διακοπες μοτερ με την βενζινη σε ρεζερβα

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Re: διακοπες μοτερ με την βενζινη σε ρεζερβα

Δημοσίευση από savvas »

Μου ειχε τυχει αλλα σε αυτοκινητο, το Renault clio που ειχε η αδερφη μου τοτε με 9.000χλμ+
Κλωτσουσε, σκορτσαριζε, στα φαναρια εσβηνε, εβαζε μπροστα αμεσως εκανε μερικα χλμ και παλι τα ιδια.
Το πηγαμε τοτε στο εξουσιοδοτημενο, το καναμε μαζι μια βολτα και δουλευε κανονικα.
Τελικα το αφησα εκει για μια μερα.
Οταν πηγα να το παρω, ο μηχανικος επιασε απο το παγκο του το φιλτρο βενζινης και το κρατησε οριζοντια!
Το μπαταρε απο τη μερια της εξοδου, και δεν εβγαινε τιποτα. Το μπαταρε απο τη μερια της εισοδου και εβγαινε ΚΑΦΕ βενζινη, σαν Ελληνικος καφες.
Βεβαια ηταν το γνησιο φιλτρο (βαρελακι μεταλλικο), δεν ξερω αν τα φθηνα ιμιτασιον του εμποριου εχουν τοσο καλη ικανοτητα στο φιλτραρισμα.
Το φιλτρο το αλλαξαμε λιγο πριν τα 10.000χλμ αν και η Renault ελεγε αλλαγη στα 20.000.
Μου ξαναεκανε μερικα κολπα μετα απο αλλα 10.000χλμ, εκει πια ηξερα την αιτια, ξαναλλαξα φιλτρο και εστρωσε...

Άβαταρ μέλους
ElectroNick
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ 13 Οκτ 2013, 21:05
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: διακοπες μοτερ με την βενζινη σε ρεζερβα

Δημοσίευση από ElectroNick »

Επί αυτού του θέματος, θα ήθελα να ρωτήσω αν για "εσωτερικό καθαρισμό" του κινητήρα, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, ένα γέμισμα και κάψιμο 100άρας βενζίνης αρκεί ?

Έχετε υπ' όψη σας κάποιο υγρό το οποίο το βάζουμε στο ντεπόζιτό μας σε αναλογία ml/l με 95άρα , το οποίο θα έκανα εξ΄ίσου καλή δουλειά με την 100άρα (ίσως και καλύτερη)? Αν ναι, ποια επιλογή συμφέρει οικονομικά και πόσο αξιόπιστο μπορεί να ναι ένα τέτοιο υγρό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
Extras: Καρίνα Yamaha, ζελατίνα Puig racing Dark Smoke, LED Tail-light Dark Smoke, Grips Harris Performance, H1 Mini Bi-Xenon Projectors with xbALED Angel Eyes mod, LED Carbon Look Turn Signals Yamaha, Termignoni Carbon Exhaust.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: διακοπες μοτερ με την βενζινη σε ρεζερβα

Δημοσίευση από SoR_gr »

απο προσωπικη εμπειρια , μιας και στο σερβις των 40.000 καθαρισα ψεκασμους και οτι εχει σχεση με τροφοδοσια στα 40.000++ χιλιόμετρα και με 2 μπάρες βενζίνης παρατήρησα οτι 1-5.000 στροφες δεν είχε το ίδιο στροφάρισμα και ενιωθα οτι μουλαρωνε (ακόμα και στο ξερογκαζο) και 1-2 φορε΄ς με θερμοκρασία 40-50 βαθμούς απο αλλαγή 1 σε 2α στο ξεκινημα μου εσβησε.

ολες αυτα τα περιστατικά συνέβησαν τις ελαχιστες φορες που του έχω βαλει 95αρα βενζινη απο διαφορα τυχαία βενζιναδικα.

οπότε φαντάζομαι αν εισαι και στο F trip , οι πιθανοτητες ειναι περισσοτερες. λογικα κάνα τέτοιο θέμα με τη βενζινη θαναι ,

θα σου προτεινα να βαζεις καλη βενζινη και να μην αγχωνεσαι..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες