Αλλαγή grips....how to

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από ilias »

Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από koulis »

ακομη κ ο μαστρο θυμιος της γειτονιας μου ποιο μερακλιδικη δουλεια θα εκανε.....
ποια λαθη να πρωτοσχολιασω......αστο καλυτερα ειναι κ πουρνο πουρνο......

καλημερα


:/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από ilias »

κουλη στη προσπαθεια μου να δωσω πληροφοριες σε ολους μας ακομα κ σε μενα ,,δεν ειδα τι λαθη εχει κανει , διοτι δεν εχω κανει ποτε τοποθετηση grip και δεν κατεχω

πες τα λοιπον τα λαθη να ειναι ολοκληρωμενο ,η βαλε ενα βιντεο που θεωρεις οτι ειναι σωστο ,

καλημερες επισης :/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από koulis »

-αφαιρουμε το grip με πεπιεσμενο αερα κ οχι σκιζοντας το.....αν θελουμε να το ξαναχρησιμοποιησουμε επειδη μας την καρφωσε ρε παιδι μου τι θα κανουμε θα αγορασουμε καινουριο?

-αφαιρουμε τυχον κολλα που μπορει να εχει το oem grip με ασετον ή καθαρη βενζινη κ δεν ξυνουμε το κοκκαλο του γκαζιου με το κοπιδι.....

-οπου χρησιμοποιησουμε ασετον ή βενζινη βαζουμε σε ενα πανακι κ δεν ποτιζουμε απο πανω το κοκκαλο το γκαζιου με αποτελεσμα να πεφτει σε ολη τη μηχανη ή πανω στα παπουτσια μας.....

-τοποθετουμε το grip οπως βγαλαμε το παλιο δλδ με πεπιεσμενο αερα κ οχι βαζοντας ολη μας τη δυναμη οπως ο τυπος στο βιντεο.....καποια στιγμη που κοιταζα το βιντεο κ τον εβλεπα που το εσπρωχνε με ολη του τη δυναμη ειπα παει επεσε το μηχανακι.....

αυτα μεχρι στιγμης....οτι αλλο θες μακρυμαλλη κ οπου μπορω να βοηθησω εδω ειμαστε...... :)

ξαναματακαλημερες...... :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από jskf16 »

Eπειδη ειχα βαλει (θερμαινομενα) στη προηγουμενη μηχανη μου ως διαδικασια το παρακατω βιντεο ειναι μακραν καλυτερο/σωστοτερο.... :/abwave::)


Link


ή και αυτο.

Link


Ο αλλος στο παραπανω βιντεο Ηλια ειναι γυφτουλας - αρπακολλατζης :mrgreen: :lol: :lol:

terminator
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ 06 Μαρ 2011, 11:09
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από terminator »

Καλημερα,

Εγω απο αρκετη εμπειρια σε αλλαγες γκριπς (σε ποδηλατο 8) ) εχω να προτεινω τα εξης:
Σηκωνουμε με λεπτο ισιο κατσαβιδακι όποια μερια του γκριπ μας βολευει (φυσικα εχουμε βγαλει πρωτα τα αντιβαρα) και ριχνουμε στο κενο που δημιουργησαμε με το κατσαβιδακι μπολικο οινοπνευμα.
Προσπαθουμε να περιστρεψουμε το γκριπ και θα νιωθουμε σιγα σιγα να γλυστραει μεχρι να βγει ΑΘΙΚΤΟ.
Εαν ειναι πολυ σφικτο βαζουμε επιπλεον οινοπνευμα (το φτηνο φαρμακευτικο μην χρεωνομαστε κιολας :D ).

Για να βαλουμε τα νεα γκριπς τα ποτίζουμε με οινοπνευμα εσωτερικα και τα σπρωχνουμε - στριβουμε για να μπουν.
Προσοχη εαν εχουν σχεδιο ή λογοτυπο οταν τα βαλουμε πρεπει να βλεπουμε το λογοτυπο οπως μας αρεσει γιατι με το που στεγνωσει το οινοπνευμα (σε 2 λεπτα) δεν θα κουνιουνται με τιποτα.
Επισης δεν παμε πουθενα με την μηχανη εαν δεν δουμε οτι τα γκριπ ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΤΑΘΕΡΑ .
Ευχαριστω

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από Solomon »

Guys καλημέρες κι απο μένα. κ γώ τον τρόπο που δείχνει το βίντεο του Ηλιά ήξερα και μάλιστα με παραλλαγή στο τέλος κόλλα στο τιμόνι να πιάσει καλά το λαστιχένιο γκρίπ.

Ο τύπος στο
Link
το λέει ξεκάθαρα ότι ναι μεν το γκρίπ αφαιρείται με πεπιεσμένο αέρα , αλλά αν είναι κολλημένο θα πρέπει να το κόψεις (πράγμα απολύτως λογικό)
Επίσης στο τέλος βάζει ειδική κόλλα (grip glue την λεει, αλλά και απλή βενζινόκολλα πιστευω ότι μας κάνει) και πρέπει να την αφήσεις να στεγνώσει 8 ώρες πριν τη χρήση (γιατί αμα στρείψουν τα γκρίπ και μετά στερεοποιηθεί η κόλλα δεν επανέρχονται..)

Απο την άλλη βέβαια είναι επίσης λογικό ,αν πχ θες να βάλεις θερμαινόμενα γκριπ (τα οποία μπορεί να μη σου κάνουν τελικά, να μην σ αρέσουν, να θες να τα πουλήσεις ξεχωριστά κλπ κλπ) να μην καταστρέψεις τα παλιά στην αφαίρεση τους! Οπότε κόλπο με πεπιεσμένο άερα στην αρχή κ αν δεν .... μαχαιριά!

Σχετική άσχετη απορία.
Αυτά που λέμε ισχύουν για τα γκριπάκια απο λάστιχο. Κάτι πανέμορφα rizzoma που έχουν κομμάτια απο φρεζαριστό αλουμίνιο πως μπαίνουν ρε παιδια???



Edit στον ευατό μου(αφού έψαξα πριν ποστάρω την απάντηση!)Πως μπαίνουν οι rizzoma?Μα φυσικά με την γκαζίερα!


Link

Άβαταρ μέλους
andreas x
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ 27 Φεβ 2008, 12:33
Model: -
Τοποθεσία: kalamata
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από andreas x »

αντι για κολα μπορουμε να βαλουμε λακ η οποια στεγνωνει γρηγορα!! :/abwave::)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
lefteris489
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Παρ 02 Δεκ 2011, 18:50
Model: Tiger
Model year: 2012
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από lefteris489 »

Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξω γκριπ γιατί την τελευταία φορά που άφησα τη μηχανή στον ήλιο έγινε βούτυρο η κόλλα από μέσα και γυρνούσε μόνο το γκριπ χωρις το γκάζι :roll:
Ρώτησα ένα φίλο και μου είπε ότι τα δικά του τα βάζει χωρίς κόλλα μόνο με τη βοήθεια του αέρα και δεν έχει πρόβλημα.
Έχει κανένας να προτείνει κάτι, να βάλω κόλλα ή όχι και δεύτερον έχουμε καμία πρόταση για γκριπ?
θέλω απλά να μην γλιστράνε πολύ όταν ιδρώνουν τα χέρια γιατί μέσα στη πόλη δεν βάζω γάντια.. :/abwave::)
Κοίτα εκεί που θες να πας.....αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς....

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από pilotos7 »

Εγω εβαλα 1 σετακι της progrip..
Για να τα βαλω ψεκασα το γκριπ με λακ μπηκαν πανευκολλα γτ γλυστραγαν και σε 3 λεπτα η λακ ειχε κοκαλωσει.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από Solomon »

Κ γω λεφτερη είναι υπέρ της βενζινοκολλας, υπό την προϋπόθεση ότι δεν πρόκειται να τα αφαιρέσεις κ επαναχρησιμοποιησεις. Για καλύτερο γκριπ ψάξε για εντουραδικα-mxαδικα έχοντας υπόψη όμως ότι την καλύτερη αίσθηση την πληρωνεις με μειωμένη διάρκεια ζωής(στα mx θεωρούνται αναλώσιμα με το ζόρι που τρώνε).

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από SoR_gr »

3-4 φορές που έχω αλλάξει γκριπς σε διάφορα μοτο, τα βγάζω με σπρέυ/wd40 (δεν έχω αέρα) , καθαρίζω τιμονι, και μετά τα βάζω με οινόπνευμα, στεγνώνει γρήγορα και όλα οκ !
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από ilias »

και σως να γλυστραει
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Vlasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Πέμ 10 Σεπ 2009, 16:13
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή grips....how to

Δημοσίευση από Vlasis »

Αλοιωνη τη γευση ρε φιλε :mrgreen: :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες