Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Άβαταρ μέλους
9re9ory
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ 13 Οκτ 2010, 00:15
Επικοινωνία:

Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από 9re9ory »

Καλησπέρα συμφορουμιτες. Θέλω να περάσω το fazeraki μου με αλοιφή για να φύγει αυτό το αράχνιασμα καθώς και κάποιες μικρογραντουνιές (όχι βαθιές). Ενας φίλος μου πρότεινε την 3Μ Finesse it. Την είχε βάλει στο αυτοκίνητο και είχε πάθει πλάκα απο το αποτέλεσμα. Όταν είχα ψαχτεί πριν καιρό είχα δει οτι η συγκεκριμένη κάνει και για πλαστικά, καθώς και για ζελατίνες μοτοσυκλέτας!!! +:Think=+::-k . Αν την έχει δοκιμάσει κανένας ας πει γνώμη μην την πάρω τζάμπα (τι τζάμπα ,30ε εχει σχεδόν).!Αν έχετε δοκιμάσει κάποιο άλλο προιόν επίσης και είστε ευχαριστημένοι , ακούω προτάσεις.

Υ.Γ : Έψαξα σε αυτήν την κατηγορία και δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο. Αν έχει συζητηθεί το θέμα please δώστε το link με μια απάντηση.
Ευχαριστώ :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
timosgian
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 12 Σεπ 2008, 16:58
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από timosgian »

εγώ που έχω δοκιμάσει μια της Xerapol έμεινα αρκετά ευχαριστημένος, κάνει για όλα τα πλαστικά και για τα διάφανα, αφαίρεσαι ακόμη και τις γρατζουνιές που είχα στο μπροστινό φανάρι... κοστίζει γύρω στα 12€ το σωληνάριο. :wink:

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από ilias »

αν μας ελεγες κ απο που την πηρες ???? :/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από savvas »

Ασφαλως η 3M βγαζει πολυ ποιοτικα προιοντα, αναμφιβολα.
Εχω δοκιμασει μερικες, αυτης της εταιρειας (3M). Δυστυχως οι τιμες της, ριχνουν "κεφαλιές"

Την ιδια δουλεια, κανει και η WENOL με 6€-7€.
Μ'αυτη περνουσα και το Honda_ακι μου (Civic) απο το 1988, με αριστα αποτελεσματα (γρατσουνιες, γυαλισμα κτλ).

Τελευταια εχει αλλαξει ονομα, και ισως τη βρειτε ως GLANOL...

Άβαταρ μέλους
nikos-fazer
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ 10 Δεκ 2010, 17:43
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από nikos-fazer »

Για να φυγει το αραχνιασμα θελει σκληρη επιδιορθωτικη αλοιφη. θα φυγουν οι γρατσουνιες αλλα μετα το χρωμα θα ειναι θαμπο.
Οποτε για να επαναφερεις τη γυαλαδα το περνας κ μια με ψιλη γυαλιστικη..

Καλο ειναι αν δε το εχεις ξανακανει να βρεις καποιον που ξερει να δεις πως γινεται. Οταν χρησιμοποιησεις τη σκληρη αλοιφη μπορει να κατεβασεις τοσο πολυ το χρωμα ωστε να το αφαιρεσεις τελειως κ να κανεις ζημια...
Αν παλι εισαι αποφασισμενος μην βαζεις πολυ πιεση οταν τριβεις κ κανε κυκλικες μικρες κινησεις...

χρησιμοποιησα ''turtle wax'' για να αφαιρεθουν οι γρατσουνιιες την οποια βρηκα τυχαια σε ενα βενζιναδικο κ κανει μολις 7Ε.. ειναι ενα κιτρινο σωληναριο..

Γυαλιστικη βαζω Ma-Fra αλλα δεν εχει κ τοση σημασια σχεδον ολες γυαλιζουν πολυ καλα απο οτι εχω καταλαβει...
Αν ο κοσμος ηταν free δε θα rock.. Keep Rocking!!

Άβαταρ μέλους
9re9ory
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ 13 Οκτ 2010, 00:15
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από 9re9ory »

Εννοείται φίλε niko-fazer οτι δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω απο μόνος μου χοντρή αλοιφή γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να έχω δυσάρεστα αποτελέσματα με το χρώμα. Το fazer μου είναι του 2004, το χρώμα του είναι αρκετά καλοσυντηρημένο μπορώ να πω (περισσότερο θέλουν γυάλισμα τα πλαστικά παρα το ντεπόζιτο). Περισσότερο θέλει δηλαδή μια γυαλιστική αλοιφή ,παρά μια χοντρή για γραντζουνιές. Απλά επειδή απο τις πληροφορίες που έχω για την 3Μ finesse it , είναι μια ψιλή αλοιφή φινιρίσματος που αφαιρεί τις μικρογραντζουνιές και εξαφανίζει μου είπαν και το αράχνιασμα, ρώτησα αν την έχει δοκιμάσει κανείς. Μάλλον αύριο θα πάω στη Θηβών που έχει αντιπρόσωπο της 3M , και θα συλλέξω περισσότερες πληροφορίες. Σας ευχαριστώ για τις άμμεσες απανήσεις, καθώς θα ψαχτώ και για τις παραπάνω αλοιφές που προτείνατε. :/abwave::) :/abwave::)

standgeo
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ 16 Απρ 2010, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από standgeo »

Η 3Μ κανει πολυ καλη δουλεια οπως και η rexin εαν τη βρεις. Τις εχω χρησιμοποιησει και τις 2 με μεγαλυτερη προτιμηση στην rexin. Παντως και οι 2 ειναι πολυ καλες. Με τη rexin εχω γυαλισει το ντεποζιτο ενος φιλου με ενα v-strom και δεν πιστευε στα ματια του. :wink:

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από ilias »

αν πας στη θηβων να μας δωσεις κ πληροφοριες τιμες κ τα σχετικα :/abwave::) :/abwave::) :/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
daredevil
Δημοσιεύσεις: 525
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 16:57
Model: Vstrom
Model year: 2011
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από daredevil »

Καλημέρα είχα πάρει μια της NIGRIN για μεταλλικά χρώματα παρά πολύ καλή το κουτί ήταν σαν και το παρακάτω και την είχα βρει στο Careffour
Εικόνα
life is a road.............. drive it

Άβαταρ μέλους
9re9ory
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ 13 Οκτ 2010, 00:15
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από 9re9ory »

Παιδιά πήγα στη θηβών στο μαγαζί αλλά είχε κλείσει.Υπομονή μέχρι τη Δευτέρα το πρωί που θα το πετύχω σίγουρα ανοιχτό. :/abwave::) :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Εγώ από τότε που είχα το παπί χρησιμοποιώ αυτή:

Εικόνα

Αρκετά ικανοποιημένος, περνάω όλα τα πλαστικα μέρη της μοτοσυκλέτας και τις ζάντες λίγο μετά το πλύσιμο. Στην αρχή βάζω την αλοιφή σε ένα πανάκι ποτισμένο με νερό, τρίβω και μετά από λίγο σκουπίζω τα υπολείμματα με ένα στεγνό πανί. Την αλοιφή μου την είχε προτείνει γνωστός (μου) φανοποιός, ο οποίος έχει και κατάστημα με χρώματα κτλ (στην Καρδίτσα)... :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από jskf16 »

3M και Farecla (οπως του jo.da.) ειναι απο τα ΚΟΡΥΦΑΙΑ υλικα στο χωρο , απλα οοολα αυτα θελουν τροπο και εχουν μια Α διαδιακασια ωστε να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα :D

Άβαταρ μέλους
daredevil
Δημοσιεύσεις: 525
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 16:57
Model: Vstrom
Model year: 2011
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ - ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από daredevil »

Jo.Da. έγραψε:Εγώ από τότε που είχα το παπί χρησιμοποιώ αυτή:

Εικόνα

Αρκετά ικανοποιημένος, περνάω όλα τα πλαστικα μέρη της μοτοσυκλέτας και τις ζάντες λίγο μετά το πλύσιμο. Στην αρχή βάζω την αλοιφή σε ένα πανάκι ποτισμένο με νερό, τρίβω και μετά από λίγο σκουπίζω τα υπολείμματα με ένα στεγνό πανί. Την αλοιφή μου την είχε προτείνει γνωστός (μου) φανοποιός, ο οποίος έχει και κατάστημα με χρώματα κτλ (στην Καρδίτσα)... :/abwave::)
Είναι η "ψηλή" αλοιφή για το φινίρισμα την έχω χρησιμοποιήση και εγώ βγαίνει και σε σωληνάριο υπάρχει και η "χοντρή" δεν θυμάμαι κωδικό στα χρώματα αυτοκινήτου θα την βρείτε μαζί με την Wenol για τα ανοξείδωτα.
life is a road.............. drive it

Άβαταρ μέλους
timosgian
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 12 Σεπ 2008, 16:58
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από timosgian »

ilias έγραψε:αν μας ελεγες κ απο που την πηρες ???? :/abwave::)

απο το motoraid την είχα παραγγείλει αλλά λογικά θα υπάρχει και σε κάποιο μαγαζί εδώ στην Αθήνα.... :wink:

Stamos
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2007, 11:30
Model: -
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: Αλοιφή για γυάλισμα και γραντζουνιές

Δημοσίευση από Stamos »

Παιδιά έχω μία απορία, οι αλοιφές αυτές αφήνουν θαμπάδα στο χρώμα? Δηλαδή μετά από 2-3πλυσίματα, αν δεν βάλεις αλοιφή μετά, το χρώμα παραμένει γυαλιστερό ή πρέπει να βάζεις συνέχεια αλοιφή?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης