Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από jskf16 »

οκ , μολις μπορεσω , ευχαριστως.......γιατι τη μηχανη εχω να τη πλησιασω 5μηνες :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από dimitrisfz »

πλυσιμο με ατμο εχει δοκιμασει κανεις? :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από vaskar »

εχω καθαρίσει κράνος με ατμό, με παρα πολύ καλα αποτελέσματα
Η απουσία αισθητή.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από jskf16 »

Και μια και η απαιτηση του κοσμου ηταν μεγαλη :mrgreen: :lol: .....Κουλι σε εσενα αναφερομαι :lol: ερχονται οι φωτο :lol:

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από koulis »

αντε ανεβασε τες να δουμε....αν κ την επλυνα πριν 3 μερες....σε πλυντηριο auto...κ οτι εγινε εγινε....
παντως τις επομενες μερες απ'οτι εχω μαθει ανοιγει στην Λαμια πλυντηριο auto/moto με ατμο...οποτε θα πεσει επισκεψη...
προς το παρον το fz ειναι σχετικα καθαρο απο τα χοντρα-χοντρα κ δουλευει σωστα :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από jskf16 »

Λοιπον δεν ειναι και τιποτα δυσκολο , απλα ειναι τα πραγματα....

Με το σπρει σιλικονης ψεκαζουμε το πολλ/στη πριν το πλυσιμο , εδω ας πουμε ειναι ο 1ος.Και ο 2ος φαινεται απο εδω Κουλι 8)
Εικόνα

...και εδω ο 2ος , βλεπεις Κουλι :mrgreen: δεν ειναι ουτε μακρυα ουτε δυσκολο!
Εικόνα

Εδω που αφριζει λιγο και γυαλιζει ειναι εφοσον εχει ψεκαστει....
Εικόνα

Στη συνεχεια παιρνουμε μια μικρη σακουλιτσα , ωστε να μπορουμε και ευκολα να τη διαχειριστουμε , οι poly bag ειναι σουπερ λεπτες και σε πολλα μεγεθη!
Εικόνα

Με ενα μακρυ κατσαβιδι ή οτι αλλο , σπρωχνουμε τη σακουλα μεσα και δεξια αριστερα ωστε να απλωθει , Κουλι :mrgreen: στη μυτη του κατσαβιδιου ειναι ο 2ος .
Εικόνα
Εικόνα

Το ιδιο ακριβως κανουμε και απο την αλλη πλευρα ωστε να καλυψουμε τους αλλους 2 και να ξεκινησουμε το πλυσιμο της μηχανης μας πλεον αφοβα!!!
Εικόνα


Εδω μετα το πλυσιμο , αφαιρουμε τη σακουλα προς τα εξω αφου εχουμε σκουπισει τη μηχανη και εχουν φυγει τα περισσοτερα νερα με το stand στο πλαι...
Εικόνα



Αυταααααααααααα...... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από koulis »

ομορφα κ σωστα/τακτοποιημενα....στο επομενο πλυσιμο λοιπον θα ειμαι κομπλε :wink: +:Applause=+:=D>
πες κ ενα καλο σπρεϋ σιλικονης :mrgreen: :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από jskf16 »

Κοιτα να δεις ενα σπρει σιλικονης να παρεις δεν ειναι τιποτα , προσωπικα εχω αυτο...
http://www.jagorequipmenttoolandsupply. ... ?Item=1297
Προστατευει πασης φυσεως κινουμενα μερα , προστατευει καλωδια , τσιμουχες , ντιστριμπιτερ , μπουζοκαλωδια , πλαστικα και οτιδηποτε σε ελαστικη μορφη , το οποιο χρησιμοποιητε αρκετα και απο αυτους που ασχολουνται με τη θαλασσα , σε βαρκες! Ακομα και τους πολους της μπαταριας...

Το σημαντικο για μενα διοτι ψεκαζω και τους διακοπτες με αυτο ειναι οτι συντηρει ομορφα και τα πλαστικα (μαυρα) της μηχανης και δε φοβασε μη γινει καποια ζημια , φιλικο λοιπον και με μεγαλη προστασια και διαρκεια απο οτι εχω προσεξει!

Εδω και τα χαρακτηριστικα του....
http://www.cyclo.com/system/images/new_msds/C-33V.pdf

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από savvas »

#@$!$^#%@&*%^(@#%! ωρε **στη μου, για ενα πλυσιμο...
Ασε το κουλι, να καιει μπομπινες, κλεφτης θα γινει ο γιαπωνεζος? :lol:
Ωυφ πια_ααα, moto-cross κανετε με αυτο το fazer? :lol:

Με το μαρκουτσο τη πλενω και γω παντα (χωρις το πιεστικο), αλλα νερα.... ΔΕΝ πανε στη κεφαλη, εκτος απο σταγονες, και τις οποιες τις σκουπιζω με το πετσι η κανα vetex κτλ... :mrgreen:
Τη μπιχλα τη μπροστα τη τρωει το ψυγειο, εξατμισεις, το μπλοκ χαμηλα, κτλ... εκτος... εκτος... αν δεν χρησιμοποιεις τη μπροστινη ροδα... :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
tapaStrom
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί 02 Νοέμ 2010, 20:23
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από tapaStrom »

καλησπερα και απο εμενα στην πολυ καλη παρεα σας επειδη και εγω ειμαι λατρης της καθαριοτητας βεβαια εχω v-strom για να μπορεσω να σας δωσω και εγω τις εμπειριες μου αλλα το καλυτερο ειναι αυτο που ειπαν παραπανω για το σπρει σιλικονης και φυσικα για το κομπρεσερακι αερος υπαρχει και στα καταστηματα πρακτικερ σε χαμηλες τιμες και ειναι ελαφρυ και βολικο και οντως κανει δουλεια καλα πλυσιματα σε οσους επιχειρουν.


pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ξερει καποιος καποιο υγρο που μπορουμε να το ψεκαζουμε στην μηχανη για να την καθαριζουμε με πινελο για να αφαιρεσουμε γρασα απο τα γραναζια και τον σκελετο και γενικα ολες τις βρομιες?
Επισης τις σωληνες απο το ψυγειο με τι μπορουμε να τις περναμε για προστασια μετα το πλυσιμο?

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από JokeR »

η λυση για τα γρασσα ειναι πετρελαιο απο βεζιναδικο ενα πινελο-βουρτσα που καθαριζουμε το νεροχυτη στο σπιτι και για τις σωληνες πηγαινε παρε ενα σπρει για ταμπλο αυτοκινητου ειτε με γιαλιστικο ειτε ματ και μια φορα το 2μηνο σπρει σιλικονης

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από Theod »

Μια και τόφερε η κουβέντα για το πλύσιμο...
Μόλις τελειώσετε, ΟΣΟ ΚΑΛΑ και να ΝΟΜΙΖΕΤΕ ότι έχει στεγνώσει, βάλτε την μηχανή στο πλαινό σταντ και με μοχλό το στάντ γύρτε την όσο μπορείτε (μην σας πέσει όμως - δεν φέρω ευθύνη :mrgreen: )... Θα εκπλαγείτε με το πόσο νερό θα βγεί από τους νεροχύτες του ψυγείου... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
bill_ex
Moderator
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Παρ 25 Ιουν 2010, 19:34
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Ενας οδηγός πλυσίματος , τί να προσέξουμε ?

Δημοσίευση από bill_ex »

Παραφινελαιο απο το φαρμακείο.η καλύτερη κ φθηνότερη λύση.ψεκαζεις, τρίβεις με το πινέλο κ ολα αστραφτουν.
Ο φλώρος (Carduelis Chloris) είναι ένα μεγαλόσωμο με αγέρωχο παράστημα στρουθιόμορφο πουλί που ανήκει στην οικογένεια των σπιζών. Είναι ένα ιδιαίτερα αγαπητό πουλί λόγω του εύηχου και γεμάτου τρίλιες κελαηδήματός του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Τεχνικά θέματα Tips & Tricks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες