δουλειά.
Αντε λοιπόν και το σηκώσανε το εργαλείο, βγαίνεις το πρωί και σε πιάνει κρύος ιδρώτας. Η μηχανή δεν είναι εκεί.Μόλις συνειδητοποιήσεις τι έγινε,λες το tracker! Του στέλνεις μήνυμα, απαντάει αυτό και τρέχεις στο google maps να την εντοπίσεις.Σου στέλνει τις συνεταγμένες και ανακαλύπτεις ότι το μηχάνημα σε στέλνει(στις διόλου απίθανες τοποθεσίες,ειδικά αν η μηχανή δεν έχει σηκωθεί για διάλυση αλλά για ληστεία) στους 40 μάρτυρες στο μενίδι(τσιγγάνοι) ή στο καποτά επίσης στο μενίδι -ρώσοι ή σε κάτι παράξενες θέσεις στον Ασπρόπυργο mix καταστάσεις εκεί.Τι κάνεις?Πας?Πόσα άντερα έχεις να μπλέξεις με υπόκοσμο?Μη πεις το αστείο το λεώ στην αστυνομία να παει να την φέρει γιατί κάτι τέτοιο δεν παίζει.
Οπότε συμπεραίνεις ελπίζω, ότι το tracker είναι χρήσιμο υπο συνθήκες. Αν λοιπόν μετά τα παραπάνω θεωρείς ότι μπορεί να σου είναι τελικά χρήσιμο προχώρα στην αγορά του

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από jskf16 »

Πολυ επιγραμματικα...μια και εθιξε καποια ο solomon.

-To tracker δεν ειναι αντικλεπτικο οπως νομιζουν οι περισσοτεροι , ειναι συσκευη εντοπισμου.Χρησιμοποιει τα παντα ως τεχνολογια (π.χ. δορυφορικο στιγμα) που μπορουν να υποδηλωσουν θεση!

-Το κοστος μιας σοβαρης τετοιας συσκευης ειναι μεγαλο , αλλος κανει μια ασφαλεια κλοπης και τα ακουμπαει καθε 6μηνο και αλλος τα δινει εφαπαξ , οπως βολευεται ο καθενας για διαφορετικη καλυψη μη ξεχνιομαστε!

-Οι συσκευες αυτες στελνουν με τη μορφη συντεταγμενων το στιγμα του οχηματος μας.Συνηθως γινεται με 3 τροπους:
μέσω Google Maps
μέσω SMS
μεσω χαρτη που υποστηριζει η εκαστοτε υπηρεσια
Παντα σε real-time.

-υπαρχουν συσκευες εντοπισμου οπου μπορουν σημερα να ενημερωσουν (και ηχητικα - κληση) τον κατοχο του οχηματος και οταν συμβει ρυμουλκηση και εκκινηση του κινητηρα ...ακομα και προσβαση (αποσυνδεση) στη μπαταρια :!:

-οι καινουργιες συσκευες δεν εχουν κεραιες , αλλα αισθητηρες υψηλης ακριβειας και ευαισθησιας.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από manos_mas »

παντως αν εχετε κανενα πιο παλιο android στην ακρη , βαλτε του πανω αυτη την εφαρμογη και κανει περισσοτερα πραγματα απο ενα απλο tracker. real time εντοπισμος με προβολη στην σελιδα τους, με ανανεωση της θεσης ανα οσα δευτερολεπτα του ορισεις εσυ , και καταγραφη ολοκληρης της διαδρομης . πραγματικα πολυ καλη εφαρμογη .
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Solomon έγραψε:Μη πεις το αστείο το λεώ στην αστυνομία να παει να την φέρει γιατί κάτι τέτοιο δεν παίζει.
Οπότε συμπεραίνεις ελπίζω, ότι το tracker είναι χρήσιμο υπο συνθήκες.
αυτο γιατι το λες? αν πας αστυνομια, κανεις δηλωση κλοπης και πεις αυτες τις συντεταγμενες εχω απο το τρακερ τι γινεται? σε γραφουν?
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από HEO »

εχω μια παρομοια συσκευη.....οχι για να μην μου κλεψουν το fazer :lol: αλλα για να με βρουν αν παθω κατι.....

κανω πολλες διαδρομες μονος σε ερημιες και υπαρχει ενα αγχος.... :mrgreen:

η χρησιμοτητα του σε περιπτωση κλοπης ειναι περιορισμενη.....οι σοβαροι κλεφτες εχουν συσκευες που τα εντοπισουν αυτα....αυτο μου το ειπε φιλος αστυνομικος...και ειναι λογικο....ενα απλο φορητο gsm jammer το βγαζει εκτος....
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από pilotos7 »

jskf16 έγραψε:...γιατι αυτος που το εβαλε και το αγορασε δε τα ηξερε καλα , δε φταιει το tracker.
Εχεις δικαιο σε αυτο, οτι δεν τοποθετηθηκε σωστα.Σκεψουν το ειχα πληρωσει 400 ευρω.Η τοποθετηση εγινε στην Yamaha στην Καλλιροης.
Βασικα οποιος το θελει το δινω 50 ευρω.Εχω τα παντα απο το gps.

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από HEO »

και κατι αλλο για οποιον ενδιαφερεται....

το συγκεκριμενο δεν εχει gps.... τις συντεταγμενες τις περνει απο το δικτυο κινητης τηλεφωνιας.....για αυτο πρρεπει να εχει ανοικτο το gprs μονιμα.....με την αναλογη χρεωση βεβαια.....δεδμονενα δηλαδη παντα ανοικτα....min 3 ευρω τον μηνα για 60ΜΒ (αν του φτανουν) ή 5 ευρω για 500ΜΒ....

παντως η τιμη του ειναι μικρη και θα το παρω για να παιξω λιγο.... +:Boo hoo!=+::-({|=

στο δικο μου αρκει ενα απλο μηνυμα και σου στελνει παλι με μηνυμα τις συντεταγμενες....μεσω του δεκτη GPS...το GPRS δεν χρειαζεται να ειναι ανοικτο....

:/abwave::)
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από Solomon »

Δυστυχώς επειδή ζούμε στην Ελλάδα οι συγκεκριμένες περιοχές που ανέφερα αποτελούν γκέτο ναρκωτικών και όπλων και η αστυνομία σε "απλή" μορφή περιπολικό πλήρωμα πολύ απλά δεν πατάει μέσα εκεί. Το ποιος φταίει, ποιοι τα παίρνουν, γιατί δεν γίνεται κάτι είναι άλλη συζήτηση.

Με δεδομένα από τους κεραίες κινητής τηλεφωνίας η ακρίβεια του πρέπει να είναι απαράδεκτη. Εδώ τα gps κ ώρες ώρες έχουν κάτι αποκλίσεις απαράδεκτες, αν είναι να σου βγάζει στίγμα μέσω κεραιών νομίζω ότι χάνει το νόημα η συσκευή.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: GSM GPRS Vehicle Tracker

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Solomon έγραψε: Το ποιος φταίει, ποιοι τα παίρνουν, γιατί δεν γίνεται κάτι είναι άλλη συζήτηση.
αλλο ρωταω μια και τα ξερεις καλυτερα. Αν εσυ πας και το δηλωσεις, εχουν δικαιωμα να αρνηθουν να πανε για ελεγχο?
θα το πνιξουν? κανεις μια καταγγελια και λες οτι εχω αυτες τις συντεταγμενες του οχηματος. Τι κανουν υπηρεσιακα?
προφανως αν πας στο μιλητο, θα σε γραψουν ... αν πας να κανεις δηλωση κλοπης, τι γινεται?


να το παμε και αλλιως.... αν δηλωσεις (επισημα) οτι τους ειδες (δεν αναφερεις περι gps), τους ακολουθησες και τους ειδες εκει τελευταια φορα.
κι αυτο το πνιγουν?
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες