προβλημα με τη βιδα απο το μανιταρι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

προβλημα με τη βιδα απο το μανιταρι

Δημοσίευση από JokeR »

οτι λεει ο τιτλος... στο fz6 μου το δεξια μανιταρι ειχε εναν μικρο τζογο οταν την αγορασα και λεω οκ θα κανω μια μικροπατεντα να σταματησει να συντονιζει με ενα κομματι λαστοιχο(τσιμουχακι) και ετσι επαψε να κανει θορυβο... σημερα το πηγα στο καραμανωλη για ρυθμησμα βαλβιδων και μαζι και ενα τσεκ σωληνακια βιδες και ολα τα σχετικα... με πηρε τηλεφωνο ο μαστορας και μου λεει ενιωθα ενα κενο οταν ξεκιναγε η μηχανη και ξεκινησαμε να σφηγκουμε βιδες μοτερ ηθελαν ολες μου λεει αρκετο σφηξημο αλλα στο δεξι μανιταρι που εκανα την πατεντα δε μπορουμε να σφηξουμε ουτε να ξεβιδωσουμε την βιδα και μου λεει υπαρχουνε 2 λυσεις
1) πεταω καθε μερα αντισκουριακο μεσα στη βιδα ωστε με τις συστολες διαστολες να ποτησει μεσα και μπας και ξεκολησει και απο εκει και περα βγαζουμε το μανιταρι....
2)αλλιως... κοψημο η βιδα τρυπημα και κολαουζο....

το εχει παθει ποτε κανεις αυτο??? ποιες ειναι οι συνεπειες του κολαουζο και αν υπαρχουνε....

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τη βιδα απο το μανιταρι

Δημοσίευση από ilias »

τιποτε απολυτως ,θα σου φτιαξει αλλες στροφες για νέα βιδα μια κ η προηγουμενη θα εχει φαει τις στροφες και δε θα δουλευει πλεον .ωστε να σου σφιγγε ι το μανιταρι και κατ επεκταση το μοτερ .οποτε μην αγχεσαι για τιποτε :/abwave::) :/abwave::) :/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τη βιδα απο το μανιταρι

Δημοσίευση από HARIS S2 »

δεν ειναι τιποτα μικρε, και χαλασμενες να ειναι οι βολτες του μοτερ τις φτιαχνουνε σχετικα ευκολα.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με τη βιδα απο το μανιταρι

Δημοσίευση από jskf16 »

Κανε το 2 και μην αγχεσαι 8) , το 1 πολυ δυσκολα εως καθολου θα λειτουργησει!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες